│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

31 lipca 2019

2019/42: nowe płyty


* Jazz Forum 7-8/2019

Do wakacyjnego numeru magazynu Jazz Forum (7-8/2019) miałem przyjemność przygotować relację z tegorocznego Enter Enea Festival, której wybrane przez Redakcję fragmenty znajdziecie na str.22/23. W numerze znajdziecie też napisane przeze mnie recenzje albumów "Jazz at Berlin Philharmonic IX: Pannonica" (str.74), Leszek Żądło Quartet "Komeda. Wygnanie z raju" (str.78), oraz płyty Petera Sextet "Flashover" (str.81/82) wydanej pod patronatem LongPlay. Pośród recenzji zamieszczono też tekst dotyczący albumu omawianego również na naszym portalu: EABS "Slavic Spirits".
Do czasopisma w wersji dla prenumeratorów dołączona została płyta duetu Janusz Szrom - Bogdan Hołownia "Faceci do wzięcia", odnotowana u dołu tego wpisu.

__________________________
* nowe płyty

PATRONAT
Michail Travlos - Night Visions
(Phasma-Music)
"Night Visions" to już drugi, po gorąco przyjętej i obsypanej nagrodami płycie "Progressions" (2017), album w całości wypełniony kompozycjami urodzonego w 1950 roku greckiego kompozytora Michaila Travlosa. To pod każdym względem w pełni autorska płyta; Travlos samodzielnie przygotował także grafikę ilustrującą okładkę, a album ukazał się nakładem założonej przez artystę w 2016 roku fundacji Phasma-Music. Na program "Night Visions" składa się siedem utworów kameralnych skomponowanych na przestrzeni 35 lat (1983-2018) z myślą o rozmaitym instrumentarium: od utworów solowych (na fortepian i flet), poprzez duet (flet i klarnet basowy), trio (flet, klarnet i wibrafon), a na kwartecie smyczkowym zakończywszy. Wykonanie swych dzieł grecki artysta powierzył znakomitym polskim kameralistom: flecistce Iwonie Glince, klarneciście Adamowi Eljasińskiemu, pianiście Marcinowi Piotrowi Łopackiemu, grającemu na wibrafonie Leszkowi Lorentowi, oraz czołowej polskiej kameralnej grupie smyczkowej NeoQuartet. Album ukaże się 6 września.

PATRONAT
Tercet Kamili Drabek: Muzyka Naiwna
(Soliton)
W ramach programu Jazzowy Debiut Fonograficzny, organizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca, ukazała się nagrana w maju br. w Monochrom Studio płyta "Muzyka Naiwna", firmowana przez Tercet Kamili Drabek. Zespół prowadzony przez pochodzącą z Bielska-Białej kontrabasistkę tworzy troje studentów Krakowskiej Akademii Muzycznej, którzy mimo młodego wieku pochwalić się mogą współpraca z takimi artystami jak m.in. Zbigniew Namysłowski, Marek Kądziela, Aga Zaryan, Jacek Kochan, czy Wojciech Groborz. Zespół zadebiutował podczas „Summer Jazz Festiwal” w Piwnicy pod Baranami, od tej pory stając się formacją regularnie koncertującą i zdobywającą coraz szersze uznanie zwolenników jazzu, w który muzycy umiejętnie zaszczepiają elementy folku i rockowej zadziorności. Tercet tworzą: Marcin Konieczkowicz (saksofon altowy), Kamila Drabek (kontrabas, kompozycje) i Kacper Kaźmierski (perkusja). Na płycie "Muzyka Naiwna" obok autorskich kompozycji Kamili Drabek, znajdziemy też oryginalną aranżację tematu Duke'a Ellingtona: "Don't Get Around Much Anymore".

PATRONAT
Quartado 2
(Soliton)
Formacja Quartado powstała w 2012 roku z inicjatywy klasycznie wykształconego pianisty i kompozytora Jana Rejnowicza. Muzyk współpracował jak dotąd m.in. z Orkiestrą Wojciecha Rajskiego, formacjami Kassak Brass Ensemble, Margaux Kier oraz z Leszkiem Możdżerem. Pianiście w składzie Quartado towarzyszy wyśmienity gitarzysta Marcin Wądołowski znany m.in. z formacji The Moongang, Elec-Tri-City i MAP Trio, współpracy z Krystyną Stańko i Wojciechem Karolakiem, oraz przede wszystkim znakomitych autorskich albumów: "Blue Night Session" (2014), "My Guitar Therapy" (2015), "Standards" (2015) i nagranej z Piotrem Lemańczykiem "Preludes For Guitar And Double Bass" (2018). Sekcja rytmiczna Quartado to znani z grupy Kombi, ale też z współpracy m.in. z Kubą Badachem, The Moongang i Blue Cafe: basista Karol Kozłowski i perkusista Tomasz Łosowski. Eponimicznie zatytułowany, debiutancki album zespołu "Quartado" światło dzienne ujrzał w maju 2014 roku i zawierał ciekawy, pełen świeżości i znakomitych pomysłów materiał oscylujący na pograniczu jazzu i rocka. Po czterech latach muzycy bogatsi o kolejne doświadczenia, zdobywane w ramach realizowanych w międzyczasie rozmaitych projektów, postanowili wrócić do koncepcji wypracowanej przez Quartado. Efektem jest album "Quartado 2".
________________________________________

Deco Ensemble: Liquido
(RecArt)
Londyńska formacja Deco Ensemble została założona w 2013 roku przez piątkę pochodzących z różnych krajów muzyków, zafascynowanych muzyką nuevo tango i twórczością prekursora tego gatunku, Astora Piazzolli. Jednak akordeonista Bartosz Głowacki, skrzypaczka Lucía Veintimilla, gitarzysta Rob Luft, pianista Ricardo Gosalbo i kontrabasistka Elena Marigómez, nie zamykają swej działalności w ścisłych ramach stylistycznych, sięgając również po współczesną awangardę, czy twórczość Sergieja Prokofiewa. Nowatorskie brzmienie międzynarodowego kwintetu i wypracowana estetyka muzyczna jest wypadkową rozmaitych doświadczeń każdego z muzyków obejmująca zarówno działalność na polu muzyki klasycznej jak jazzowe składy. W 2015 roku ukazał się wysoko oceniony przez krytykę i melomanów debiutancki album zespołu: "Encuentro", a już 6 września br. ukaże się druga płyta Deco Ensemble: "Liquido". Album wypełnia 12 utworów płynnie łączących konwencję argentyńskiego tanga z jazzem i estetyką właściwą muzyce klasycznej. Pośród 12 kompozycji zebranych na płycie znajdziemy trzy autorskie utwory skomponowane przez pianistę zespołu Ricardo Gosalbo. Oczywiście nie mogło zabraknąć też Piazzolli, którego trzy utwory zamykają cały album.
________________________________________


Veronica Swift: Confessions
(Mack Avenue)

Mimo młodego wieku, 25-letnia wokalistka Veronica Swift już poszczycić się może współpracą ze ścisłą śmietanką amerykańskiego jazzu z Wyntonem Marsalisem, Paquito d’Riverą i Chrisem Botti na czele, oraz gorąco przyjmowanymi występami w tak znaczących klubach jak Birdland, Jazz Standard, Dizzy's Club i Jazz Showcase, czy sukcesem odniesionym podczas prestiżowego konkursu Thelonious Monk International Jazz Vocals Competition 2015, podczas którego zdobyła całą serię znaczących nagród i wyróżnień. Pochodząca z muzycznej rodziny (ojciec - pianista Hod O’Brien; matka - wokalistka Stephanie Nakasian) Veronica Swift, dysponuje silnym i sugestywnym głosem, oraz pełnym ekspresji stylem interpretacji, co stawia ją w gronie najbardziej obiecujących wokalistek współczesnego jazzu. Już 30 sierpnia artystka zadebiutuje pod flagą wytwórni Mack Avenue albumem "Confessions", nagranym w towarzystwie dwóch znakomitych trzyosobowych składów prowadzonych przez pianistów Emmeta Cohena i Benny'ego Greena.
________________________________________

Janusz Szrom / Bogdan Hołownia: Faceci do wzięcia
(Studio Realizacji Myśli Twórczych)
Wraz z aktualnym (7-8/2019) numerem magazynu Jazz Forum prenumeratorzy otrzymali płytę nagraną w duecie przez wokalistę Janusza Szroma i pianistę Bogdana Hołownię. Wydany w 2016 roku album zawiera ciekawe, jazzujące interpretacje piosenek z naszego rodzimego The Great Polish Songbook. W programie płyty znajdziemy m.in. takie tytuły jak: "Wakacje z blondynką", "Rycz mała rycz", czy "Niewiele Ci mogę dać". Podane w swingujących, pełnych polotu, niejednokrotnie odkrywczych wersjach utwory zyskały zupełnie nowe, nieznane dotąd barwy.

teksty i skany: Robert Ratajczak