│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

16 listopada 2019

2019/58: nowe płyty


* nowe płyty

Yelena Eckemoff
Nocturnal Animals
(L&H Production)
Urodzona w Moskwie a od 1991 roku mieszkająca i tworząca w USA pianistka, kompozytorka, ale też malarka i poetka Yelena Eckemoff, na 24 stycznia 2020 roku zapowiada swe kolejne dzieło. Poczynania pianistki na polu muzyki jazzowej odbywają się według ściśle określonych przez nią zasad, wolnych od wpływów klasycznych mistrzów jazzowej klawiatury, a ukazujących jej osobisty sposób postrzegania muzyki improwizowanej. Jej kolejne albumy realizowane przez najlepszych inżynierów dźwięku, nagrywane są w prestiżowych studiach USA i Europy, a ukazują się nakładem własnej wytwórni L & H Production. Zjawiskowa artystka mająca na swym koncie albumy z wieloma wyśmienitymi muzykami światowej sceny jazzowej (m.in. Billy Hart, Tore Brunborg, Ben Street, Chris Potter, Adam Rogers, Peter Erskine, Paul McCandless, Ralh Alessi, Manu Katché i Joey Baron). Swój kolejny w pełni koncepcyjny album, nagrany w norweskim Rainbow Studio, wypełniony 14 własnymi kompozycjami, pianistka nagrała w składzie złożonym z zaprzyjaźnionych muzyków: znanego z poprzednich płyt artystki kontrabasisty Arilda Andersena i dwóch perkusistów Jona Christensena i Thomasa Stronena. 2-płytowy album "Nocturnal Animals" dedykowany jest rozmaitym zwierzętom i próbą wniknięcia w ich sposób życia i postrzegania świata. Tradycyjnie już pięknie wydany album zdobią reprodukcje obrazów Yeleny, a w dołączonej do płyt książeczce znajdziemy zbiór poetyckich tekstów odnoszących się do każdego z utworów. "Nocturnal Animals" to kolejny po pełnym arabskich motywów "Desert", nasyconym duchowymi uniesieniami "Better Than Gold and Silver" i nagranym w duecie z francuskim mistrzem perkusji i perkusjonaliów Manu Katché "Colors" (2018), tematyczny album pianistki wypełniony znakomitą, pełną uczuć i wrażliwości muzyką, jednej z najbardziej fascynujących postaci współczesnego jazzu.
____________________________________________

Todd Mosby
Open Waters
(T.Mosby)
Amerykański gitarzysta, kompozytor Todd Mosby, wydał swój piąty autorski album. "Open Waters" to płyta zawierająca muzykę z pogranicza jazzu, fusion, new age i indyjskiego folku. Do nagrania albumu artystę zainspirowała opowieść Platona o zniszczeniu starożytnej cywilizacji Atlantydy. Dwukrotnemu zdobywcy prestiżowej nagrody Global Music i nominowanemu do Grammy gitarzyście w nagraniach towarzyszy grupa dziewięciu znakomitych muzyków: Charlie Bisharat (skrzypce), Premik Russell Tubbs (instrumenty dęte), Tom Eaton (Fender Rhodes i instr. perkusyjne), Jeff Haynes (instr. perkusyjne), Noah Wilding (wokal), Michael Manning (bas), Fiona Joy (fortepian), Lola Hennecki (wokal i fortepian) oraz Steve Bankuti (perkusja). Todd Mosby jako jedyny gitarzysta na świecie dopuszczony został do Imdhad Khani Gharana, najbardziej prestiżowej rodziny muzyków w Indiach. Muzyk jest współtwórcą 20-strunowej gitary Imrat, będącej połączeniem sitaru i tradycyjnej gitary. Na płycie poza grą na tym wyjątkowym instrumencie Mosby sięga też po gitary akustyczne, syntezatory basowe i Fender Rhodes.
____________________________________________

Michał Martyniuk
Resonate
(SJ Records)

18 listopada nakładem SJ Records ukaże się kolejny po "Nothing To Prove" album urodzonego w Szczecinie, a w ciągu ostatnich kilkunastu lat osiadłego w Nowej Zelandii, pianisty i kompozytora Michała Martyniuka. W Australii i Nowej Zelandii pianista współpracował z wieloma artystami angażując się w rozmaite projekty jak m.in.: formacja Batucada Sound Maschine, czy konstelacje z udziałem: Lewisa McCalluma, Tamy Waipary, Soly Rosa, czy Maiseya Riki. Na przełomie 2013 i 2014 roku wraz z nowozelandzkim multiinstrumentalistą i producentem Nickiem Williamsem powołał do życia wyjątkowy projekt After ’Ours, który firmował jazzowo-klubowo-elektroniczny album "Odyssey", a w 2014 roku Martyniuk został pianistą zespołu wybitnego saksofonisty Nathana Hainesa. W 2017 roku Michał Martyniuk odbył serię koncertów w polskich klubach jazzowych i zawiązał nowy skład złożony z młodych muzyków jazzowych. Nowy album muzyka nagrany został niemal w identycznym składzie jak jego poprzedni album, a wypełnia go osiem nowych autorskich kompozycji pianisty.
____________________________________________

ProForma
Pastorałki i karnawałki
(Vocamus)

Powstały w 2000 roku wieloosobowy zespół wokalny ProForma tworzą wokaliści, których połączyła ogromna miłość do muzyki i pasja łączenia głosów w  formę świetnie skonstruowanych form. Grupę założył i prowadzi chórmistrz, aranżer, profesor Instytutu Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Marcin Wawruk. Podczas blisko 20 lat istnienia grupa dała ponad pięćset koncertów w takich miejscach jak m.in. Filharmonia Narodowa, czy Zamek Królewski w Warszawie, oraz współpracowała z niezliczoną ilością artystów, pośród których warto wymienić m.in. Bobby'ego McFerrina, Stanisława Soykę, czy Leszka Możdżera. ProForma jest też laureatem prestiżowej nagrody "Złota Lutnia" turnieju Legnica Cantat. Najnowszą propozycją zespołu jest nagrany w 19-osobowym składzie wokalnym (soprany, tenory, alty i basy) album wypełniony repertuarem nawiązującym do Świąt Bożego Narodzenia i okresu noworocznego. W programie płyty znajdziemy zarówno tradycyjne kolędy, jak "zimowe" utwory Czesława Niemena oraz Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory. W jednym z nagrań umieszczonych na albumie zatytułowanym "Pastorałki i karnawałki" wokalistom towarzyszy Trio Leszka Możdżera (Leszek Możdżer, Olo Walicki, Jose Torres). Album ukazał się 15 listopada.
____________________________________________

Związany z trójmiejską sceną jazzową kontrabasista, kompozytor oraz muzyk sesyjny Maciej Sadowski to artysta płynnie poruszający się we wszystkich gatunkach muzycznych, w szczególności w muzyce jazzowej. Muzyk angażuje się w liczne projekty, jak m.in. formacje Almost Jazz Group, Sekstans czy Zgniłość. Jego autorskimi przedsięwzięciami są jednak składy Maciej Sadowski Kwadrat oraz LowBow. Płyty obu tych formacji w listopadzie i grudniu ukazują się nakładem wytwórni Eastrings Records.

Maciej Sadowski Kwadrat
Jazz dla zwierząt
(Eastrings)
Album zatytułowany "Jazz dla zwierząt", to zbiór dziewięciu kompozycji kontrabasisty nagranych przez formację Maciej Sadowski Kwadrat w Custom 34 Studio jeszcze w marcu 2018 roku. Wraz z liderem skład tworzą saksofonista Michał Jan Ciesielski, trębacz Dawid Lipka i perkusista Tomasz Koper, a w jednym z utworów na płycie usłyszeć możemy też gitarę Marcina Gałązki. Warto wspomnieć iż masterem materiału zajął się dwukrotny zdobywca Grammy Award, amerykański inżynier dźwięku Dave Darlington, mający za sobą pracę z takimi artystami jak m.in. Herbie Hancock, Wayne Shorter, Ambrose Akinmusire czy Whitney Houston. Przekraczające muzyczne granice utwory formacji Maciej Sadowski Kwadrat nasycone są inspiracjami jej lidera zaczerpniętymi z podróży, doświadczeń, fascynacji i spotkań.
____________________________________________
LowBow
murmurs
(Eastrings)
5 grudnia nakładem Eastrings Records ukaże się album "murmurs" będący owocem współpracy Macieja Sadowskiego z wiolonczelistką Małgorzatą Znarowską pod szyldem LowBow. Niecodzienny projekt oparty na dźwiękach kontrabasu i wiolonczeli to bardzo odważne przedsięwzięcie. Mimo minimalistycznego charakteru, muzyka LowBow mieni się szeroką paletą barw i charakteryzuje dużym potencjałem ilustracyjnym. Dużą rolę w uzyskaniu takiego efektu miało zaangażowanie amerykańskiego producenta Kevina Scotta Davisa, znanego pod pseudonimem Glowworm, który oprawił muzykę duetu ambientowym posmakiem i ubrał elektronicznie generowanymi efektami. W jednym z utworów na plycie słyszymy też Maję Maseli (skrzypce), Mikołaja Zielińskiego (puzon), Piotra Guza (tuba) i znakomitego multiinstrumentalistę i kompozytora Antoniego Wojnara (fortepian, marimba).

teksty: Robert Ratajczak