* nowe płyty
Avishai Cohen
Two Roses
(Naive)
Two Roses
(Naive)
Izraelski
kontrabasista, wokalista i kompozytor Avishai Cohen współpracował z
największymi tuzami jazzu jak Chick Corea, Herbie Hancock, Roy Hargrove,
Paquito D’Rivera, Bobby McFerrin, czy Danilo Pérez. Jednak największy
sukces osiągnął jako lider własnych formacji. Od zawsze zafascynowany
rytmem tworzy muzykę będącą fuzją jazzu oraz brzmień afrykańskich,
latynoamerykańskich i arabskich, a jego pełne melodyki kompozycje podane
w orientalnej manierze, poruszają zarówno miłośników muzyki etnicznej
jak zwolenników jazzu. Zdaje się iż Avishai Cohen osiągnął wszystko
czego zapragnąć może muzyk, a jednak pozostało mu do zrealizowania jedno
wielkie marzenie: nagranie płyty z dużą orkiestrą. Cohen, marzenie to
zrealizował nagrywając z potężnym, monumentalnie brzmiącym 92-osobowym
składem Gothenburg Symphony Orchestra pod dyr. Alexandra Hansona album "Two Roses".
Płyta przynosi program złożony zarówno z nowych opracowań autorskich
kompozycji Cohena, jak zaaranżowanych na orkiestrę tematów Edena Ahbeza
("Nature Boy") i Thada Jonesa ("A Child Is Born"), oraz
utworów tradycyjnych i ludowych. W składzie tria poza liderem słyszymy
znanych z wcześniejszych albumów Cohena: pianistę Elchina Shirinova i
perkusistę Marka Guilianę.
______________________________________
Ari Erev
Close to Home
(Acum)
Close to Home
(Acum)
Wydany w 2016 roku znakomity album "Flow" zwrócił uwagę europejskiego środowiska jazzowego na izraelskiego pianistę i kompozytora Ariego Ereva. Płyta będąca zestawem własnych kompozycji oraz utworów z dorobku artystów z USA, Brazylii i Izraela ukazała wyjątkową multikulturowość oraz sprawne połączenie ducha muzyki latynoskiej z bogactwem jazzowych harmonii. Kolejnym albumem artysty jest bardzo osobista płyta poświęcona rodzinie, przyjaciołom oraz ważnym dla Ereva miejscom z ojczystych stron. Nagrania zrealizowane zostały z gronem zaprzyjaźnionych instrumentalistów: basistą Assafem Hakimi, perkusistą Gasperem Bertoncelji, flecistką Hadar Noibergi, oraz znanymi już z poprzedniego albumu artysty: perkusjonalistą Giladem Dobreckym i saksofonistą Yuvalem Cohenem. Poza własnymi kompozycjami pianista sięgnął po utwory Paula Simona ("Still Crazy After All These Years"), Keitha Jarretta ("So Tender"), Antonio Carlosa Jobima ("Olha Maria"), Debora Gurgela ("Para Sempre") i Efraima Shamira ("Shi'ur Moledet"). W delikatnym, lirycznym i wyrazistym stylu Ariego Ereva odnajdziemy wpływy takich artystów jak Bill Evans czy Michel Petrucciani, które tworzą udany konglomerat z jego osobistym sposobem postrzegania muzyki. Album ukazał się 8 czerwca, podobnie jak poprzedni album pianisty, nakładem wytwórni Acum.
______________________________________
Andreas Toftemark Quartet
A New York Flight
(April Records)
A New York Flight
(April Records)
Duński saksofonista i kompozytor Andreas Toftemark ma za sobą studia w Conservatorium van Amsterdam oraz nowojorskiej New School of Jazz. W ramach rozmaitych konstelacji występował m.in. w Danii, Szwecji, Niemczech i Hiszpanii, ale też regularne koncertował w Nowym Jorku, gdzie spędził cztery lata, aż do momentu wybuchu pandemii w 2020 roku. Tam właśnie poznał takich artystów jak m.in. Joel Frahm, Ben Wendel, Peter Bernstein, Rodney Green czy Eric Alexander. Po powrocie do Kopenhagi młody muzyk pozostając pod wrażeniem nowojorskiej sceny jazzowej postanowił nagrać album, dedykowany tamtejszej jazzowej estetyce i specyficznemu brzmieniu. Do współpracy pozyskał trójkę znakomitych duńskich muzyków młodego pokolenia: pianistę Calle'a Brickmana, kontrabasistę Felixa Moseholma i perkusistę Andreasa Svendsena (perkusja). Efektem jest album "A New York Flight", będący w równej mierze hołdem dla wielkich mistrzów saksofonu tenorowego oraz takich gigantów jazzu jak Charlie Parker, John Coltrane, Lester Young czy Chet Baker, jak podsumowaniem kilku lat spędzonych przez Toftemarka w nowojorskich klubach i salach koncertowych.
______________________________________
Jonas Cambien Trio
Nature Hath Painted the Body
(Clean Feed)
Nature Hath Painted the Body
(Clean Feed)
Urodzony w 1985 roku w Belgii a od 2008 roku osiadły w Oslo pianista Jonas Cambien, regularnie występuje w duecie tworzonym z norweskim basistą Adrianem Myhr. Artysta koncertuje i nagrywa też z improwizującym kolektywem Platform, alternatywnym zespołem rockowym Karokh oraz grupą Aksiom. Jednak najważniejszy projekt w jaki pianista jest zaangażowany to własny skład Jonas Cambien Trio, tworzony z saksofonistą André Rolighetenem i perkusistą Andreasem Wildhagenem. Trzecim albumem formacji (po "A Zoology of the Future", 2016 i "We Must Mustn’t We", 2018) jest "Nature Hath Painted the Body", podobnie jak poprzednie wydany nakładem portugalskiej wytwórni Clean Feed. Na płycie, której tytuł jest fragmentem sentencji pochodzącej z książki "The Compleat Angler" XVII-wiecznego angielskiego pisarza Izaaka Waltona, znajdziemy jedenaście nowych kompozycji Cambiena, których szkielety stanowią punkt wyjścia do rozbudowanych improwizacji.
______________________________________
Fryderyk HD
Sounds Good
(Fryderyk HD)
Sounds Good
(Fryderyk HD)
Urodzony w Warszawie pianista, kompozytor i producent muzyczny polsko-wietnamskiego pochodzenia Fryderyk Hoang Dong, jest absolwentem Wydziału Reżyserii Dźwięku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Berklee College of Music w Bostonie. Jako reżyser dźwięku jak dotąd współpracował z takimi artystami jak m.in. Monika Brodka, Hashtag Ensemble czy Krzysztof Zalewski. W kwietniu ukazał się debiutancki album artysty w całości wypełniony autorskimi kompozycjami. Występujący jako Fryderyk HD artysta do współpracy zaprosił grono zaprzyjaźnionych i zaufanych muzyków z różnych części świata: Australii, Japonii, Włoch, Norwegii i oczywiście Polski. W trzech nagraniach towarzyszą mu: Rafał Sarnecki (gitara), Michał Barański (bas) i Sebastian Kuchczyński (perkusja), a dwa (w tym jeden duet) zrealizowane zostały z udziałem Mateusza Smoczyńskiego. W utworach zgromadzonych na płycie odnajdziemy fuzję jazzu z rockiem, ambientem i world music, oraz echa fascynacji dorobkiem takich twórców jak Aaron Parks, Tigran Hamasyan i Avishai Cohen.
______________________________________
Wojciech Ciuraj
Kwiaty na Hałdzie
(Emet)
Wojciech Ciuraj, lider jednej z czołowych młodych grup polskiej sceny rocka progresywnego Walfad, znany też z solowej płyty "Ballady bez Romansów"
(2017), podjął się realizacji fonograficznego przedsięwzięcia
dedykowanego trzem Powstaniom Śląskim. Projekt obejmuje trzy albumy,
spośród których każdy poświęcony jest kolejnemu powstaniu. W 2019 roku
minęła 100-rocznica I Powstania Śląskiego i wówczas właśnie ukazała się pierwsza część konceptualnego cyklu: "Iskry w Popiele". Zgodnie z planem, w 100-rocznicę wybuchu II Powstania Śląskiego światło dzienne ujrzała druga płyta: "Dwa Żywioły". Ostatnią częścią tej fascynującej trylogii jest album "Kwiaty na Hałdzie".
Opowiedziane w formie 3-częściowej dźwiękowej rock-opery, burzliwe
historie Powstań Śląskich to nie tylko muzyczny hołd dla bohaterów tych
jakże ważnych wydarzeń, ale po prostu bardzo dojrzałe i pod każdym
względem perfekcyjnie dopracowane rockowe albumy z ważnym przesłaniem i
świetną koncepcją. Do realizacji projektu Wojciech Ciuraj zaprosił tak
znakomitych muzyków jak Józef Skrzek, Apostolis Anthimos i Piotr
Schmidt.
teksty: Robert Ratajczak