* nowe płyty
Marek Mizera
Chopin Recital
(DUX)
(DUX)
Pochodzący z Bielska-Białej wybitny pianista i pedagog Marek Mizera ma za sobą gorąco przyjmowane koncerty nie tylko w niemal wszystkich krajach Europy, ale też w Kanadzie, Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Chinach, Republice Południowej Afryki i na Kubie. Jako solista i kameralista współpracował z takimi znakomitościami jak m.in. Bernard Ładysz, Ewa Iżykowska czy Jadwiga Kotnowska. Swą miłość do muzyki Fryderyka Chopina (1810–1849) Marek Mizera zmaterializował pod postacią nagranego w marcu 2021 roku w Łodzi, albumu "Chopin Recital". Przekrojowy program płyty zawiera utwory różniące się od siebie pod względem struktury, dramaturgii, melodii i tempa. Na płycie znajdziemy zatem zachwycające wykonania rozmaitych stylistycznie utworów Fryderyka Chopina powstałych na przestrzeni kilkunastu lat. Lento, nokturny, mazurki, ballada, walce, scherza i polonez, to utwory bardzo różniące się zarówno formalnie jak pod względem harmoniczno-melodycznym. Zawarty na płycie recital, tworzy wciągający, fascynujący 71-minutowy program..
____________________________________________
Znakomita pianistka kameralistka i pedagog Hanna Holeksa ma w swoim bogatym repertuarze utwory m.in. Ludwiga van Beethovena, Wolfganga Amadeusa Mozarta, Richarda Straussa, Maurice'a Ravela, Karola Szymanowskiego i Henryka Wieniawskiego, ale też nagrane w składzie Vivo Trio kompozycje kameralne Aleksandra Tansmana. W katalogu wytwórni DUX równocześnie pojawiły się dwa najnowsze albumy pianistki: płyta nagrana solo oraz album przygotowany w duecie z kontrabasistą Markiem Romanowskim.
Hanna Holeksa
Tansman Piano Music
(DUX)
Tansman Piano Music
(DUX)
Jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku, urodzony w Łodzi a zmarły w Paryżu Aleksander Tansman (1897-1986), większość życia spędził na emigracji i należy dziś do grona najczęściej wykonywanych i zarazem najbardziej rozpoznawalnych na świecie kompozytorów polskich. W Polsce dorobek Tansmana wciąż pozostaje niewystarczająco znany, choć w ostatnich latach przeżywa prawdziwy renesans. Na niniejszym albumie pianistka Hanna Holeksa zmierzyła się z zebranym przez kompozytora w czterech osobnych zeszytach, bardzo wymagającym technicznie cyklem 24 Intermezzi, napisanym przez Tansmana w Paryżu i Nicei na początku II wojny światowej w latach 1939-40. Program albumu zatytułowanego "Tansman Piano Music" uzupełnia napisana z myślą o 10-rocznicy śmierci Beli Bartoka V Sonata fortepianowa, która mimo iż skomponowana została w 1955 roku, trafiła do sal koncertowych dopiero w roku 1975.
Marek Romanowski / Hanna Holeksa
Contemporary Sonatas for Double Bass & Piano
(DUX)
Contemporary Sonatas for Double Bass & Piano
(DUX)
Album jest efektem dziesięcioletniej współpracy dwojga artystów: znakomitej pianistki Hanny Holeksa i klasycznego kontrabasisty młodego pokolenia, Marka Romanowskiego. Nagrania wypełniające program płyty stanowią też integralną część ukończonej w 2018 roku pracy doktorskiej Marka Romanowskiego: "Między homogenizmem, a heterogenizmem struktur brzmieniowych. Relacja partii kontrabasu i fortepianu w sonatach kompozytorów II połowy XX oraz XXI wieku na przykładzie wybranych utworów". Pozornie nieoczywiste połączenie instrumentalne fortepianu i kontrabasu, okazuje się być formą zdecydowanie zasługującą na szerszą popularyzację Marek Romanowski i Hanna Holeksa poszukując wspólnego brzmienia, poprzez twórcze interpretacje współczesnych utworów Sofii Gubaiduliny, Lowella Liebermanna i Franka Proto, odkrywają nowe obszary muzyczne, pełne wyjątkowej estetyki brzmieniowej.
____________________________________________
Głównym priorytetem działalności założonej w 2011 roku w Paryżu francuskiej wytwórni płytowej Artalinna, jest promowanie młodych obiecujących, a wciąż mało znanych, pianistów. Najnowsze trzy płyty z repertuarem obejmującym dzieła fortepianowe m.in. Prokofiewa, Chopina, Schumanna i Czajkowskiego, w interpretacji znakomitych pianistów z Kuby, Niemiec i Łotwy, ukażą się nakładem Artalinny 26 listopada.
ZAPOWIEDŹ
Marcos Madrigal
Prokofiev - Vol.1
(Artalinna)
Prokofiev - Vol.1
(Artalinna)
Na płycie "Prokofiev -Vol.1" znakomitą interpretację słynnego 20-częściowego cyklu miniatur fortepianowych Prokofiewa Visions Fugitives ("Wizje ulotne"), op.22, oraz dwie spośród jedenastu sonat rosyjskiego kompozytora: Sonatę fortepianową nr 5, op.38 i bardzo popularną Sonatę fortepianową nr 7, op.83, prezentuje kubański pianista Marcos Madrigal. Urodzony w Hawanie pianista w 2007 roku ukończył z wyróżnieniem Kubański Uniwersytet Sztuk Pięknych, uczęszczał na kursy mistrzowskie w Konserwatorium Południowej Szwajcarii w Lugano oraz w Międzynarodowej Akademii Pianistycznej Lake Como. Jako solista występował w wielu renomowanych salach koncertowych świata (m.in. w słynnej amerykańskiej Finney Hall w stanie Ohio), współpracując z wybitnymi dyrygentami, takimi jak choćby Claudio Abbado czy Leo Brower. Wielokrotnie nagradzany podczas rozmaitych konkursów i przeglądów jak m.in. Premio Jaén w Hiszpanii, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Panamie, María Clara Cullel w Kostaryce, czy Ignacio Cervantes na Kubie, artysta od 2017 roku jest dyrektorem odbywającego się w Hawanie, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Klasycznej Habana Clásica. W swych autorskich interpretacjach utworów Prokofiewa, Marcos Madrigal demonstruje wyjątkowy szacunek dla partytury, doskonale balansując między liryzmem a dynamiką i energią.
ZAPOWIEDŹ
Vestard Shimkus
America 1
(Artalinna)
America 1
(Artalinna)
Po dwóch albumach poświęconych ikonom muzyki rosyjskiej: Siergiejowi Rachmaninowowi i Aleksandrowi Skriabinowi, urodzony w 1984 roku łotewski pianista i kompozytor Vestard Shimkus przemierza Atlantyk, aby zanurzyć się w amerykańskim modernizmie, obejmującym stulecie twórczości muzycznej i niezwykle zróżnicowaną estetykę współczesnych amerykańskich kompozytorów: Philipa Glassa, Charlesa Tomlinsona Griffesa, Elliotta Cartera i George'a Crumba. Wszystkich tych kompozytorów, łączy coś więcej niż kraj pochodzenia, bowiem każdy z nich studiował w Europie. Nie ma tu wpływów jazzu, tak typowego w muzyce amerykańskiej. Każdy utwór jest jednolity stylistycznie, bez elementów eklektycznych czy rozrywkowych. Nagranie całego materiału wypełniającego album zostało dokonane w ciągu jednego dnia (6 września 2018 roku) w St. John the Evangelist w Oksfordzie, 6 września 2018 roku. Vestard Shimkus jest nie tylko doskonałym, wielokrotnie nagradzanym pianistą, ale też znakomitym kompozytorem, co udowadnia wypełniająca ostatnie 10 minut płyty, jego autorska Sonata fortepianowa "Light Years Away".
ZAPOWIEDŹ
Severin von Eckardstein
Schumann, Davidsbundlertanze / Chopin, Polonaise - fantaisie
(Artalinna)
Schumann, Davidsbundlertanze / Chopin, Polonaise - fantaisie
(Artalinna)
Jeden z czołowych niemieckich pianistów klasycznych, urodzony w 1978 roku Severin von Eckardstein, swój poprzedni album "Debussy & Dupont" (2018) poświęcił utworom francuskich kompozytorów przełomu XIX i XX wieku. Dużą część płyty wypełniły utwory wchodzące w skład cyklu "La maison dans les dunes” Gabriela Duponta. Na swym nowym albumie von Eckardstein powraca do tego cyklu wypełniając ostatni kwadrans płyty czterema kolejnymi tematami Duponta. Jednak głównym punktem programu tego albumu jest skomponowany w 1837 roku przez Roberta Schumanna cykl: "Davidsbündlertänze" ("Tańce Związku Dawidowego"). Poza Schumannem i Dupontem, von Eckardstein sięgnął po Polonez-Fantazję As-dur op.61 Fryderyka Chopina, oraz Pieśń elegijną, op.72 No 14 Piotra Czajkowskiego. Blisko 65-minutowy program płyty to recital bardzo urozmaicony pod względem estetyki i nastroju.
teksty: Robert Ratajczak