Era Jazzu wystartowała w 1998 roku koncertami w prestiżowych salach koncertowych i klubach, sesjami oraz kolekcjonerskimi wydawnictwami. W tym roku zatem, festiwal obchodzi Srebrny Jubileusz.
Od 2016 roku Era Jazzu realizuje swoje projekty tylko w Poznaniu nadając działaniom jazzowym w tym mieście znamion prestiżowych i niepowtarzalnych wydarzeń artystycznych.
Takim jest realizowany od kilku już lat cykl "Czas Komedy" ukazujący rozmaite oblicza twórczości pochodzącego z Poznania Krzysztofa Komedy.
15 kwietnia w Sali Wielkiej CK Zamek w Poznaniu w ramach Ery Jazzu przedstawione zostało łączące koncert jazzowy z obrazem, muzyczno-teatralne widowisko "Nim wstanie dzień". Spektakl w reżyserii Krzysztofa Witkowskiego to połączenie monodramu, animowanych multimediów i wykonywanej na żywo muzyki.
Ta muzyczno-teatralna opowieść o światowej sławy polskim kompozytorze, pokazuje jak niezwykłą ponadczasowością wyróżnia się twórczość autora muzyki do niemalże 70 filmów. To pierwsza w Polsce interdyscyplinarna produkcja integrująca grę aktorską, muzykę w wykonaniu kwartetu jazzowego oraz wizualizacje, tworząc niejednoznaczny i tajemniczy obraz artysty. W "Nim wstanie dzień" uchodzący za człowieka milczącego i zamkniętego w sobie Komeda, zaprasza do intymnej wyprawy w głąb prywatnego świata osobistych rekonstrukcji zdarzeń, wspomnień i przeżyć, które ukształtowały jego wrażliwość oraz muzyczną wyobraźnię.
Krzysztof Witkowski z Agatą Szubą stworzyli refleksyjny, a zarazem uniwersalny język wizualny. Poddane przez Daniela Kusaka subtelnemu ruchowi ilustracje stworzyły wieloplanowe pejzaże pamięci Krzysztofa Komedy.
W rolę Komedy wcielił się znakomity aktor Michał Kosela, a muzykę usłyszeliśmy w wykonaniu kwartetu tworzonego przez: Adama Kawończyka (trąbka), Piotra Domagałę (gitara), reżysera spektaklu Krzysztofa Witkowskiego (gitara basowa) i Olega Dyyaka (perkusja, akordeon).
Treść spektaklu oparta została na wspomnieniach leżącego w śpiączce Krzysztofa Komedy, który przeprowadza nas przez najważniejsze etapy swego życia, od dzieciństwa aż do tragicznego wydarzenia, które doprowadziło do śmierci artysty.
Scenografię stanowiła szpitalna sala, a muzycy ubrani byli w lekarskie stroje, nadając spektaklowi specyficzny charakter. Ogromnym atutem były wyświetlane w tle ilustracje i grafiki stworzone przez Agatę Szubę a ożywione przez Daniela Kusaka, które przenosiły nas do opowiadanych przez bohatera widowiska historii.
Po zakończeniu spektaklu, inicjator przedsięwzięcia Krzysztof Witkowski wyznał iż "Nim wstanie dzień" początkowo pomyślane było jako jednorazowe wydarzenie upamiętniające przypadającą w roku 2021 90-tą rocznicę urodzin Krzysztofa Komedy. Ogromny sukces tego jedynego w swoim rodzaju jazzowego widowiska, sprawił iż do tej pory z ogromnym powodzeniem wystawiane jest w całej Polsce (m.in. w Wałbrzychu, Wrocławiu, Legnicy, Jeleniej Górze i Warszawie).
W Poznaniu twórczość Krzysztofa Komedy traktowana jest zawsze w wyjątkowy sposób. Nie dziwi więc fakt, iż po zakończeniu właściwej części spektaklu, artyści kilkakrotnie bisowali.
Poznański spektakl idealnie wpisał się w realizowany przez Dionizego Piątkowskiego "Czas Komedy". To także znakomita forma obchodów 25-lecia Ery Jazzu, które kontynuowane będą w Poznaniu jesienią.
Robert Ratajczak
Era Jazzu
"Nim wstanie dzień"
15.04.2023 Poznań
Sala Wielka CK Zamek
scenariusz i reżyseria: Krzysztof Witkowski
wykonawcy:
Michał Kosela (Krzysztof Komeda)
Adam Kawończyk - trąbka
Piotr Domagała - gitara
Krzysztof Witkowski - gitara basowa
Oleg Dyyak - perkusja, akordeon