* nowe płyty
- z Kraju
PATRONAT
Joanna Bejm
Jesteś
(Soliton)
Nieustannie zachwycające wiersze przedwcześnie zmarłej przed 52 laty poetki Haliny Poświatowskiej od lat czarują swym klimatem kolejne pokolenia czytelników, ale też inspirują wielu kompozytorów i wykonawców. O potencjale wierszy Haliny Poświatowskiej oprawionych w muzykę przekonało się już kilku polskich artystów, że wspomnę choćby Krystynę Stańko, która na swej wyśmienitej płycie "Kropla słowa" (2012) przedstawiła wiersze "Jesteś Powietrzem" i "Nie Mówiłam Uśmiechem" do muzyki Dominika Bukowskiego, czy całkiem niedawny projekt "Kim Ty jesteś dla mnie" wokalisty, multiinstrumentalisty i kompozytora Janusza Radka. Każdorazowo jest to doskonała okazja do przypomnienia sobie wierszy Haliny Poświatowskiej i odkrycia w nich nieznanych dotąd walorów. Zafascynowana twórczością poetki wokalistka, animatorka kultury i kompozytorka Joanna Bejm jest laureatką wielu festiwali i konkursów piosenki, m.in. programu telewizyjnego „Szansa na sukces” oraz konkursu „Debiuty’” na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (1999 r.). Koncertuje w projektach związanych z piosenką poetycką oraz zespołami jazzowymi, m. in. z Piotrem Rodowiczem, Bogdanem Hołownią, Robertem Murakowskimi Kazimierzem Jonkiszem w projekcie Krajewski Smooth Jazz. 11 października nakładem wytwórni Soliton ukazał się album "Jesteś" nagrany przez Joannę Bejm z grupą tworzoną przez znakomitych muzyków. Wraz z grającym na płycie na skrzypcach Marcinem Skabą i gitarzystą Sebastianem Iwanowiczem, wokalistka oprawiła muzycznie 10 wybranych wierszy Haliny Poświatowskiej, prezentując jej twórczość w konwencji łączącej poezję śpiewaną z jazzem. Pozostali instrumentaliści, którzy uczestniczyli w nagraniu płyty to: pianista Rafał Stępień, kontrabasista Wojciech Pulcyn i perkusista Sebastian Frankiewicz, a za realizację nagrań, mix i mastering odpowiedzialny jest Karol Mańkowski.
_______________________________________
Bipolar Order
Duality
(Allegro Records)
Bipolar disorder to w języku angielskim określenie dwubiegunowej depresji maniakalnej. Z kolei: Bipolar Order to gra słów będąca przeciwieństwem tejże choroby. I taką właśnie nazwę przyjął kwartet powstały z inicjatywy, znanego m.in. z projektów Quadrophonic Sound Set i Fata saksofonisty Mateusza Chorążewicza (ucznia Macieja Obary, Adama Wendta i Macieja Sikały) oraz gitarzysty jazzowego i pedagoga Jakuba Żołubaka (autora książki "Szkoła gry na gitarze" oraz rozpowszechnionych w kilku tysiącach egzemplarzy multimedialnych kursów gry na gitarze). Repertuar Bipolar Order stanowią autorskie kompozycje obu muzyków, inspirowane słowiańskim i skandynawskim folkiem oraz rozmaitymi nurtami muzyki jazzowej. Skład zespołu uzupełnia sekcja rytmiczna: Łukasz Ostrowski-Kunert (gitara basowa) i Maciek Wojcieszuk (perkusja). 18 paździenika nakładem prowadzonej przez Wojciecha Staroniewicza wytwórni Allegro Records ukaże się debiutancki album Bipolar Order: "Duality".
_______________________________________
- ze Świata
Kirk Whalum
Humanité
(Mack Avenue / Artistry)
Urodzony w 1958 roku Kirk Whalum znany jest poza światem jazzu z wspólnych koncertów i płyt nagranych z Whitney Houston, oraz z gigantycznych koncertów Jean Michela Jarre'a w 1986 roku. Współpracował też z: Quincy Jonesem, Barbrą Streisand, Lutherem Vandrossem i Alem Greenem. W świecie jazzu natomiast, jego muzyczne dokonania przyniosły mu dotychczas 12 nominacji do Grammy Awards, oraz nagrodę Grammy w kategorii: Najlepsza Pieśń Religijna w Interpretacji Jazzowej (''To What I Do'' w 2011 roku). Muzyka religijna i pieśni gospel oraz głębokie więzi rodzinne zdają się być wyjątkowo bliskie naturze syna pastora, który swe pierwsze muzyczne kroki stawiał w kościele swego ojca. Swój najnowszy album "Humanité" dedykowany muzyce świata, Kirk Whalum nagrał ze swym stałym współpracownikiem Jamesem McMillanem, oraz gronem kilkudziesięciu artystów z całego świata, których Whalum spotkał na swej muzycznej drodze. Są wśród nich m.in. Marcus Miller, japońska pianistka jazzowa Keiko Matsui, młody basista Barry Likumahuwa, piosenkarka i autorka tekstów Grace Sahertian, piosenkarz i aktor Afgan, wokalista i gitarzysta Zahara, jedna z największych gwiazd Republiki Południowej Afryki Kasiva Mutwa z Nairobi i brytyjska wokalistka jazzowa Liane Carroll. Album "Humanité" ukazał się 11 października nakładem oddziału wytwórni Mack Avenue, Artistry.
_______________________________________
The Soul Rebels
Poetry In Motion
(Mack Avenue)
The Soul Rebels to ośmioosobowa brassowa grupa z Nowego Orleanu, grająca muzykę łączącą w sobie takie gatunki jak: jazz, soul, funk oraz hip-hop. Po 7 latach jakie upłynęły od czasu ukazania się płyty "Unlock Your Mind", grupa znana z współpracy z takimi wykonawcami jak m.in. Metallica, Marilyn Manson, Nas czy Katy Perry, powraca nowym, ósmym już w dyskografii albumem, który ukaże się 25 października nakładem wytwórni Mack Avenue. Na płycie zatytułowanej "Poetry In Motion", oktet w składzie Julian Gosin i Marcus Hubbard (trąbki), Corey Peyton i Paul Robertson (puzony), Erion Williams (saksofon), Manuel Perkins Jr. (suzafon) oraz Lumar LeBlanc III i Derrick Moss (bębny), gra dla nas 12 nowych utworów w towarzystwie takich muzyków jak m.in. Trombone Shorty, Branford Marsalis czy Robert Glasper.
_______________________________________
Emi Takada
Why Did I Choose You?
(Emi Takada)
Japońska wokalistka jazzowa Emi Takada swym drugim (po "I'm All Smiles”, 2014) albumem "Why Did I Choose You?" składa hołd takim kompozytorom i twórcom piosenek jak m.in. Richard Rodgers, Oscar Hammerstein II, Jerome Kern, Michel Legrand, Cole Porter, Irving Berlin, Harold Arlen czy Antonio Carlos Jobim. Urodzona w Sapporo Emi Takada zaczęła śpiewać w wieku 10 lat wstępując do grupy chóralnej, a dorastając śpiewała muzykę klasyczną. Po raz pierwszy odwiedziła Stany Zjednoczone w 1997 roku, gdzie jako sopranistka dołączyła do chóru Houston Symphony. Ponownie przyjechała do Nowego Jorku w 2010 roku, aby studiować u Marion Cowings, rozpoczynając tym samym karierę jako jazzowa wokalistka i występując w rozmaitych klubach jazzowych. W latach 2011-2016 mieszkała w Houston w Teksasie, gdzie występowała z pianistą Bobem Henschenem, ale także co miesiąc dając koncerty w Nowym Jorku oraz Tokio (z gitarzystą Satoshi Inoue) i Sapporo. Od 2017 wokalistka mieszka w Tokio, regularnie jednak odwiedzając i występując w Nowym Jorku. Tam też nagrany został album "Why Did I Choose You?", który swą premierę miał w legendarnym klubie Birdland. 11 piosenek śpiewanych delikatnym, zmysłowym głosem oprawionych jest przez swingujący kwartet złożony z pianisty Michaela Kanana, gitarzysty Satoshi Inoue, kontrabasisty Neala Minera i perkusisty Dwayne'a "Cooka” Broadnaxa. Gościnnie na płycie pojawia się też Marion Cowings. W programie płyty znajdziemy takie standardy jak: "All The Things You Are", "You Must Believe In Spring", "Blue Skies", czy "Stormy Weather". Album ukazał się 1 września 2019.
_______________________________________
Doug MacDonald & The Tarmac Ensemble
Live at Hangar 18. Jazz Marathon 4
(dmacmusic)
Swój specyficzny styl gry gitarzysta Doug MacDonald oparł na tradycji sięgającej dokonań takich muzyków jak Herb Ellis, Wes Montgomery, czy Joe Pass. Muzyk dorastał w Honolulu, następnie osiadł w Los Angeles, jednak od 1990 roku jego stałą bazą jest Nowy Jork. To tam właśnie miał okazję występować u boku takich gwiazd jak Stan Getz, Sarah Vaughan, Buddy Rich, czy Hank Jones. Tam też działa do dziś nagrywając i występując z własnym trio i kwartetem, a także z 13-osobowym zespołem The Jazz Coalition. Dziś Doug MacDonald ma na koncie kilkanaście albumów firmowanych własnym nazwiskiem, zrealizowanych w rozmaitych konfiguracjach. W lutym 2019 roku ukazał się kolejny album gitarzysty: "Organisms", a od maja możemy cieszyć się następną płytą muzyka, jaką jest album: "Califournia Quartet". To nie koniec tegorocznej serii albumów znakomitego gitarzysty, bowiem już 15 października światło dzienne ujrzy 2-płytowe wydawnictwo z zapisem lipcowego koncertu MacDonalda z formacją The Tarmac Ensemble w Los Angeles. Na albumie zatytułowanym: "Live at Hangar 18. Jazz Marathon 4" gitarzyście towarzyszy 10-osobowy zespół złożony ze znakomitych amerykańskich muzyków z West Coast, a w programie tego koncertowego jazzowego maratonu, poza kompozycjami Douga MacDonalda znalazły się m.in. utwory Herbiego Hancocka ("Maiden Voyage"), Jerome Kerna i Oscara Hammersteina ("Nobody Else But Me"), George'a i Iry Gershwinów ("Strike Up The Band"), Antonio Carlosa Jobima ("Someone To Light Up My Life") i Milesa Davisa ("Tune Up").
_______________________________________
_______________________________________
The Many Open Minds of
Roger Kellaway
(IPO Recordings)
Obchodzący w tym roku 80-urodziny znakomity pianista Roger Kellaway, w ciągu swej wieloletniej kariery miał okazję współpracować z największymi gwiazdami zarówno jazzu jak muzyki rock i pop: od Elvisa Presleya i Barbry Streisand, poprzez Vana Morrisona i Joni Mitchell, do Duke'a Ellingtona, Sonnyego Rollinsa, czy Bena Webstera. 1 listopada nakładem wytwórni IPO mającej w swym katalogu nagrania takich gigantów jak James Moody, Frank Weiss, Benny Golson i Hank Jones, ukaże się album "The Many Open Minds of Roger Kellaway". Płyta zawiera materiał zarejestrowany w sierpniu 2010 roku w klubie The Jazz Bakery w Santa Monica w genialnym trio: Roger Kellaway (fortepian), Bruce Forman (gitara) i Dan Lutz (kontrabas). Program koncertowego albumu złożony jest z nieśmiertelnych standardów jazzu Theloniousa Monka, Richarda Rodgersa, Sonny'ego Rollinsa, Paula Desmonda, Billy'ego Strayhorna, Cole Portera, oraz Juana Tizola i Duke'a Ellingtona.
_______________________________________
Na 25 października monachijska wytwórnia ACT planuje wydanie 5 nowych tytułów:
E.S.T.
Live in Gothenburg
(ACT)
Wielką atrakcją dla miłośników legendarnego tria E.S.T. będzie 2-płytowy album z zapisem wcześniej niepublikowanego koncertu zespołu z października 2001, który odbył się w Göteborgu. W pierwszej połowie lat 90-tych, szwedzki pianista i kompozytor Esbjörn Svensson wraz z basistą Danem Berglundem i perkusistą Magnusem Öströmem założył jedną z najbardziej zjawiskowych formacji w historii europejskiego jazzu: E.S.T. Tragiczna śmierć lidera w roku 2008 przerwała pasmo sukcesów tria, które stało się symbolem skandynawskiego jazzu i do dziś postrzegane jest jako swoisty wzorzec, do którego odnoszą się m.in. takie składy jak Tingvall Trio czy Helge Lien Trio. Co jakiś czas ukazują się rozmaite publikacje związane z kilkunastoletnią działalnością E.S.T. Po wydanym w 2016 roku albumie "E.S.T. Symphony" nagranym przez Royal Stockholm Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Hansa Eka z takimi muzykami jak m.in. Marius Neset, Verneri Pohjola, Iiro Rantala, Dan Berglund i Magnus Öström, wytwórnia ACT opublikowała 2-płytowe wydawnictwo z zapisem koncertu zespołu w londyńskim Barbican Centre z maja 2005 roku: "Live In London" (2019). Ukazanie się albumu "Live in Gothenburg" jest kolejną okazją do przypomnienia sobie muzyki jednej z najznakomitszych europejskich formacji jazzowych przełomu XX i XXI wieku.
Echoes Of Swing
Winter Days at Schloss Elmau
(ACT)
Formacja Echoes Of Swing od ponad 20 lat specjalizuje się w podtrzymywaniu tradycji starego dobrego swingującego jazzu, poprzez wykonywanie zarówno uznawanych od dziesięcioleci standardów, jak i transkrypcji utworów nie zawsze związanych z muzyką jazzową, oraz subtelne wplatanie w program nowych własnych kompozycji. Zespół dysponuje doskonałym, wypracowanym stylem i warsztatem docenianym podczas rozmaitych koncertów i festiwali zarówno na Starym Kontynencie jak i za Oceanem. Po pełnych stylowego swingu albumach "Dancing" (2015) i "BIX - A Tribute to Bix Beiderbecke" (2016), kolejną propozycją kwartetu był album "Travelin''' (2018). Najnowszą pozycją w dyskografii tej jedynej w swoim rodzaju formacji jest album nagrany w słynącym z wielu doskonałych koncertów kurorcie Schloss Elmau, wraz z wokalistką Rebeccą Kilgore. Na płycie "Winter Days at Schloss Elmau" znajdziemy utwory nawiązujące do zimy, a pochodzące z dorobku takich twórców jak m.in. Hoagy Carmichael, Irving Berlin, Burt Bacharac czy Antonio Carlos Jobim.
_______________________________________
Jazzrausch Bigband
Dancing Wittgenstein
(ACT)
Jazzrausch Bigband to założona przed 5 laty, orkiestra jazzowa dająca rocznie ok. 120 koncertów na całym świecie. W ostatnim czasie Jazzrausch Bigband zagrali w takich miejscach jak m.in. Lincoln Center w Nowym Jorku, JZ Festival Shanghai, Safaricom International Jazz Festival w Nairobi, Ural Music Night w Jekaterynburgu i SXSW Music Festival w Austin, każdorazowo spotykając się z niezwykle gorącym przyjęciem publiczności. Grupę prowadzi dyrygent i puzonista Roman Sladek, a kompozytorem większości repertuaru Orkiestry jest gitarzysta Leonard Kuhn. Nowoczesne brzmienie Big Bandu oparte jest na jazzowej tradycji połączonej z nowoczesną elektroniką, elementami techno i muzyką klubową. Reedycja albumu "Dancing Wittgenstein", dzięki ukazaniu się nakładem wytwórni ACT, pozwoli muzyce Jazzrausch Bigband dotrzeć do jeszcze szerszego grona odbiorców.
_______________________________________
Nguyen Le
Overseas
(ACT)
Wietnamskiego gitarzystę Nguyena Le w ostatnich latach mieliśmy okazję poznać m.in. jako znakomitego interpretatora muzyki Jimiego Hendrixa i grupy Pink Floyd. Z kolei na albumie "Ha Noi Duo" (2017) nagranym wraz z młodym wirtuozem ludowych instrumentów wietnamskich Ngo Hong Quangiem, muzyk sięgnął do swych korzeni i muzycznego dziedzictwa. Po kilku latach doczekaliśmy się kolejnego autorskiego albumu "Streams" (2019) łączącego jazz, rock i elementy muzyki etnicznej gitarzysty, w ramach własnego kwartetu, a po ośmiu miesiącach w katalogu wytwórni ACT czeka na nas kolejny krążek artysty. Płyta "Overseas" przynosi materiał gitarzysty zarejestrowany w okresie od marca do sierpnia 2018 roku wraz z gronem 9 zaprzyjaźnionych artystów. Wśród nich znajdziemy znanych z poprzednich albumów Nguyena Le: wibrafonistkę Illyę Amar i grającego na skrzypcach, harfie i lutni Ngo Hong Quanga. Centralną częścią płyty jest 7-częściowa tytułowa suita.
_______________________________________
Landgren - Wollny - Danielsson - Haffner
4 Wheel Drive Live
(ACT)
Czwórka związanych z wytwórnią ACT muzyków, dysponujących odmiennymi doświadczeniami i własną od lat wypracowaną marką w środowisku muzyki jazzowej, postanowiła zrealizować projekt bazując na doskonale znanych utworach muzyki pop i rock. Jednak bez obaw; wszystko podane jest w konwencji silnie nasączonej jazzem, oraz co oczywiste w przypadku nazwisk firmujących album - na najwyższym z możliwych poziomie. Za przedsięwzięciem kryją się cztery wielkie nazwiska europejskiego jazzu: szwedzki muzyk, kompozytor i producent Nils Landgren, topowy niemiecki pianista Michael Wollny, jeden z najznakomitszych europejskich kontrabasistów jazzowych Lars Danielsson, oraz niemiecki perkusista i kompozytor Wolfgang Haffner. W marcu br. ukazał się studyjny album "4 Wheel Drive", zwieńczony gorąco przyjętą serią koncertów tego niezwykłego kwartetu. Jeden z nich, który odbył się 19 kwietnia w Theaterhaus Jazztage w Stuttgarcie wypełnia koncertowy album "4 Wheel Drive Live". O ile na studyjnej płycie dominowały przeróbki utworów z dorobku m.in. Phila Collinsa, Genesis, Paula McCartneya, The Beatles, Stinga czy Billy'ego Joela, na koncertowym krążku przeważają autorskie utwory muzyków w nowych energetycznych opracowaniach. Utwory instrumentalne przeplatane są świetnie zaaranżowanymi piosenkami, a wszystkie partie wokalne wykonuje dysponujący ciepłym głosem i charakterystyczną manierą Nils Landgren. Siłą składu jest zestawienie z sobą czterech znakomitych muzycznych osobowości, dysponujących odmiennymi doświadczeniami i własnym, od lat wypracowanym stylem.
teksty: Robert Ratajczak