│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

03 października 2019

2019/51: nowe płyty



* nowe płyty

- ze Świata

Dave Stryker
Eight Track Christmas
(Strikezone)
Już 1 listopada trafi do nas pierwsza świąteczna płyta. "Eight Track Christmas" to zestaw standardów christmas, zaaranżowanych i nagranych przez znakomitego gitarzystę Dave'a Strykera. To już drugi tegoroczny album artysty po znakomitej płycie "Eight Track III". Dave Stryker to dziś jeden z najbardziej fascynujących amerykańskich gitarzystów jazzowych, dysponujący rozpoznawalnym soundem i charakterystycznym sposobem frazowania. Tym razem mamy okazję poznać go w specyficznym bożonarodzeniowym repertuarze. Liderowi towarzyszą muzycy znani z jego poprzednich albumów: Stefon Harris (wibrafon), Jared Gold (organy) i McClenty Hunter (perkusja), a na płycie znajdziemy tak znane tradycyjne utwory jak: "Christmas Time Is Here", "Blue Christmas" i "O Tannenbaum", ale też "Happy Xmas (War Is Over)" Johna Lennona i Yoko Ono.
 ___________________________________________

Karl Berger & Jason Kao Hwang
Conjure
(True Sound Recordings)
Urodzony w 1957 roku, a od lat zamieszkały w Nowym Jorku chiński skrzypek Jason Hao Hwang, jest współzałożycielem Far East Side Band -międzykulturowego zespołu łączącego chińskie, koreańskie, japońskie i amerykańskie elementy muzyczne. Jest też cenionym kompozytorem muzyki filmowej, znanym także na Broadwayu gdzie powierzono mu m.in. sprawowanie stanowiska dyrektora muzycznego kilku tamtejszych produkcji. W ramach rozmaitych projektów oscylujących wokół współczesnej awangardy, dane mu było współpracować m.in. z Anthonym Braxtonem, Davidem Murrayem, Williamem Parkerem, Henry Threadgillem czy twórcą legendarnej formacji Revolutionary Ensemble, Leroyem Jenkinsem. W roku 2013 ukazała się płyta artysty nagrana w duecie z gitarzystą Aymanem Fanousem: "Zilzal". W ubiegłym roku natomiast poznaliśmy album "Blood" zrealizowany przez międzynarodową 8-osobowa formację wiolinisty Jason Kao Hwang Burning Bridge. 1 października z kolei trafiła do nas płyta "Conjure" nagrana przez Hwanga w duecie z cenionym pianistą, wibrafonistą i kompozytorem Karlem Bergerem, znanym z współpracy z m.in. Donem Cherry, Lee Konitzem, czy Johnem McLaughlinem.
 ___________________________________________

Anne Phillips
Live at The Jazz Bakery
(Conawago)
Anne Phillips to dziś prawdziwa legenda amerykańskiej piosenki. Była członkinią wokalnego tria wspierającego występy Dave'a Brubecka, a także wchodziła w skład grupy Ray Charles Singers. Jej debiutancki album "Born To Be Blue" firmowany własnym nazwiskiem, ukazał się w roku 1959 nakładem kultowej dziś wytwórni Roulette Records. W kolejnych latach rezygnując z budowania własnej kariery, artystka poświęciła się nauczaniu śpiewu oraz pracy jako dyrektor muzyczny i wokalistka studyjna, nagrywając niezliczoną ilość płyt z rozmaitymi światowej sławy artystami. Wspierała w chórkach takich artystów jak m.in. Sammy Davis Jr., Linda Ronstadt, Mahalia Jackson, Wilson Pickett, czy grupa The Four Tops. W roku 2000 pochodząca z Pensylwanii wokalistka wróciła na scenę i do studia nagraniowego pod własnym nazwiskiem proponując serię znakomitych płyt i koncertów, udowadniając tym samym swój nieustający artyzm i wyjątkową charyzmę. 1 października nakładem wytwórni Conawago Records ukazała się płyta bedąca zapisem koncertu Anne Phillips w klubie Jazz Bakery w Santa Monica. Artystce towarzyszą: Roger Kellaway, Bob Kondred i Chuck Berghoffer, a w programie koncertu poza własnymi piosenkami Phillips, znajdziemy m.in. temat George'a i Iry Gershwinów: "Embracable You".
 ___________________________________________

Na 16 października prowadzona przez Georga Ruby niemiecka wytwórnia JazzHaus Musik, zaplanowała wydanie czterech nowych albumów.

Leon Maria Plecity
Otherworld
(JazzHaus Musik)
Urodzony w 1995 roku w Dusseldorfie gitarzysta i kompozytor Leon Maria Plecity uchodzi za jednego z najbardziej obiecujących gitarzystów jazzowych w Niemczech. Mimo młodego wieku zafascynowany twórczością m.in. Pata Metheny, Chrisa Pottera i Antonio Sancheza muzyk,  poszczycić się może już dwoma znakomitymi albumami nagranymi wraz z formacją Lariza. Po przeprowadzce do Kolonii kariera muzyczna Leona Marii Plecity zdaje się nabierać rozpędu. Tam właśnie, w studio Topaz pod czujnym uchem cenionego realizatora i producenta nagrań Reinharda Kobialki, nagrany został album "Otherworld", będący zbiorem ośmiu autorskich kompozycji Leona Marii Plecity. To muzyka z jednej strony koncepcyjnie zakorzeniona w tradycji jazzu, z drugiej strony nie stroniąca od współczesnych wpływów. Gitarzyście w nagraniach towarzyszą: Julius Gawlik (saksofon), Niklas Roever (fortepian), Roger Kintopf (kontrabas) i Felix Ambach (perkusja). Płyta ukaże się 16 października nakładem wytwórni JazzHaus Musik.
___________________________________________

Lisa Hoppe's Third Reality
The Mighty Unlikely
(JazzHaus Musik)
Niemiecka kontrabasistka i kompozytorka Lisa Hoppe to artystka wszechstronna, której działania obejmują różnorodne gatunki muzyczne: od współczesnej muzyki kameralnej, do jazzowej improwizacji i awangardy. Jako muzyk intensywnie działa zarówno w Hamburgu, jak Nowym Jorku, w obu przypadkach angażując się w rozmaite projekty. W 2017 roku kontrabasistka zaangażowana była w działalność formacji Webers Hebel prowadzonej przez znanego szwajcarskiego perkusistę Daniela "D-Flat" Webera, co zaowocowało znakomitym albumem "Hebelwirkung". Rok później Lisa Hoppe stworzyła własny projekt, którym jest międzynarodowe trio Third Reality, tworzone wraz z amerykańskim saksofonistą Davidem Leonem i izraelskim gitarzystą Talem Yahalomem. 16 października nakładem JazzHaus Musik ukaże się nagrany w nowojorskim Brooklynie album zatytułowany "The Mighty Unlikely". Kameralna muzyka zespołu porusza wyobraźnię i hipnotyzuje zarówno mrocznym klimatem, jak kontrastującymi z nim feeriami barw.
 ___________________________________________

Die Parzäros
La Cachacha
(JazzHaus Musik)
Cachaca to bardzo popularny w Brazylii destylowany napój alkoholowy w smaku podobny do powszechnie znanego rumu i tequili. Nazwa tego trunku posłużyła za tytuł albumu kolumbijskiej formacji Die Parzäros, w swej muzyce łączącej elementy folkloru, nowoczesnego jazzu i rocka. Trio tworzą: gitarzysta Juan-Pablo Gonzalez-Tobon, basista Joan Chavez i perkusista Luis-Javier Londono. Wszyscy właśnie ukończyli Niemiecką Akademię Muzyczną, a złożona w większości z oryginalnych kompozycji płyta "La Cachacha", nagrana została w Topaz Studios w Kolonii. Realizatorem dźwięku jest Reinhard Kobialka, a współproducentem albumu znakomity Georg Ruby. Debiutancki album Die Parzäros ukaże się 16 października.
 ___________________________________________

Sascha Ley & Laurent Payfert
It's Alright To Be Everywhere
(JazzHaus Musik)
Wokalistka, kompozytorka i producent muzyczny Sascha Ley dysponuje wyjątkowym głosem i stylem interpretacji łączącym w sobie jazzową improwizację, folk i muzykę współczesną. Artystka sięgając po rozmaite techniki wokalne z każdej próby wychodzi zwycięsko, o czym świadczą gorąco przyjmowane w całej Europie jej koncerty i płyty. W roku 2015 ukazał się piąty album wokalistki "the wee hours", który w kameralnej konwecji Sascha Ley nagrała w duecie z francuskim kontrabasistą Laurentem Payfertem. Kontynuacją współpracy jest nowy album tego niezwykłego duetu, który ukaże się 16 października nakładem wytwórni JazzHaus Musik. Na płycie zatytułowanej "It's Alright To Be Everywhere” znajdziemy 17 autorskich kompozycji obojga artystów, w dużej mierze opartych na improwizacji. Spontaniczne kreacje dźwiękowe stanowią ciekawą mieszankę współczesnego jazzu i muzyki eksperymentalnej.
 ___________________________________________

- z Kraju
Tatvamasi
Haldur Bildur
(Audio Cave)
Tatvamasi to lubelska formacja, stylistycznie balansująca pomiędzy jazzem a rockiem progresywnym. Warto wspomnieć o zaangażowaniu się zespołu w projekty sceniczne z udziałem Przemysława Buksińskiego i multimedialnej performerki Marii Porzyc oraz wspólne koncerty z kameralnym kwartetem smyczkowym Ladies Quartet, gdyż kreatywność i otwartość na wszelakie formy wypowiedzi artystycznej zdaje się być credo tej formacji. Zespół ma na swym koncie m.in. album "Parts Of The Entirety" (2013) wydany przez renomowaną amerykańską wytwórnię Cuneiform Records, oraz płytę "The House Of Words" (2015), która ukazała się nakładem Requiem Records. Nową pozycją w dyskografii tej oryginalnej formacji jest nagrana w siedmioosobowym składzie płyta "Haldur Bildur", która ukazała się 4 października, tym razem pod flagą wytwórni Audio Cave. Album wypełniają 4 rozbudowane i bardzo bogato zaaranżowane utwory stylistycznie czerpiące zarówno z jazzu i world music, jak rocka i bluesa.
___________________________________________

Tegorocznej jesieni swą działalność inauguruje założona przez jednego z czołowych pianistów młodego jazzu Kamila Piotrowicza, wytwórnia Howard Records. Celem oficyny jest popularyzacja oryginalnych, nietuzinkowych projektów muzycznych. Poniżej pierwsze trzy tytuły firmowane przez Howard Records.

RASP Lovers
Romantic Alternative Schizophrenic Punk
(Howard Records)
28 października ukaże się płyta o wszystko mówiącym tytule wyjaśniającym zarazem nazwę  powstałej w 2018 roku formacji firmującej krążek: "Romantic Alternative Schizophrenic Punk". Grupę RASP Lovers tworzą równolegle związani z formacjami P.E. Quartet, Entropia Ensemble, Jerry & The Pelican System, Kinga oraz Pimpono Ensemble: saksofonista Jerzy Mączyński, gitarzysta i twórca repertuaru grupy Szymon Wójcik, pianista Marcel Baliński, kontrabasista Rafał Różalski i perkusista Bartosz Szablowski. Nagrany w Monochrom Studio materiał wypełniający album to muzyka łamiąca jakiekolwiek schematy i formy, będąca fuzją na pozór bardzo odległych od siebie gatunków jak: z jednej strony: jazz, awangarda i improwizacja, z drugiej: elektronika, rock alternatywny i punk.
___________________________________________

Wojtczak / Piotrowicz
Plastic Poetry
(Howard Records)
Wydany w stylowej, jednoznacznie kojarzącej się z jesienią okładce album "Plastic Poetry" jest zapisem improwizowanej sesji znakomitego saksofonisty Irka Wojtczaka i wszechstronnego pianisty jazzowego młodego pokolenia Kamila Piotrowicza, jaka miała miejsce w listopadzie 2018 roku w Bielsku-Białej. Zetknięcie się z sobą dwóch odmiennych osobowości muzycznych dysponujących rozmaitymi doświadczeniami zdobywanymi indywidualnie w ramach rozmaitych projektów, zaowocowało muzyką, stanowiącą rodzaj międzypokoleniowego instrumentalnego dialogu. Artyści sięgają po inspiracje muzyką klasyczną i polskim folklorem, ale przede wszystkim do jazzu, który zarówno dla Wojtczaka jak Piotrowicza stanowi najszerszą formę wypowiedzi artystycznej. Płyta ukaże się 18 października.
___________________________________________

Lawaai
Densities, Forces, Intensities
(Howard Records)
Lawaii to w języku niderlandzkim określenie hałasu, wrzawy i szumu. Taka nazwę przyjęlo też założone w Kopenhadze międzynarodowe trio tworzone przez polskiego pianistę Kamila Piotrowicza, belgijskiego kontrabasistę Stana Callewaerta i Duńczyka Jeppe Hoi Justesena (perkusja). Swą muzyką trzej młodzi instrumentaliści obalają schematy typowego jazzowego tria fortepianowego, proponując odbiorcy zanurzenie się w środowisku dźwiękowym eksplorującym muzyczny minimalizm podany w stylowej akustycznej formule. Artyści koncertowali dotąd m.in. w Belgii, Niemczech i Polsce, każdorazowo hipnotyzując swą muzyką odbiorców. Dokumentacją fonograficzną Lawaii jest album, którego tytuł nawiązuje do słów francuskiego postimpresjonisty, malarza Paula Cézanne, wyrażających potrzebę malowania zawsze z bliskiej odległości, kiedy nie jest widoczna forma, a jedynie gęstość i intensywność. "Densities, Forces, Intensities" ("Gęstość, Siła, Intensywność”) to zarazem motto Lawaai. Album powszechnie dostępny jest od 26 września w formie cyfrowej oraz limitowanej do 200 egz. edycji winylowej, a promocyjne egzemplarze CD skierowane są do dziennikarzy, recenzentów i krytyków muzycznych.

teksty: Robert Ratajczak