* nowe płyty
PATRONAT
Collegium Cantorum
Romuald Twardowski - Sacrum. Profanum
Romuald Twardowski - Sacrum. Profanum
(DUX)
Wybitny kompozytor i pedagog, urodzony w 1930 roku w Wilnie Romuald Twardowski, to artysta którego dorobek zasługuje na zdecydowanie szersze upowszechnienie w świadomości melomanów. Swoją twórczością zdefiniował niepowtarzalny język muzyczny, w którym połączył elementy nowych technik kompozytorskich z cechami muzyki odległych epok. W swych utworach Romuald Twardowski niejednokrotnie odwołuje się do muzyki religijnej, w tym do starocierkiewnych pieśni i chorałów gregoriańskich. W przebogatym dorobku kompozytora znajdziemy zarówno kompozycje kameralne, jak dzieła orkiestrowe, utwory chóralne, a także opery. Nakładem wytwórni DUX ukazała się płyta "Romuald Twardowski - Sacrum. Profanum" zawierająca utwory chóralne a capella nagrane przez Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum pod dyrekcją Janusza Siadlaka. Płyta powstała we współpracy z kompozytorem, co zapewnia wykonywanym utworom szczególny charakter, oddający sedno twórczego zamysłu.
Koncertowa premiera tej wyjątkowej płyty rozpoczynającej obchody przypadających w przyszłym roku 90-urodzin Romualda Twardowskiego, odbyła się 20 października w Bazylice św. Krzyża w Warszawie, a w jego programie znalazły się m.in. Nokturny, Kołysanki i Mały koncert na orkiestrę wokalną. Zarówno płyta jak koncert premierowy, objęte zostały patronatem przez LongPlay.
________________________________________
Wojciech Fudala / Michał Rot
Mieczysław Wajnberg - Sonatas for cello and piano
(DUX)
Polski kompozytor pochodzenia żydowskiego Mieczysław Wajnberg (1919-1996) urodził się w Warszawie, gdzie ukończył Konserwatorium Muzyczne w klasie fortepianu, jednak większość życia spędził w Związku Radzieckim (Mińsk, Taszkient i Moskwa), gdzie wyemigrował po wybuchu II wojny światowej. Przebogaty dorobek kompozytorski Mieczysława Wajnberga obejmuje m.in. 26 symfonii, 7 koncertów, 17 kwartetów smyczkowych, 19 sonat, około 150 pieśni oraz 7 oper i 2 balety, a także muzykę filmową, teatralną i radiową. W ostatnich latach twórczość Wajnberga przeżywa prawdziwy renesans, a po jego utwory sięgają rozmaici muzycy z całego świata, jak m.in. wiolonczelista Dmitry Yablonsky i pianista Hsin-Ni Liu, Kwartet Śląski, czy na płycie wydanej przez wytwórnię ECM, Gidon Kremer i Kremerata Baltica. Po dwie Sonaty na wiolonczelę i fortepian, Sonatę na wiolonczelę solo, oraz impresjonistyczną miniaturę "Berceuse" sięgnęli też wiolonczelista Wojciech Fudala i znakomity wrocławski pianista, znany m.in. z projektu Reger Duo (album "Reger Duo Plays Yagling", 2018), Michał Rot.
________________________________________
Łukaszewski - To, co najpiękniejsze
(DUX)
Wybór 15 najpiękniejszych utworów wybitnego współczesnego polskiego kompozytora Pawła Łukaszewskiego znajdziemy na dwóch pięknie wydanych, pokrytych 24 karatowym złotem płytach umieszczonych w efektownym etui wraz z obszerną 84-stronicową książeczką. Nagrania wypełniające album dokonane zostały przez 6 chórów i 3 orkiestry pod batutą 6 dyrygentów, 11 solistów i kwartet smyczkowy. Wśród nazwisk artystów jakich słuchamy na płytach znajdziemy m.in. saksofonistę Pawła Gusnara, pianistkę Agnieszkę Przemyk-Bryłę i sopranistkę Annę Mikołajczyk-Niewiedział. Szerokie spektrum twórczości Pawła Łukaszewskiego obejmuje utwory chóralne a capella, instrumentalno-wokalne, jak i rozpisane wyłącznie na instrumenty. Urodzony w 1968 roku w Częstochowie kompozytor doczekał się wielu rejestracji swoich utworów opublikowanych jak dotąd na ponad stu płytach, wydanych na całym świecie przez prestiżowe wytwórnie. Również koncertowe wykonania dzieł Łukaszewskiego można usłyszeć na całym niemal świecie, a interpretacji podejmują się tak znaczące chóry jak m.in.: The Kings Sisters, Britten Sinfonia czy Polyphony. Niniejszy album stanowi bardzo obiektywny przegląd dorobku tego wyjątkowego twórcy.
________________________________________
Szymon Godziemba-Trytek
Choral Works
(DUX)
Na płycie nagranej przez Chór Polskiego Radia pod batutą litewskiego dyrygenta Vaclovasa Augustinasa, znajdziemy sakralne utwory chóralne młodego kompozytora z Bielska-Białej, Szymona Godziemby-Trytek. Kompozytor (uczeń Mariana Borkowskiego i Marka Jasińskiego) ma w dorobku także duże formy instrumentalne i wokalno-instrumentalne oraz utwory kameralne i solowe, a jego muzyka z powodzeniem wykonywana jest podczas rozmaitych krajowych festiwali, jak choćby Warszawska Jesień czy Poznańska Wiosna, ale też na koncertach w wielu krajach Europy (Armenia, Austria, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Niemcy, Rosja, Ukraina, USA, Wielka Brytania, Włochy...). Album "Choral Works" ukazuje twórczość Szymona Godziemby-Trytek, koncentrującą się wokół szczególnie bliskiej kompozytorowi muzyki sakralnej, w której ramach artysta dokonuje wielu nowatorskich zabiegów i modernizacji, kształtujących jego własny i niepowtarzalny język artystycznej wypowiedzi.
________________________________________
Stanisław Daniel Kotliński / Marco Balderi
Francesco Paolo Tosti - Romanza da Salotto Italiana
(DUX)
Włoski kompozytor Francesco Paolo Tosti (1846-1916) stworzył własny, niepowtarzalny styl nazwany salonową arią włoską (romanza da salotto italiana). Większość życia Tosti spędził w Londynie na dworze królowej Wiktorii. Wówczas to zdobył ogromną popularność jako twórca, którego muzyką zachwycali się m.in. Verdi i Puccini. Pozostawił po sobie ponad 400 utworów, po które chętnie sięgali tacy artyści jak choćby Luciano Pavarotti czy Jose Carreras. Wybór zarówno tych najpopularniejszych, jak mniej znanych arii Francesco Paolo Tostiego wypełnia program płyty "Romanza da Salotto Italiana" nagranej przez Stanisława Daniela Kotlińskiego (baryton) i włoskiego pianistę ale też cenionego dyrygenta Marco Balderiego, mającego za sobą współpracę z takimi znakomitościami jak m.in. José Cura czy Luciano Pavarotti.
________________________________________
Francesco Bottigliero
Portraits
(DUX)
Urodzony w 1974 roku włoski kompozytor i dyrygent Francesco Bottigliero, to artysta wszechstronny i niezwykle aktywny. Szczycący się starannym wykształceniem w zakresie pianistyki, kompozycji, edukacji muzycznej, dyrygentury, ale też ...filozofii, Bottigliero realizował się również w Polsce, najpierw jako wykładowca w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (2007-2010), a później w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Na płycie "Portraits" znajdziemy jego utwory przygotowane z myślą o kilku różnych składach instrumentalnych, a inspirowane rozmaitymi postaciami z kręgu nie tylko muzyki, ale też poezji, malarstwa i architektury, które w dużej mierze wpłynęły na artystyczną orientację Francesco Bottigliero. Spotkamy tu m.in. Picassa, Dali, Gaudiego, Poulenca, Coplanda i Van Gogha, a bogate instrumentarium obejmuje klarnet, skrzypce, altówkę, wiolonczelę, kontrabas i oczywiście fortepian, przy którym słyszymy samego kompozytora.
________________________________________
Marek Toporowski
Jan Ladislav Dussek - Piano Sonatas, Op.9 / The Sufferings of the Queen of France, Op.23
(DUX)
Czeski kompozytor Jan Ladislav Dussek (1760-1812) przez wielu melomanów uważany jest za artystę, który przetarł szlak dla takich twórców romantycznej muzyki fortepianowej jak Chopin, Schumann czy Mendelssohn. Jego utwory w swoim czasie uznawano za nowoczesne i innowacyjne. Dussek przyczynił się też do popularyzacji angielskich fortepianów, co w dużej mierze wpłynęło na rozwój konstrukcji instrumentów w całej Europie. Na swej nowej płycie znakomity pianista, ale też dyrygent, klawesynista i organista Marek Toporowski, którego słyszeliśmy ostatnio grającego Sonaty J.S.Bacha na płycie "Organy Joachima Wagnera w Siedlcach III", 2016, przypomina trzy Sonaty fortepianowe op. 9 oraz cykl "Cierpienia francuskiej królowej op. 23" Jana Ladislava Dusska.
________________________________________
Biljana Staffansson / Ljiljana Jovanović
/ Elene Atanasovska-Ivanovska
Music by Members of The Royal Dynasty Bernadotte in Sweden
(DUX)
Mało w Polsce rozpowszechnioną twórczość muzyczną przedstawicieli królewskiej dynastii Bernadotte panującej w Szwecji i Norwegii od 1818 roku poznamy na płycie nagranej w studio Filharmonii Macedońskiej (Skopje) przez trójkę znakomitych artystek: sopranistki, a zarazem bliźniacze siostry Bilianę Staffansson i Ljiljanę Jovanović, oraz pianistkę Elenę Atanasovską-Ivanovską. Zgodnie z panującymi zasadami, członkom rodziny królewskiej nie wolno było zostać zawodowymi kompozytorami i muzykami, stąd mimo wyjątkowych talentów i niezwykle wysokiego poziomu muzyki tworzonej przez m.in. królową Józefinę, króla Oskara I, księcia Gustawa, czy księżniczki Eugenię i Teresę, ich twórczość musiała powstawać na zasadzie hobbistycznego zajęcia, a utwory te grywane była wyłącznie w środowisku domowym i podczas prywatnych występów. Dzięki tej płycie pełne wyjątkowego uroku pieśni i utwory fortepianowe członków Dynastii Bernadotte, poznać mogą otwarci na nowe doznania melomani.
________________________________________
Urszula Świerczyńska
Ludomir Michał Rogowski - Piano Works
(DUX)
Utwory fortepianowe polskiego kompozytora i dyrygenta Ludomira Michała Rogowskiego (1881-1954) znajdziemy na płycie znakomitej lubelskiej pianistki Urszuli Świerczyńskiej. Artystka już podczas studiów napisała prace poświęcone muzyce urodzonemu w Lublinie a zmarłemu w Dubrowniku kompozytorowi, który najważniejsze lata swojej twórczej kariery spędził na emigracji, tworząc w centrum ówczesnego życia kulturalnego jakim był Paryż. Z kolei ostatni okres życia, Rogowski spędził w Dubrowniku, w niemal klasztornym odosobnieniu. Rogowski był twórcą wszechstronnym: kompozytorem, pedagogiem, publicystą, dyrygentem chóralnym i symfonicznym, zbieraczem folkloru, krytykiem muzycznym, oraz twórcą muzyki teatralnej i ...kabaretowej. Dwa lata temu ukazał się album "Songs & Fantasmagories" poświęcony muzyce Rogowskiego, nagrany przez śpiewaczkę Izabelę Kopeć, a koncentrujący się na pieśniach i zjawiskowym cyklu "Fantasmagories". Niniejsza płyta, nagrana przez zafascynowaną twórczością Rogowskiego pianistkę Urszulę Świerczyńską, pozwoli dotrzeć tej muzyce do szerszego grona odbiorców, a dla wielu miłośników muzyki fortepianowej stanowić może prawdziwe odkrycie.
________________________________________
Miłosz Wośko
Urban Residents' Belief
(Requiem)
"Urban Residents' Belief" to album będący debiutem fonograficznym w dziedzinie kompozycji muzyki instrumentalnej Miłosza Wośko, kompozytora, pianisty, aranżera i producenta muzycznego, znanego m.in. z duetu Nash tworzonego z wokalistką Anną Gadt i znakomitej płyty "Trik" (2016). Jako muzyk, artysta współpracował również z takimi wykonawcami jak m.in. Mika Urbaniak, Marek Dyjak czy Dawid Podsiadło, natomiast jako aranżer m.in. z Józefem Skrzekiem, Atom String Quartet, ale też z Januszem Olejniczakiem czy Zespołem Pieśni i Tańca Śląsk. Znajdujące się na płycie kompozycje Miłosza Wośko wykonują trzy znakomite zespoły instrumentalne: Orkiestra Aukso, Kwartet Polonika i Polish Brass Quintet, oraz znakomity akordeonista Maciej Frąckiewicz. Album ukazał się 10 października nakładem wytwórni Requiem w ramach serii wydawniczej Opus.
________________________________________
Janusz Szuber
W centrum źrenicy
(Draco)
Wiersze urodzonego w 1947 roku sanockiego poety Janusza Szubera wybrane i recytowane przez samego autora, wypełniły niecodzienny album "W centrum źrenicy". Utwory zostały opracowane i oprawione muzycznie przez trójkę kreatywnych artystów: Łukasza Sabata, Wojciecha Inglota oraz Julię Kotarbę. Pierwszy z muzyków to wyjątkowy multiinstrumentalista poszukujący nowych możliwości brzmieniowych rozmaitych instrumentów oraz zgłębiający techniki wokalne pochodzące z różnych stron świata. Drugi to saksofonista i pianista wywodzący się z formacji Daddy's Cash, na co dzień nauczyciel gry na saksofonie w PSM w Nowym Targu. Obaj tworzą też projekt INSZA, który poznaliśmy dzięki płycie "...dla NN..." (2017). Z kolei wiolonczelistkę Julię Kotarbę znać możemy z projektu Intunity, formacji Airis Quartet, czy Orkiestry Kameralnej Concertino. Płyta stanowi pierwszą część tryptyku, którego motywem przewodnim jest poezja jednego z najwybitniejszych współczesnych poetów polskich połączona z muzyką instrumentalną, symfoniczną oraz wokalizami znakomitych muzyków.
teksty: Robert Ratajczak