* nowe płyty
PATRONAT
Michał Ciesielski
Share Location
(Soliton)
Pianista, kompozytor i aranżer Michał Ciesielski jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku i twórcą utworów stylistycznie obejmujących zarówno nurt muzyki współczesnej, symfonicznej i kameralnej, jak kompozycje filmowe i teatralne, a nawet przeboje pop. Jest laureatem niezliczonej ilości festiwali i przeglądów jak m.in. Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski Krzysztofa Komedy, Big Sky Jazz Festival, RCK Pro Jazz Festival, czy School & Jazz Festival. Artysta ma za sobą współpracę ze ścisłą czołówką polskiej sceny jazzowej (m.in. Maciej Sikała, Piotr Lemańczyk, czy Krystyna Prońko), oraz równolegle współtworzy kilka formacji, posród których warto wymienić: Ad Shave (albumy "Ad Shave", 2015 oraz "Ad complementum", 2018), Alicja Serowik Quartet ("Do Śë Sajd", 2018) i Visegrad Quintet. Największy sukces odniosła jednak prowadzona przez Michała Ciesielskiego formacja Confusion Project, mająca na koncie trzy znakomite albumy: "How to Steal a Piano?" (2014), "The Future Starts Now" (2015) i najnowszą "Primal" (2018) wypełnioną konceptualną suitą opowiadającą o poszukiwaniu prawdziwej ludzkiej natury i pierwotnej wrażliwości. Ostatni z wymienionych albumów poparty został zwieńczonymi sukcesem trasami koncertowymi w Polsce (październik / listopad 2018), oraz ...w Chinach (czerwiec / lipiec 2019). Poza koncertami z zespołem Michał Ciesielski jako pianista koncertował też m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Holandii, Rosj i Kazachstanie.
Solowy album pianisty zatytułowany "Share Location" przynosi muzykę, której powstanie zainspirowały wizyty muzyka w rozmaitych miejscach na świecie. Wraz z Michałem Ciesielskim z jego rodzinnego Trójmiasta ruszamy w podróż malowaną dźwiękami fortepianu, odwiedzając m.in. Lwów, Kazachstan i Pekin.
_____________________________________
Soundcheck V
Martin Luther: Suite for Jazz Quartet
(Audio Cave)
Saksofonista Maciej Kocin Kociński wraz z swoim poznańskim zespołem Soundcheck od czasu powołania do życia formacji w 2002 roku, doczekał się kilku gorąco przyjętych przez miłośników jazzu albumów. Od początku istnienia, stabilny skład Soundcheck wraz z liderem tworzą: Krzysztof Dys (fortepian), Andrzej Święs (kontrabas) oraz Krzysztof Szmańda (perkusja). Najnowszą płytą formacji kilkakrotnie nominowanego do Fryderyka w kategorii: Jazzowy Kompozytor Roku muzyka, jest album "Martin Luther: Suite for Jazz Quartet", który wypełnia koncepcyjna suita dedykowana postaci, jaka zapoczątkowała wielkie zmiany nie tylko w Kościele, ale też w kulturze i społecznej obyczajowości. To muzyka pełna filozoficznego skupienia, liryzmu i pasji, a jednocześnie stroniąca od przesadnego patosu i umiejscowiona gatunkowo w ramach stylistyki europejskiego jazzu. Maciej Kocin Kociński: "Historia reformacji jest dla mnie ważna ze względów osobistych. Sprawiło to, iż szukanie środków artystycznego wyrazu odpowiednich dla ukazania warstwy pozamuzycznej, która kryje się za dźwiękami suity, było dla mnie kluczowe. I to zarówno jako dla kompozytora, improwizatora, jak i człowieka, którego tożsamość wyrasta w pewien sposób z tej historii. Szukałem odpowiedniej formy utworu, odpowiedniego brzmienia kolejnych części, wreszcie odpowiedniego balansu między tym, co zgrzytliwe, dramatyczne, krzyczące, a tym, co niesie ukojenie, pokój i odpoczynek. (...) Starałem się, aby te zmienne w swym charakterze historyczne wydarzenia miały swe odzwierciedlenie w kreowanych przez kwartet dźwiękach".
_____________________________________
Więcek & Gawęda Quintet feat. Ralph Alessi
Berry
(Audio Cave)
Zapowiadana jako jedna z najgorętszych jazzowych premier tej jesieni płyta "Berry", to dzieło powstałe z inicjatywy dwóch najbardziej błyskotliwych postaci młodego polskiego jazzu: saksofonisty Kuby Więcka i pianisty Mateusza Gawędy. W realizacji projektu artystów wsparli: znakomity trębacz znany m.in. z albumów nagranych wraz z Fredem Herschem ("Only Many", 2013) i Yeleną Eckemoff ("Better Than Gold and Silver", 2018) Ralph Alessi, kontrabasista Max Mucha (Kuba Płużek, Ida Zalewska, Szymon Mika Trio), oraz szwajcarski perkusista Moritz Baumgartner. Album firmowany jako Więcek & Gawęda Quintet feat. Ralph Alessi wypełnia 9 autorskich kompozycji obu liderów, opartych na amerykańskiej tradycji jazzu, jednocześnie silnie umiejscowionych w wypadkowej dźwiękowych estetyk do jakich Więcek i Gawęda przyzwyczaili nas dotychczas w ramach swych indywidualnych dokonań.
_____________________________________
IPT
Diffractions
(ForTune)
Pod szyldem IPT (Improvising Piano Trio) kryją się trzy nazwiska: pianista Szymon Wójciński, skrzypek Jakub Bańdur i wiolonczelista Jakub Gucik. Do pierwszego spotkania muzyków doszło w 2015 roku. Wówczas to zapadła decyzja o współpracy, która jak dotąd zaowocowała serią gorąco przyjętych koncertów oraz nagrodą im.Andrzeja Jakóbca przyznaną po występie tria w ramach 48 edycji festiwalu Fama w Świnoujściu w 2018 roku. Starcie się z sobą trzech muzycznych osobowości przynosi muzykę opartą na idei free jazzu, jednak silnie nasączoną duchem klasyki i elementami europejskiej muzyki współczesnej oraz minimalizmu. Działalność IPT dokumentuje płyta "Diffractions", będąca zapisem improwizowanego występu muzyków w krakowskiej Spółdzielni Muzycznej. Tytuł albumu dotyczy zjawiska dyfrakcji, czyli ugięcia fali, która napotykając na przeszkodę ugina się na jej krawędzi, a przechodząc przez nią zmienia swój kształt. Wizję przeniesienia tego zjawiska na muzykę poznajemy właśnie na tym albumie.
_____________________________________
Holographic Principle
Dance of the Great Spirit
(Truth Revolution)
W lutym tego roku ukazał się album, którego wydanie z niewiadomych przyczyn przemilczane zostało przez większość polskich mediów jazzowych. Holographic Principle to międzynarodowe trio tworzone przez amerykańskich muzyków: perkusistę, multiinstrumentalistę i producenta muzycznego Ronniego Burrage (w Polsce znanego przede wszystkim z współpracy z Jarkiem Śmietaną, ale też albumów m.in. Archie Sheppa, McCoy Tynera, Chico Freemana, Kevina Eurbanksa, czy Dave'a Strykera) i basistę Nimroda Speaksa, oraz naszego znakomitego pianistę Michała Wierbę. Album "Dance of the Great Spirit", który nagrany został w Krakowie i Nowym Jorku, przynosi muzykę, w której jazz splata się z afrykańskimi rytmami i indiańskimi pieśniami, a wszystko to podparte jest subtelnie zastosowaną elektroniką i stylowymi partiami fortepianu. W utworach będących kompozycjami każdego z muzyków tworzących to niezwykłe trio, dostrzeżemy (może nie tyle wpływy co) kontynuację dzieła poszukiwań brzmieniowych Weather Report czy Milesa Davisa.
teksty: Robert Ratajczak