│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

17 grudnia 2019

2019/64: nowe płyty w katalogu DUX


* nowe płyty

Amadeus Chamber Orchestra
Wajnberg - Chamber Music
(DUX)
Świętująca 50-lecie istnienia Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod koniec listopada wzbogaciła swą dyskografię o dwa kolejne albumy. Oba wydawnictwa wypełniła ponownie muzyka Mieczysława Wejnberga w zachwycającym wykonaniu zespołu pod dyr. Anny Duczmal-Mróz. Okazją do sięgania po utwory Wajnberga przez od półwiecza będącą wizytówką polskiej kultury muzycznej w kraju i na świecie orkiestry, jest przypadająca w tym roku 2019 roku 100-rocznica urodzin kompozytora. Po płycie zawierającej I Symfonię kameralną op.145I Koncert na flet i smyczki, oraz III Symfonię kameralną op.151 ("Mieczysław Wajnberg Chamber Music", 2018) nakładem wytwórni DUX opublikowane zostały dwa kolejne albumy. Na pierwszym z nich (dwupłytowym) znajdziemySymfonie Kameralne No.2, Op.147 i No.4, Op.153II Koncert fletowy, oraz Sinfoniettę na orkiestrę smyczkową i kotły No.2, Op.74.

Amadeus Chamber Orchestra
Wajnberg - Symphonies Nos.2&7
(DUX)
Przedsięwzięcie Orkiestry Kameralnej Amadeus poświęcone prezentacji dzieł jednego z najbardziej rozpoznawalnych kompozytorów polskich XX wieku Mieczysława Wajnberga, doskonale wpisuje się w renesans związany z zainteresowaniem dorobkiem kompozytora w Polsce i na świecie. Kolejny album, wydany w charakterystycznej dla serii szacie graficznej, wypełniają dwa utwory: II Symfonia na orkiestrę smyczkową op.30 i VII Symfonia na orkiestrę smyczkową i klawesyn op.81. Płyta nagrana została przez zespół pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz, z gościnnym udziałem klawesynistki Doroty Frąckowiak-Kapały i kontrabasisty Oskara Krawieckiego.
___________________________________________

Rafał A.Łuszczewski
Chopin - Ballades
(DUX)
Urodzony w 1979 roku Rafał Aleksander Łuszczewski zadebiutował już jako 16-latek grając wraz z prestiżową Tokyo Symphony Orchestra. Od roku 2001 wchodzi w skład elitarnej nowojorskiej grupy pianistów The Steinway & Sons Artists’ Roster, a każdy jego koncert bądź nagranie płytowe jest szeroko komentowanym wydarzeniem w środowisku miłośników klasycznej muzyki fortepianowej. Wyjątkowa wierność epoce Fryderyka Chopina oraz niezwykła przejrzystość interpretacyjna czynią Łuszczewskiego jednym z najdoskonalszych wykonawców repertuaru chopinowskiego na świecie a zarazem jednym z najwybitniejszych pianistów swojego pokolenia. Jego nazwisko znane jest bywalcom najznamienitszych sal koncertowych świata i publiczności renomowanych międzynarodowych festiwali. Warto nadmienić, iż Rafał A. Łuszczewski poza władaniem niewiarygodną techniką i wyczuciem chopinowskiej formy, jest też wybitnym popularyzatorem twórczości polskiego kompozytora na świecie, w dużej mierze odpowiedzialnym m.in. za organizację konkursów muzyki Chopina odbywających się w krajach Ameryki Południowej. Kolejną po "Chopin Live" (2015) płytą artysty (którego grę podziwialiśmy w międzyczasie na albumie "Polish Chamber Works", 2017) wypełnioną utworami chopinowskimi jest album "Chopin Ballades".
___________________________________________

Erdődy Chamber Orchestra
Laks, Rózsa, Orban, Kilar
(DUX) 
Orkiestra Kameralna Erdődy to zespół, który w roku 1994 powołał do życia Zsolt Szefcsik z myślą o popularyzacji węgierskiego dziedzictwa muzycznego i dorobku kompozytorów muzyki współczesnej. W ciągu 25 lat działalności założona w Budapeszcie orkiestra zaprezentowała światu ponad setkę utworów pochodzących z odnalezionych, zapomnianych węgierskich rękopisów. Dzięki działalności zespołu, melomani mieli okazję poznać niezwykłe skarby XVIII i XIX-wiecznej muzyki, będące dziełami takich twórców jak m.in. György Selmeczi, György Orbán, Leó Weiner, ale też wyjątkowe wykonania utworów Alexandra Tansmana, Witolda Lutosławskiego i Grażyny Bacewicz. Najnowsza płyta Erdődy Chamber Orchestra pod dyrekcją Zsolta Szefcsika zawiera program obejmujący utwory Miklósa Rózsy, György'ego Orbána, Szymona Laksa i Wojciecha Kilara.
___________________________________________

Andrzej Karałow
Through
(DUX)
Urodzony w 1991 r. kompozytor i pianista Andrzej Karałow to dziś jeden z najbardziej wszechstronnych twórców młodego pokolenia, mający za sobą liczne sukcesy odniesione podczas rozmaitych konkursów i przeglądów zarówno jako pianista jak kompozytor, a także współpracę z cenioną na całym świecie London Philharmonic Orchestra. Artystę znamy m.in. dzięki płytom "Wir" (w duecie z Jerzym Przeździeckim) i "Dariusz Przybylski Percussion Works" Leszka Lorenta (wydanej pod patronatem LongPlay), oraz znakomitym kompozycjom, które włączyli do swego repertuaru m.in. Paweł Gusnar i duet Karolina Mikołajczyk - Iwo Jedynecki. Z kolei w lutym br. artysta opublikował album "After all" będący efektem współpracy z urodzonym w Sewilli saksofonistą Pablo Sanchez-Escariche Gaschem. Kolejnym projektem Andrzeja Karałowa jest album "Through" zawierający 4 rozbudowane autorskie utwory nagrane z udziałem skrzypiec, wiolonczeli, klarnetu basowego i perkusji.
___________________________________________

Hashtag Ensemble
Adam Porębski - First Command
(DUX)
Hashtag Ensemble to muzyczny kolektyw powołany do życia w 2013 roku przez flecistkę Anię Karpowicz. W ramach projektu skupiającego się na wykonywaniu współczesnej muzyki klasycznej z domieszką improwizacji, działają rozmaite składy muzyków: od kameralnych, aż po zespoły obejmujące kilkunastu instrumentalistów. W działalność projektu zaangażowani są m.in. tak cenieni muzycy i kompozytorzy jak: specjalizujący się w grze na organach Hammonda Dariusz Przybylski, wszechstronny gitarzysta Wojciech Błażejczyk, czy perkusista Leszek Lorent. Jednym z muzycznych przedsięwzięć Hashtag Ensemble był projekt: "#Witkacy" powstały w 2017 r. do partytur fotograficznych autoportretów Stanisława Ignacego Witkiewicza na zamówienie Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej, który doczekał się swej wersji płytowej w 2018 roku. Inną płytą firmowaną nazwą Hashtag Ensemble był album "#NetworkMusic", stanowiący podsumowanie trzech pierwszych lat działalności zespołu nagrana w dużych składach łączących brzmienie klasycznych instrumentów akustycznych i elektronicznych. Najnowszą pozycją w dyskografii tego niecodziennego kolektywu jest album "First Command". Płytę wypełnia 50-minutowa suita Adama Porębskiego łącząca elementy muzyki klasycznej i filmowej, a oparta na literackim dziele Josepha Conrada "Smuga cienia".
___________________________________________

proModern
Comfort Zone
(DUX)
proModern to założony w 2012 roku sekstet wokalny specjalizujący się w wykonywaniu muzyki współczesnej, który szczyci się aż czterokrotnym zdobyciem prestiżowej nagrody Fryderyk. Nowa płyta tej wyjątkowej grupy, zatytułowana "Comfort Zone" to blisko 70 minut muzyki na najwyższym z możliwych poziomie. Program albumu stanowi przegląd utworów wokalnych powstałych w XX i XXI wieku i zawiera kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego, Aleksandra Kościowa, Wojciecha Blecharza, Jagody Szmytki i Piotra Tabakiernika. Całość podana jest w koncepcyjnie ułożonej formie, w której utwory wokalne przeplatają się z instrumentalnymi impresjami elektronicznymi Rafała Ryterskiego, a w jednym z utworów sekstetowi proModern towarzyszy pianista Piotr Sałajczyk.
___________________________________________

Irina Chukovskaya
Schubert
(DUX)
Rosyjska pianistka Irina Chukovskaya należy do elitarnego grona najwybitniejszych europejskich mistrzyń klasycznej klawiatury. Jest laureatką rozlicznych konkursów i festiwali fortepianowych, w tym X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (jeszcze jako Irina Pietrowa). Dysponuje charakterystycznym stylem gry rozpoznawalnym zarówno w repertuarze muzyki romantycznej jak i utworach współczesnych. Dwa lata temu nakładem DUX ukazała się płyta pianistki zawierająca zestaw trzech utworów fortepianowych Roberta Schumanna ("Schumann", 2017). Swój kolejny album Chukovskaya z kolei dedykuje muzyce Franza Schuberta. Na płycie znajdziemy jedną z najbardziej enigmatycznych kompozycji Schuberta Sonatę A-dur, oraz pełen typowego dla kompozytora melodycznego piękna Impromptus, Op.90.
___________________________________________

Ravel Piano Duo
A Polish Kaleidoscope 3
(DUX)
Duet fortepianowy Ravel Piano Duo powstał w 1996 roku z inicjatywy zafascynowanych repertuarem kameralnym pianistek Agnieszki Kozło i Katarzyny Ewy Sokołowskiej. Już w roku zawiązania się duetu, artystki zostały uhonorowane najwyższą przyznaną nagrodą podczas Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Marcopoulo (Grecja). Doskonaląc przez lata swą technikę wykonawczą artystki zdobyły rozliczne nagrody i wyróżnienia, pośród których warto wymienić I nagrodę na XI Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. F. Schuberta w Jeseniku (Czechy), zakwalifikowanie się do finału XVI Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej V. Bellini w Caltanissetcie (Włochy), II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki XX i XXI wieku im. Valentino Bucchi w Rzymie (Włochy), czy udział w finale I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Republice San Marino. Ravel Piano Duo posiada w swym repertuarze kompozycje opracowane na cztery ręce i dwa fortepiany, od baroku aż do czasów obecnych (m.in. Fauré, Debussy, Ravel, Poulenc i Brahms). W roku 2015 ukazała się nagrodzona Fryderykiem płyta z utworami polskich XIX i XX-wiecznych kompozytorów ("A Polish Kaleidoscope"), a dwa lata później doczekaliśmy się kontynuacji tego przedsięwzięcia ("A Polish Kaleidoscope 2"). Pora na trzecią odsłonę cyklu: "A Polish Kaleidoscope 3". Znajdziemy tu utwory taneczne Stanisława Moniuszki, Władysława Żeleńskiego, Ignacego Friedmanna, Zygmunta Noskowskiego i Maurycego Moszkowskiego.
___________________________________________

Dorota Cybulska-Amser
Couperin
(DUX)
Francuski kompozytor François Couperin (1668-1733) uchodzi za jednego z najsłynniejszych twórców muzyki klawesynowej przełomu baroku i klasycyzmu. Jednak nie był on jedynym kompozytorem rodu Couperin, który pozostawił po sobie bogaty i wart przypominania dorobek muzyczny. Znakomita klawesynistka Dorota Cybulska-Amsler na swej nowej płycie proponuje swego rodzaju dźwiękową "Sagę Rodu Couperinów", sięgając po utwory nie tylko Françoisa, ale też jego stryja Louisa i kuzyna Armanda-Louisa Couperinów. Płyta jest kolejnym po "Franciszek Lessel - Works For Pianoforte" (2015) wydanym przez DUX albumem absolwentki Akademii Muzycznej im Fryderyka Chopina w Warszawie, wielokrotnie nagradzanej Doroty Cybulskiej-Amsler, będącej dziś profesorem klasy klawesynu w Konserwatorium w Genewie.
___________________________________________

Krzysztof Olczak
Mea
(DUX)
Związany z Gdańskiem wybitny kompozytor i akordeonista, a także profesor gdańskiej Akademii Muzycznej Krzysztof Olczak na ogół preferuje muzykę kameralną, a także utwory nasycone elektroniką wykorzystującą możliwości komputerowe. Jego kompozycje znajdziemy na płytach rozmaitych artystów, zaś jako muzyk Olczak ma w swoim dorobku płyty wydane przez takie wytwórnie jak Futurex, Polonia Records, Soliton, Requiem czy DUX. Właśnie ostatnia z wymienionych wytwórni jest wydawcą autorskiego albumu artysty "Mea". Płytę wypełnia osiem kompozycji Krzysztofa Olczaka, w tym  8-częściowy cykl  "Dzecné spiéwë z akordiona" do tekstów Tomasza Fopke, nagrany z udziałem dziecięcego chóru. W realizacji projektu "Mea" wzięła udział cała rzesza znakomitych muzyków jak akordeoniści Paweł Zagańczyk, Elżbieta Rosińska, Paweł Ratajek i Ryszard Borysionek, czy Małgorzata Skorupa (skrzypce), oraz sopranistki Aleksandra Kucharska-Szefler, Karolina Borowczyk, Anna Fabrello i Paulina Araśniewicz. Mea znaczy: moja, to także akronim utworzony z pierwszych liter imion członków Tria Sopot, dla którego tytułowa kompozycja płyty została napisana. 
___________________________________________

Renata Johnson-Wojtowicz
Ah! Mia vita!
(DUX)
Zestaw 11 wielkich przebojów muzyki operowej znajdziemy na debiutanckiej płycie sopranistki z Przemyśla Renaty Johnson-Wojtowicz, nagranej z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Lwowskiej Narodowej Filharmonii pod dyrekcją Serhiy Khorovetsa. Renata Johnson-Wojtowicz ukończyła studia na wydziale wokalno-instrumentalnym Akademii Muzycznej im.K.Szymanowskiego w Katowicach, uczestniczyła w licznych kursach mistrzowskich, oraz współpracuje z Operą Śląską. Gorąco oklaskiwana m.in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Francji, Holandii, Szwecji i Norwegii oraz na licznych festiwalach muzycznych w Polsce artystka wzięła też udział w inscenizacji Carmen Bizeta, z Małgorzatą Walewską w partii tytułowej, w Teatrze Muzycznym w Gliwicach, która otrzymała nagrodę Złota Maska w kategorii Spektakl Roku (2005). Na swą pierwszą płytę sopranistka wybrała utwory z dorobku m.in. Dvoraka, Pucciniego, Lehara i W.A.Mozarta.
___________________________________________

Carl Wolf
Mendelssohn, Schubert, Chopin
(DUX)
Osiadły w Szwajcarii, urodzony w 1976 roku niemiecki pianista Carl Wolf ma w swym repertuarze utwory m.in. J.S.Bacha, Beethovena, Brahmsa, Debussy'ego, Griega, Haydna, Liszta, W.A.Mozarta, Schuberta, Schumanna, ale też Prokofiewa a nawet Stockhausena. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat, a już 6 lat później po raz pierwszy wystąpił jako solista z orkiestrą w rodzinnym mieście Bergheim (Koncert fortepianowy A-dur KV 414 Mozarta). W roku 2000 artystę mającego za sobą studia na Uniwersytecie Muzycznym w Kolonii przyjęto do klasy solistycznej Krystiana Zimermana. Swoją drugą płytę Carl Wolf wypełnił utworami romantycznymi z lat 30-tych XIX wieku z dorobku Mendelssohna, Schuberta i Chopina, które zarejestrowane zostały we wnętrzu słynącej z doskonałej akustyki biblioteki benedyktyńskiego klasztoru Fischingen. Zarówno Sonata A-dur Schuberta, jak Preludium i Fuga e-Moll op.35 Nr.1 Mendelssohna oraz wybrane Nokturny i Scherzo b-moll op.31 Chopina, brzmią na płycie zachwycająco.
___________________________________________

Camerata Quartet
Statkowski - Quartets Nos.1&5
(DUX)
Na fali prawdziwego renesansu zainteresowania polską muzyką klasyczną, co jakiś czas pojawiają się płyty odkrywające dla tzw. szerokiego odbiorcy dorobek twórców znanych dotąd zaledwie wąskiemu gronu melomanów. Kolejnym albumem wpisującym się w ten nurt, a zasługującym na szczególną uwagę jest nowa płyta jednego z najwybitniejszych polskich zespołów kameralnych jakim jest, istniejący od 35 lat Kwartet Camerata. Po znakomitej płycie z Kwintetem smyczkowym C-dur op. 163 Schuberta ("Schubert - String Quintet D.956", 2014), nagranej z młodą warszawską wiolonczelistką Martą Kordykiewicz, wytwórnia DUX opublikowała album czwórki znakomitych instrumentalistów, wykonujących I i V Kwartet smyczkowy Romana Statkowskiego (1859-1925), będącego jednym z najbardziej zasłużonych, a mimo to dziś niedocenianych polskich kompozytorów romantycznych przełomu XIX i XX wieku.
___________________________________________

Jaga Klimaszewska / Mateusz Rettner
Grażyna Bacewicz - Chamber Music
(DUX)
Kameralne utwory na skrzypce i fortepian legendarnej kompozytorki, a także znakomitej skrzypaczki i pianistki Grażyny Bacewicz (1909-1969) znajdziemy na płycie przygotowanej przez debiutującą fonograficznie Jagę Klimaszewską (skrzypce) i Mateusza Rettnera (fortepian). W programie albumu znajdziemy cztery Sonaty, oraz po raz pierwszy opublikowane na płycie miniatury na skrzypce i fortepian: "Pieśń" i "Legenda". Artyści, którzy zmierzyli się z kompozycjami Grażyny Bacewicz to prawdziwe nadzieje polskiej kameralistyki. Jaga Klimaszewska jest znakomitą skrzypaczką, z powodzeniem koncertującą zarówno solo jak w składach kameralnych (m.in. Cappella Gedanensis, Camerata Baltica i Silk Street Sinfonia), zaś urodzony w 1990 roku pianista Mateusz Rettner prowadzi działalność zarówno jako wykonawca jak kompozytor, a jego szeroki repertuar obejmuje dzieła od XVII-wiecznych do współczesnych, w tym utwory specjalnie jemu dedykowane.
___________________________________________

Stanisław Moniuszko
Cantatas: Milda / Nijoła
(DUX)
Rok 2019 został ogłoszony Rokiem Stanisława Moniuszki. Stało się tak dla uczczenia 200. rocznicy urodzin wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, a przede wszystkim wielkiego twórcy polskiej opery. W ciągu całego roku odbyły się rozmaite koncerty i widowiska upamiętniające dorobek Moniuszki. Pojawiły się również bardzo ciekawe wydawnictwa fonograficzne. Jeszcze pod koniec roku 2018 wytwórnia DUX opublikowała starannie wydany 2-płytowy album z zapisem najnowszej koncertowej realizacji "Strasznego dworu". W maju natomiast mieliśmy okazję poznać mniej znane dzieło jakim jest swawolna jednoaktówka "Beata". Do twórczości Stanisława Moniuszki odnoszą się też muzycy jazzowi, prezentując własne spojrzenie na dorobek kompozytorski Polskiego Mistrza Opery; w sierpniu 2019 roku ukazał się album nagrany przez skład Michalska-Jarzmik Quintet, wypełniony jazzowymi aranżacjami utworów pochodzących z popularnych "Śpiewników domowych" ("Moniuszko - pragnienia i rozterki") Kolejnym wydawnictwem propagującym dorobek kompozytorski Moniuszki jest pięknie wydany 2-płytowy album zawierający dwa zapomniane dzieła utrzymane w formie kantatowej, a oparte na litewskich motywach mitologicznych: "Milda" i "Nijoła". Oba utwory nie były dotychczas dostępne w formie nagrania płytowego, dlatego materiał zarejestrowany przez Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej wraz ze znakomitymi solistami pod dyrekcją Łukasza Borowicza, stanowi wyjątkowo wartościową pozycję fonograficzną.

teksty: Robert Ratajczak