│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

30 grudnia 2019

2019/65: nowe płyty



* Jazz Forum 12/2019


Moim wkładem w ostatni nr magazynu Jazz Forum w roku 2019 są cztery teksty:
- na str.19 zamieszczona została krótka relacja z koncertu Stanleya Jordana i Poznań Jazz Philharmonic Orchestra
- w dziale Recenzje opublikowano przeglądy trzech albumów:
Nguyen Le: "Overseas" (str.73)
Michał Ciesielski: "Share Location" (str.82/83)
Michał Jakubowski Quartet: "Colors" (str.84)
W tym samym dziale zrecenzowane zostały również albumy omawiane także w tym miejscu: Power Of The Horns "Polska" i Radek Wośko Atlantic Quartet "Surge".
___________________

* nowe płyty

Marcin & Bartłomiej Oleś Duo
Alone Together
(Audio Cave)
Duet tworzony przez braci Oleś (Marcin – kontrabas i Bartłomiej – perkusja) to niecodzienne zjawisko na polskiej scenie jazzowej. Od ponad 10 lat tandem ten stanowi idealną sekcję rytmiczną dla niezliczonej ilości projektów, jednocześnie funkcjonując jako niezależny duet. W grudniu trafił do nas 2-płytowy album wydany z okazji 20-lecia pracy artystycznej Braci Oleś. Tym razem kreatywni muzycy podzielili album na dwa nagrane solo krążki, umieszczone w indywidualnych okładkach i odpowiednio zatytułowane: "Lapidaria" (Marcin Oleś) i "The Drum Tower" (Bartłomiej Oleś). Album ukazuje od lat wypracowany język muzycznej wypowiedzi każdego z braci indywidualnie, oddając przy tym rozmaite niuanse brzmieniowe i dźwiękowe detale właściwe każdemu z nich.
______________________________________


Kulpowicz Quartet
Expression
(ForTune)
Nagrania wypełniające płytę "Expression" pochodzą z sierpnia 2007 roku i jest to najprawdopodobniej ostatnia sesja reaktywowanego w 2006 roku kwartetu znakomitego pianisty i kompozytora, zmarłego w lutym 2008 roku, Sławomira Kulpowicza. Wraz z liderem skład współtworzyli wówczas: Piotr "Bocian" Cieślikowski (saksofony), Wojciech Pulcyn (kontrabas) i Kazimierz Jonkisz (perkusja). W trzech utworach brzmienie Kwartetu Sławomira Kulpowicza wzbogacone zostało dogranymi w 2018 roku partiami trąbki Tomasza Dąbrowskiego. Wszystkie tematy na płycie to autorskie kompozycje nieodżałowanego pianisty i lidera. Sesja jaka odbyła się w warszawskim Mantram Studio, miała stanowić generalną próbę przed trasą koncertową składu, do której ze względu na pogarszający się stan zdrowia walczącego z rakiem krtani Kulpowicza, nigdy nie doszło. "Expression" to wyjątkowy dokument, a zarazem materiał niezwykle atrakcyjny dla miłośników polskiego jazzu.
______________________________________

Aż pięć nowych płyt w ostatnich dniach trafiło do nas ze słowackiej wytwórni Hevhetia:

Los Quemados
Duck Night
(Hevhetia)
"Duck Night" to już czwarty (po "African Sailor", 2009, "Syrius", 2012 i "The circling bird", 2015) album czeskiej formacji Los Quemados prowadzonej przez basistę i kompozytora Filipa Spáleny'ego (syna doskonałego multiinstrumentalisty Jana Spáleny'ego w Polsce znanego m.in. dzięki fajnej płycie: "Blues In Mind", 1985, a zarazem bratanka znanego piosenkarza Petra Spáleny'ego). Zespół preferuje własny repertuar oparty na fundamentach muzyki fusion z elementami rocka, funku i muzyki etnicznej, przygotowywany przez lidera oraz wszechstronnego saksofonistę (tenor, alt, sopran) Jakuba Doležala. Skład grupy uzupełniają: Jan Bálek (instr. klawiszowe) i Ondřej Pomajsl (perkusja). Los Quemados nie rości sobie pretensji do przecierania nowych terytoriów jazzu, zespół raczej wzbogaca istniejącą formułę o interesujące pomysły i wciągające, świetnie opracowane instrumentalnie kompozycje. Wyraziste riffy, chwytliwe tematy i świetne solówki, a do tego naprawdę solidna porcja basowej wirtuozerii.
______________________________________


AMC Trio Plus with Regina Carter & Eric Marienthal
(Hevhetia)
Słowackie AMC Trio obdarzone własnym, wypracowanym brzmieniem, jest formacją dość szczególną. W składzie nie ma lidera, a zespół koncertuje i nagrywa najczęściej wraz z solistami. Tak było w przypadku współpracy Słowaków z Ulfem Wakeniusem, Randym Breckerem, Markiem Whitfieldem czy Philipem Catherine. Tę ciekawą efemerydę tworzy skład: pianista Peter Adamkovič, kontrabasista Martin Marinčák i perkusista Stano Cvanciger. Najnowszy album zespołu nagrany został z udziałem gitarzysty Samuela Marinčáka, klawiszowca Petera Kočisa, perkusjonalisty Miroslava Szirmai i wokalistów: Petera Lipy i Liny Mayer. Prawdziwym magnesem na wydanej przez wytwórnię Hevhetia płycie są dla miłośników światowego jazzu goście specjalni AMC Trio: znakomita skrzypaczka Regina Carter i saksofonista Eric Marienthal.
______________________________________


David Kollar
Sculpting In Time
(Hevhetia)
Czeski gitarzysta i kompozytor David Kollar porusza się stylistycznie w obrębie awangardy. Muzyk mający na swym koncie współpracę z m.in. światowej sławy perkusistą Patem Mastelloto i włoskim trębaczem Paolo Raineri (wraz z nimi tworzył trio KoMaRa), jest też cenionym twórcą muzyki filmowej. "Sculpting In Time" to kolejny po "R.M.X.2016" (2016), "Notes from the Underground" (2017) i "Illusion of a Separate World" (2018) album gitarzysty, na którym w autorskich utworach inspirowanych filmami Andrzeja Tarkowskiego wspomagają go tacy muzycy jak trębacze Erik Truffaz i Arve Henriksen, gitarzysta Christian Fennesz, oraz sam Pat Mastelotto, pojawiający się w roli... recytatora wiersza Borysa Pasternaka wplecionego w jeden z utworów.
______________________________________

Valér Miko Trio
Life
(Hevhetia)
Urodzony w 1978 roku pianista i kompozytor Valér Miko jest absolwentem Konserwatorium w Bratysławie o specjalnościach: prowadzenie orkiestry i gra na fortepianie. W ramach działalności jazzowej prowadzi własne trio, którego debiutancka płyta "Vibrations, States, Emotions" ukazała się nakładem wytwórni Hevhetia w marcu 2016 roku. W grudniu 2019 roku dotarł do nas kolejny album formacji pianisty, zatytułowany "Life"Valér Miko to bardzo silny głos na współczesnej europejskiej scenie jazzowej, zdominowanej głównie przez pianistów z Północnej Europy. Wielką siłą jaką dysponuje słowacki pianista jest repertuar oparty na kapitalnych autorskich kompozycjach, charakteryzujących się ilustracyjnością, złożonością formy a jednocześnie bardzo wyrazistą i przyswajalną melodyką. Na nowej płycie tria, artystom towarzyszy imponująca grupa zaproszonych gości oraz trio smyczkowe, nadając muzyce Valéra Miko przestrzeni i brzmienie dalece wybiegające poza schematy tradycyjnego tria jazzowego.
______________________________________

Natalia Kordiak Quintet
Bajka
(Hevhetia)
Wokalistka Natalia Kordiak, studentka Akademii Muzycznej im.K.Szymanowskiego w Katowicach i absolwentka Policealnego Studium Jazzu im.H.Majewskiego w Warszawie jest laureatką Grand Prix Voicingers 2018, zdobywczynią II nagrody na Tarnów Jazz Contest 2017 oraz artystką wyróżnioną podczas Blue Note Poznań Competition 2017. Swój debiutancki album zatytułowany "Bajka" nagrała w doborowym towarzystwie znakomitości młodego polskiego jazzu: saksofonistą Przemysławem Chmielem, pianistą Mateuszem Kołakowskim, kontrabasistą Alanem Wykpiszem i perkusistą Grzegorzem Pałką, firmując płytę jako Natalia Kordiak Quintet. Głos wokalistki pełni rolę jednego z instrumentów kreującego w większości autorskich utworów fantazyjne wokalizy, ale też adaptując w jazzowej formule wiersz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.
______________________________________

Na koniec jeszcze cztery płyty, które ukażą się już w styczniu 2020 roku nakładem monachijskiej wytwórni ACT:


Nils Landgren & Jan Lundgren
Kristallen
(ACT)
Kontynuacją znakomitego cyklu wytwórni ACT: "Duo Art" jest album "Kristallen", nagrany przez puzonistę i wokalistę Nilsa Landgrena z pianistą Janem Lundgrenem. Poza własnymi kompozycjami przygotowanymi specjalnie z myślą o tym projekcie, muzycy "wzięli na warsztat" także utwory min. Keitha Jarretta ("Country"), Abdullaha Ibrahima ("The Wedding"), oraz Lennona i McCartneya ("I Will" i "Norwegian Wood"). Szwedzki muzyk, kompozytor i producent Nils Landgren, to nie tylko wyjątkowy puzonista i doskonały wokalista obdarzony jasnym, gardłowym, a jednocześnie łagodnym głosem, ale także lider własnej formacji hołdującej muzyce r'n'b i funk. Z kolei Jan Ludgren nagrywając płyty pod własnym nazwiskiem, jest też jednym z najczęściej zapraszanych pianistów przez rozmaitych artystów. W stylu gry urodzonego w 1966 roku pianisty, dominuje połączenie skandynawskiego ludowego ducha z tradycją amerykańskiej pianistyki jazzowej. Połączenie wspólnych sił obu artystów zaowocowało albumem pełnym niespodzianek, którego premierę zaplanowano na 11 stycznia.
______________________________________


Joachim Kuhn & Mateusz Smoczyński
Speaking Sound
(ACT)

Także z dopiskiem "Duo Art" 31 stycznia ukaże się album kolejnego niecodziennego duetu, łączącego tym razem brzmienie skrzypiec i fortepianu. Doskonale znany polskim miłośnikom jazzu Mateusz Smoczyński (Atom String Quartet) wraz z nestorem europejskiego jazzu, pianistą Joachimem Kuhnem, przygotował program złożony w większości z autorskich kompozycji obu wywodzących się z różnych pokoleń muzyków. Materiał wypełniający płytę zatytułowaną "Speaking Sound" zarejestrowany został w kwietniu 2019 roku w domowym studio pianisty na Ibizie, a zmiksowany w Studio Tokarnia w Nieporęcie. Każde z nagrań jest zapisem pierwszego wspólnego wykonania danej kompozycji, co czyni muzykę niecodziennego duetu pełną spontaniczności i zaskakujących interakcji. Artyści po raz pierwszy wystąpili razem w 2009 roku w Filharmonii Krakowskiej. Ponownie spotkali się dopiero w 2018 roku, przy okazji premiery koncertu skrzypcowego “Adam’s Apple” Mateusza Smoczyńskiego w NOSPR. Wówczas właśnie zapadła decyzja o zrealizowaniu wspólnej płyty.
______________________________________


Viktoria Tolstoy
Stations
(ACT)
Nowy album wywodzącej się ze ścisłej europejskiej czołówki wokalistek jazzowych Viktorii Tolstoy, przynosi jedenaście kunsztownie oprawionych instrumentalnie i zaśpiewanych jedynym w swoim rodzaju głosem piosenek. Pośród utworów zarejestrowanych w maju w Nilento Studio w Gothenburgu, znajdziemy m.in. wyjątkową interpretację utworu Boba Dylana: "Million Miles", oraz dwie piosenki napisane dla Viktorii Tolstoy przez Idę Sand. W sposobie interpretacji wokalnej odnajdziemy ogrom emocji i uniesień, przekazywanych charakterystycznym głosem artystki, pełnym kobiecej kruchości i zmysłowości. W każdym utworze mamy świadomość głębokiego zaangażowania w muzyczną materię z jaką dane jest się zmierzyć na kolejnym albumie, praprawnuczce wielkiego rosyjskiego powieściopisarza Lwa Tołstoja, zatytułowanym "Stations".
______________________________________


Majid Bekkas
Magic Spirit Quartet
(ACT)

Gnawa to zarówno grupa etniczna, jak religijne bractwo Sufi w Maroku. Gnawa to potomkowie niewolników z Afryki Subsaharyjskiej, którzy przybyli w karawanach handlowych przemierzających Saharę. Muzyka Gnawa jest hipnotyczna i transowa, mająca na celu przywołanie duchów świętych przodków, które odpędzą zło. Właśnie do takiej stylistyki odnosi się muzyka wypełniająca album "Magic Spirit Quartet" firmowany przez grającego na guembri, oud, ale też popularnej gitarze elektrycznej kompozytora, multiinstrumentalistę i wokalistę Majida Bekkasa. Artyście towarzyszy tradycyjne instrumentarium jazzowe (trąbka, fortepian, perkusja), tworząc wraz z mistycznymi wokalizami i egzotycznym brzmieniem, muzyczny pomost pomiędzy Afryką Północną, a Skandynawią, oddając tym samym ducha multikulturowego jazzu w XXI wieku. Album ukaże się 31 stycznia.

teksty: Robert Ratajczak