│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

23 stycznia 2020

2020/2: nowe płyty



* nowe płyty

-nowości

PATRONAT
Kamila Wąsik-Janiak
Violin with a difference
(Chopin University Press)
Na początku 2020 roku nakładem Chopin University Press ukazała się kameralny album znakomitej skrzypaczki Kamili Wąsik-Janiak. Artystka jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie i zdobywczynią licznych nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Kamila Wąsik-Janiak ma za sobą występy z wieloma prestiżowymi orkiestrami (m.in. Orkiestra Filharmonii Narodowej i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia). Skrzypaczkę słyszeliśmy m.in. na płycie z kompozycjami Pawła Łukaszewskiego "Musica Profana 1" (2015), oraz nominowanym do Nagrody Fryderyk albumie Joanny Freszel "real life song" (2015). W rok 2020 Kamila Wąsik-Janiak wchodzi płytą firmowana własnym nazwiskiem, a zawierającą wyjątkowo oryginalny program. Na albumie zatytułowanym "Violin with a difference" znajdziemy sześć utworów skomponowanych w XIX i XX wieku przez Julesa Masseneta, Manuela De Falla, Josefa Rheinbergera, Belę Bartoka, Jeana Sibeliusa i Dmitrija Szostakowicza. Utwory zostały opracowane na skrzypce z harfą, z gitarą, organami, akordeonem, altówką, oraz na dwoje skrzypiec i fortepian. W poszczególnych nagraniach urodzonej w Lublinie artystce towarzyszą znakomici instrumentaliści, a zarazem błyskotliwi wirtuozi swoich instrumentów. Urozmaicony w zakresie formy repertuar, oraz szeroki wachlarz instrumentów pojawiających się wraz z skrzypcami, zapewnia atrakcyjny brzmieniowo, a jednocześnie bardzo przystępny program. Nagranie zrealizowano w 2017 r. w Warszawie, w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, a album ukazał się 17 stycznia 2020.

PATRONAT
Warsaw Philharmonic Brass Quintet
Polish Modern Brass Music
(Chopin University Press)
Album "Polish Modern Brass Music" zawiera kompozycje kameralne Witolda Lutosławskiego, Edwarda Sielickiego, Benedykta Konowalskiego, Bartosza Kowalskiego, Piotra Wróbla i Kazimierza Machały przeznaczone na instrumenty dęte blaszane. Płyta nagrana została przez istniejący od 1991 roku Kwintet Instrumentów Dętych Blaszanych (Warsaw Philharmonic Brass Quintet) tworzony przez wybitnych solistów Orkiestry Filharmonii Narodowej. Szeroki repertuar kwintetu obejmuje utwory od renesansowych po współczesne, zarówno oryginalne, jak transkrypcje znanych utworów muzyki klasycznej i popularnej. Występy zespołu cieszą się ogromnym zainteresowaniem melomanów w całej Europie, czego dowodem było choćby gorące przyjęcie Warsaw Philharmonic Brass Quintet w Paryżu podczas festiwalu Chopin Dans Tous Ses Etats. Niniejsza płyta prezentuje muzykę opartą na brzmieniu instrumentów zazwyczaj rozproszonych w orkiestrze w różnych sekcjach, co pozwoli na dostrzeżenie rozmaitych niuansów i barw. Urozmaicony program płyty złożony z kompozycji wybitnych współczesnych kompozytorów powstałych w latach 1987-2013, dopełnia całości.

PATRONAT
Rasm Almashan
Yemenia
(Soliton)
"Yemenia" to debiutancka płyta wokalistki, autorki tekstów i kompozytorki pochodzenia polsko-jemeńskiego, Rasm Almashan. Artystka związana była dotąd z rozmaitymi projektami, jak choćby zespoły Ando Buscando, Kultura de Natura i Sooomood, czy współpracą koncertową z World Orchestra Grzecha Piotrowskiego i grupą Laboratorium. Artystka jest też cenioną wokalistką sesyjną, z której usług korzystali m.in. Chuck Frazier i Martyna Jakubowicz. Rasm Almashan urodziła się w 1981 roku w Krakowie z matki Polki i ojca Jemeńczyka, jednak wychowała się w Jemenie, kraju leżącym na południowym krańcu Półwyspu Arabskiego. Jej imię Rasm w języku arabskim oznacza: szkic, rysunek, obraz. Rodzice Rasm Almashan poznali się w krakowskiej Piwnicy Pod Baranami. W 1987 roku 6-letnia Rasm wraz z matką Ewą przeniosły do ówczesnej stolicy Jemenu, Aden. Po 11 latach jednak wróciły na stałe do Polski i obecnie z mężem i córką Salmą piosenkarka mieszka w Lipnicy Wielkiej. Rasm Almashan dysponuje intrygującą oryginalną ciemną barwą głosu i niepowtarzalnym stylem interpretacji. W utworach wypełniających album, którego producentem jest Grzech Piotrowski, usłyszymy wpływy etniczne, pochodzące z orientalnych arabskich, hinduskich i afrykańskich inspiracji artystki.
_________________________________________


Leszek Kułakowski / Maciej Sikała
Red Ice
(Soliton)
Zwany "wizjonerem jazzu" kompozytor i pianista Leszek Kułakowski współpracował z najważniejszymi postaciami polskiego jazzu, jak: Tomasz Stańko, Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Zbigniew Namysłowski czy Janusz Muniak, a także z muzykami ze światowej czołówki jak Eddie Henderson i Ed Schuller. W roku 2017 trafiły do nas dwa albumy firmowane nazwiskiem Leszka Kułakowskiego: "Love Songs" z wokalistką Joanną Knitter, oraz koncertowa płyta międzynarodowego kwintetu pianisty: "Copy & Insert". Kolejną, dwudziestą już płytą artysty jest kameralny album "Red Ice", do którego nagrania Kułakowski zaprosił jednego z najznakomitszych saksofonistów polskiego jazzu, Macieja Sikałę. 11 bardzo stonowanych choć pełnych rozmaitych emocji kompozycji wypełniających program płyty, opartych jest na wzajemnym porozumieniu muzyków i fascynujących improwizowanych dialogach instrumentalnych. Album ukazał się 27 grudnia.
_________________________________________

-zapowiedzi:

Przemysław Strączek
Fig Tree
(Es Art)
Wszechstronny gitarzysta jazzowy, kompozytor, producent, aranżer i pedagog Przemysław Strączek, znany jest doskonale miłośnikom jazzu z rozmaitych międzynarodowych przedsięwzięć, spośród których warto wymienić choćby płyty: ''Evans'' (2012) nagraną w duecie z gitarzystą Teriverem Cheungiem, "White Grain Of Coffee" (2014), oraz "Three Continents" formacji Przemek Strączek & Asian Strings Collective powołanej do życia pod wpływem fascynacji muzyką Dalekiego Wschodu. Artysta jest także w dużej mierze odpowiedzialny za sukces debiutanckiej płyty wokalistki Karoliny Śleziak ''Tesna'' (2013). Na 15 lutego muzyk zapowiada swe kolejne dzieło - album "Fig Tree". Płytę wypełnia osiem premierowych kompozycji gitarzysty, nagranych w czteroosobowym składzie tworzonym wraz z Marcinem Kaletką (saksofony), Francesco Angiulim (kontrabas) i Patrykiem Doboszem (perkusja). Materiał nagrany został w Maq Studio w Wojkowicach (Maciej Stach), a miksem i masteringiem zajął się w nowojorskim Avatar Studio, nominowany do nagrody Grammy oraz mający za sobą współpracę z takimi gitarzystami jak Al Di Meola i John Scofield, Katsuhiko Naito.
_________________________________________

Sarah Murcia
Eyeballing
(dStream)
Francuska kontrabasistka, pianistka, wokalistka, kompozytorka i producent Sarah Murcia, już od końca ubiegłego stulecia zaliczana jest do grona najbardziej wszechstronnych europejskich muzyków jazzowych. Poza działalnością na polu muzyki improwizowanej, obejmującą niezliczoną ilość autorskich projektów w rozmaitych składach, oraz pracą jako muzyk sesyjny, artystka jest cenioną kompozytorką muzyki filmowej i teatralnej oraz twórczynią opraw muzycznych programów telewizyjnych kanału Arte France. Swój nowy album "Eyeballing" Sarah Murcia nagrała w Paryżu z pomocą producenta Steve'a Argüellesa. W nagraniach grającej nie tylko na kontrabasie, ale też fortepianie i syntezatorze basowym oraz śpiewającej i melorecytującej artystce, towarzyszą: saksofonista Olivier Py, tubista François Thuillier, oraz pianista i e-perkusista Benoît Delbecq. Intrygująca i pełna nieoczekiwanych zwrotów muzyka zarejestrowana w tak nietypowym i oryginalnym instrumentarium ukaże się na płycie 31 stycznia nakładem wytwórni dStream.

teksty: Robert Ratajczak