│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

12 lutego 2020

2020/5: nowe płyty, prasa



* Hi-Fi i Muzyka 2/2020

Na 70 stronach lutowego wydania Hi-Fi i Muzyka znajdziemy testy najnowszego sprzętu audio z najwyższej półki (kolumny, monitory, kable głośnikowe, głośniki bezprzewodowe), a także obszerne i fachowe opisy nowych wzmacniaczy firm Marantz, PrimaLuna i Emotiva, oraz słuchawek Sennheiser.
Pozostałe 10 stron Magazynu to część poświęcona muzyce, gdzie z kolei znajdziemy bogato ilustrowany autorskimi zdjęciami z listopadowego koncertu w Warszawie materiał Grzegorza Walendy poświęcony Chrisowi de Burgh ("Chris de Burgh - nie tylko o miłości"), tekst biograficzny Hanny Milewskiej "Tadeusz Wroński - Odyseusz z ulicy Promyka", informacje o nowościach wytwórni DUX i Pawlik Relations, oraz trzy recenzje płytowe (kategoria: pop/rock).

_________________________

* nowe płyty

nowości

Trio Yasai
Saute-Mouton
(Trio Yasai)
Awangardowy francuski wiolonczelista i improwizator Hugues Vincent to wszechstronny muzyk, mający za sobą staranne klasyczne wykształcenie. Jego poczynania artystyczne nieustannie ewoluują przybierając rozmaite kształty. Niepokornego muzyka znamy m.in. dzięki wydanemu przez wytwórnię Leo Records a nagranemu ze skrzypaczką Marią Logofet i kontrabasistą Vladimirem Kudryavtsevem albumowi "Free Trees", wspólnych nagrań z Yasumune Morishige utrzymanych w konwencji awangardowych poszukiwań na dwie wiolonczele, oraz znakomitej płycie "Last Tree" (2015) zarejestrowanej w położonym na wyspie Honsiu klubie Big Apple wraz z genialnym gitarzystą Takumi Seino. Jeden z projektów w jakie zaangażowany jest wiolonczelista to istniejące od dobrych kilku lat międzynarodowe Trio Yasai, powstałe z inicjatywy kompozytorki, saksofonistki i klarnecistki Kumi Iwase, którego skład uzupełnia perkusista Colin Neveux. 5 lutego ukazał się album zatytułowany "Saute-Mouton" wypełniony utworami autorstwa Iwase i Vincenta, łączącymi formę kompozycji z rozbudowanymi improwizacjami. Jazz Tria Yasai podparty jest elementami muzyki współczesnej i elektroniką.
________________________________________

The Coachella Valley Trio
Mid Century Modern
(dmacmusic)
Pochodzący z Filadeflii gitarzysta Doug MacDonald swój specyficzny styl gry zawdzięcza tradycji sięgającej dokonań takich muzyków jak Herb Ellis, Wes Montgomery, czy Joe Pass. Muzyk dorastał w Honolulu na Hawajach, a następnie osiadł w Los Angeles, lecz od 1990 roku jego stałą bazą był Nowy Jork. To tam właśnie miał okazję występować u boku takich gwiazd jak Stan Getz, Sarah Vaughan, Rosemary Clooney, Buddy Rich, Ray Brown, Hank Jones, czy Ray Charles. Tam też działa do dziś nagrywając i występując z własnym trio i kwartetem, a także z 13-osobowym zespołem The Jazz Coalition. Doug MacDonald ma na koncie kilkanaście albumów firmowanych własnym nazwiskiem, zrealizowanych w rozmaitych konfiguracjach, a w ostatnim czasie gitarzysta uchodzi za jednego z najbardziej aktywnych muzyków zza Oceanu. W 2019 roku ukazały się albumy: "Organisms", "Califournia Quartet" i 2-płytowy "Live at Hangar 18", a już 28 stycznia tego roku światło dzienne ujrzała płyta "Mid Century Modern" firmowana szyldem The Coachella Valley Trio. To konstelacja tworzona przez MacDonalda od 2016 roku z kontrabasistą Larrym Hollowayem i perkusistą Timem Pleasantem, a w sześciu utworach na płycie wspomagana przez grającego na djembe, Big Blacka. Album nagrano w Palm Springs w Kalifornii, mieście położonym w Dolinie Coachella (stąd nazwa tria). Poza nowymi kompozycjami Douga MacDonalda inspirowanymi klimatem i specyfiką Palm Springs, w programie albumu znajdziemy też nowe wersje takich standardów jak m.in. "My Shining Hour", "What's New", "Stranger In Paradise" i "The Way You Look Tonight". Podobnie jak poprzednie płyty MacDonalda, album "Mid Century Modern" ukazał się nakładem własnej wytwórni muzyka, dmacmusic.
________________________________________

RJ & The Assignment
Hybrid Harmony
(RJ & The Assignment)
Mieszankę znakomicie wyprodukowanego elektrycznego jazzu, r'n'b, funku i przyprawionego elementami gospel soulu, znajdziemy na albumie występującego pod pseudonimem RJ pianisty i kompozytora z Las Vegas, Reginalda Johnsona. Urodzony i wychowany w Chicago artysta współpracował z takimi artystami jak m.in.: Buddy Guy, Jennifer Hudson, Otis Clay, czy grupa Boys II Men. Jest też cenionym autorem tekstów, aranżerem, kompozytorem i producentem, mającym spory wkład w kariery wielu innych artystów. "Hybrid Harmony" to czwarty album RJ, tym razem firmowany jako RJ & The Assignment. Poza gronem znakomitych muzyków, na płycie słyszymy też cztery głosy (Klaiton Johnson, Kiara Brown, Aja Hawkins i Alisha Webster). Przebojowe i świetnie brzmiące utwory przeplatane są instrumentalnymi tematami. Wśród nagrań znajdziemy m.in. ciekawą wersję przeboju pierwotnie pochodzącego z repertuaru grupy Tears For Fears "Everybody Wants To Rule The World”, oraz "Prototype" wybranego z dorobku duetu OutKast. Płyta ukazała się 24 stycznia.
________________________________________

Dave Soldier
Zajal
(Mulatta)
Naukowiec i muzyk Dave Soldier na początku 2017 roku zadziwił nas projektem stanowiącym rodzaj jazzowej opery opartej na Egipskiej Księdze Zaświatów "Amduat" odczytanej z hieroglificznego zapisu najstarszej znanej na świecie partytury (intrygująca płyta: "The Eight Hour Of Amduat" nagrana wraz z amerykańskimi jazzmanami, chórem i muzykami klasycznymi). Rok później Soldier, na co dzień pracujący jako ...neurolog na Columbia University przedstawił swe kolejne dzieło, płytę "The Brainwave Music Project" zrealizowaną z twórcą aplikacji muzycznych, także profesorem Columbia University, Bradem Gartonem, odnoszącą się do badań Soldiera nad czujnikami fal mózgowych. Nowy album, na którym w gronie 20 rozmaitych artystów Dave Soldier gra na gitarze i instrumentach klawiszowych, porusza zagadnienie stricte muzyczne, a jest nim geneza muzyki pop, którą naukowiec i muzyk odnajduje 1000 lat temu na przecięciu kultur muzułmańskich, żydowskich i chrześcijańskich w części świata będącej dziś południowym rejonem Hiszpanii. Teksty utworów składających się na program albumu "Zajal" to wiersze arabskich, hebrajskich i perskich poetów, a muzyka zawiera współczesne formy andaluzyjskie (buleria, fandango, petenera, rumba, tango) przełożone na brzmienie jazzowego instrumentarium.
________________________________________

Albare
Albare Plays Jobim
(ALFi)
Pochodzący z Maroka, a osiadły w Australii gitarzysta i kompozytor Albare (Albert Dadon) w roku 2012 zachwycił nas albumem ''Long Way'' firmowanym jako Albare iTD (International Travel Diary) odwołującym się do kultury Afryki, Bliskiego Wschodu i Europy połączonych z tradycjami i dziedzictwem światowego jazzu. Od 27 lat wraz z grającym na instrumentach klawiszowych Philem Turcio, gitarzysta współtworzy duet Urbanity -projekt łączący elektroniczne brzmienia z dźwiękami gitary, którego album "Urban Soul" (2016) dostrzeżony został zarówno w Stanach Zjednoczonych jak Europie. Dzięki temu kolejna płyta Albare i Turcio: "Urbanity by Urbanity" (2019), trafiła do zdecydowanie szerszego grona odbiorców. Równolegle z działalnością w duecie Urbanity, Albare prowadzi aktywną działalność solową. Tytuł nowej płyty artysty, zdradzający zarazem jej zawartość to: "Albare Plays Jobim". Pośród kompozycji Antonio Carlosa Jobima znajdziemy zarówno te najsłynniejsze jak "One Note Samba", "Corcovado", "Desafinado" czy "Brazil", jak i mniej znane tematy wybrane przez gitarzystę. Album nagrany został wraz z pianistą Joe Chindamo, basistą Ricardo "Ricky" Rodriquezem i znanym z kwartetu tworzonego wraz z Patem Metheny, Garym Burtonem i Stevem Swallowem, (album "Quartet Live", 2009) perkusistą Antonio Sanchezem. Natomiast producentem płyty jest wspomniany przy okazji duetu Urbanity, Phil Turcio.
________________________________________

5/6
Nieoblicza
(Soliton)
5/6 (Pięć Szóstych) to związana z gdańską Akademią Muzyczną im.S.Moniuszki grupa wokalna preferująca śpiew a capella. Repertuar zespołu obejmuje rozmaite gatunki muzyczne; od popularnych przebojów pop, poprzez muzykę rockową, na jazzie zakończywszy. 5/6 tworzą: Justyna Czarnota, Małgorzata Oleszczuk, Renata Tuszyńska, Irena Zapolska, Paweł Orłowski i Wiktor Gabor, a także Ariel Suchowiecki, Jakub Grzywacz, Szymon Zalewski, Maciej Walewski. Na debiutanckiej płycie zespołu, zatytułowanej "Nieoblicza" znajdziemy opracowane na kilka głosów takie utwory jak m.in. "And So It Goes" Billy'ego Joela, "I Wish" Steviego Wondera, "Viva La Vida" grupy Coldplay, czy specjalnie przygotowane składanki przebojów grupy Maanam i utworów wybranych z dziecięcych kreskówek. 
________________________________________

Anna Lasota
Essence
(RecArt)
"Essence" to pierwsza solowa płyta związanej z Teatrem Muzycznym w Poznaniu sopranistki Anny Lasoty. Album nagrany wraz z kwartetem smyczkowym Con Affetto, oraz pianistą Oskarem Stabno i kontrabasistą Andrzejem Iwanowskim, przynosi 10 wybranych przez artystkę tematów pochodzących z takich musicali jak "West Side Story", "My Fair Lady", "Cats" czy "Jesus Christ Superstar", oraz piosenki wybrane z dorobku m.in. Michela Legranda, Cole Portera, czy specjalnie opracowane i ozdobione wirtuozerską partią fortepianu "Libertango" Astora Piazzolli. Ten ciekawy program złożony w większości z motywów pochodzących z musicali i filmów, to znakomita wizytówka poznańskiej artystki, a zarazem zgrabnie przygotowany kameralny recital o uniwersalnym charakterze.
________________________________________

zapowiedzi

Michał Stanikowski
Spanish Guitar Encores
(RecArt)
2 marca nakładem wytwórni RecArt ukaże się kolejna płyta znakomitego gitarzysty Michała Stanikowskiego. Uważany za jednego z najbardziej utalentowanych polskich gitarzystów klasycznych artysta, album "Spanish Guitar Encores" poświęcił dawnej muzyce hiszpańskiej, prezentujac znakomite wersje miniatur takich kompozytorów jak m.in. Domenico Scarlatti, Manuel de Falla, Francisco Tarrega, Fernando Sor czy Gaspar Sanz, a powstałych na przestrzeni kilku wieków na terenie dzisiejszej Hiszpanii. Stanikowski jest laureatem wielu nagród i wyróżnień zdobytych w ramach rozmaitych konkursów gitarowych nie tylko w Polsce, ale też w Niemczech i Holandii. Artysta regularnie występuje jako solista, kameralista oraz z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych na największych festiwalach muzycznych na całym świecie (m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Włoszech). Michał Stanikowski jest też wykładowcą na akademiach muzycznych w Trossingen i Zurichu, oraz dyrektorem festiwalu gitarowego Gitarrophilia w Trossingen (Niemcy). Nowy album gitarzysty zabiera nas w pełną pięknych dźwięków muzyczną podróż do Hiszpanii.
________________________________________

Sari Schorr
Live in Europe
(Manhaton)
Fonograficznym debiutem nazywanej przez krytyków skrzyżowaniem Janis Joplin i Tiny Turner, brytyjskiej wokalistki Sari Schorr był album "A Force Of Nature" (2016). Wydana przez wytwórnię Manhaton, a wyprodukowana przez legendarnego Mike'a Vernona płyta, porażała energią i bluesowo-rockowym żarem. Obdarzonej mocnym głosem Sari Schorr towarzyszyli tacy muzycy jak m.in. znany z zespołu Roberta Planta Innes Sibun, wywodzący się z formacji Johna Mayalla Bluesbreakers Walter Trout, czy Oli Brown. Specyfika nagrań idealnie połączyła siłę blues rocka końca lat 60-tych z aktualnymi trendami muzyki rockowej. Dwa lata później światło dzienne ujrzał drugi album studyjny artystki: "Never Say Never", a rok 2020 przynosi koncertowy krążek dokumentujący europejskie tournee Sari Schorr. Płyta zatytułowana po prostu "Live in Europe" ukaże się 6 marca.
 ________________________________________

Al Gold
Al Gold's Paradise
(Goldsongs)
Od początku lat 70-tych obecny na amerykańskiej bluesowej scenie gitarzysta, wokalista i kompozytor Al Gold, nie bez powodu swój nowy album zatytułował "Al Gold's Paradise". Na płycie usłyszymy go bowiem w doborowym towarzystwie tak znakomitych muzyków jak m.in.: gitarzyści Dave Stryker i Tom Rice, czy grający na organach Jared Gold. Program albumu wypełniony jest 10 autorskimi utworami muzyka, określanymi przez artystę  jako: Blues and Roots z New Jersey, a zarejestrowanymi w studio bez powtórek i nakładek. Żywiołowa, pełna naturalnego groove'u i znakomitych solówek płyta ujrzy światło dziennie 6 marca.
________________________________________

Sarah Elgeti Quartet with Friends
Dawn Comes Quietly
(Gateway Music)
Kompozytorka, saksofonistka, flecistka i klarnecistka Sarah Elgeti urodziła się w byłej NRD, lecz w 1998 roku  przeniosła się do Danii, gdzie od 2007 roku prowadzi kwartet preferujący nasączony skandynawskim duchem nowoczesny jazz. Wraz z nią formację tworzą: Nils Raae (instr. klawiszowe, harmonijka ustna), Anders Krogh Fjeldsted (kontrabas) i Henrik Holst Hansen (perkusja). 21 lutego ukaże się trzeci (po "Into The Open", 2011 i "Synchronize", 2015) album kwartetu: "Dawn Comes Quietly". Tym razem kreatywna artystka zaprosiła do nagrań czterech specjalnych gości, z których każdy przyczynia się do wzbogacenia brzmienia kwartetu. Zaproszeni muzycy to: Sidsel Storm (wokal), Alexander Kraglund (skrzypce), klasyczny wirtuoz Søren Birkelund (klarnet) i Marianne Eriksen (saksofon). Poza prowadzeniem własnej formacji Sarah Elgeti jest aktywnym muzykiem sesyjnym, współpracuje z teatrami i muzykami klasycznymi i pracuje jako pedagog. Zbiór 11 utworów wypełniających płytę "Dawn Comes Quietly", to muzyka pełna czytelnej melodyki podanej w formule  nowoczesnego jazzu nasączonego błyskotliwymi solówkami i kreatywnymi improwizacjami.


teksty: Robert Ratajczak