│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

17 lutego 2020

2020/6: nowe płyty w katalogu DUX


* nowe płyty

Istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej. Płyty ze znakiem firmowym DUX charakteryzują się najwyższą jakością dźwięku i wyjątkowo staranną edycją, a publikowane nagrania skrupulatnie dokumentują to co najbardziej wartościowe we współczesnej muzyce klasycznej.
Poniżej przegląd najnowszych pozycji w katalogu wytwórni.

Jerzy Mądrawski
Labyrinth
(DUX)
Ceniony pedagog, kompozytor i wybitny akordeonista jakim jest prof.Jerzy Mądrawski to muzyk od lat współpracujący z współczesnymi kompozytorami i muzykami oraz autor opracowań na akordeon wielu rozmaitych utworów. Transkrypcje, rekompozycje i własne kompozycje Jerzego Mądrawskiego w nieoceniony sposób przyczyniają się do popularyzacji tego instrumentu, po który coraz częściej sięgają artyści związani z muzyką klasyczną i jazzem. Kolejną autorską płytą Jerzego Mądrawskiego po znakomitych "Akordeonowych impresjach" (2015) i "Interferences" (2017), jest album "Labyrinth" nagrany przez Podkarpacką Orkiestrę Kameralną pod dyr. Elżbiety Przystasz, akordeonistów Bartosza Głowackego, Macieja Frąckiewicza i Bartosza Kołsuta oraz pianistkę Annę Parkita. W pięciu kompozycjach wypełniających płytę akordeon słyszymy w rozmaitych konfiguracjach instrumentalnych. W katalogu DUX płyta dostępna jest od 3 grudnia 2019.
______________________________________

Józef Kolinek and Friends
Elsner Chamber Music
(DUX)
Muzyka wypełniająca ten starannie wydany 2-płytowy album, nie jest często wykonywana i nagrywana. Dlatego choćby zasługuje na szczególną uwagę. Twórczość Józefa Elsnera obejmuje jedne z najciekawszych utworów polskiej muzyki XIX wieku, na których wychował się m.in. sam Fryderyk Chopin, który był jego uczniem. W roku 2017 światło dzienne ujrzała płyta zawierająca Kwartet fortepianowy Es-dur op.15 Józefa Elsnera w znakomitym wykonaniu Rafała A.Łuszczewskiego ("Polish Chamber Works", 2017). Tym razem mamy do czynienia z obszernym zbiorem dzieł kompozytora zarejestrowanych przez Józefa Kolinka (skrzypce) i grono jego muzycznych przyjaciół, w którym znajdziemy m.in. szalenie popularny Kwartet Prima Vista i pianistę Adriana Kredę. Wybór dzieł kameralnych Józefa Elsnera jaki znajdziemy na wydanych 29 stycznia płytach, obejmuje Polonezy i Sonaty na skrzypce i fortepian, Kwartet fortepianowy, Kwartet smyczkowy oraz nagraną z udziałem śpiewaczek Justyny Reczeniedi i Katarzyny Kiszewskiej, Mszę G-dur.
______________________________________

Penderecki
Concertos Vol.8 / Vol.9
(DUX)

Krzysztof Penderecki w latach 60-tych postrzegany jako przedstawiciel tzw. polskiej szkoły kompozytorskiej, pozostaje do dziś jednym z niewielu tej klasy czynnych kompozytorów, dyrygentów i pedagogów na świecie. Jego muzyka wykonywana przez rozmaite orkiestry i solistów, ciągle wywołuje niewyobrażalne emocje i zapewnia najwyższą z możliwych jakość muzycznych doznań. Wytwórnia DUX od kilku lat dokumentuje twórczość jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów, serią płyt wydawanych w charakterystycznej szacie graficznej. Na kolejnych dwóch płytach (Vol.8 i Vol.9) zawierających Koncerty, znajdziemy nagrania dokonane przez istniejącą od 2008 roku Polską Orkiestrę Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Macieja Tworka oraz samego kompozytora. Sinfonia Iuventus ma na koncie szereg płyt wypełnionych muzyką Krzysztofa Pendereckiego, pośród których warto wspomnieć o sześciu płytach z kompletem symfonii nagranych pod batutą kompozytora, czy zestawem płyt z koncertami solowymi. Nagrania zamieszczone na dwóch kolejnych monograficznych płytach z muzyką wybitnego polskiego kompozytora, dokonane zostały z udziałem grupy znakomitych solistów: Macieja Frąckiewicza (akordeon) i Bartłomieja Dusia (saksofon) - "Concertos Vol.8", oraz wiolonczelistów: Maję Bogdanowić i Danjulo Ishizakę - "Concertos Vol.9". Obie płyty pojawiły się w katalogu DUX 29 stycznia br.
______________________________________

Henryk Mikołaj Górecki
Songs 
(DUX)
Wielu melomanom nazwisko Henryka Mikołaja Góreckiego kojarzy się przede wszystkim z genialną III Symfonią ("Symfonia pieśni żałosnych”), która w latach 90-tych dosłownie zawojowała świat, przebijając popularnością wiele utworów z gatunku muzyki rozrywkowej. Dzieło to poznaliśmy na wydanej pod patronatem LongPlay płycie, zawierającej nagranie Ewy Iżykowskiej z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej z roku 1995 ("Ewa Iżykowska Live in Poznań: H.M.Górecki - Symphony No.3, op.36", 2017). Jednak twórczość zmarłego w 2010 roku H.M.Góreckiego obejmuje szereg innych form kompozytorskich, pośród których znaczącą rolę odgrywają Pieśni. Właśnie tej gałęzi twórczości kompozytora poświęcony jest 2-płytowy album nagrany przez pianistkę Ewę Guz-Seroka z trójką wybitnych śpiewaków: mezzo sopranistką Urszulą Krygier, alcistką Jadwigą Rappe i bass barytonem Robertem Gierlachem. Na płytach które znalazły się w katalogu DUX 29 stycznia, znajdziemy wybór pieśni skomponowanych do słów Juliusza Słowackiego, Marka Skwarnickiego, Cypriana Kamila Norwida, Marii Konopnickiej i Stanisława Wyspiańskiego.
______________________________________

Piotr Pławner
Emil Młynarski - Violin Concertos
(DUX)
Dyrygent, skrzypek, kompozytor i jeden z założycieli Filharmonii Warszawskiej Emil Młynarski (1870-1935), to postać która odcisnęła znaczące piętno w  rozwój życia muzycznego Warszawy na przełomie XIX i XX wieku. Jako kompozytor Młynarski pozostawił po sobie szereg rzadko dziś wykonywanych utworów swym spectrum stylistycznym obejmujących m.in. muzykę fortepianową, dzieła kameralne, utwory skrzypcowe, muzykę symfoniczną i kilka oper. Na płycie nagranej przez znakomitego skrzypka Piotra Pławnera z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej im.A.Rubinsteina pod dyr. Pawła Przytockiego znajdziemy nagrodzony prestiżową nagrodą, zaaprobowaną przez światowej sławy dyrygenta Arthura Nikischa, I Koncert skrzypcowy d-moll op.11 z 1897 roku, oraz II Koncert skrzypcowy D-dur op.16. Wydany 29 listopada ub.roku album, stanowi doskonałą okazję do zapoznania się z utworami niesłusznie dziś zapomnianymi, a stanowiącymi doskonałą wizytówkę polskiej muzyki przełomu XIX i XX wieku.
______________________________________

Julia Kociuban
Bacewicz, Tansman - Piano Concertos
(DUX)
29 listopada ub.roku wraz z albumem prezentującym Koncerty skrzypcowe Emila Młynarskiego, ukazała się jeszcze jedna płyta nagrana przez Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej im.A.Rubinsteina pod dyr. Pawła Przytockiego. To album znakomitej pianistki Julii Kociuban, która postanowiła przybliżyć melomanom Koncerty fortepianowe dwojga polskich twórców doskonale rozpoznawalnych na całym świecie: Aleksandra Tansmana i Grażyny Bacewicz. Pianistka jest laureatką wielu nagród i wyróżnień przyznanych podczas rozmaitych konkursów i festiwali pianistycznych, oraz pierwszą polską półfinalistką prestiżowego Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Julia Kociuban, miała jak dotąd okazję być gorąco oklaskiwaną m.in. w Monachium, Berlinie oraz krajach Ameryki Północnej i Azji. Mimo bardzo młodego wieku pianistka może poszczycić się marką artystki mającej w swą biografię wpisaną współpracę z wieloma wyśmienitymi orkiestrami koncertując pod batutą takich mistrzów jak; Jerzy Maksymiuk, Marcin Nałęcz – Niesiołowski czy Hans Graf. Warto wspomnieć, iż po dorobek kompozytorski Grażyny Bacewicz Julia Kociuban sięgnęła już w 2014 roku nagrywając II Sonatę fortepianową (album "Schumann / Chopin / Bacewicz", 2014).
______________________________________

Faure, Grzeszczak, Whitbourn
Masses
(DUX)
Msze Gabriela Fauré ("Messe Basse”), Krzysztofa Grzeszczaka ("Tongeren Mass”) i Jamesa Whitbourna ("Son Of God Mass”) znajdziemy na albumie firmowanym przez Chór Filharmonii Łódzkiej pod dyr. Dawida Bera. To trzecia po dwóch wyżej wymienionych albumach płyta, nagrana przez artystów związanych z obchodzącą jubileusz 105-lecia istnienia, Łódzką Filharmonią. W nagraniach udział wzięli znakomici soliści: sopranistki Marta Boberska i Magdalena Szymańska, oraz Paweł Gusnar (saksofon) i Krzysztof Urbaniak (organy).
______________________________________

Royal Philharmonic Orchestra
Karłowicz - Symphonic Poems / Chopin - Allegro de concert
(DUX)
Świetnie skomponowany program zawiera album nagrany przez Royal Philharmonic Orchestra pod dyr. Grzegorza Nowaka podczas koncertu w sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej. Na płycie znajdziemy trzy Poematy Symfoniczne jednego z najwybitniejszych polskich twórców muzyki symfonicznej, przedwcześnie zmarłego Mieczysława Karłowicza (1876-1909), pomiędzy które wpleciono Allegro de concert Op.46 Fryderyka Chopina w opartym na regułach chopinowskiej orkiestracji autorskim opracowaniu i znakomitym wykonaniu Konrada Biniendy (fortepian). Album ukazał się 1 grudnia 2019.
______________________________________

Stanisław Moniuszko
Paria
(DUX)
"Paria" to opera Stanisława Moniuszki, której premiera odbyła się 11 grudnia 1869 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie, na 3 lata przed śmiercią kompozytora. Powstała do libretta Jana Chęcińskiego opartego na motywach tragedii Casimira Delavigne'a. W ramach obchodów Roku Moniuszkowskiego, w którym przypada 200. rocznica urodzin kompozytora wytwórnia DUX przedstawia najnowszą inscenizację dzieła zarejestrowaną przez pięcioro solistów oraz Chór Filharmonii Narodowej i Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej pod dyr. Łukasza Borowicza. "Paria" postrzegana jest jako jedno z najbardziej zróżnicowanych stylistycznie dzieł Moniuszki, zarówno pod względem harmonii jak instrumentacji. W nawiązującym muzycznie do twórczości Wagnera i Chopina dziele uwagę zwraca rozbudowana uwertura nazywana przez wielu "najlepszym dziełem orkiestrowym Moniuszki". Użycie gongów, tam-tamów i innych nietypowych dla ówczesnych czasów instrumentów podkreśla orientalny klimat opery, której akcja toczy się w Indiach.

______________________________________
Poniższe dwa tytuły, w katalogu wytwórni DUX pojawią się w najbliższym czasie


Reminiscencje
30 lat Centrum Paderewskiego
(DUX)
Rok 2020 to wyjątkowy jubileusz 30-lecia istnienia Centrum Paderewskiego mieszczącego się w małopolskiej wsi Kąśnej Dolnej, w dworze wybudowanym w 1833 roku, zakupionym przez Ignacego Jana Paderewskiego w roku 1897. Jubileusz okazał się pretekstem do wydania płyty zatytułowanej "Reminiscencje", a nagranej przez muzyków, którzy wielokrotnie występowali na "Dworze Paderewskiego". Skrzypek Piotr Pławner, Kwintet Mariusza Patyry, wiolonczelista Tomasz Strahl, pianista Robert Morawski i akordeonista Klaudiusz Baran to nie tylko doskonali instrumentaliści, ale także przyjaciele Centrum Paderewskiego. W bardzo urozmaiconym i zróżnicowanym stylistycznie 53-minutowym programie płyty znajdziemy utwory m.in. Piotra Czajkowskiego, Johannesa Brahmsa, Fryderyka Chopina, Niccolo Paganiniego, Antonina Dvoraka i oczywiście Ignacego Jana Paderewskiego.
______________________________________

Łukasz Długosz / Agata Kielar-Długosz
Flute Essentials
(DUX)
Małżeństwo flecistów: Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz, z muzykami Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży pod dyr. Jana Miłosza Zarzyckiego, w roku 2017 zachwycili nas albumem "Flute Reflections" wydanym w ramach skierowanej do najmłodszych kampanii edukacyjnej Barwy muzyki, a zawierającym muzykę Antonio Vivaldiego, Hektora Berlioza i Janusza Bieleckiego. Nowym albumem małżeńskiego duetu jest nagrana z towarzyszeniem tej samej orkiestry płyta "Flute Essentials", na której znajdziemy utwory tak rozmaitych kompozytorów jak: Johann Sebastian Bach, Franz Doppler i Astor Piazzolla, ale też współczesny polski kompozytor związany z Warszawskim Uniwersytetem Muzycznym im.F.Chopina, Marcin Błażewicz.


teksty: Robert Ratajczak