│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

04 maja 2020

2020/13: nowe płyty


* nowe płyty
Od kilku lat LongPlay patronuje nie tylko wielu festiwalom, koncertom i wydarzeniom muzycznym, ale też wydawnictwom fonograficznym. Logo portalu znajdziecie na okładkach płyt takich wytwórni jak m.in. DUX, Soliton, Chopin University Press czy Phasma-Music. LongPlay z dumą przyczynia się do popularyzacji aktualnie ukazujących się płyt zarówno z nagraniami muzyki klasycznej jak jazzowej. Na płytach objętych patronatem przez portal znajdziecie najwyższej jakości nagrania muzyki klasycznej: znakomite wykonania ponadczasowych dzieł takich kompozytorów jak Chopin, Moniuszko, Schumann, Bach, Szostakowicz, Britten, Bartok, czy Sibelius, oraz szeroko rozumianą muzykę współczesną zarówno wielkich mistrzów (Penderecki, H.M.Górecki), jak młodych kompozytorów. Pośród kilkudziesięciu wydanych jak dotąd albumów ze znakiem jakości: LongPlay, dużą część zajmują płyty z muzyką jazzową. To zarówno debiutanckie albumy młodych artystów, jak płyty z nagraniami od lat cenionych jazzmanów.
Spis wszystkich patronackich albumów płytowych znajdziecie: TUTAJ 
W 10.rocznicę istnienia portalu z radością prezentujemy poniżej pięć najnowszych tytułów.

PATRONAT
Marcin Tadeusz Łukaszewski
Moniuszko - Complete Solo Piano Works
(Chopin University Press)
Pięknie wydany 2-płytowy album "Stanisław Moniuszko - Complete Solo Piano Works" to pierwszy w historii fonografii zbiór 50 solowych kompozycji fortepianowych Moniuszki, którego twórczość kojarzona jest najczęściej z operami, pieśniami i muzyką o charakterze religijnym. Warto pamiętać iż kompozytor przez całe życie obok wyżej wymienionych gałęzi swej twórczości, równolegle tworzył też polonezy, walce, mazurki, polki, czy fraszki na fortepian. Te od lat pozostające w cieniu bardziej spektakularnych dzieł Stanisława Moniuszki muzyczne klejnoty, wciąż dla wielu melomanów pozostają nieodkryte. Nad utworami fortepianowymi Stanisława Moniuszki pochylił się urodzony w Częstochowie, pianista, kompozytor, teoretyk muzyki i pedagog Marcin Tadeusz Łukaszewski. Wielokrotnie nagradzany artysta i znawca muzyki jest nie tylko wykonawcą całości zarejestrowanego w Studio Koncertowym Polskiego Radia w Warszawie materiału, ale też autorem obszernego tekstu wprowadzającego nas w świat muzyki fortepianowej Stanisława Moniuszki, zamieszczonego w dołączonej do płyt, ponad 80-stronicowej książeczce.

PATRONAT
Gabryś & Quinn Piano Duo
Moniuszko for 4 hands
(Chopin University Press)
Materiał wypełniający album "Moniuszko for 4 hands" to pełne swobody, lekkości, ale też nostalgii, utwory na cztery ręce Stanisława Moniuszki. To zarazem pierwszy w historii światowej fonografii album zawierający wszystkie zebrane utwory Moniuszki w tej konwencji, łącznie z autorskimi opracowaniami utworów orkiestrowych. Utwory na cztery ręce w XIX wieku grywano najczęściej podczas domowych spotkań. Bardzo często były to opracowania utworów orkiestrowych, bądź motywów pochodzących z oper. Stanisław Moniuszko, poza oryginalnymi kompozycjami na cztery ręce, opracował na tę obsadę również wszystkie swoje utwory orkiestrowe. Na niniejszej płycie znajdziemy cztery oryginalne kompozycje na cztery ręce oraz osiem opracowań. Pierwsza grupa utworów to: Mazur C-dur „Weselny” dedykowany Aleksandrowi Wańkowiczowi, Polonez D-dur dedykowany Alojzemu Żółkowskiemu, Kontredanse poświęcone córce kompozytora Jadwidze, oraz Walc. Z kolei pośród transkrypcji znajdziemy m.in.: dwie popularne pieśni "Pieśń włóczęgi" i "Prządka", Tańce góralskie z opery „Halka”, czy Polonez koncertowy A-dur. Zebrania i znakomitego wykonania utworów, jakie otrzymujemy w formie efektownego programu "Moniuszko for 4 hands", podjął się założony w 2013 roku przez Marię Gabryś-Heyke i Monikę Quinn, duet fortepianowy Gabryś & Quinn Piano. Związane z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie pianistki mają w swym repertuarze rozmaite kompozycje na cztery ręce i dwa fortepiany od baroku i romantyzmu aż do czasów współczesnych i twórczości kompozytorów przełomu XX i XXI wieku. Nagrania wypełniające płytę "Moniuszko for 4 hands" zrealizowano w dniach 3 lipca oraz 29 i 31 sierpnia 2019 r. w Sali Koncertowej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

PATRONAT
Piotr Lemańczyk Trio
In Simplicity
(Soliton)
Obecny na jazzowych scenach i w studiach nagraniowych od blisko 30 lat kontrabasista i kompozytor Piotr Lemańczyk, należy do grona najbardziej kreatywnych muzyków w kraju. Związany z trójmiejskim środowiskiem jazzowym artysta znany jest poza własnymi projektami także z współpracy z takimi muzykami jak m.in. Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Janusz Muniak, Kazimierz Jonkisz, Piotr Wojtasik, Wojciech Staroniewicz, Sławek Jaskułke, Maciej Fortuna czy wokalistka Krystyna Stańko. Wraz z Dominikiem Bukowskim i Tomaszem Łosowskim, Piotr Lemańczyk tworzy znakomite trio Orange Trane, a pośród ostatnich dokonań muzyka warto wymienić płyty nagrane w duetach z: akordeonistą Cezarym Paciorkiem ("Duology", 2017), gitarzystą Marcinem Wądołowskim ("Preludes for Guitar and DoubleBass", 2018), i firmowany szyldem Trio MAP album "Kiedy byłem..." (2018). Piotr Lemańczyk regularnie publikuje kolejne autorskie albumy nagrywane w rozmaitych konstelacjach. Każdorazowo jest to materiał złożony z kompozycji wyróżniających się pięknymi, ciekawymi liniami melodycznymi z bogatą harmonią oraz często zmieniającym się metrum. Najnowszą propozycją kontrabasisty jest album zrealizowany w trio tworzonym wraz z pianistą Dominikiem Wania i perkusistą Michałem Miśkiewiczem (obaj muzycy są laureatami najbardziej prestiżowej w Polsce nagrody muzycznej Fryderyk). Na płycie zatytułowanej "In Simplicity", poza premierowymi kompozycjami kontrabasisty, znajdziemy też zupełnie nowe wersje utworów znanych z poprzednich albumów, jak "For M.S." czy "The Ballad We Are".

PATRONAT
Chojnacki / Miguła
Contemplations
(Soliton)
"Contemplations" to fonograficzny debiut wrocławskiego kwartetu prowadzonego przez trębacza Jana Chojnackiego i pianistę Filipa Migułę. Zespół zdobył 3. nagrodę na konkursie Powiew Młodego Jazzu 2018 w ramach Krokus Jazz Festiwal, a także był finalistą Konkursu na Indywidualność Jazzową podczas 54. Jazzu nad Odrą. Projekt Chojnacki/Miguła Contemplations prezentuje repertuar złożony z autorskich kompozycji obu liderów, w swych inspiracjach czerpiących zarówno z tradycji jazzowego mainstreamu, jak nowoczesnych rozwiązań brzmieniowych z wpływami funku, r'n'b i hip hopu. Na płycie nagranej w Cavatina Non-Profit Studio w Bielsku-Białej (realizacja: Grzegorz Łojowski, miks: Przemysław Jarosz, mastering: Robert Szydło), znajdziemy 7 premierowych kompozycji Filipa Miguły i jeden utwór autorstwa Jana Chojnackiego. Skład kwartetu uzupełniają: Bartek Chojnacki (kontrabas) i Dawid Opaliński (perkusja).

PATRONAT
Przemek Dyakowski Take It Easy V
Ach, to był szał...
(Soliton)
Obchodzący w tym roku swe 85-urodziny, wybitny saksofonista Przemek Dyakowski od 15 lat prowadzi warsztatową formację Take It Easy, złożoną z doskonale rozumiejących się trójmiejskich muzyków i przyjaciół, którzy poza działalnością w ramach Take It Easy kierują rozmaitymi projektami. Poza Przemkiem Dyakowskim zespół tworzą: wokalistka Joanna Knitter, Wojciech Staroniewicz (saksofon), Dominik Bukowski (wibrafon), Artur Jurek (instr. klawiszowe), Janusz "Macek" Mackiewicz (kontrabas) i Tomasz Sowiński (perkusja). Zespół z powodzeniem koncertuje podczas rozmaitych festiwali, ale też publikuje znakomite płyty. "Ach, to był szał..." to kolejny album zespołu po płycie "Swing!" (2015). Tym razem grupa Przemka Dyakowskiego pochyliła się nad utworami z dorobku kompozytora i saksofonisty Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza, znanego z niezliczonej ilości przebojów oraz muzyki do filmów i seriali telewizyjnych. Na płycie znajdziemy 9 starannie zaaranżowanych piosenek zaśpiewanych przez Joannę Knitter, pośród których umieszczono tak nieśmiertelne przeboje jak m.in. "Nie bądź taki Szybki Bill", "Sam to wiesz" i "Jeszcze w zielone gramy" do słów Wojciecha Młynarskiego, czy "Zakochani" do słów Janusza Kondratowicza. Pierwotnie płyta dołączona została w formie insertu do nr 12/2019 magazynu Jazz Forum w wersji dla prenumeratorów. Teraz ten wyjątkowy album w pełnej wersji edycyjnej trafia do szerszego odbiorcy dzięki wytwórni Soliton.
_______________________________________________


ASAF
Silent Prayer
(Soliton)
Kwartet ASAF powstał w 2003 roku z inicjatywy perkusisty Piotra Jankowskiego. Skład zespołu wraz z jego założycielem tworzyli: Maciej Sikała (saksofony), Joanna Gajda (fortepian) i Michał Barański (kontrabas). Uduchowiona i pełna religijnych odniesień muzyka zespołu spotkała się z gorącym przyjęciem przez miłośników jazzu, a pierwszy album kwartetu poświęcony pamięci Andrzeja Cudzicha znalazł się pośród najwyżej ocenianych albumów polskiego jazzu 2004 roku. W ub.roku zaangażowani w ciągu ostatnich lat w rozmaite projekty muzycy, postanowili reaktywować działalność ASAF i powrócić do stylistycznej formuły zespołu. W reaktywowanej po kilkunastu latach grupie Michała Barańskiego zastąpił Franciszek Pospieszalski, a nowa płyta formacji zatytułowana "Silent Prayer" ukazała się 13 marca nakładem wytwórni Soliton i zawiera zestaw 7 utworów zarejestrowanych przez grupę w studio Custom 34, oraz podczas trzech ubiegłorocznych koncertów w Gdańsku i Inowrocławiu.

_______________________________________________

O.N.E. Quintet
One
(Audio Cave)

O.N.E. Quintet to jedyny w swoim rodzaju skład jazzowy, bowiem tworzy je pięć wyjątkowych i utalentowanych dziewczyn. Każda z Pań poszczycić się może wieloma sukcesami odniesionymi w ramach rozmaitych projektów muzycznych, zarówno indywidualnych jak związanych z zaangażowaniem w rozliczne przedsięwzięcia muzyczne. Skład zawiązany został już w 2016 roku, jednak dopiero w listopadzie ub.roku w Cavatina Non Profit Studio w Bielsku-Białej, doszło do nagrania debiutanckiego albumu, który 1 maja ukazał się nakładem wytwórni Audio Cave. O.N.E Quintet tworzą: saksofonistka Monika Muc, skrzypaczka Dominika Rusinowska równolegle prowadząca kwartet  D.R.A.G., który w roku 2017 zadebiutował świetnym albumem "Oberek", pianistka Paulina Atmańska, kontrabasistka Kamila Drabek, która w ub.roku zachwyciła miłośników jazzu wydaną pod patronatem LongPlay płytą: "Muzyka Naiwna" własnego składu Tercet Kamili Drabek i perkusistka Patrycja Wybrańczyk. Płytę "One" wypełnia 7 autorskich kompozycji żeńskiego kwintetu łączących w sobie elementy współczesnego jazzu, free, hip hopu i muzyki etnicznej.
_______________________________________________

Wojciech Jachna Squad
Elements
(Audio Cave)
Znany z takich formacji jak Sing Sing Penelope, Contemporary Noise Quintet, Jaząbu, Sundial oraz rozmaitych konstelacji z Grzegorzem Tarwidem, Albertem Karchem, Jackiem Mazurkiewiczem, Jackiem Buhlem, Jackiem Cichockim, Pawłem Urowskim, Mateuszem Krawczykiem i Ksawerym Wójcińskim, bydgoski trębacz Wojciech Jachna należy do najbardziej aktywnych muzyków polskiego jazzu. Kolejnym projektem artysty jest formacja Wojciech Jachna Squad, stanowiący rodzaj kontynuacji kwartetu Jachna/Cichocki/Urowski/Krawczyk, znanego z albumu "The Right Moment" (2015). Do składu sprzed 5 lat na płycie zatytułowanej "Elements" dołączył gitarzysta Marek Malinowski, a program płyty stanowią zarówno utwory autorstwa lidera jak pianisty Jacka Cichockiego i Marka Malinowskiego, oraz kompozycje całego zespołu. Album "Elements" to zestawienie z sobą elementów klasycznego jazzu z pomysłowo zastosowaną elektroniką i niemal rockowymi partiami gitary. Płyta ukazała się 23 kwietnia.
_______________________________________________


Orchestra Nazionale Della Luna
There's Still Life On Earth
(BMC Records)
Fiński pianista Kari Ikonen oprócz indywidualnych projektów muzycznych, znany jest też z działalności w takich formacjach jak: Ahava, gnomus, Kolhoz, czy Markus Holkko Quartet. Jego nazwisko pojawia się okładkach rozmaitych albumów, a debiutancka płyta pianisty ''Karikko'' (2001) uznana została za Najlepszą Płytę Jazzową Roku 2001 w Finlandii. Rok 2013 przyniósł znakomity album "Bright" nagrany w trio z ormiańskim wirtuozem kontrabasu Arą Yaralyana, oraz perkusistą Markku Ounaskarim. Po czterech latach trafił do nas album "Ikonostasis" (2017), w nagraniu którego uczestniczyli: amerykański perkusista Ra-Kalam Bob Moses, norweski trębacz Mathias Eick oraz francuski klarnecista Louis Sclavis. W roku 2020 dotarł do nas wydany 13 marca nakładem węgierskiej oficyny BMC Reciords, kolejny album nagrany przez helsińskiego pianistę. Tym razem jest to płyta firmowana intrygującym szyldem Orchestra Nazionale Della Luna, pod którym wraz z pianistą kryją się belgijscy muzycy: saksofonista oraz flecista Manuel Hermia i perkusista Teun Verbruggen, a także znany m.in. z płyt Hansa Ludemanna, Albana Darche oraz formacji JASS, francuski kontrabasista Sebastien Boisseau. Na płycie zatytułowanej "There's Still Life On Earth" znajdziemy 12 efektownych utworów autorstwa Kari Ikonena i Manuela Hermii.

teksty: Robert Ratajczak