│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

28 kwietnia 2020

2020/12: nowe płyty i zapowiedzi



* nowe płyty

ZAPOWIEDŹ
Cyprien Katsaris
Beethoven - A Chronological Odyssey
(Piano 21)
Urodzony w 1951 roku w Marsylii pianista i kompozytor pochodzenia francusko-cypryjskiego Cyprien Katsaris zaczął grać na pianinie w wieku czterech lat w Kamerunie, gdzie spędził dzieciństwo. Jest absolwentem Konserwatorium Paryskiego, gdzie studiował fortepian oraz muzykę kameralną. Swój pierwszy publiczny koncert dał w Paryżu, w Théâtre des Champs-Elysées, 8 maja 1966 r. Artysta ma za sobą współpracę z najznamienitszymi orkiestrami świata, oraz takimi dyrygentami jak m.in. Leonard Bernstein, Mścisław Rostropowicz, Eugene Ormandy, Neville Marriner, czy Simon Rattle. Poza działalnością solistyczną i występami z orkiestrami, pianista prowadzi uznany na świecie zespół Katsaris Piano Quintet, odnoszący sukcesy zarówno w Ameryce i Europie jak Japonii. W dyskografii pianisty znajdziemy płyty wydane przez takie wytwórnie jak Teldec, Sony, EMI, Deutsche Grammophon, BMG-RCA, Decca i Pavane, lecz od pewnego czasu swe kolejne nagrania Cyprien Katsaris publikuje pod szyldem własnej wytwórni Piano 21. W latach 80-tych dla wytwórni Teldec Cyprien Katsaris nagrał komplet dziewięciu symfonii Beethovena w transkrypcjach Franza Liszta. Z kolei z okazji przypadających w 2020 roku 250-urodzin słynnego kompozytora, pianista przygotował kolejny odważny i monumentalny projekt. Na sześciu płytach wydanych w estetycznym boxie zatytułowanym "Beethoven - A Chronological Odyssey" znajdziemy zestaw rzadkich transkrypcji i oryginalnych utworów, które pozwolą nam odbyć podróż przez trwającą 40 lat kompozytorską działalność Beethovena. Od "Wariacji na temat Dresslera" skomponowanych przez 12-letniego geniusza będącego pod silnym wpływem Mozarta i Haydna, a na transkrypcji słynnej  IX Symfonii zakończywszy, Cyprien Katsaris i jego koncertowy fortepian Bechsteina przeprowadzają nas w chronologicznym porządku przez rozmaite dzieła Wielkiego Kompozytora z Bonn, niejednokrotnie odsłaniając nieznane szerokiemu odbiorcy aspekty jego wielowymiarowej muzyki. 6-płytowy box "Beethoven - A Chronological Odyssey" ukaże się 1 maja.
___________________________________________


ZAPOWIEDŹ
Absolutely Sweet Marie
Wherever You Roam
(Tiger Moon Records)
Niemiecki kwartet Absolutely Sweet Marie tworzą muzycy młodzi, lecz legitymujący się sporym doświadczeniem na jazzowej scenie. W skład zespołu wchodzą: grający na trąbce Steffen Faul, saksofonista Alexander Beierbach (m.in. Hannes Zerbe Jazz Orchestra, Fee Stracke), puzonista Matthias Müller (m.in. trio Rupp/Müller/Fischerlehner) i perkusista Max Andrzejewski (Expressway Sketches, Anna Webber's Percussive Mechanics, Kalle Kalima). Na 22 maja zespół zapowiada już trzecią płytę wypełnioną jazzowymi transkrypcjami utworów Boba Dylana. Interpretacje Absolutely Sweet Marie zawierają tak dalece posunięte motywy improwizowane, iż niejednokrotnie trudno podczas pierwszego przesłuchania momentalnie skojarzyć dany temat z konkretnym utworem z dorobku Dylana. Do pierwotnych struktur kompozycji niemieccy improwizatorzy podeszli w bardzo luźny sposób, czyniąc z podstawowych linii melodycznych, zaledwie punkt wyjścia dla rozbudowanych instrumentalnych wariacji. Płyta "Wherever You Roam. The Music of Bob Dylan - Vol.3" podobnie jak dwa poprzednie albumy Absolutely Sweet Marie ukaże się nakładem wytwórni Tiger Moon Records.
___________________________________________

Hunger Pangs
II
(Audio Cave)
Dysponujący charakterystycznym brzmieniem i własnym, niepowtarzalnym stylem gry, gitarzysta i kompozytor Marek Kądziela przed 10 laty powołał do życia międzynarodowe trio o intrygującej nazwie Hunger Pangs (Skurcz Jelit). Zespół złożony z absolwentów Carl Nielsen Academy of Music w Odense (Dania), wraz z liderem tworzą: trębacz Tomasz Dąbrowski i perkusista Kasper Tom Christiansen. Brak w składzie instrumentu basowego okazał się dla muzyków możliwością poszukiwań innych, czasem wręcz zupełnie nowatorskich konwencji i wykreowania własnego oryginalnego brzmienia. W roku 2013 nakładem wytwórni ForTune ukazał się ciepło przyjęty album "Meet Meat", zawierający muzykę o niebywałej ekspresji i wyczuwalnym w grze muzyków ogromem entuzjazmie i pasji. Po kilku latach obfitujących w rozliczne projekty, w które muzycy angażowali się poza składem Hunger Pangs, trójka improwizatorów zeszła się w 2016 roku w łódzkim Soyuz Studio / Bajkonur. Efekt poznać możemy na płycie, która dzięki wytwórni Audio Cave światło dzienne ujrzała 20 marca. Album "Hunger Pangs II" to 6 kompozycji przygotowanych przez każdego z muzyków, ale przede wszystkim przykład znakomitego i obfitującego w zapierające dech w piersi kolektywne improwizacje, porozumienia pomiędzy artystami.
___________________________________________


Ortalion
Tri-Tones
(Audio Cave)
Ortalion to istniejący od 2011 roku gdański sekstet preferujący bardzo energetyczną muzykę balansującą na pograniczu jazzu i rytmicznej, niemal tanecznej muzyki elektronicznej. Liderem zespołu jest kompozytor i producent, wirtuoz elektronicznych instrumentów klawiszowych, Cezary Morawski. Muzyk znany jest z udziału w takich projektach jak Groovekojad i Lipali oraz współpracy z zespołami Apteka i Behemoth. W roku 2016 ukazał się debiutancki album zespołu zatytułowany po prostu "Ortalion", a drugą płytą grupy był wydany rok później album "O 2". Muzyka Ortalionu to podana w doskonałych proporcjach mieszanka funku, jazzu, space rocka i przestrzennej elektroniki. Zespół jednak zdaje się ewoluować w stronę muzyki prowokującej wyobraźnię, nasyconej przestrzenią i mieniącą się rozmaitymi dźwiękowymi ozdobnikami. Dowodem na to jest trzecia płyta Ortalionu, którą zespół powraca w roku 2020. Podobnie jak poprzednie płyty zespołu, album "Tri-Tones" ukazał się nakładem wytwórni Audio Cave.
___________________________________________

Matthias Bublath
Eight Cylinder Bigband
(Enja)
41- letni niemiecki pianista i wirtuoz organów Hammonda Matthias Bublath to absolwent Berklee & Manhattan School of Music, oraz laureat wielu muzycznych nagród i wyróżnień (m.in. I Nagraod na festiwalu Montreux Solo Piano Competition). Muzyk mający dziś na koncie kilkanaście autorskich albumów, podczas kilkuletniego pobytu w Nowym Jorku miał okazję współpracować z takimi znakomitosciami jazzu jak m.in.  Mike Clark, Lionel Loueke, Zach Danziger, czy Tim Lefebvre. Najnowszy album artysty nagrany w gronie kilkunastu kreatywnych europejskich muzyków, jest wyrazem jego pasji do brzmienia big bandów i orkiestr jazzowych. Na płycie zatytułowanej "Eight Cylinder Bigband", a wydanej przez prestiżową wytwórnię Enja, znajdziemy zestaw 12 kunsztownie zaaranżowanych autorskich kompozycji Matthiasa Bublatha oscylujących wokół bluesa, gospel, soulu, funku, oraz brzmień afrokaraibskch.
___________________________________________

Jaromír Honzák
Hard To Understand
(Animal Music)
Jeden z czołowych muzyków czeskiej sceny jazzowej, kontrabasista i kompozytor Jaromír Honzák w Polsce znany jest m.in. dzięki współpracy z takimi artystami jak Kuba Stankiewicz, Piotr Baron, Michał Tokaj czy Łukasz Żyta. Pod koniec ub.roku nakładem niezależnej wytwórni Animal Music ukazał się kolejny album muzyka: "Hard To Understand". Jaromír Honzák, którego pasją obok jazzu jest także muzyka średniowieczna, obok własnych kompozycji na swej nowej (dziewiątej już) płycie proponuje jazzową aranżację XIII-wiecznej pieśni "Clausula Tamquam sponsus". W nagraniach grającemu na kontrabasie i gitarze basowej liderowi towarzyszą: saksofonista i klarnecista Luboš Soukup, znakomity gitarzysta David Doruzka (Piotr Budniak Essential Group, Julia Sawicka), znany z albumu "Imprints" (2013) oraz formacji Afropean Project pianista Vít Kristan oraz Martin Novák (perkusja). Jak o płycie pisze Marta Ratajczak: "Mimo stosunkowo łatwych i wielce przyjemnych w odbiorze utworów, urzeka w nich niewyobrażalna dostojność, odziana w szaty niezwykłej delikatności". >>więcej pod linkiem.
___________________________________________


Nanako Kuge
Patina
(Sette Note)
Z Japonii dotarła do nas płyta flecistki i kompozytorki z Kioto, Nanako Kuge. Artystka od kilku już lat zaskakuje odbiorców muzyką pełną zaklętych barw i odcieni. Balansując na pograniczu jazzu i muzyki ilustracyjnej tworzy utwory będące kolażami rozmaitych stylów i gatunków. Pobudzające wyobraźnię i prowokujące zmysły utwory wypełniające album "Patina" zarejestrowane zostały z udziałem znakomitych japońskich instrumentalistów. W instrumentarium obok fletów znajdziemy fortepian, gitary, wiolonczelę, kontrabas i perkusję. Poza bogactwem brzmienia i wyjątkowym klimatem, zachwyca też jakość techniczna nagrań i ich znakomita realizacja. "Patina" to pełna naturalnego piękna i uczuć muzyka, wobec której nie sposób pozostać obojętnym.

teksty: Robert Ratajczak