* nowe płyty
PATRONAT
Wlodek Gulgowski
Beyond Infinity
(Soliton)
Urodzony w 1944 roku w Łodzi, legendarny pianista jazzowy, kompozytor i aranżer Wlodek Gulgowski (Włodzimierz Gulgowski) od połowy lat 60-tych na stałe mieszka w Szwecji, gdzie od wielu lat z powodzeniem realizuje się artystycznie. Przed emigracją współpracował w Polsce z grupą New Orleans Stompers i współtworzył Kwartet Zbigniewa Namysłowskiego (z Czesławem Bartkowskim i Tadeuszem Wójcikiem). Na przestrzeni lat na polskim rynku fonograficznym pojawiły się uchodzące dziś za kultowe albumy artysty: "Soundcheck" (1976) i "Home" (1987). Podczas trwającej kilka dekad kariery Gulgowski miał okazję współpracować zarówno w studio jak podczas licznych koncertów z wieloma wybitnymi muzykami jak m.in. Al Di Meola, Mike Oldfield, Pekka Pohjola, Tony Williams i Michał Urbaniak, oraz prowadził własne formacje pośród których warto wymienić: Made in Sweden (z kontrabasistą Anthonym Jacksonem i perkusistą Steve'em Gaddem), oraz Latin Lover (z Hectorem Bingertem, José Pérezem i Jorge Sadim). Nie sposób nie wspomnieć o współpracy Wlodka Gulgowskiego z słynną grupą ABBA, dla której pisał aranżacje i z którym współpracował jako instrumentalista. Na przełomie 2019 i 2020 roku w WG Studio w Sztokholmie artysta zarejestrował nowy solowy album, który 5 maja ukazał się na płycie wydanej przez wytwórnię Soliton w ramach nowego cyklu wydawniczego: Soliton New World Series. Koncepcyjny album "Beyond Infinity" przynosi muzykę z pogranicza jazzu i klasyki, a za mastering materiału odpowiedzialny jest znakomity realizator i producent muzyczny Anders Oredson.
PATRONAT
Wojciech Majewski
Przemiana
(Soliton)
Aktywny artystycznie od blisko 25 lat pianista jazzowy, kompozytor, aranżer i pedagog Wojciech Majewski, to jeden z niewielu polskich muzyków z ogromnym powodzeniem realizujących się równolegle na polu muzyki klasycznej i jazzu. Syn cenionego trębacza jazzowego Henryka Majewskiego, fonograficznie zadebiutował albumem "Grechuta" (2001), który zwrócił uwagę na młodego artystę nie tylko miłośników jazzu ale też krytyki. W kolejnych latach w kategorii muzyki jazzowej Wojciech Majewski aż pięciokrotnie nominowany był do najbardziej prestiżowej w Polsce Nagrody Fonograficznej Fryderyk. Współpracował z takimi artystami jak m.in. Joe La Barbera, Palle Danielsson, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Zbigniew Namysłowski i Henryk Miśkiewicz, czy Ewa Bem, Stanisław Soyka i Grzegorz Turnau. Równolegle z sukcesami jazzowymi, artysta dał się poznać jako znakomity pianista klasyczny doskonale odnajdując się w repertuarze złożonym z kompozycji Aleksandra Skriabina, nagrywając bestsellerowy album "Wojciech Majewski gra Skriabina" wydany w 2015 roku przez Polskie Radio. Rok 2020 przynosi pierwszą jazzową płytę pianisty nagraną w konwencji: solo piano. Wydany 15 maja album "Przemiana" to zbiór własnych kompozycji pianisty powstałych na przestrzeni kilkunastu lat, oraz fortepianowe transkrypcje utworów z dorobku Cole Portera, Jana Garbarka i Davida Raksina, ale też Steviego Wondera i Davida Bowie.
____________________________________
Diomede feat.Hubert Zemler
Przyśpiewki
(Audio Cave)
Pod nazwą Diomede kryją się: znany z kwartetu jazzowego STAFF i licznych nagrań sesyjnych saksofonista Tomasz Markanicz, oraz bardzo aktywny na rynku jazzowym pianista Grzegorz Tarwid. Muzycy współpracują razem już od kilkunastu lat, a nazwa jaką przyjęli dla wspólnego projektu nawiązuje do miasta położonego na wyspie leżącej na pograniczu Alaski i rosyjskiej Czukotki. W roku 2017 duet zadebiutował albumem "People From East" zawierającym muzykę odwołującą się do jazzowej tradycji, ale też folkloru, przede wszystkim jednak będącą wypadkową dźwiękowej wyobraźni i zmysłu improwizacyjnego obu instrumentalistów. Markanicz dysponuje charakterystycznym tonem i zdolnością przejścia w jednej chwili z łagodnego szeptu w agresywny krzyk. Także grę Tarwida charakteryzuje podobny dualizm. Pianista równie przekonująco gra w agresywnej, akordowej manierze, co kreując łagodny, pełen przestrzeni klimat. Drugi album Diomede nagrany został z udziałem znakomitego perkusisty Huberta Zemlera, którego znać możemy z licznych własnych projektów, ale też z Tria Marcina Olaka, czy współpracy m.in. z Dominikiem Bukowskim, Wojciechem Staroniewiczem, Moniką Borzym i Michałem Przerwą-Tetmajerem. Nowy album Diomede zatytułowany "Przyśpiewki" wzbogacony o kreatywną grę perkusisty, przynosi muzykę bardziej dynamiczną i urozmaiconą wobec pierwszego albumu firmowanego tym szyldem.
____________________________________
ZAPOWIEDŹ
Mami Shikimori - Wihan Quartet
ZAPOWIEDŹ
Mami Shikimori - Wihan Quartet
Piano Quintets: Franck, Faure No1
(Nimbus Alliance)
Istniejący od ponad 30 lat, rezydujący w Londynie czeski zespół kameralny Wihan Quartet, od lat charakteryzują wybitne wykonania wielu klasycznych, romantycznych i współczesnych arcydzieł kameralnych, ale też romans z muzyką grupy The Beatles. Szczycący się wyjątkową renomą kwartet w roku 2017 zachwycił nas znakomitą elegijną płytą "Kol Nidrei. Elegy for Pamela", dedykowaną zmarłej rok wcześniej nieocenionej propagatorce muzyki klasycznej Pameli Majaro. Nową płytą w dyskografii Wihan Quartet jest album nagrany z udziałem wielokrotnie nagradzanej japońskiej pianistki Mami Shikimori. Płyta, która ukaże się nakładem wytwórni Nimbus Alliance zawierać będzie kwintety fortepianowe Césara Francka (pochodzący z ostatniego okresu twórczości kompozytora Kwintet F-moll z 1879 roku) i Gabriela Fauré (żywy i porywający Kwintet No1 D-moll, Op.89). Premierę płyty zaplanowano na 3 lipca.
teksty: Robert Ratajczak