* Hi-Fi i Muzyka 7-8/2020
Wakacyjny (7-8/2020) numer Hi-Fi i Muzyka jak zwykle zachwyca starannością edycji i zawartością skierowaną do najbardziej wymagających audiofilów. Nowości sprzętowe, testy oraz szczegółowe opisy najnowszych słuchawek, kolumn głośnikowych, streamerów, wzmacniaczy, gramofonów i systemów stereo, jak zwykle zajmują większość numeru.
Również jak zawsze kilkanaście stron czasopisma wypełnia część muzyczna. Tutaj znajdziemy artykuł Marka Romańskiego: "Billy Lee Tipton. Jazzman, który był kobietą", tekst Grzegorza Walendy: "Neil Young - sceniczny maratończyk", przegląd książki "Muzyka w prawie autorskim" Grzegorza Manii w opracowaniu Hanny Milewskiej, oraz recenzje dziewięciu płyt w kategoriach: klasyka, jazz i pop/rock. Tutaj znajdziemy m.in. opis albumu wydanego pod patronatem LongPlay: "Midnight Stories" zespołu Art'n'Voices, oraz płyty opisywane również w tym miejscu: proMODERN "Comfort Zone", "Faure, Grzeszczak, Whitbourn - Masses" (muzyka klasyczna), oraz: Iza Połońska "Pejzaż bez ciebie" i Kalle Kalima - Knut Reiersrud "Flying Like Eagles" (jazz).
Kolejny numer Hi-Fi i Muzyka dopiero we wrześniu.
Kolejny numer Hi-Fi i Muzyka dopiero we wrześniu.
_____________________________________
ZAPOWIEDŹ
Nathalie Darche joune Geoffroy Tamisier
(Yolk)
Francuska pianistka i kompozytorka Nathalie Darche na co dzień jest akompaniatorem w Conservatory of Saint-Maur des Fossés i regularnie występuje z kameralnymi recitalami solowymi oraz na dwa fortepiany. Jest aktywna także w środowisku jazzowym m.in. biorąc udział w przedsięwzięciach Albana Darche (m.in. płyty "The Atomic Flonflons" i "Le Tombeau de Poulenc" - obie z 2017 roku). W roku 2018 światło dzienne ujrzał niecodzienny album "Pétrole" nagrany przez Nathalie Darche wraz z Carine Llobet, a zawierający utwory na dwa fortepiany zamówione u siedmiu różnych kompozytorów jazzowych i klasycznych. Kolejną pozycja w dyskografii balansującej pomiędzy kontemplacyjnym jazzem a muzyką klasyczną pianistki, jest płyta nagrana w konwencji solo piano, a wypełniona miniaturami francuskiego kompozytora i dyrygenta ale też trębacza i kontrabasisty Geoffroya Tamisiera. "Nathalie Darche joune Geoffroy Tamisier" to zbiór 15 stylowych instrumentalnych kołysanek dedykowanych dzieciom. Muzyka przynosi relaks i prawdziwe ukojenie. To muzyczna drzemka i odpoczynek robiący wrażenie zatrzymania czasu. Geoffroy Tamisier i Nathalie Darche znają się od dawna, a jedna z kołysanek na płycie poświęcona jest synkowi pianistki. Album ukaże się 17 lipca.
____________________________________
The MacroQuarktet
The Complete Night - Live at the Stone NYC
(Out Of Your Head)
W roku 2009 nakładem wytwórni Ruby Flower ukazała się płyta firmowana przez konstelację The MacroQuarktet złożoną z czwórki wyjątkowo kreatywnych muzyków, stanowiących dziś jeden z najsilniejszych filarów światowego jazzu: trębaczy Dave Ballou i Herba Robertsona mających na koncie współpracę z takimi tuzami jak Tim Berne, John Zorn, Paul Motian czy Bill Frisell, oraz znanego później z płyt m.in. Marca Coplanda, Yeleny Eckemoff oraz Kwintetu Paula Shaw kontrabasisty Drew Gressa i perkusisty Toma Raineya. Album zatytułowany "Each Part The Whole" stanowił zapis części koncertu jaki odbył się w nowojorskim klubie Stone 30 czerwca 2007 roku i okazał się jedną z najciekawszych free jazzowych płyt dekady. W roku 2020 postanowiono odświeżyć ten materiał i opublikować cały złożony z dwóch setów koncert w formie 2-płytowego albumu "The Complete Night - Live at the Stone NYC", który ukazał się nakładem niezależnej wytwórni Out Of Your Head Records. Mimo iż materiał pochodzi sprzed 13 lat, nadal brzmi świeżo i odkrywczo, a zawarte na drugim dysku utwory opublikowane są po raz pierwszy. Otwarte, abstrakcyjne formy budowane przez wyjątkowych improwizatorów i niezwykła atmosfera koncertu po 13 latach wciąż robią ogromne wrażenie. Album ukazał się 1 maja 2020.
____________________________________
Kasia Osterczy Trio
Travel Elegy
(Audio Cave)
Absolwentka Wydziału Jazzu ZPSM im. F. Chopina w Warszawie oraz studentka wokalistyki jazzowej w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach Kasia Osterczy, to utalentowana młoda wokalistka i kompozytorka, która postanowiła zmierzyć się z poezją Wisławy Szymborskiej w formule muzyki jazzowej. Jak wiedzą wszyscy miłośnicy jazzu nie jest to pierwsze przedsięwzięcie oparte na tekstach Polskiej Noblistki. Tym razem jednak poezja Szymborskiej przedstawiona została w przekładzie na język angielski (amerykańskiej tłumaczki Clare Cavanagh i słynącego z doskonałych przekładów Szekspira, Stanisława Barańczaka), a muzyka skomponowana została przez wykonującą utwory wokalistkę i przygotowana na nietypowe kameralne instrumentarium: saksofon lub klarnet + gitara. Do nagrania albumu zatytułowanego "Travel Elegy" Kasia Osterczy zaprosiła dwójkę znakomitych poznańskich muzyków wywodzących się z formacji Weezdob Collective i Poznań Jazz Philharmonic Orchestra: gitarzystę Piotra Scholza oraz saksofonistę i klarnecistę Kubę Marciniaka, a projekt powstał przy wsparciu Fundacji Wisławy Szymborskiej oraz Instytutu Muzyki i Tańca w ramach programu "Jazzowy debiut fonograficzny". Album ukazał się 10 lipca nakładem wytwórni Audio Cave.
teksty: Robert Ratajczak