│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

03 sierpnia 2020

2020/22: nowe płyty, prasa



* Jazz Forum 7-8/2020


Pod koniec lipca dotarł do nas numer 7-8/2020 magazynu Jazz Forum.
Na 80 stronach wakacyjnego numeru czasopisma znajdziemy m.in. bardzo obszerny "okładkowy" materiał poświęcony wspólnemu albumowi Joe Lovano i Tria Marcina Wasilewskiego, kilkustronicowy artykuł "Eric Allen Story", wywiad Marka Napiórkowskiego z Patem Metheny i drugą część rozprawy "Michel Petruciani - Mały Książę".
Wśród płytowych recenzji znalazły się omówienia płyt komentowanych również w tym miejscu: Diomede feat.Hubert Zemler "Przyśpiewki", Bipolar Order "Duality", Maciej Sadowski Kwadrat "Jazz dla zwierząt", oraz wydanych pod patronatem LongPlay albumów: Wlodek Gulgowski "Beyond Infinity" i Wojciech Majewski "Przemiana" (str.73/74). Drugi z tekstów miałem przyjemność osobiście przygotować dla Czytelników Jazz Forum, podobnie jak recenzje płyt: Nils Landgren & Jan Lundgren "Kristallen(str.70) oraz Jazzpospolita "Przypływ(str.74/75).
Do numeru dołączona została pocztówka z wizerunkiem Jana Ptaszyna Wróblewskiego, przedstawiająca mural znajdujący się w Nowym Tomyślu, a prenumeratorzy Jazz Forum wraz z czasopismem otrzymali ponadto płytę Krzysztof Baranowski Trio"Live at Radio Katowice" (w numerze znajdziemy obszerny wywiad z liderem tego składu).


____________________________________________

nowe płyty

Od 2017 roku pod egidą Uniwersytetu Muzycznego im.F.Chopina wydawane są bardzo atrakcyjne płyty, zawierające nietuzinkowy repertuar. Program wydawniczy oficyny fonograficznej Chopin University Press skoncentrowany jest na rejestrowaniu i upowszechnianiu najbardziej wartościowych zjawisk i obszarów poszukiwań artystycznych, nietuzinkowych interpretacji wykonawczych oraz prezentacji cennych zabytków muzycznych – w tym archiwalnych, nieobecnych dotąd na rynku fonograficznym nagrań. Priorytetowo traktowane są propozycje eksponujące rodzimą twórczość – zarówno nowo powstającą, jak i zapomnianą. Niemal od samego początku działalności fonograficznej Wydawnictwa, atrakcyjne zarówno pod względem repertuaru i wykonania jak jakości technicznej i edycji płyty ukazują się z logo portalu LongPlay.

PATRONAT
Chopin University Modern Ensemble
Debiut
(Chopin University Press)
"Debiut" to album nagrany przez istniejący od 2018 roku zespół Chopin University Modern Ensemble, działający w ramach przedmiotu Praktyka Wykonawcza Muzyki Nowej. Ponad 20-osobowa grupa złożona ze studentów Warszawskiego Uniwersytetu zgłębiających tajniki wykonawstwa muzyki XX i XXI wieku, powołana została z inicjatywy pedagogów związanych z Uczelnią: Klaudiusza Barana, Aleksandra Kościowa, Ignacego Zalewskiego i Leszka Lorenta. Repertuar Chopin University Modern Ensemble koncentruje się na muzyce 2-połowy XX wieku (m.in. J.Cage, L.Berio, B.Schaeffer, L.Andriessen), oraz zupełnie nowych utworach, których prawykonanie powierza zespołowi wielu wybitnych współczesnych kompozytorów. Na debiutanckiej płycie Chopin University Modern Ensemble znajdziemy 4 premiery fonograficzne utworów przygotowanych przez Pawła Łukaszewskiego, Marcina Jachima, Żanetę Rydzewską i Krzysztofa Kiciora, oraz cykl 11 pieśni na głos i siedem instrumentów, słynącego z muzycznych eksperymentów, działalności na polu muzyki elektronicznej, oraz wielu niecodziennych transkrypcji, włoskiego kompozytora Luciano Berio (1925-2003). Cykl "Folk Songs" nagrany został z mezzosopranistką Aleksandrą Łaska i znakomitym perkusistą, a zarazem współinicjatorem przedsięwzięcia pod nazwą Chopin University Modern Ensemble, Leszkiem Lorentem. Płyta "Debiut" nagrana została pod batutą jednego z założycieli zespołu, Ignacego Zalewskiego (wyjątkiem jest jedna z pieśni L.Berio, gdzie przy pulpicie dyrygenckim stanął Jakub Montewka).

ZAPOWIEDŹ
PATRONAT
Rafał Grząka
Reminiscences of Dark Streams
(Chopin University Press)
Wyjątkowy wirtuoz akordeonu i laureat wielu krajowych i zagranicznych konkursów akordeonowych, urodzony w 1984 roku w Ełku Rafał Grząka, znany jest m.in. z grupy Klezmafour specjalizującej się w muzyce klezmerskiej i bałkańskiej, oraz kwartetu Cup of Time łączącego elementy muzyki klasycznej z jazzem (m.in. album "Cup of Time Plays Paderewski", 2018), ale też z współpracy z wieloma solistami i orkiestrami klasycznymi. To właśnie Rafał Grząka wpadł na pomysł połączenia z sobą dźwięków akordeonu z brzmieniem kwartetu smyczkowego, czego efektem był znakomity album "Atom Accordion Quintet" (2016) nagrany przez artystę z formacją Atom String Quartet. Rafał Grząka w roli lidera-wirtuoza na tle smyczków okazał się instrumentalistą przekonującym i błyskotliwie wykorzystującym możliwości akordeonu w zakresie, który dalece wybiega od utartych schematów. Ostatnio słyszeliśmy artystę na wydanej pod patronatem LongPlay płycie: "Violin with a difference" (2019) skrzypaczki Kamili Wąsik-Janiak. Na płycie "Reminiscences of Dark Streams" grającego na akordeonie i bandoneonie Rafała Grząkę, usłyszymy w znakomitym towarzystwie wybitnego saksofonisty Pawła Gusnara i założonego w 2017 roku przez prof. Klaudiusza Barana, a prowadzonego przez Rafała Janiaka zespołu Chopin University Chamber Orchestra, którego skład tworzą najwybitniejsi studenci Uniwersytu Muzycznego im.F.Chopina w Warszawie. Repertuar albumu obejmuje utwory trzech współczesnych kompozytorów: Rafała Janiaka, Nikoli Kołodziejczyka i Tomasza Opałki. Album w ciągu najbliższych dni ukaże się nakładem Chopin University Press. 
_____________________________________

Krzysztof Baranowski Trio
Live at Radio Katowice
(Radio Katowice)
Krzysztof Baranowski to kontrabasista i gitarzysta, lider autorskiego tria fortepianowego sygnowanego jego nazwiskiem. Zespół ten wygrał konkurs 22. Bielskiej Zadymki Jazzowej, dzięki czemu wydał debiutancką płytę, dołączoną do Jazz Forum 7-8/2020. Na płycie poza autorskimi kompozycjami lidera, znajdziemy również interpretacje tematów Sama Riversa ("Beatrice") i Herbiego Hancocka ("I Have a Dream"). Grającemu na kontrabasie liderowi towarzyszą: Mateusz Kaszuba (fortepian) i znany perkusista Patryk Dobosz.


teksty: Robert Ratajczak