│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

30 lipca 2020

2020/21: nowe płyty


* nowe płyty

Mity greckie: Opowieści z zaczarowanego lasu
Nasiona granatu
(Wydawnictwo BUKA)
Opowieści antyczne związane z grecką mitologią, od zawsze cieszą się ogromną popularnością, zarówno przedstawione w formie skierowanej do młodszego czytelnika jak podane w poważniejszych opracowaniach z myślą o dojrzałym odbiorcy. Na przestrzeni wielu lat mity greckie posłużyły jako materiał do opowiadań rozmaitym autorom, którzy w różny sposób ukazywali znaczenia i przekazy zaklęte w tych fascynujących przypowieściach. Za jedne z najciekawszych opracowań uważa się "Mity greckie" jednego z największych i najbardziej wpływowych twórców literatury amerykańskiej XIX wieku, Nathaniela Hawthorne'a (1804-1864), najbardziej znanego dzięki powieści "Szkarłatna litera". To właśnie jego opowiadanie "Nasiona granatu" (w przekładzie Krystyny Tarnowskiej i Andrzeja Konarka z ilustracjami Józefa Wilkonia) oparte na greckiej mitologii, a pochodzące ze zbioru "Opowieści zaczarowanego lasu" wypełnia najnowszy, dziesiąty już tom serii "Mity greckie", który ukazał się nakładem Wydawnictwa BUKA. Zestaw obejmuje 52-stronicową, bogato ilustrowaną książkę z pełnym tekstem opowiadania, oraz 2 płyty CD zawierające oprawioną muzyką opowieść czytaną przez Krzysztofa Tyńca. Warto wspomnieć iż muzyka przygotowana została przez doskonale znanych miłośnikom muzyki etnicznej Macieja i Mateusza Rychłych. Maciej Rychły (współzałożyciel legendarnego Kwartetu Jorgi i wirtuoz rozmaitych instrumentów piszczałkowych) wraz z grającym na gitarze synem Mateuszem (znanym z formacji Electric Cowboyz, uczniem m.in. Marka Raduli i Marka Napiórkowskiego), na co dzień tworzących duet The Roadhouse, zapewnili "Nasionom granatu" wyjątkowo atrakcyjną oprawę muzyczną. Wydawnictwo ukazało się 22 lipca.
__________________________________________

Jacek Niedziela-Meira
Partyturism
(SJ Records)
21 lipca nakładem wytwórni SJRecords ukazał się 2-płytowy album firmowany nazwiskiem znakomitego kontrabasisty, kompozytora i historyka jazzu Jacka Niedzieli-Meiry. Album "Partyturism" zawiera dwie suity nagrane z udziałem dużych orkiestr i muzyków jazzowych: "Sketches for Bass & Orchestra" (1 płyta) oraz zainspirowaną literaturą kolumbijskiego laureata Nobla Gabriela Garcii Marqueza."Sceny z Macondo" (2 płyta). Pierwsza suita to zupełnie nowe dzieło artysty, nagrane przez trio jazzowe (Wojciech Niedziela -fortepian, Jacek Niedziela-Meira -kontrabas, Marcin Jahr -perkusja) z udziałem Orkiestry Symfonicznej Iuventus. Drugi z utworów nagrany został jeszcze w 1997 roku przez ten sam skład poszerzony do kwartetu o Piotra Barona (saksofon) z Orkiestrą Kameralną IFR, a na niniejszym albumie przedstawiony jest w nowej zremasterowanej wersji. Obie suity łączy podobny charakter i budowa, oraz skład instrumentalny łączący trio lub kwartet jazzowy z brzmieniem orkiestry.
__________________________________________


Noa Levy & Shimpei Ogawa
You, Me & Cole
(N.Levy & S.Ogawa)
Na płycie "You, Me & Cole" nad dorobkiem muzycznym legendarnego Cole Portera pochyliła się dwójka młodych artystów pochodzących z różnych stron świata, a osiadłych w San Francisco: izraelska wokalistka Noa Levy i japoński kontrabasista i kompozytor Shimpei Ogawa. Porównywana przez krytyków do Carmen McCrae i Elli Fitgerald, urodzona w Jerozolimie wokalistka Noa Levy (absolwentka California Jazz Conservatory w Berkeley i London School of Musical Theatre), z powodzeniem prowadzi własną grupę The Experts. Jednak jej wielką pasją są kameralne eksperymenty wokalne z różnymi instrumentami, czego wyrazem był już mini album "Take Two" zawierający duety z perkusją, wibrafonem i syntezatorem wydany w 2018 roku. Urodzony w Japonii w 1994 roku, Shimpei Ogawa na gitarze basowej zaczął grać w wieku 13 lat, jednak gdy zafascynował go jazz bardzo szybko zamienił swój instrument na dający więcej możliwości w tej formule kontrabas. Do San Francisco przeniósł się, podobnie jak jego muzyczna partnerka na niniejszym albumie w 2016 roku, gdzie rozpoczął studia w  California Jazz Conservatory. Na wspólnej płycie obojga artystów usłyszymy oryginalne opracowania 10 spośród najsłynniejszych utworów Cole Portera, nasycone wpływami muzyki brazylijskiej i bliskowschodniej. W programie "You, Me & Cole" znajdziemy m.in. tak nieśmiertelne tematy jak: "Love for Sale", "I Get a Kick Out of You", czy "What is This Thing Called Love?". Album ukazał się 10 lipca.
__________________________________________


Ulf Johansson Were Trio
Two Hearts
(For Tune)
Urodzony w 1956 roku w Szwecji Ulf Johansson Werre, to muzyk od lat 70-tych z powodzeniem działający na światowej jazzowej scenie. Gra na fortepianie, puzonie, śpiewa oraz komponuje, prowadząc rozmaite formacje; od kameralnych składów po jazzowe orkiestry i big bandy. Na koncie ma około 40. autorskich albumów zrealizowanych w różnych konstelacjach i współpracę z niezliczoną ilością artystów związanych z rozmaitymi nurtami, począwszy od nowoorleańskiego jazzu, poprzez mainstream, free jazz, a na eksperymentach z artystami hip hopowymi zakończywszy. W roku 2017 Ulf Johansson Werre pojawił się na Love Polish Jazz Festival w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie nawiązał liczne kontakty z polskimi muzykami. Zaowocowało to kolejną wizytą kreatywnego muzyka na tym festiwalu w roku 2019. Wówczas to właśnie przygotował program oparty na jazzowych transkrypcjach polskich i szwedzkich melodii ludowych. Materiał ten zaprezentowany został publiczności w ramach specjalnego koncertu festiwalowego 6 września 2019 roku, w którym poza liderem udział wzięli polscy muzycy: poznański kontrabasista Zbigniew Wrombel i perkusista z Tomaszowa Mazowieckiego, Wojciech Lubczyński. Koncert został zarejestrowany i kilka miesięcy później dzięki wytwórni For Tune trafia do nas pod postacią płyty: "Two Hearts". W programie obok nowych aranżacji szwedzkich melodii ludowych, znalazły się też jazzowe interpretacje tak znanych melodii jak kurpiowska "Cyraneczka", "W moim ogródeczku", "Cyt, cyt", "Dwa serduszka, cztery oczy" i "Wyszłabym za dziada". Płyta ukazała się 25 czerwca.

teksty: Robert Ratajczak