* nowe płyty
Od kilku lat LongPlay patronuje nie tylko wielu festiwalom, koncertom i wydarzeniom muzycznym, ale też wydawnictwom fonograficznym. Logo portalu znajdziecie na okładkach płyt takich wytwórni jak m.in. DUX, Soliton, Chopin University Press czy Phasma-Music. LongPlay z dumą przyczynia się do popularyzacji aktualnie ukazujących się płyt zarówno z nagraniami muzyki klasycznej jak jazzowej. Na płytach objętych patronatem przez portal znajdziecie najwyższej jakości nagrania muzyki klasycznej: znakomite wykonania ponadczasowych dzieł takich kompozytorów jak Chopin, Moniuszko, Schumann, Bach, Szostakowicz, Britten, Bartok, czy Sibelius, oraz szeroko rozumianą muzykę współczesną zarówno wielkich mistrzów (Penderecki, H.M.Górecki), jak młodych kompozytorów. Pośród kilkudziesięciu wydanych jak dotąd albumów ze znakiem jakości: LongPlay, dużą część zajmują płyty z muzyką jazzową. To zarówno debiutanckie albumy młodych artystów, jak płyty z nagraniami od lat cenionych jazzmanów.
Spis wszystkich patronackich albumów płytowych znajdziecie: TUTAJ
Spis wszystkich patronackich albumów płytowych znajdziecie: TUTAJ
PATRONAT
Michał Spisak
Piano Solo and Chamber Music
(DUX)
Urodzony w Dąbrowie Górniczej, a od 1937 roku zamieszkały w Paryżu Michał Spisak (1914-1965) komponował głównie utwory instrumentalne, silnie osadzone w estetyce muzyki neoklasycznej. Ważnym ogniwem w dorobku kompozytorskim artysty są kompozycje kameralne oraz utwory fortepianowe. Tej właśnie gałęzi twórczości Michała Spisaka dedykowana jest płyta, która pojawiła się w katalogu wytwórni DUX. Autorką i pomysłodawczynią albumu "Michał Spisak - Piano Solo and Chamber Music" jest wybitna polska pianistka związana z katowicką Akademią Muzyczną, Anna Czaicka-Jaklewicz. Na płycie znajdziemy trzy różne formy: Suitę fortepianową z roku 1943, Sonatę na skrzypce i fortepian z roku 1946 nagraną z udziałem Adama Mokrusa (skrzypce), oraz jedyny w twórczości kompozytora koncert bez orkiestry: Concerto for two pianos z roku 1942, gdzie Annie Czaickiej-Jaklewicz towarzyszy Łukasz Trepczyński (fortepian). Mimo iż program albumu skupia się wyłącznie na wybranych utworach solowych na fortepian i duetach z dorobku kompozytorskiego Michała Spisaka, mamy do czynienia z muzyką niezwykle urozmaiconą, zarówno pod względem formy i rozwiązań brzmieniowych, jak nastroju. Nagrań dokonano w roku 2017 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach.Ilona Damięcka Trio
Hope
(Soliton)
W roku 2016 trafiła do nas płyta "Monk's Midnight", na której z muzyką Theloniousa Monka zmierzył się międzynarodowy skład powołany przez trójmiejską wokalistkę i pianistkę Ilonę Damięcką oraz włoską gitarzystkę i wokalistkę Francescę Bertazzo-Hart, którym towarzyszyli Paweł Urowski (kontrabas) i Eric Allen (perkusja). Rok 2020 przynosi kolejny album Ilony Damięckiej, tym razem firmowany przez autorskie trio artystki i wypełniony jej własnymi kompozycjami. Ilona Damięcka poza zachwycającą stylową grą na fortepianie, jest wyśmienitą, zwinnie improwizującą i świetnie posługującą się scatem wokalistką, a na albumie "Hope" poznajemy również jej nadzwyczajne możliwości kompozytorskie. Skład Ilona Damięcka Trio wraz z śpiewającą i grającą na fortepianie liderką tworzą, współpracujący z artystką również w ramach wspomnianego projektu "Monk's Midnight" kontrabasista Paweł Urowski, oraz znakomity perkusista Piotr Szmańda. Płyta ukazała się nakładem wytwórni Soliton 17 sierpnia.
PATRONAT
Piotr Matusik Trio
Independence
(Soliton)
W roku 2018 ukazała się druga płyta kwartetu skrzypka Bartosza Dworaka: "Reflection". W składzie formacji znalazł się pochodzący z Bielska-Białej pianista i kompozytor Piotr Matusik, którego wkład w powstanie albumu okazał się nieoceniony. 29-letni artysta jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach i uczniem a zarazem współpracownikiem samego Wojciecha Niedzieli. Ambicje i olbrzymi potencjał muzyka, przyczyniły się do powołania w czerwcu 2019 roku własnego tria, którego repertuar oparty jest na autorskich kompozycjach pianisty. W składzie tria znaleźli się doskonale znani miłośnikom polskiego jazzu i wielokrotnie nagradzani muzycy, rówieśnicy lidera: kontrabasista Alan Wykpisz (m.in. Mateusz Gawęda Trio, Piotr Budniak Essential Group, Tomek Nowak Quartet, Pałka / Mika Quartet) oraz perkusista Patryk Dobosz (m.in. Dominik Bukowski Quartet, Wojciech Lichtański Questions, Mateusz Pałka Trio, Szymon Sutor Jazz Septet). Na zarejestrowanej w czerwcu ub.roku w RecPublica Studio w Lubrzy, pierwszej autorskiej płycie Tria Piotra Matusika zatytułowanej "Independence", znajdziemy 7 kompozycji na trio jazzowe, oraz dwie impresje fortepianowe.
__________________________________
Konstanty Andrzej Kulka & Capella Gedanensis
Karol J.Lipiński – Rondo alla polacca
(Soliton)
Założony w 1981 roku Zespół Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis początkowo skupiał się na opracowaniach i wykonawstwie dawnej muzyki Gdańska z przełomu XVII i XVIII wieku. Założeniem zespołu było kultywowanie działalności istniejącej w latach 1560-1750 Kapeli Rajców Miejskich. Z czasem jednak repertuar wokalno-instrumentalnego zespołu został poszerzony o dzieła takich kompozytorów jak: Händel, Bach, Vivaldi, Mozart, Schubert czy Haydn, oraz utwory współczesne, a grupa skróciła swą nazwę do Cappella Gedanensis. Dziś zespół poszczycić może wieloma znakomitymi albumami oraz sukcesami odnoszonymi podczas rozmaitych festiwali, nie tylko w kraju ale też m.in. w USA, Chinach, Niemczech, Szwecji, Izraelu czy na Litwie, oraz koncertami uświetniającymi tak ważne wydarzenia jak wizyty w Gdańsku Księcia Karola, Margaret Thatcher, Vaclava Clausa, czy Güntera Grassa oraz spotkanie Lecha Wałęsy z Królową Małgorzatą II w Kopenhadze i koncert dla Króla Szwecji Karola Gustawa XVI. Ponadto kilkakrotnie zespół oprawiał muzycznie spotkania i msze podczas pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Na przestrzeni lat z grupą współpracowali rozmaici artyści, pośród których warto wymienić choćby: Wadima Brodskiego, Wandę Wiłkomirską, Waldemara Malickiego, Łukasza Długosza, Nigela Kennedy czy Zbigniewa Wodeckiego. Od kilku lat patronem muzycznych poczynań i współpracownikiem Cappelli Gedanensis jest światowej sławy wybitny skrzypek Konstanty Andrzej Kuka. To właśnie z jego udziałem nagrana została (kolejna po "Souvenir de la Mer Baltique") płyta dedykowana twórczości kompozytora, skrzypka i pedagoga zwanego "Polskim Paganinim" Karola Lipińskiego (1790-1861). Wydana przez wytwórnię Soliton płyta "Karol J.Lipiński – Rondo alla polacca" zawiera trzy Ronda w opracowaniu Andrzeja Wróbla.
__________________________________
ZAPOWIEDŹ
Mulo Francel
Crossing Life Lines
(Fine Music)
Niemiecki saksofonista, klarnecista i kompozytor Mulo Francel to artysta znany dotąd jako założyciel i lider, specjalizującej się w world music grupy Quadro Nuevo. W roku 2016 nakładem monachijskiej wytwórni ACT ukazał się album "BIX - A Tribute to Bix Beiderbecke" (2016) zrealizowany przez muzyka z zespołem Echoes Of Swing. Kolejny rok przyniósł 2-płytowy album "Mocca Swing" wypełniony w większości własnymi kompozycjami artysty nagranymi w różnych składach: w kwartecie jazzowym, z orkiestrą, grupą Quadro Nuevo i duetem gitar flamenco Café del Mundo. Album ten okazał się doskonałą wizytówką Mulo Francela, artysty wszechstronnego i ciągle poszukującego nowych brzmień i rozwiązań. Najnowszym przedsięwzięciem artysty jest płyta dedykowana 75-rocznicy zakończenia II wojny światowej. Do nagrania albumu zatytułowanego "Crossing Life Lines" Francel zaprosił 11 muzyków pochodzących z różnych krajów europejskich, którzy nie tylko zagrali na płycie pojawiając się w rozmaitych składach towarzyszących liderowi, ale też przygotowali własne utwory. Poza premierowymi kompozycjami na płycie znalazły się też transkrypcje utworów Bedricha Smetany i Fryderyka Chopina, oraz ciekawa wersja standardu "Look for the Silver Lining" Jerome’a Kerna. Warto wspomnieć iż w gronie zaproszonych do nagrań artystów znalazła się polska wibrafonistka Izabella Effenberg. Album ukaże się 28 sierpnia.
__________________________________
Humair - Blaser - Känzig
1291
(Out Note)
14 sierpnia nakładem wytwórni Out Note ukazał się album firmowany trzema nazwiskami: Humair - Blaser - Känzig. Pierwsze z nich należy do legendarnego perkusisty, który w maju br. obchodził 82-urodziny, a podczas swej, trwającej od lat 60-tych kariery muzyka jazzowego miał okazję współpracować z takimi tuzami jak m.in. Stephane Grappelli, Joachim Kuhn, Jean-Luc Ponty, Martial Solal, Chet Baker, Art Farmer, Gary Burton, Bud Powel, Dexter Gordon, Jim Hall, Lee Konitz, czy hisotryczna formacja The Band. Daniel Humair to dziś jedna z największych muzycznych osobowości i muzyk. którego nazwisko widnieje w każdej szanującej się encyklopedii jazzu. Drugim artystą, którego słyszymy na płycie jest doskonale znany w Polsce puzonista Samuel Blaser - artysta wszechstronny i nietuzinkowy, a zarazem jeden z najbardziej aktywnych muzyków jazzowych w Europie. Z kolei urodzony w 1957 roku basista Heiri Känzig poza licznymi własnymi projektami i wieloletnią współpracą z Vienna Art Orchestra, poszczycić się może albumami nagranymi w towarzystwie m.in. Chico Freemana, Billy'ego Harta, Charliego Mariano, Kenny'ego Wheelera, Billy'ego Cobhama, Arta Farmera, ale też takich artystów jak Ralph Towner, Nena i Andreas Vollenweider. Wszyscy trzej muzycy pochodzą ze Szwajcarii, której utworzenie datuje się na rok 1291. Album zatytułowany po prostu "1291" szwajcarscy muzycy dedykują swej ojczyźnie, a wypełniają go premierowe kompozycje oraz transkrypcje tematów m.in. Sidneya Becheta i Edwarda Kida Ory.
teksty: Robert Ratajczak