│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

10 lutego 2021

2021/6: Nowości, nie-nowości oraz zapowiedzi płytowe


 
PATRONAT
Karol Rathaus Ensemble
Karol Rathaus Piano Trios
(DUX)
Kompozytora, pianistę i pedagoga Karola Rathausa (1895-1954), Polaka o żydowskich korzeniach, powszechnie uważa się za pierwszego twórcę muzyki filmowej w Niemczech. Od 1938 roku zamieszkały w USA artysta, skomponował wiele utworów instrumentalnych, stylistycznie nawiązujących do twórczości Richarda Straussa, Gustawa Mahlera czy Igora Strawińskiego. W ostatnim czasie nagrania utworów Karola Rathausa znalazły się m.in. na płytach prestiżowej wytwórni DUX: "Karol Rathaus - Chamber Music" (2016) nagranej przez Karolinę Piątkowską-Nowicką (skrzypce) i Bogumiłę Weretka-Bajdor (fortepian) oraz "Dedykacja" (2018) duetu Mateusz Strzelecki (skrzypce) i Andrzej Paweł Ślązak (fortepian). Kolejny album w katalogu DUX wypełniony muzyką tego niezwykłego kompozytora, to płyta szczególna i wyjątkowa. W 2019 roku znakomita pianistka Aleksandra Hałat zainicjowała projekt, którego celem było premierowe nagranie dzieł archiwalnych oraz prezentacja nieznanych i nie wykonywanych dotąd utworów Karola Rathausa. Efektem jest płyta, zawierająca światowe premiery fonograficzne wykonanych z oryginalnych manuskryptów: Tria op.53 na klarnet, skrzypce i fortepian z 1943 roku oraz Tria Serenade op.69 na skrzypce, wiolonczelę i fortepian z 1953 roku, przechowywanych w archiwum Rathausa w Queens College City University of New York. Aleksandra Hałat zaprosiła do współpracy klarnecistę Piotra Lato, skrzypka Marcina Hałata i wiolonczelistę Marcina Mączyńskiego, a nagrań dokonano w Państwowym Liceum Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (grudzień 2019) oraz w Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie (lipiec 2020). Płyta "Rathaus Piano Trios" firmowana jest zaakceptowaną przez wnuczkę kompozytora nazwą kwartetu: Karol Rathaus Ensemble.
 ________________________________________
 
ZAPOWIEDŹ
Yelena Eckemoff
Adventures of The Wildflower

(L&H)
Najnowszym dziełem amerykańskiej pianistki, kompozytorki, malarki i poetki pochodzenia rosyjskiego Yeleny Eckemoff, jest nagrany w Finlandii 2-płytowy album "Adventures of The Wildflower". Ta niezwykła i jedyna w swoim rodzaju artystka przyzwyczaiła nas do tego iż jej płyty, wydawane nakładem własnej niezależnej wytwórni L&H Production, nagrywane w prestiżowych studiach USA i Europy, realizowane są przez najlepszych inżynierów dźwięku, a w nagraniach pianistce i kompozytorce towarzyszą wybitni światowi muzycy. Tak było w przypadku 15 poprzednich w pełni autorskich albumów Yeleny Eckemoff, na których usłyszeć mogliśmy m.in. Billy'ego Harta, Tore Brunborga, Bena Street, Chrisa Pottera, Adama Rogersa, Petera Erskine, Paula McCandlessa, Ralpha Alessi, Manu Katché czy Joeya Barona. Tak jest też w przypadku nowego wydawnictwa, tradycyjnie już, oprawionego graficznie obrazami i wyposażonego w poetyckie eseje przez Eckemoff. Malowana dźwiękami, pastelami i słowem "opowieść o życiu dzikiego kwiata" nagrana została w składzie złożonym ze znakomitych fińskich muzyków. Wraz z Yeleną Eckemoff tym razem grają: znani z formacji Avara saksofonista Jukka Perko i gitarzysta Jarmo Saari, oraz wibrafonista Panu Savolainen, kontrabasista Antti Lötjönen i perkusista Olavi Louhivuori, których słyszeliśmy już na albumie Eckemoff "Blooming Tall Phlox" (2017). Album ukaże się 19 marca.
_________________________________________
 
Magda Kuraś
Plony
(M.Kuraś)
Pod koniec ub.roku ukazał się debiutancki album wokalistki i songwriterki Magdy Kuraś. Artystka (studentka wokalistyki jazzowej w klasie Krystyny Stańko na Akademii Muzycznej w Gdańsku) od dwóch lat tworzy autorski projekt oparty na muzyce jazzowej nasączonej licznymi elementami folkloru, ale też muzyki pop. Wraz z zespołem wokalistka wystąpiła m.in. w Strefie Otwartej w Krakowie, Centrum Kultury w Lublinie oraz na lubelskim festiwalu Wschody, gdzie w 2019 roku zdobyła wyróżnienie. Artystka jest też laureatką lubelskich wyróżnień kulturalnych Żurawie, przyznawanych dla najciekawszych lubelskich osobowości kulturalnych młodego pokolenia. Na płycie zatytułowanej "Plony" znajdziemy sześć autorskich piosenek, do których muzykę Magda Kuraś skomponowała wraz z pianistą Patrykiem Czyżewskim, oraz utwór "Ponadfrunę" z muzyką Dominika Kisiela. Obok wokalistki i pianisty skład zespołu tworzą kontrabasista Michał Kowalczyk i perkusista Robert Kutrzepa. Jak mówi sama wokalistka, zebrane na jej pierwszej płycie utwory to tytułowe „plony” zdobytych doświadczeń i zdarzeń, które odcisnęły piętno na jej artystycznej osobowości.
_________________________________________
 
 Poza albumami wydanymi w ciągu ostatnich tygodni, a także płytami jakie docierają do nas jeszcze przed ich oficjalną premierą, od czasu do czasu w skrytce pocztowej LongPlay pojawiają się tytuły wydane już jakiś czas temu. Takimi są albumy duetu Renaud Garcia-Fons & Claire Antonini oraz Dalbergia Duo, które ukazały się jeszcze w 2019 roku.
 
Renaud Garcia-Fons / Claire Antonini
Farangi - Du Baroque a l´Orient
(e-Motive)
Francuski kontrabasista i kompozytor Renaud Garcia-Fons zwany ''Paganinim Kontrabasu'' tworzy muzykę złożoną z elementów jazzu, flamenco, muzyki klasycznej i orientalnej. Jako wybitny wirtuoz pięciu basowych strun współpracował w przeszłości z takimi artystami jak Nguyen Le, Michel Godard, Dhafer Youssef czy Cheb Mami. Garcia-Fons od zawsze poszukuje w muzyce wartości duchowych, stąd dostrzegalny w jego nagraniach niezwykły ładunek emocjonalny i niemal religijne podejście artysty do muzyki. Gra zarówno pizzicato, jak techniką arco, na wyjątkowym pięciostrunowym instrumencie wyprodukowanym specjalnie dla niego w Arles przez przez słynnego lutnika Jeana Auraya. Na wydanej w kwietniu 2019 roku płycie "Farangi - Du Baroque a l´Orient" artystyczna wrażliwość kontrabasisty zestawiona jest z wirtuozerią mistrzyni lutni i instrumentów perskich, Claire Antonini. Ten zjawiskowy duet z powodzeniem występował w takich miejscach jak Opera w Lyonie, The Met w Nowym Jorku czy Elmau Festival w Niemczech. Płytę wypełnia cykl 19 kompozycji Renauda Garcia-Fonsa łączący klasyczny barokowy styl z jazzem i muzyką orientalną.

_________________________________________
 
Dalbergia Duo
Korzenie / Roots

(stick by sticks)
Dalbergia Duo to jedyny w swoim rodzaju żeński duet preferujący muzykę wykonywaną na marimbach. Artystki tworzące tę niezwykłą, założoną w 2017 roku formację to Anna Rutkowska i znana z współpracy z łódzkim kompozytorem, muzykiem i producentem nagrań Suavasem Lewy, Julianna Siedler-Smuga. Artystki współpracują z polskimi kompozytorami młodego pokolenia przy współtworzeniu nowych kompozycji. Obie Panie są laureatkami wielu nagród i wyróżnień zdobytych podczas wielu prestiżowych festiwali i przegladów (m.in. International Masters Competition for Music Teachers, North Competition w Sztokholmie, czy IMKA International Music Competition w Sarajewie). Dalbergia Duo prowadzi również działalność edukacyjną pracując z dziećmi i młodzieżą w szkołach muzycznych I i II stopnia, oraz organizując warsztaty perkusyjne. Na debiutanckiej płycie Dalbergia Duo zamieszczono siedem utworów, pośród których znajdziemy zarówno kompozycje dedykowane tak nietypowemu instrumentarium przez współczesnych kompozytorów: Pawła Michała Koreptę, Artura Zagajewskiego i Radosława Mateję, jak zaaranżowane na dwie marimby utwory z dorobku Ignacego Jana Paderewskiego i Karola Szymanowskiego, oraz kompozycję Marty Ptaszyńskiej "Scintilla" z 1984 roku.

teksty: Robert Ratajczak