ZAPOWIEDŹ
The John Goldsby Trio
Segment
(Bass Lion Music)
The John Goldsby Trio
Segment
(Bass Lion Music)
Urodzony w 1958 roku w USA kontrabasista John Goldsby ma za sobą współpracę z takimi artystami jak m.in. Gary Burton, Eddie Harris, Chucho Valdes, Abdullah Ibrahim czy Roy Hargrove. Od 1994 roku muzyk związany jest ze słynną niemiecką orkiestrą WDR Big Band, gdzie wraz z pianistą Billym Testem i perkusistą Hansem Dekkerem tworzy silną sekcję rytmiczną. W okresie pandemii z szeregów WDR Big Band wyłonionych zostało kilka kameralnych składów, spośród których wyjątkowo atrakcyjnie przedstawia się The John Goldsby Trio. Całą trójkę tworzących skład muzyków na przestrzeni lat usłyszeć mogliśmy w wielu nagraniach niemieckiego big bandu. Ostatnim z albumów nagranych przez Goldsby'ego, Testa i Dekkera w ramach WDR Big Band był wydany w czerwcu 2020 roku album "Blue Soul" Dave'a Strykera i Boba Mintzera. W tym samym miesiącu doszło do sesji nagraniowej, której program znalazł się na albumie zawierającym głównie autorskie utwory Johna Goldsby i Billy'ego Testa, ale też ciekawe wersje kompozycji "Goodbye Pork Pie Hat" Charlesa Mingusa i "Segment" Charliego Parkera, która posłużyła za tytuł całej płyty. Album ukaże się 16 lutego nakładem wytwórni Bass Lion Music.
__________________________________________
ZAPOWIEDŹ
Alban Darche
Le Gros Cube #2
(Yolk)
Alban Darche
Le Gros Cube #2
(Yolk)
Znany m.in. z grup JASS, Qüntet, Clover i Longboard oraz albumu "Le Tombeau de Poulenc", saksofonista i kompozytor Alban Darche od wielu lat zaskakuje nas własnymi projektami firmowanymi szyldem Le Cube, do udziału w nich zapraszając rozmaitych artystów. Po płytach "Hyprcub: Crooked House" (2015) i "L'Orphicube: The Atomic Flonflons" (2017), w 2021 roku trafi do nas album "Le Gros Cube #2" w swej big bandowej formule nawiązujący do płyty "La Martipontine" z 2005 roku. Koncepcyjny program albumu w całości przygotowany został przez Albana Darche, któremu w nagraniach towarzyszy 16 muzyków. Wśród nich znajdziemy takie nazwiska jak: Matthieu Donarier (saksofon, klarnety), Geoffroy Tamisier (trąbka), Samuel Blaser (puzon), Sebastien Boisseau (kontrabas), czy Christophe Lavergne (perkusja). "Le Gros Cube #2" ukaże się nakładem wytwórni Yolk Music 5 marca.
__________________________________________
Mateusz Smoczyński - Stephan Braun
Keep On Turnin'
(Seifert Records)
Keep On Turnin'
(Seifert Records)
Jeden z najbardziej aktywnych polskich muzyków jazzowych, a zarazem jeden z najlepszych jazzowych wiolinistów Mateusz Smoczyński coraz szerzej rozwija artystyczne skrzydła poza szeregami swej rodzimej formacji Atom String Quartet. Oprócz równolegle prowadzonego własnego kwintetu, a także projektów stricte solowych ("Metamorphoses"), muzyk angażuje się w rozmaite projekty i konfiguracje. Na początku 2020 roku nakładem monachijskiej wytwórni ACT ukazał się genialny album "Speaking Sound" nagrany w duecie z legendarnym pianistą Joachimem Kühnem, a już pod koniec tego samego roku światło dzienne ujrzała kolejna płyta nagrana przez Mateusza Smoczyńskiego w duecie. Tym razem muzycznym partnerem znakomitego polskiego skrzypka jest niemiecki wiolonczelista Stephan Braun. Artyści znają się od 2009 roku, jednak dopiero siedem lat później rozpoczęli regularną współpracę. W kwietniu 2019 roku w Studio Recpublica w Lubrzy zarejestrowali swe ulubione utwory w aranżacjach na skrzypce i wiolonczelę, koncentrując się na muzyce funk i fusion. Efektem jest płyta "Keep On Turnin'", na której usłyszymy odkrywcze wersje tematów Steviego Wondera, Randy'ego Breckera, Billy'ego Cobhama, Johna Scofielda, Dona Grolnicka, Dave'a Hollanda oraz Zbigniewa Seiferta i Bronisława Kapera, a także po jednej kompozycji Smoczyńskiego i Brauna przygotowanych specjalnie z myślą o tym projekcie.
__________________________________________
t dot est
BLMRVRSD
(t dot est)
BLMRVRSD
(t dot est)
W okresie panoszącej się pandemii i związanych z nią ograniczeniami koncertowymi, powstają nagrania które nie powstałyby zapewne w innych okolicznościach. Odcięci od możliwości występów artyści tworzą muzykę, której powstanie zainspirowała obecna sytuacja, a forma nagrania stworzonego w czterech ścianach jest jedyną możliwością zaprezentowania jej odbiorcy. Tłoczno zrobiło się więc na różnego rodzaju platformach internetowych z muzyką, a w obiegu pojawiły się rozmaite płyty CD, bardzo często wydawane przez muzyków własnym sumptem. Taką właśnie płytą jest "BLMRVRSD" (bloom reversed), której zawartość odnosi się do nowej rzeczywistości jaka w roku 2020 uniemożliwiła podróże i realizacje wieloosobowych projektów. Materiał firmuje utworzony w 2014 roku w Norwegii przez artystę z Krakowa projekt t dot est. Mająca w dorobku kilka ciepło przyjętych przez odbiorców, koncepcyjnych albumów efemeryda, preferuje osadzoną w formule ambientu muzykę elektroniczną nasączoną wpływami takich artystów jak Esbjorn Svensson, Iiro Rantala, Helge Lien czy Tord Gustavssen. Płyta zawiera cykl utworów, koncentrujących się wokół świata zewnętrznego postrzeganego z balkonu w centrum miasta.
__________________________________________
Stanisław Moniuszko
Z Domowego Śpiewnika
(Requiem Records - Lydian Series)
Z Domowego Śpiewnika
(Requiem Records - Lydian Series)
Rok 2019 został ogłoszony Rokiem Stanisława Moniuszki, a obchody 200.urodzin wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, a przede wszystkim wielkiego twórcy polskiej opery, przyczyniły się do zwrócenia uwagi na jego bogaty dorobek muzyczny. Do twórczości Stanisława Moniuszki odnoszą się też muzycy jazzowi, prezentując własne spojrzenie na dorobek kompozytorski Polskiego Mistrza Opery. Pod koniec ub.roku dotarła do nas płyta "Z Domowego Śpiewnika" zrealizowana przez czworo artystów wywodzących się z różnych muzycznych środowisk. Dysponującej nieskazitelnym mezzosopranem śpiewaczce Aleksandrze Opale towarzyszą muzycy odpowiedzialni również za opracowania i aranżacje utworów: znany ze składu Bartosz Dworak Quartet, a przede wszystkim z wydanej pod patronatem LongPlay płyty własnego tria "Independence" (2020) jazzowy pianista Piotr Matusik, klarnecista, saksofonista i flecista Marcin Żupański (muzyk znany m.in. ze składu Poziom Prywatny Tomasza Spalińskiego) oraz wywodzący się ze słynnego klanu muzyków, akordeonista Wojciech Golec. Liryczne pieśni do słów m.in. A.Mickiewicza, J.W.Goethego i W.Shakespeare'a, zyskały zupełnie nowe oblicze i formę przekazu. Fuzja nasączonego skandynawskim posmakiem jazzu i muzyki klasycznej, to zupełnie nowe spojrzenie na pieśni twórcy opery narodowej i wielkiego polskiego kompozytora epoki romantyzmu.
__________________________________________
Jakub Hajdun Trio
(SMJ)
(SMJ)
Album "Jakub Hajdun Trio" to debiut fonograficzny młodego pianisty wspieranego przez Janusza Mackiewicza (kontrabas) i Romana Ślefarskiego. Jakub Hajdun to jedna z największych nadziei polskiej pianistyki jazzowej. Urodzony w 1991 roku, syn znakomitego pianisty i kompozytora Janusza Hajduna (1935-2008), dał się jak dotąd poznać zarówno jako błyskotliwy solista, jak muzyk Big Bandu Jana Konopa z którym z powodzeniem koncertował m.in. w Holandii i Czechach. Swoje własne trio powołał do życia w 2017 roku stawiając na doświadczonych muzyków o ugruntowanej, silnej pozycji. Na wydanej pod koniec ub.roku przez Stowarzyszenie Muzyków Jazzowych w Sopocie, a nagranej przed dwoma laty w studio Radia Gdańsk płycie, znajdziemy oparty na kompozycjach wielkich jazzowych mistrzów cykl utworów, tworzący zwarty i spójny program. Jakub Hajdun sięgnął po utwory m.in. Billa Evansa, Dizziego Gillespie, Charliego Parkera i McCoy Tynera, przedstawiając ich własne autorskie opracowania. Płyta w wersji kopertowej dołączona została do nr 1-2/2021 magazynu Jazz Forum w wersji dla prenumeratorów.
teksty: Robert Ratajczak