│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

27 maja 2021

2021/20: Nowości i zapowiedzi płytowe

 

* nowe płyty

PATRONAT
duoAccosphere
String Quintet of the Capella Cracovensis Orchestra:
New Double Accordion Concertos by Johann Sebastian Bach
 
(Chopin University Press)
duoAccosphere od 2011 roku tworzą: urodzony w 1987 roku w Krakowie wirtuoz akordeonu Grzegorz Palus i  pochodząca ze Słowacji Alena Budziňákova.
Dwoje artystów połączyła miłość do akordeonu i tkwiących w tym instrumencie możliwości zarówno technicznych jak wyrazowych. W 2020 roku pod patronatem LongPlay ukazał się wypełniony przypisanymi akordeonowi utworami skandynawskich kompozytorów album "Accordion Anatomy" dedykowany Mogensowi Ellegaardowi, a nagrany przez artystów tworzących duoAccosphere wraz z kwartetem smyczkowym Airis. Zaledwie kilka dni później światło dzienne ujrzał debiutancki album duoAccosphere "Fairy-Tale Stories" zawierający trzy baśniowe dzieła muzyki klasycznej zagrane na dwóch akordeonach: Suitę z baletu "Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowskiego, "Moja Matka Gęś" Maurice'a Ravela i cykl "Bajki" Václava Trojana. Opracowane na dwa akordeony powszechnie znane cykle Czajkowskiego i Ravela odsłoniły nieznane dotąd szerokiemu odbiorcy walory tych utworów, a uważane za jeden z najważniejszych skarbów literatury akordeonowej XX wieku "Bajki" Trojana, doskonale uzupełniły program płyty. Kolejny album międzynarodowego projektu duoAccosphere również zawiera transkrypcje utworów wybranych z kanonu muzyki klasycznej. Tym razem jednak dwoje artystów pochyliło się nad dorobkiem Johanna Sebastiana Bacha, przedstawiając autorskie opracowana na dwa akordeony i kwintet smyczkowy trzech koncertów pierwotnie rozpisanych przez Mistrza z Lipska na dwa klawesyny i orkiestrę. W nagraniach duoAccosphere towarzyszy grający na instrumentach barokowych Kwintet smyczkowy orkiestry Capella Cracoviensis.
______________________________________

ZAPOWIEDŹ
Ojoyo Plays Safrojazz
(Sunnyside Records)
Urodzony i wychowany w Kapsztadzie saksofonista i kompozytor Morris Goldberg wraz z wraz z Abdullahem Ibrahimem i Chrisem McGregorem uznawany jest za pioniera Cape Jazz - nurtu łaczącego jazz z elementami folkloru Ameryki Południowej. Muzyk znany jest z współpracy z m.in. Paulem Simonem, Herbie Hancockiem, Harrym Bellafonte, Herbie Mannem, Miriam Makebą, Jonathanem Butlerem i Hugh Masakelą. W 1996 roku Goldberg założył własną formację Ojoyo. Skład zespołu wraz z liderem tworzyli: dziś powszechnie znany trębacz Chris Botti, klawiszowiec Tony Cedras, basista Bakithi Kumalo, perkusista Anton Fig i perkusista Cyro Baptista. Debiutancka płyta grupy zatytułowana "Ojoyo Plays Safrojazz" zawierała siedem bogato zaaranzowanych autorskich utworów Morrisa Goldberga nasyconych wyrazistym rytmem i zapadającymi w pamięć motywami. Z okazji 25-lecia ukazania się albumu, przygotowano jego zremasterowaną i wzbogaconą o dwa dodatkowe utwory wersję. Album ukaże się 28 maja nakładem amerykańskiej wytwórni Sunnyside.
 
 _________________________________________
 
Florian Weiss' Woodoism
Alternate Reality
(nwog records)
"Alternate Reality” to trzeci album szwajcarskiego zespołu Woodoism prowadzonego od 2014 roku przez puzonistę Floriana Weissa. Dziesięć utworów wypełniających album nagranych zostało w instrumentarium złożonego z puzonu (Florian Weiss), saksofonu altowego lub fletu (Linus Amstad), kontrabasu (Valentin v.Fischer) oraz perkusji i glockenspiel (Philipp Leibundgut). Zarówno dwa dotychczasowe albumy zespołu jak koncerty na Węgrzech, w Austrii, Słowacji, Niemczech, Włoszech, Litwie, Rosji i Szwajcarii, spotkały się z bardzo gorącym przyjęciem odbiorców, a w 2018 roku kwartet zdobył nagrody ZKB Jazz Prize oraz Audience Prize. Poza prowadzeniem Woodoism, Florian Weiss jest aktywny w różnych innych formacjach, jak m.in.: La Môme, Clemens Kuratle "Murmullo", Tome Iliev Sextet, Fussyduck, czy Lina Tinérun, oraz współpracuje z piosenkarzem Elianem Zeitlem i zespołem World-Balkan-Chanson Suma Covjek. Ponadto od 2017 roku artysta jest zaangażowany w Komitet Organizacyjny Berneńskiego Micro Jazz Festival „Die Letzten Tage”.
_________________________________________ 
 
Tvuru
(Ava Records)
Prowadzone przez gitarzystę Andreasa Andersena od 2016 roku norweskie trio Tvuru grało w wielu miejscach i na wielu festiwalach, każdorazowo spotykając się z bardzo gorącym przyjęciem publiczności. Łącząc wnikliwie skomponowany materiał, krótkie melodie, otwartą improwizację i wykorzystanie tradycyjnego materiału, zespół prezentuje świeże spojrzenie na nordyckie brzmienie jazzu. Ich debiutancki album jest zwieńczeniem kilkuletniej działalności, a zarazem podsumowaniem pięciu lat wspólnego grania. Grupę tworzą: gitarzysta Andreas Andersen (wcześniej w zespołach Majorstuen Ørkenblues Ensemble i Paper Dog), basista Henrik Sandstad Dalen (Sex Magick Wizards, Little Balcony) i perkusista Ola Øverby (Fieh, Damata). Album zatytułowany po prostu "Tvuru" ukazał się 23 kwietnia nakładem wytwórni Ava Records.
 _________________________________________

Stanislav Chigadaev Trio
Chopin Today
(SJ Records)
Trio istnieje od 7 lat i z sukcesem występuje w najlepszych rosyjskich salach koncertowych, takich jak Moskiewski Międzynarodwy Dom Muzyki, Mała Sala Filharmonii Petersburskiej, Teatr Maryjski, Nowa Scena Teatru Aleksandryjskiego, Państwowe Muzeum Rosyjskie, Filharmonia Permska. W 2020 r. z okazji 210. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina Instytut Polski w Sankt Petersburgu wydał album „Chopin Today”. Płyta została nagrana w jednym z najlepszych rosyjskich studiów nagraniowych – Cinelab w Moskwie (klientami studia są między innymi Universal, Sony Pictures, iTunes, The Walt Disney Company). Premiera płyty odbyła się w październiku 2020 r. na scenie Małej Sali Filharmonii Petersburskiej. W maju br. roku album ukazał się nakładem wytwórni SJ Records.
______________________________________
  
Bastarda & Joao De Sousa
Fado

(Audio Cave)
Nowy album grupy Bastarda "Fado" nagrany został z udziałem, od 2006 roku mieszkającego w Polsce portugalskiego gitarzysty, wokalisty i producenta muzycznego Joao de Sousy, znanego m.in. z wydanej pod patronatem LongPlay płyty Oli Jas "Jasna" oraz współpracy z formacją Fado Polaco, zespołem Mikromusic i Dorotą Miśkiewicz. Bastarda to formacja tworzona przez Pawła Szamburskiego (klarnet), Tomasza Pokrzywińskiego (wiolonczela) oraz Michała Górczyńskiego (klarnet kontrabasowy). Po płytach "Promitat eterno" (2017), "Ars moriendi" (2019) i "Nigunim" (2020), zespół Bastarda proponuje album odwołujący się do tradycyjnych utworów fado. Charakterystyczne dla tego gatunku przepełnione smutkiem i duchowością melancholijne utwory, nasycone zostały własnym piętnem zespołu dysponującego oryginalnym brzmieniem wynikającym z nietypowego połączenia instrumentów, oraz znakomitego warsztatu i doświadczeń każdego z muzyków.
teksty: Robert Ratajczak