│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

20 maja 2021

2021/19: Nowości z Phasma-Music

 
* nowe płyty

Urodzony w 1950 roku grecki kompozytor Michail Travlos, jest nie tylko jednym z najciekawszych twórców muzyki współczesnej, ale też założycielem działającej od 2016 roku Fundacji Phasma-Music 
 Od kilku lat działająca pod egidą Fundacji wytwórnia płytowa regularnie publikuje płyty koncentrujące się na twórczości współczesnych kompozytorów.
Dotychczasowy katalog wytwórni to już blisko 40 starannie nagranych i wydanych albumów płytowych zawierających nietuzinkową muzykę w najlepszym wykonaniu.
Działalność Phasma-Music to nie tylko atrakcyjne płyty, ale też koncerty, festiwale i konkursy muzyczne.
Od niemal początku działalności Wydawnictwa, albumy publikowane przez Phasma-Music ukazują się pod patronatem LongPlay. Poniżej kilka najnowszych tytułów w katalogu wytwórni. 
 
PATRONAT
Tamara Licheli
Michail Travlos - Twenty One Concert Studies
 
(Phasma Music)
Po gorąco przyjętych i obsypanych nagrodami płytach "Progressions" (2017),  "Night Visions" (2019) i "Colours - Metamorphoses" (2020), kolejnym albumem w całości wypełnionym muzyką Michaila Travlosa jest "Twenty One Concert Studies", tym razem wypełniony cyklem miniatur fortepianowych powstałych w kwietniu 2018 roku. Ze względu na charakter i budowę mogące wywoływać skojarzenia z etiudami fortepianowymi Karola Szymanowskiego, Gyorgy Ligetiego czy Charlesa Ivesa miniatury, wykonuje na płycie znakomita i wielokrotnie nagradzana gruzińska pianistka Tamara Licheli.
 
PATRONAT
Vicky Stylianou
Louis Sauter - Les Noches De Chounette

(Phasma-Music)
Vicky Stylianou to urodzona w Atenach znakomita pianistka, która już jako nastolatka została laureatką I nagrody Panhelleńskiego Konkursu Pianistycznego „K. Papaioannou”. Od lat z powodzeniem koncertuje specjalizując się w formach solowych i kameralnych (m.in. z flecistkami Iwoną Glinką i Virginie Bove, klarnecistami Georgem Georgiou i Yannisem Samprovalakisem, czy altwiolistą Andreasem Georgotasem). Na nagranej przez nią płycie "Les Noches De Chounette and Other Works for Piano" znajdziemy zbiór utworów fortepianowych urodzonego w 1955 roku w USA, a osiadłego we Francji wszechstronnego kompozytora Louisa Sautera.
 
Alkis Baltas to jeden z najwybitniejszych greckich kompozytorów współczesnych. Urodzony w 1948 roku w Salonikach artysta, już w 1970 roku doczekał się pierwszego wykonania swego dzieła na orkiestrę (Thessaloniki State Orchestra pod dyrekcją Solona Michaelidisa). W kolejnych latach współpracował ze stacją radiową Macedonia (1979–1983), był dyrektorem artystycznym Thessaloniki State Symphony Orchestra (1983-1992) oraz zespołów muzycznych greckiego państwowego radia i telewizji - ERT (1997-1999), a także profesorem w State Conservatory of Thessaloniki (1980-1984). Jest dyrektorem artystycznym festiwalu na wyspie Patmos, dyrektorem Konserwatorium Muzycznego w Salonikach i Greckiego Konserwatorium Muzycznego i Sztuki w Atenach. W trakcie swej wieloletniej działalności dyrygenckiej prowadził orkiestry zarówno w Europie jak w USA, Australii czy Argentynie i Turcji. W roku 2019 nakładem Phasma-Music ukazały się dwie płyty wypełnione muzyką skomponowaną przez Alkisa Baltasa: "Sacred Choral Works" z utworami sakralnymi na chór skomponowanymi przez artystę w latach 1978-2010, oraz "Intimate Dialogues" - zbiór pięciu kompozycji rozpisanych na trzy różne składy instrumentalne (zespół kameralny, dwoje skrzypiec, skrzypce i taśma oraz fortepian solo). Rok 2020 przyniósł trzy kolejne monograficzne albumy Alkisa Baltasa: "Ballet Music", "Musical Mosaics" i płytę "Film Music" zawierającą muzykę do wstrząsającego filmu w reżyserii Yorgosa Keramidiotisa "From Terros to Resistance - Nazi Camp Pavlos Melas Thessaloniki 1941-1944" z roku 2018.
W pierwszej połowie 2021 roku światło dzienne ujrzały dwa kolejne albumy z muzyką tego wyjątkowego twórcy. 

PATRONAT
Alkis Baltas
Daniel In The Lions' Den
(Phasma-Music)
Szóstym albumem wydanym przez Phasma-Music, w całości wypełnionym muzyką Alkisa Baltasa jest płyta zawierająca autorskie opracowanie na chór i orkiestrę średniowiecznego dramatu liturgicznego "Daniel w jaskini lwów". Kompozytor przygotował wyjątkowe dzieło, w którym rolę narracji pełnią teksty pochodzące ze Starego Testamentu, recytowane zarówno w języku greckim jak angielskim. Na płycie znajdziemy zapis premierowego koncertowego wykonania utworu z 30 sierpnia 2017 roku, jakie miało miejsce w amfiteatrze przed Świętą Grotą Apokalipsy w Patmos.
 
PATRONAT
Alkis Baltas
Piano Trio / String Quartet
(Phasma-Music)
Utwory kameralne Alkisa Baltasa, jakie poznajemy na niniejszej płycie przez lata ewoluowały dojrzewając do formy jaką słyszymy na płycie. Trio fortepianowe powstało w 1989 roku w Salonikach jako utwór dedykowany Athens Trio, zespołowi istniejącemu od 1982 roku i będącemu dziś jednym z najstarszych zespołów muzycznych w Grecji. Trio tworzą: Harris Hadjigeorgiou (skrzypce), Dana Hadjigeorgiou (wiolonczela) i znakomita pianistka Vicky Stylianou.
Wypełniający drugą część płyty Kwartet smyczkowy pierwotnie powstał jeszcze w 2000 roku, jednak w roku 2008 kompozytor zdecydował się przerobić utwór zachowując zaledwie część oryginalnych pomysłów. W takiej właśnie formie poznajemy go na niniejszej płycie w wykonaniu String Quartet "+Kinisis"
 
 Grecki kompozytor, dyrygent i pedagog Theodore Antoniou (1935-2018) pozostawił po sobie ponad 150 utworów stworzonych dla potrzeb teatru i filmu, oraz niezliczoną ilość rozmaitych kompozycji powstałych na przestrzeni kilkudziesięciu lat aktywnej twórczości. Jako dyrygent Antoniou współpracował z takimi orkiestrami i zespołami muzycznymi jak Boston Symphony Orchestra Chamber Players, Orkiestry Radiowe Berlina i Paryża, Bawarska Orkiestra Radiowa, Tonhalle Orchestra (Zurych), Narodowa Opera Grecji i Berkshire Music Center Orchestra, oraz prowadził założone przez siebie zespoły: Alea II (na Uniwersytecie Stanforda), Alea III (rezydujący na Uniwersytecie Bostońskim), oraz Philadelphia New Music Group i Hellenic Group of Contemporary Music. W muzyce Antoniou dostrzeżemy wpływy takich twórców jak Jani Christou, Bernd Alois Zimmermann i Krzysztof Penderecki.
W dorobku kompozytora znajdziemy oparte na pieśni żałobnej (moiroloi) z obszaru Mani w Grecji lamenty, dedykowane zmarłym przyjaciołom. To właśnie te utwory i przyświecająca im idea zainspirowały znakomitą flecistkę Iwonę Glinkę do nagrania płyt z lamentami dedykowanymi zmarłemu w 2018 roku Theodore'owi Antoniou, z którym przez 20 lat artystkę łączyła muzyczno-przyjacielska więź oraz praca w ramach prowadzonego przez Antoniou prestiżowego zespołu Hellenic Contemporary Music Ensemble.
 Krótkie utwory na flet solo dedykowane Theodore'owi  Antoniou przygotowała cała rzesza współczesnych kompozytorów z całego świata, w tym m.in. Aaron Alter, Scott Brickman, Richard Pressley, Christos Samaras, Louis Sauter i Michail Travlos. Obszerny, obejmujący 66 utworów materiał rozłożony został na trzy niezależne płyty "Lament for Theodore Antoniou" (Vol.1-3) i ukazał się w formie trzech albumów płytowych.
 
PATRONAT
Iwona Glinka
Lament For Theodore Antoniou Vol.1
(Phasma Music)
Na płycie oznaczonej jako "Vol.1" znajdziemy zestaw 22 premierowych kompozycji na flet solo przygotowanych specjalnie z myślą o tym projekcie przez 22 różnych kompozytorów, a zarejestrowanych w grudniu 2020 roku. Każdy z kompozytorów, których utwory złożyły się na tę 62-minutową płytę stworzył twórca dysponujący własnym indywidualnym stylem, oraz wpływom będącym wypadkową zarówno rozmaitych inspiracji jak pochodzenia. Mimo to utwory które wyszły spod pióra artystów z Grecji, USA, Kanady, Nowej Zelandii, Włoch, Polski, Macedonii, Wielkiej Brytanii czy Hong Kongu, tworzą przekonującą całość, zespoloną nie tylko ideą oddania czci wielkiemu kompozytorowi. ale i wyjątkowymi interpretacjami Iwony Glinki.
 
PATRONAT
Iwona Glinka
Lament For Theodore Antoniou Vol.2
(Phasma Music)
Piękna, nasycona żalem lamentacyjna muzyka wypełniająca drugą płytę trylogii poświęconej Theodore'owi Antoniou, to nie tylko wzruszający rapsod dla jednego z największych współczesnych greckich kompozytorów, ale też kolejny dowód niebywałych możliwości techniczno-interpretacyjnych inicjatorki przedsięwzięcia i wykonawczyni wszystkich utworów.
Flecistka stosuje wiele, często dość odległych od siebie technik gry, prezentując szeroki wachlarz możliwości brzmieniowych fletu, fletu altowego i fletu basowego. Artystka potrafi oczarować zarówno zróżnicowaną wibracją i prowadzeniem strumienia powietrza w poszczególnych rejestrach, jak brawurowo połączyć grę z dźwiękami wydawanymi poza instrumentem.
 
PATRONAT
Iwona Glinka
Lament For Theodore Antoniou Vol.3
(Phasma Music)
Od lat zamieszkała w Grecji artystka specjalizująca się w nowych formach muzycznych oraz wykonawstwie muzyki współczesnej, doskonale czuje się w formule muzycznych miniatur na flet solo, o czym mogliśmy przekonać się choćby na płytach: "One Minute" (2017), oraz wydanych pod patronatem LongPlay "Two Minutes" (2018) i "Two Minutes (solo flute)" (2019). Iwona Glinka jest tez inicjatorką i główną wykonawczynią płyt tworzących monumentalny cykl fonograficzny muzycznie ilustrujący poszczególne znaki alfabetu fenickiego. 3-płytowy cykl wypełniony muzyką dedykowaną pamięci
Theodore'a Antoniou to kolejne przedsięwzięcie kreatywnej artystki.

teksty: Robert Ratajczak