│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

25 czerwca 2021

2021/24: Nowości w katalogu DUX

* nowe płyty

Adam Bruderek / Anna Prabucka-Firlej
Ives / Copland / Corigliano - American Sonatas

(DUX)

Charles Ives (1874-1954), Aaron Copland (1900-1990) i John Corigliano (ur.1938), to trójka kompozytorów, zaliczanych do grona najwybitniejszych amerykańskich twórców XX i XXI wieku. Każdy z nich poza rozmaitymi utworami osadzonymi w różnych stylistykach, posiada w swym dorobku utwory kameralne, w tym Sonaty na skrzypce i fortepian. Właśnie te utwory znajdziemy na albumie nagranym przez dwójkę znakomitych artystów: związanego z Polską Filharmonia Bałtycką skrzypka Adama Bruderka i wywodzącą się grona pedagogów Akademii Muzycznej w Gdańsku, pianistkę Annę Prabucką-Firlej. W utworach zebranych na płycie odnajdziemy elementy neoromantyzmu i muzyki tanecznej (Ives), smutek i elegijność (Copland) oraz liryzm i tonalność (Corigliano). Kompozycje zarejestrowane w grudniu 2018 i marcu 2019 roku w Gdyni tworzą bardzo interesujący, ale też niezwykle wartościowy program, przybliżający melomanom rzadko wykonywaną twórczość amerykańskich kompozytorów.
_______________________________________ 
 
 Ludwik Sarski Orchestra
The Kid

(DUX)
"The Kid" ("Brzdąc") to pełnometrażowy fabularny niemy film w reżyserii Charliego Chaplina z 1921 roku, opowiadający o przyjaźni wędrownego trampa z młodym sierotą, którym od niemowlęctwa się opiekuje. Chaplin zagrał w nim główną rolę, był jego reżyserem, napisał scenariusz i samodzielnie go wyprodukował. Ze względu na treść i przekaz, będący komediodramatem film niejednokrotnie porównywano do powieści Charlesa Dickensa "Oliver Twist". Mimo iż w roku 1971 twórca filmu wyposażył go również we własną muzykę, pierwotna niema niema wersja "Brzdąca" stanowi wdzięczny materiał dla wielu kompozytorów, w tym także polskich artystów jak m.in. Tomasz Lewandowski i zespół Czerwie. W styczniu tego roku minęło równo 100 lat od światowej premiery chaplinowskiego "Brzdąca". Dla dwóch znakomitych multiinstrumentalistów i kompozytorów: Damiana Szymczaka i Piotra Tomali, okazało się to znakomitą okazją do pochylenia się nad filmem i przygotowania oprawy muzycznej. W ramach prowadzonego przez artystów kolektywu pod nazwą Orkiestra Ludwika Sarskiego, specjalizującego się w stylu early jazz oraz muzyce 20-lecia międzywojennego, Szymczak (klarnet, fortepian) i Tomala (akordeon, perkusjonalia) przygotowali płytę wypełnioną suitą inspirowaną tym filmem. Muzyki, wypełniającej 53-minutowy album "The Kid" doskonale słucha się również w oderwaniu od obrazu.
 _______________________________________

Ewa Fabiańska-Jelińska
Chamber Music
(DUX)
Ewa Fabiańska-Jelińska jest absolwentką Akademii Muzycznej im.I.J.Paderewskiego w Poznaniu, gdzie obecnie pełni stanowisko adiunkta kierunku kompozycji i teorii muzyki o stopniu doktora sztuk muzycznych, a także studiów podyplomowych w Universität für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu. Artystka jest laureatką wielu prestiżowych konkursów kompozytorskich jak m.in. Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski w Oklahoma City, Kaleidoscope w Los Angeles, Subtle Cheetah Brass Quintet w Nowym Jorku, 4th Opus Dissonus Composition Competition w Brazylii, Fidelio w Madrycie, Artistes en Herbe w Luksemburgu, Marathon V-Festival w Wiedniu, XIV. International Forum Music of Youth w Kijowie, czy Gramodeska w Pradze. Jako kompozytorka Ewa Fabiańska-Jelińska współpracuje z takimi wykonawcami jak m.in.: zespoły TrombQuartet, Sepia Ensemble, Kwartet Śląski, Chór Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, Baltic Neopolis Orchestra, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Chór i Orkiestra Cappella Gedanensis, Orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej, Prague Modern, The New Mexico Contemporary Ensemble i Subtle Cheetah. Na monograficznej płycie artystki znajdziemy przegląd rozmaitych stylistycznie kompozycji nagranych w zdecydowanej większości przez artystów, podobnie jak kompozytorka związanych z Poznańską Akademią Muzyczną. Wśród nich znajdziemy m.in. doskonale znane melomanom zespoły TrombQuartet i Sepia Ensemble.
_______________________________________

Marian Hemar
ODnowa
(DUX)
Poeta, satyryk, komediopisarz, dramaturg i tłumacz poezji Marian Hemar (1901-1972) pozostawił po sobie kilka tysięcy tekstów piosenek. To spod jego pióra wyszły takie przeboje jak m.in. "Kiedy znów zakwitną białe bzy" do muzyki Doelle Franz, "Ten wąsik, ach ten wąsik" do muzyki Leo Daniderffa, czy "Upić się warto" do muzyki Pawła Asłanowicza. Urodzony we Lwowie artysta (kuzyn Stanisława Lema) w Warszawie współpracował m.in. z kabaretami Qui pro Quo, Banda i Morskie Oko, oraz z Julianem Tuwimem, Antonim Słonimskim i Janem Lechoniem, w czasie II wojny światowej osiadł w Wielkiej Brytanii, gdzie pozostał do końca życia. Nad dorobkiem Mariana Hemara nieustannie pochylają się rozmaici artyści, a jego piosenki zaliczane są do nieśmiertelnego kanonu standardów. W kwietniu bieżącego roku minęła 120-rocznica urodzin Hemara, a w roku 2022 przypadnie 50-rocznica śmierci tego wyjątkowego artysty. To znakomita okazja do przypomnienia sobie dorobku Hemara, co umożliwia projekt Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i album ODnowa. Nagrania zgromadzone na płycie zrealizowane zostały przez Polską Filharmonię Kameralną Sopot pod dyr. Wojciecha Rajskiego z udziałem grona znakomitych wokalistów oraz zespołu Art'n'Voices.
_______________________________________
 
Jolanta Smolska
The New Steps - Incubation

(DUX)
Urodzona w 1946 roku w Łodzi kompozytorka, naukowiec i publicysta Jolanta Smolska w ramach współpracy z łódzkimi muzykami: flecistką Eweliną Zawiślak, wiolonczelistkami Agnieszką Kołodziej i Małgorzatą Smyczyńską-Szulc, oraz pianistką Agnieszka Przybylską, przygotowała album "The New Steps - Incubation" ("Nowe kroki - Inkubacja"). Jego program złożony jest z powstałych w ciągu dwóch lat utworów kameralnych, tworzących zwartą i spójną całość eksponującą   różnorodność brzmieniową trzech instrumentów, zamkniętych w formule duetu lub tria. Sześć utworów wypełniających album stanowi rodzaj artystycznej wypowiedzi pełnej rozmaitych emocji i uniesień, ale też znakomitą artystyczną wizytówkę, związanej z Łódzką Akademią Muzyczną im.Grażyny i Kiejsuta Bacewiczów, wielokrotnie nagradzanej kompozytorki.
_______________________________________
 
 Andare Trio
(DUX)
Andare Trio to skład powołany z potrzeby poszukiwania i zgłębiania repertuaru na instrumenty dęte: obój i fagot. Trio powstało z inicjatywy oboistki i pedagog Agaty Piotrowskiej-Bartoszek, którą znać możemy z takich formacji jak m.in. Wind 5 Quintet, Tenerezza czy Mellow Five, ale też współpracy z orkiestrami Polish Camerata, Grohman Orchestra i Polish Modern Orchestra. Aktualnie skład tria współtworzą: znana z (tworzonego z klarnecistą z Mirosławem Kłysem) Clarigotto Duo fagocistka Dorota Cegielska oraz pianista Tomasz Bartoszek. Na płycie znajdziemy utwory czterech współczesnych angielskich i amerykańskich kompozytorów. Trio Michaela Heada to utwór utrzymany w konwencji neoklasycznej, cykl "Four Sketches" Petera Hope inspirowany jest twórczością Francisa Poulenca, "Awatovi" Daniela Baldwina to swobodny poemat programowy, zaś Trio Andre Previna łączy w sobie zarówno wpływy neoklasycyzmu, jak i inspiracje muzyką jazzową i rozrywkową.
_______________________________________ 
 
Wiesław Prządka Quinteto Tango Nuevo
Astor Piazzolla - Los Pajaros Perdidos

(DUX)
Astora Piazzollę powszechnie uważa się za współtwórcę sukcesu tanga, a zarazem twórcę gatunku muzyki określanej mianem ''nuevo tango''. To właśnie zmarły w 1992 roku Piazzolla zaszczepiając w tango elementy nawiązujące do estetyki baroku i muzyki jazzowej, udowodnił iż tango potrafi dalece wybiec poza ramy tańca, pełniąc także rolę muzyki jakiej doskonale się słucha w sposób kontemplacyjny, z swego rodzaju namaszczeniem i uwagą. Muzyce Astora Piazzolli poświęcona jest płyta "Los Pajaros Perdidos" zespołu prowadzonego przez znakomitego bandonenistę Wiesława Prządkę. Album ukazuje się w setną rocznicę urodzin wielkiego kompozytora i muzycznego innowatora, jako dowód nieśmiertelności i ponadczasowości jego wyjątkowej muzyki. Zespół Wiesław Prządka Quinteto Tango Nuevo wraz z liderem tworzą: Marcin Suszycki (skrzypce), Rafał Karasiewicz (fortepian), Marek Piątek (gitara) oraz znakomity poznański kontrabasista i pedagog Zbigniew Wrombel, a gościnnie swym glosem grupę wspomaga Gosha Kowalinska.
 
teksty: Robert Ratajczak