│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

20 lipca 2021

2021/25: Przegląd płytowy

 
* nowe płyty
 - z Kraju
 PATRONAT
Dominik Kisiel
Stop
(Alpaka Records)
Trójmiejski pianista, kompozytor i pedagog Dominik Kisiel, firmuje autorski, solowy album "Stop". Będący uczniem Włodzimierza Nahornego i Sławka Jaskułke muzyk, znany jest z licznych konstelacji oraz współpracy z takimi artystami jak m.in. Leszek Kułakowski, Jerzy Małek, Dominik Bukowski, Michał Ciesielski czy Adam Golicki. W ostatnim czasie pianistę mogliśmy usłyszeć m.in. na wydanej pod patronatem LongPlay płycie "The Nochats' Dance" (2018) Antoniego Wojnara, oraz albumie "Szymon Sutor Jazz Septet & String Orchestra" (2019). Jednak największą popularność wśród miłośników jazzu artysta zdobył jako lider założonej w 2016 roku formacji Dominik Kisiel Exploration Quartet. Zespół jest laureatem m.in. Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych klubu Ucho, oraz Bielskiej Zadymki Jazzowej i doczekał się dwóch albumów "Exploration" i "Live at Radio Katowice" (2018). Na solowej płycie artysty nagranej na żywo na fortepianie Steinway & Sons w kwietniu 2020 roku w gdańskim studio Custom 34, znajdziemy podzieloną na pięć części improwizowaną formę. Muzyka jest odniesieniem do relacji międzyludzkich i pędzącego czasu, który uniemożliwia zatrzymanie się i cieszenie otaczającym nas pięknem. "Stop" przynosi relaks, wytchnienie i jest okazją do przeniesienia się poprzez dźwięki fortepianu w inny wymiar rzeczywistości.
 ___________________________________________
 
 Bernard Maseli Septet
Good Vibes Of Milian

(For Tune)
22 września 2017 roku w ramach Love Polish Jazz Festival w Tomaszowie Mazowieckim odbył się jedyny w swoim rodzaju koncert dedykowany muzyce legendarnego poznańskiego kompozytora i wibrafonisty jazzowego, Jerzego Miliana 1935-2018). Na jednej scenie pojawili się jednocześnie czterej czołowi polscy wibrafoniści: Bernard Maseli, Dominik Bukowski, Karol Szymanowski i Bartosz Pieszka. Wsparci znakomitą sekcją (Bogusław Kaczmar - fortepian, Michał Kapczuk - kontrabas i Marcin Jahr - perkusja) w genialnym stylu zagrali materiał złożony z nieśmiertelnych klasyków Miliana. Dzięki wytwórni For Tune po blisko czterech latach, ten wyjątkowy koncert ukazał się w formie znakomicie nagranej i starannie wydanej płyty "Good Vibes of Milian", będącej nieocenionej wartości dokumentem, ale przede wszystkim przynoszącej muzykę na najwyższym z możliwych poziomie. Okładkę płyty firmowanej szyldem Bernard Maseli Septet, zdobi fragment ikony "Wibarfonista" namalowanej w 2011 roku przez, będącego również świetnym plastykiem, Jerzego Miliana.
 ___________________________________________
 
Sosnowska & Gabryś-Heyke
Beauty Dancing 2
(For Tune)
Wydana w 2019 roku płyta "Beauty Dancing" nagrana przez duet tworzony przez wielokrotnie nagradzane i wyróżniane podczas rozmaitych przeglądów i festiwali na całym świecie: skrzypaczkę Jolantę Sosnowską i pianistkę Marię Gabryś-Heyke, zawierała przegląd tańców pochodzących z różnych stron świata podany w kameralnej konwencji klasycznego duetu skrzypiec i fortepianu. Album okazał się wielkim sukcesem i dostrzeżony został nie tylko przez odbiorców, ale i przez najbardziej opiniotwórcze media muzyczne. W ślad za pierwszą płytą obie Panie postanowiły nagrać kontynuację tej płyty. Album "Beauty Dancing 2" podobnie jak poprzednia płyta, ukazał się nakładem specjalizującej się w jazzie wytwórni For Tune w ramach serii prezentującej nagrania z pogranicza muzyki klasycznej. W programie płyty znajdziemy pełne żaru interpretacje 20 porywających tańców z dorobku takich kompozytorów jak m.in. Karol Szymanowski, Stanisław Moniuszko, Camille Sain-Saens, Ludovico Einaudi i Astor Piazzolla.
___________________________________________
  - ze Świata 
Emil de Waal
Vente

(April)
Urodzony w 1967 roku duński perkusista Emil de Waal, to artysta od lat udzielający się w rozmaitych projektach muzycznych od jazzu poprzez rock aż do muzyki pop. Zaangażowany w działalność takich formacji jak Bagdad Dagblad, Old News, Maluba Orchestra, czy własny zespół Kalaha łączący muzykę afrykańską z elektroniką i jazzem muzyk, firmuje niezwykły album "Vente" zrealizowany w składzie tworzonym wraz z trzema wybitnymi postaciami jazzu. Do nagrania albumu Emil de Waal zaprosił: żywą legendę duńskiego jazzu, 84-letniego klarnecistę i kompozytora (ale też aktora i pisarza) Elitha „Nulle” Nykjara, pochodzącego ze Szwecji gitarzystę (ale też saksofonistę, skrzypka i klawiszowca) Gustafa Ljunggrena, oraz grającego na organach Hammonda Dana Hemmera, znanego m.in. z współpracy z basistą Mortenem Lindbergiem i światowej sławy perkusistą Stevem Gaddem. Złożoną z dziewięciu stylowo zaaranżowanych nagrań utrzymanych w konwencji starego jazzu nostalgiczną płytę, wypełniają zarówno premierowe kompozycje jak klimatyczne wersje utworów z dorobku Charliego Hadena, Sida Ramina oraz Duke'a Ellingtona i Billy'ego Staryhorna. Premiera: 2 lipca, wytwórnia: April Records.
___________________________________________
 
Ayna Veer
(Ayna Veer)
Nazwany przez nieodżałowanego Chicka Coreę "najlepszym pianistą na świecie" turecki muzyk Aydin Esen, ma za sobą współpracę z takimi ikonami jazzu jak m.in. Gary Burton, Pat Metheny, Miroslav Vitous, Wolfgang Muthspiel, Daniel Humair, Eddie Gomez czy Dave Liebman. Jednym z ostatnich albumów, na których mogliśmy usłyszeć Aydina Esena jest płyta Miroslava Vitousa: "Music of Weather Report" (2016). Najnowszym projektem tureckiego muzyka jest międzynarodowy kwartet Ayna Veer, do którego pozyskał cenionych hiszpańskich jazzmanów: saksofonistę Vernau Miera i perkusistę Erica Valle, oraz izraelskiego basistę Nadava Erlicha.
Nagrany w tym składzie album przynosi wysublimowaną muzykę oscylującą wokół estetyki elektrycznego jazzu spod znaku Weather Report, oraz dokonań na polu fusion takich artystów jak Miles Davis czy Chick Corea. Większość materiału jaki wypełnia 40-minutowy album, to utwory zrodzone z porywających zespołowych improwizacji. Mimo to album nie robi wrażenia zestawionych obok siebie wybranych fragmentów improwizowanych sesji, lecz tworzy rodzaj przemyślanej pod względem dramaturgii i klimatu całości.
 ___________________________________________
 
Carla Marciano Quartet
Psychosis

(Challenge)
Włoska saksofonistka i kompozytorka Carla Marciano to artystka doceniana podczas rozmaitych festiwali i występów w klubach jazzowych całego świata. Jej głównymi instrumentami są saksofon altowy i sopranowy, grą na których zachwyca niebywałą pasją, energią i ekspresją. Od roku 2003 ma na koncie pięć gorąco przyjętych albumów zrealizowanych jako lider własnych formacji. Ostatnim z nich jest płyta "Psychosis" wydana przez prestiżową holenderską wytwórnię Challenge Records. To hołd złożony jednemu z największych geniuszy muzyki filmowej, kompozytorowi i dyrygentowi Bernardowi Herrmannowi (1911-1975), wielokrotnemu zdobywcy nagrody Grammy, który współpracował z wielkimi twórcami filmów, jak choćby Alfred Hitchcock, Orson Welles, czy Martin Scorsese. Carla Marciano przygotowała zupełnie nowe aranżacje pierwotnie skomponowanych na orkiestrę tematów pochodzących z "Taksówkarza", "Marnie", "Twisted Nerve" i "Psychozy", przedstawiając je w opracowaniu na improwizujący kwartet jazzowy.

teksty: Robert Ratajczak