│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

27 września 2021

2021/32: Nowości i zapowiedzi płytowe

 
* nowe płyty
 
NoSax NoClar
Red Sisters

(Yolk Records)
Pochodzący z rodziny muzyków Bastien Weeger na saksofonie gra od 8-roku życia, a po klarnet sięgnął kilka lat później. Starannie wykształcony muzycznie artysta współpracował z wieloma orkiestrami grającymi jazz nowoorleański i swing. Z kolei Julien Stella to multiinstrumentalista, beatmaker i beatboxer, ale przede wszystkim znakomity klarnecista i improwizator, znany z grupy Cie Macadâmes, oraz współpracy z m.in. Triem Chemirani, Vincentem Ségalem i Stéphanem Gallandem. Ścieżki obu młodych muzyków zeszły się w grupie Groove Catchers, która już w 2011 roku odniosła wielki sukces zdobywając I nagrodę na prestiżowym festiwalu Jazz La Défense. Muzycy postanowili stworzyć nietypowy pod względem instrumentalnym duet NoSax NoClar, którego improwizowana muzyka oparta jest na partiach saksofonów i klarnetów. Ich pierwszy album "Kahmsin" zawierający muzykę zainspirowaną folklorem celtyckim i bałkańskim, spotkał się z gorącym przyjęciem miłośników muzyki improwizowanej. Kolejną płytą wydaną pod szyldem NoSax NoClar jest nagrany w maju 2021 roku w Peninsula Studios w Sarzeau (Francja) album "Red Sisters". Płyta stanowi udaną kontynuację debiutu, oraz rozwinięcie idei improwizacji opartych na folklorze m.in. Irlandii, Bałkan i Armenii. Album ukazał się 17 września nakładem prowadzonej od 1999 roku przez kontrabasistę, kompozytora i producenta nagraniowego Sebastiena Boisseau, francuskiej wytwórni Yolk Records, koncentrującej się na wartościowych zjawiskach francuskiej muzyki jazzowej.
_________________________________________ 
 
Walk Away
Flower Power

(Soliton)
Zawiązana w 1985 roku przez perkusistę Krzysztofa Zawadzkiego grupa Walk Away, zdobyła ogromną popularność występując na najważniejszych festiwalach jazzowych Europy i współpracując z takimi artystami jak m.in. Mike Stern, Eric Marienthal, Bill Evans, Hiram Bullock, Mino Cinelu, Urszula Dudziak, Michał Urbaniak czy Ewa Bem. Elektryczne brzmienie i estetyka fusion w wydaniu znakomitych polskich jazzmanów okazała się swego czasu przysłowiowym "strzałem w dziesiątkę". Zespół ma na koncie kilkanaście znakomitych albumów i niezliczoną ilość koncertów, w tym suportowanie samego Milesa Davisa podczas jego trasy koncertowej w Niemczech w 1990 roku. W roku 2020 minęło 35 lat od czasu utworzenia zespołu. Muzycy pierwszego składu Walk Away: saksofonista Adam Wendt, wibrafonista Bernard Maseli i perkusista oraz założyciel grupy Krzysztof Zawadzki, wraz z współpracującym z zespołem od lat basistą Tomaszem Grabowym, postanowili uczcić ten jubileusz przygotowaniem nowego albumu. Do nagrań zaprosili też gości: perkusjonalistę Sławomira Bernego i topowego gitarzystę Grzegorza Skawińskiego. Efektem jest album "Flower Power", zawierający siedem nowych kompozycji stylistycznie utrzymanych w klimacie klasycznego brzmienia Walk Away, oraz nową wersję utworu Larry'ego Coryella "Tango". Ze względu na panującą pandemię premierę płyty i koncerty promocyjne zaplanowano dopiero na lato tego roku.
 
Polish Ladies - Jazz
(Soliton)
Wytwórnia Soliton jest też wydawcą starannie wydanego 2-płytowego albumu "Polish Ladies - Jazz", na którym zebrano 26 utworów wybranych z repertuaru działających w Polsce artystek jazzowych podanych w formie urozmaiconego ponad 2-godzinnego programu  Na płytach znajdziemy więc piosenki śpiewane przez: Krystynę Stańko, Olę Jas, Renatę Irsa, Joannę Knitter, Agatę Kuliś, Joannę Bejm, Izę Kowalewską, polsko-jemeńską wokalistkę Rasm Almashan i Hiszpankę Laurę Cubi Villena, oraz utwory instrumentalne firmowane przez składy prowadzone przez: kontrabasistę Kamilę Drabek, pianistki Olę Mońko i Ilonę Damięcką oraz gitarzystkę Krzysię Górniak. W programie albumu znajdziemy zarówno autorskie kompozycje oraz przygotowane specjalnie z myślą o wykonujących je Paniach, jak standardy: "My Favourite Things" Rodgersa i Hammersteina II, "Samba Po Utracie" Badena Powella (z polskim tekstem Marcina Kydryńskiego), "I'll Wind" Harolda Arlena i Teda Koehlera, "Don't Get Around Much Anymore" Duke'a Ellingtona, "Almost Like Being In Love" Fredericka Loewe, czy wreszcie "Zakochani" Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza i Janusza Kondratowicza. Kompilację przygotował i patrzył słowem wstępnym dziennikarz, producent i wydawca Marcin Jacobson.
 _________________________________________
 
Wyjątkowo ciekawe przedstawia się jesienny program wydawniczy wytwórni ACT.
 

Poza zapowiadaną w tym miejscu płytą Nilsa Landgrena "Nature Boy", którego recenzję znajdziecie w aktualnym numerze Jazz Forum, w katalogu otrzymanym od polskiego dystrybutora wytwórni jakim jest GiGi, znajdziemy też albumy:
* Christian Bruckner / Michael Wollny "Heinrich Heine - Lyrik & Jazz"
* Anna Greta: "Nightjar in the Northern Sky"
* "Christmas in the Spirit of Jazz"
   -premiery 29 października,
* SWR Big Band / Magnus Lindgren - John Beasley: "Bird Lives"
   -premiera 12 listopada,
oraz trzy poniższe płyty: 
 
Jan Lundgren
Into the Night
(ACT)
W stylu gry urodzonego w 1966 roku szwedzkiego pianisty Jana Lundgrena dominuje połączenie skandynawskiego ludowego ducha z tradycją amerykańskiej pianistyki jazzowej. Postrzegany jako kontynuator dzieła zmarłego w 1968 roku legendarnego pianisty Jana Johanssona Lundgren, potrafi zachować idealne proporcje wobec swej niebywałej wirtuozerii, a czytelnością przekazu. Muzyk w wyjątkowo zgrabny i przemyślany sposób potrafi zaszczepić w strukturę europejskiego folkloru muzycznego, elementy jazzu i odwrotnie, dając tym samym nowe życie wielu utworom ludowym i odkrywając ich potencjał w strukturach muzyki improwizowanej. Od 2010 roku Lundgren artysta piastuje stanowisko dyrektora jednego z najważniejszych festiwali jazzowych w Europie: Ystad Sweden Jazz Festival, czyniącego z nadmorskiej miejscowości prawdziwą enklawę skandynawskiego jazzu. Kolejną pozycją w dyskografii szwedzkiego pianisty po znakomitych płytach "The Ystad Concert" (2016), "Potsdamer Platz" (2017) i nagranej z Nilsem Landgrenem "Kristallen" (2020), a także 3-płytowej serii "Mare Nostrum" zrealizowanej wraz z Paolo Fresu i Richardem Galliano, jest nagrany podczas koncertu na Ystad Sweden Jazz Festival w 2020 roku album "Into the Night".
Tym razem muzycznymi partnerami Jana Lundgrena są saksofonista Emile Parisien i grający na kontrabasie Lars Danielsson, a repertuar płyty obejmuje kompozycje każdego z muzyków. Album ukazał się 27 sierpnia.

Daniel García Trio
Vía de la Plata

(ACT)
Okrzyknięty przez europejskich krytyków muzycznych mianem "jednego z najbardziej ekscytujących głosów nowego pokolenia hiszpańskiego jazzu", urodzony w Salamance w 1983 roku pianista i kompozytor Daniel García, to artysta bezproblemowo łączący estetykę muzyki flamenco z idiomem współczesnego jazzu. Jego własne kompozycje charakteryzuje gorący temperament, ekspresja, melodyka oraz nadzwyczajna finezja. Uczeń samego Danilo Péreza jest też błyskotliwym wirtuozem jazzowej klawiatury, zapraszanym do współpracy przez takich muzyków jak choćby Arturo Sandoval i Greg Osby.Artysta od kilku lat regularnie publikuje albumy firmowane własnym nazwiskiem. Garcia ukończył klasyczną edukację fortepianową w Konserwatorium Castilla y León w Salamance. Muzyk zgłębił też arkana muzyki rockowej i elektronicznej, a także bliskowschodniej i kubańskie, a nawet muzykę średniowieczną i chorały gregoriańskie. W roku 2019 tworzone wraz z wieloletnimi muzycznymi przyjaciółmi pianisty: Reinerem Elizarde "El Negrón" (kontrabas) i znanym z zespołu Alfredo Rodrigueza, Michaelem Oliverą (perkusja) Trio Daniela Garcíi zadebiutowało w wytwórni ACT albumem "Travesuras". Pełna ekspresji muzyka, łącząca rytm z melodyjnym bogactwem, harmoniczną finezją i niezwykłą wirtuozerią, spotkała się z gorącym przyjęciem zarówno odbiorców jak krytyków muzycznych. Po dwóch latach Daniel García Trio w niezmienionym składzie powraca albumem "Vía de la Plata", na którym w poszczególnych utworach gościnnie zagrali też: znakomity trębacz Ibrahim Maalouf, klarnecista Anat Cohen i gitarzysta Gerardo Núnez.
Poza nowymi autorskimi kompozycjami Daniela Garcíi w programie płyty znalazły się też kompozycje m.in. Manuela de Falli i Paco de Lucíi.
Album ukazał się 24 września.
 
ZAPOWIEDŹ
Adam Bałdych Quintet with Paolo Fresu
Poetry

(ACT)
29 października ukaże się nowy album Kwintetu Adama Bałdycha nagrany wraz z włoskim trębaczem Paolo Fresu. Znakomity skrzypek i kompozytor przygotował 10 nowych kompozycji, w tym dedykowany synkowi arysty utwór "Teodor", a program płyty wzbogacił o własną wersję utworu Björk: "Hyperballad". Skład Adam Bałdych Quintet wraz z liderem grającym na skrzypcach i skrzypcach renesansowych tworzą: Marek Konarski (saksofon tenorowy), oraz znani ze składu Kwartetu odpowiedzialnego za album "Sacrum Profanum" (2019): Krzysztof Dys (fortepian), Michał Barański (kontrabas) i Dawid Fortuna (perkusja). "Poetry" ukazuje się w roku, w którym przypada 10-rocznica podpisania przez Adama Bałdycha kontraktu z prestiżową wytwórnią ACT. W ciągu ostatniej dekady polski artysta wypracował sobie markę jednego z najważniejszych europejskich muzyków jazzowych w Europie, nagrywając i koncertując z takimi artystami jak Helge Lien, Lars Danielsson, Nils Landgreen, Iiro Rantala, Marius Neset czy Yaron Herman. Album "Poetry" nagrany z udziałem niekwestionowanej gwiazdy europejskiego jazzu jaką jest grający w pięciu utworach na płycie Paolo Fresu, stanowi doskonałe uczczenie jubileuszu.
 
teksty: Robert Ratajczak