│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

19 listopada 2021

2021/43: Nowe płyty winylowe i CD

 
* nowe płyty
 
- płyty winylowe
 
Iza Połońska / Leszek Kołodziejski / Polish Cello Quartet
Pejzaż bez Ciebie

(DUX)
Płyta "Pejzaż bez Ciebie" jest zbiorem piosenek Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego pochodzących z Kabaretu Starszych Panów w stylowych aranżacjach Leszka Kołodziejskiego. Zarejestrowane w Radiowym Studio im. Jerzego Wasowskiego utwory, wybrzmiewają w interpretacjach znanej m.in. z projektów "Połońska śpiewa Osiecką" i "Młynarski symfonicznie", wokalistki i kameralistki Izy Połońskiej, oraz współtwórcy projektu, akordeonisty Leszka Kołodziejskiego i kwartetu smyczkowego Polish Cello Quartet. Doskonale iż w ślad za albumem CD ukazała się też winylowa wersja płyty. Mimo że dla potrzeb longplaya "wycięto" z podstawowego programu dwie piosenki, a wydanie pozbawione jest wielu informacji zawartych w książeczce "kompaktu", naprawdę warto sięgnąć po czarną płytę. Analogowe ciepło i przyjazne dla ucha brzmienie tych wyjątkowych nagrań, dodaje słuchanej w domowym zaciszu muzyce dodatkowego uroku. Będąca wydawcą tej płyty, istniejąca od 1992 roku firma fonograficzna DUX to dziś jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni płytowych specjalizujących się w publikacji nagrań muzyki klasycznej i około klasycznej. Cieszy iż w katalogu wytwórni zaczęły pojawiać się również płyty winylowe. Niniejszy longplay jest jednym z trzech analogowych wydawnictw wytwórni jakie trafiły do mnie w ostatnim czasie obok limitowanego boxu "Krzysztof Penderecki - Theatre Music" (2018, combo CD+LP) i albumu "Paderewski - Symphony in B-minor, op.24 "Polonia" (2021, 2LP's). Miejmy nadzieję iż płyty winylowe ze znakiem DUX na stałe zagoszczą w naszej świadomości i wzbogacą domowe kolekcje wytrawnych melomanów, ceniących sobie naturalne brzmienie.
 _______________________________________
 
 W Poznaniu trwa właśnie kolejna edycja Era Jazzu - Aquanet Jazz Festival.
Jednak Era Jazzu to nie tylko koncerty światowych gwiazd, niepowtarzalne projekty muzyczne i przedsięwzięcia wspierające młodych jazzowych artystów, ale też towarzyszące koncertom, wyjątkowe kolekcjonerskie albumy płytowe. Festiwalowe płyty nie tylko sprawdzają się jako doskonała promocja wydarzenia, ale stanowią też niezapomnianą pamiątkę, po którą sięgać można przez całe lata. Ze względu na unikatowość nie tylko edycji ale też (a może przede wszystkim) niedostępnej na oficjalnych płytach zawartości, albumy Ery Jazzu stanowią niesłychaną gratkę dla kolekcjonerów płyt, tym bardziej iż od 2018 roku albumy z charakterystycznym czerwonym logo Festiwalu, ukazują się też w formie starannie wytłoczonych i oryginalnych pod względem edycji płyt winylowych.
 
Poznań Jazz Project
Poznań Jazz Philharmonic Orchestra & Stanley Jordan

(Era Jazzu)
Pierwszą płyta winylową Ery Jazzu był longplay jaki ukazał się przy okazji jubileuszowego koncertu „Era Jazzu-gramy już 20 lat!” jaki miał miejsce w listopadzie 2018 roku. Był to wydany w limitowanym nakładzie 300 egz. album "Poznań Jazz - Young & Power" zawierający nagrania wybrane z dwóch wydanych pod patronatem LongPlay płyt młodych poznańskich formacji: Weezdob Collective ("Star Cadillac") i Dawid Kostka Trio+ ("Progression"), oraz unikatowe nagranie koncertowe. Rok 2019 przyniósł kompilacyjną płytę "Poznań Jazz Projects" złożoną z nagrań koncertowych światowych gwiazd: kontrabasisty Rona Cartera, saksofonisty Chico Freemana, skrzypka Jean-Luc Ponty'ego i formacji Tingvall Trio z lat 2016-2018, pochodzących z ich wspólnych występów z muzykami wywodzącymi się z poznańskiego środowiska jazzowego. Kolejna winylowa płyta Ery Jazzu przygotowana została z myślą o wiosennej edycji Festiwalu jaka miała odbyć się w kwietniu 2020 roku. Niestety wybuch pandemii i związane z tym odwołanie wydarzenia pokrzyżowały plany i ostatecznie wytłoczona na czerwonym winylu płyta "Poznań Jazz Project: Poznań Jazz Philharmonic Orchestra & Stanley Jordan" zaprezentowana została dopiero podczas tegorocznej edycji Festiwalu. Odbywający się 9 listopada 2019 roku koncert Aquanet Jazz Gala, uświetnił amerykański gitarzysta Stanley Jordan, a szef Ery Jazzu Dionizy Piątkowski, namówił artystę do udziału w kolejnej odsłonie koncertowo-fonograficznego projektu Poznań Jazz Project. Podczas koncertu solowe popisy gitarzysty przeplatane były utworami, które pod batutą Piotra Scholza grane były przez gitarzystę wraz z Poznań Jazz Philharmonic Orchestra. Właśnie te utwory wypełniły program tego unikatowego longplaya.

- CD
 
Poznań Jazz Album
Antologia poznańskiego jazzu 1

(Era Jazzu)
To pierwsza płyta z prezentującej historię jazzu w Poznaniu serii "Antologia nagrań poznańskiego jazzu", która obejmuje pięć albumów zawierających zarówno nowe nagrania i wyjątkowe projekty, jak nigdy dotąd nie publikowane nagrania archiwalne. Program albumu wypełniają nagrania z koncertów Ery Jazzu realizowanych w ramach programu "Poznań Jazz Projects". Światowe gwiazdy jazzu: Stanley Jordan, Chico Freeman, Ron Carter, Regina Carter, Jean Luc Ponty i formacja Tingvall Trio, to wykonawcy których zrealizowane wraz z poznańskimi muzykami unikatowe nagrania koncertowe wypełniają tę 55-minutową płytę. Kolejne albumy tworzące ten wyjątkowy projekt fonograficzny, jakie zapowiada szef Ery Jazzu i inicjator tego przedsięwzięcia Dionizy Piątkowski to: "Poznań Jazz Today”, "Poznań Jazz Marathon”, "Katakumby i estrady”, oraz "Czas Komedy”.
_______________________________________
 
Dominik Bukowski / Dominik Kisiel
Delta Scuti

(Go North Records)
Grupa zmiennych gwiazd Delta Scuti i ich pulsacja będąca według najnowszych badań ciągiem nakładających się linii, które można przełożyć na dźwięki, zainspirowała dwóch Dominików: wibrafonistę Bukowskiego i pianistę Kisiela. Tym samym mieszkający w Gdańsku artyści poprzez swą muzykę nawiązali do odkryć gdańskiego astronoma Jana Heweliusza, który już w XVII wieku opisał gwiazdozbiór Tarczy zawierający pierwszą ze znanych dziś gwiazd Delta Scuti. Dominik Bukowski i Dominik Kisiel spotkali się w Custom34 Studio bez wcześniej przygotowanych kompozycji, jedynie z zarysem i szkieletem wcześniej omówionego projektu. Improwizowana sesja nad którą czuwał znakomity realizator Piotr Łukaszewski zaowocowała wyjątkowym materiałem, który by trafić do melomanów w takiej właśnie formie, po prostu musiał ukazać się w formie płyty. Muzykom udało się stworzyć fascynującą dźwiękową przestrzeń, która bezwarunkowo wciąga słuchacza.

_______________________________________
 
Doug MacDonald
Serenade to Highland Park
(DMac Music)
Pochodzący z Filadelfii gitarzysta Doug MacDonald swój specyficzny styl gry zawdzięcza tradycji sięgającej dokonań takich muzyków jak Herb Ellis, Wes Montgomery, czy Joe Pass. Muzyk dorastał w Honolulu na Hawajach, a następnie osiadł w Los Angeles, lecz od 1990 roku jego stałą bazą jest Nowy Jork. To tam właśnie miał okazję występować u boku takich gwiazd jak Stan Getz, Sarah Vaughan, Rosemary Clooney, Buddy Rich, Ray Brown, Hank Jones, czy Ray Charles.
Tam też działa do dziś nagrywając i występując z własnym trio i kwartetem, a także z 13-osobowym zespołem The Jazz Coalition. Doug MacDonald ma na koncie kilkanaście albumów firmowanych własnym nazwiskiem, zrealizowanych w rozmaitych konfiguracjach, a w ostatnim czasie uchodzi za jednego z najbardziej aktywnych muzyków zza Oceanu. W 2019 roku ukazały się albumy: "Organisms", "Califournia Quartet" i 2-płytowy "Live at Hangar 18", a w 2020 roku światło dzienne ujrzała płyta "Mid Century Modern". Kolejny album artysty "Live In Hawaii", który ukazał się w maju br. nagrany został w mieście w którym w latach 70-tych MacDonald stawiał swe pierwsze kroki jako zawodowy gitarzysta. Natomiast już 16 listopada Doug MacDonald opublikował swą kolejną płytę studyjną "Serenade to Highland Park". Materiał zarejestrowany został w trio z kontrabasistą Mikem Flick i perkusistą Paulem Kreibichem, a program albumu zawiera dwie własne kompozycje gitarzysty i 10 autorskich opracowań takich tematów jak m.in. "Days of Wine and Roses" Henry'ego Mancini, "Manha de Carnaval" Luiza Bonfy, "Dearly Belowed" Jerome Kerna i Johnny'ego Mercera, "They Say Its Wonderful" Irvinga Berlina, czy słynne "Brazil" Ary'ego Barroso.
_______________________________________
 
ZAPOWIEDŹ
Erik Palmberg
In Between

(Prophone)
Szwedzki trębacz i kompozytor Erik Palmberg od pewnego już czasu zwraca uwagę europejskich krytyków jazzowych, porównujących jego grę do takich mistrzów jak Freddie Hubbard, Kenny Wheeler czy Enrico Rava. Jego debiutancki w roli lidera album "First Lines" (2018) okazał się jedną z najchętniej słuchanych szwedzkich płyt jazzowych. Tournee promujące album pokazało iż artysta równie dobrze sprawdza się jako kreatywny i improwizujący lider także na scenie. Koncerty w składzie złożonym z zaprzyjaźnionych muzyków sprawiły też że Palmberg jeszcze precyzyjniej dopracował brzmienie zespołu dostosowując je do swoich oczekiwań. Po długiej trasie koncertowej nadeszła więc pora wykorzystać zdobyte doświadczenia w studio nagraniowym. Efektem jest nagrany w dwóch różnych konfiguracjach personalnych album "In Between" wypełniony dziewięcioma premierowymi kompozycjami Palmberga i instrumentalną wersją utworu "Taking a Chance on Love" Vernona Duke'a. Nagrany w malowniczej okolicy Kärrtorp niedaleko Sztokholmu album, przynosi znakomicie dopracowaną instrumentalnie muzykę pełną ujmującej melodyki i harmonii, z jednej strony odwołującej się do nordyckich klimatów, z drugiej: nawiązującej do klasyki jazzu. Album ukaże się 3 grudnia.
 
teksty: Robert Ratajczak