│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

29 grudnia 2021

2021/48: Nowości płytowe i zapowiedzi wydawnicze Chopin University Press


* nowe płyty
 
Tuż przed Świętami dotarły do nas cztery nowe albumy jakie ukażą się wkrótce pod patronatem LongPlay nakładem wydawnictwa Chopin University Press.

PATRONAT
Anna Mikołajczyk-Niewiedział / Robert Morawski
Józef Wieniawski / Witold Lutosławski - Pieśni
(Chopin University Press)
Na płycie znajdziemy zestawione w formie zwartego programu cykle pieśni Witolda Lutosławskiego (1913-1994): "Tryptyk śląski" do tekstów ludowych i "Śpiewokwiaty i śpiewobajki" ("Chantefleurs et chantefables") do słów Roberta Desnosa, oraz "Pieśni op.50" Józefa Wieniawskiego (1837-1912) do słów Heinricha Heine, Johanna Wolfganga Goethe i Wilhelma Mullera. Wykonawcami materiału zarejestrowanego w latach 2019 i 2020 w Sali im.Henryka Melcera Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie są: sopranistka i pedagog Anna Mikołajczyk-Niewiedział, oraz ceniony pianista, kameralista i pedagog Robert Morawski. Znakomitą śpiewaczkę Annę Mikołajczyk-Niewiedział znamy z wielu wspaniałych płyt i zachwycających interpretacji utworów m.in. Stanisława Moryto, Pawła Łukaszewskiego, Wojciecha Łukaszewskiego, czy Józefa Zeidlera. Ostatnią jak dotąd płytą, na której podziwiać mogliśmy kunszt śpiewaczki był wydany również pod patronatem LongPlay album "Paderewski - Pieśni" (2021). Z kolei pianista Robert Morawski to nie tylko doskonały instrumentalista, ale także przyjaciel mieszczącego się w małopolskiej wsi Kąśnej Dolnej Centrum Paderewskiego. Grę pianisty podziwiać mogliśmy m.in. na albumach: "Paderewski - Muzyka mojego domu" (2018) oraz "Reminiscencje. 30 lat Centrum Paderewskiego" (2019).

PATRONAT
Alina Ratkowska / Leszek Lorent
Le Clavecin Moderne plus Percussion Vol.1
(Chopin University Press)
Na płycie znalazły się utwory trzech współczesnych kompozytorów rozpisane na klawesyn i perkusję oraz dodatkowe instrumenty. 
Są to nowoczesne kompozycje Mikołaja Hertela, Andrzeja Karałowa i Granta McLachlana, które wykonuje dwoje znakomitych i wielokrotnie nagradzanych instrumentalistów: Alina Ratkowska (klawesyn) i Leszek Lorent (perkusja). Klawesynistka i pianistka Alina Ratkowska jest niezwykle aktywną artystkąW 2019 roku nakładem Chopin University Press pod patronatem LongPlay ukazał się dwupłytowy album "J.G.Goldberg - Complete Solo Harpsichord Works" wypełniony kompletem utworów na klawesyn solo Johanna Gottlieba Goldberga. Z kolei perkusista Leszek Lorent to muzyk, którego znamy m.in. dzięki płycie  "Tonisteon" (2016), oraz wydanych pod patronatem LongPlay albumów "Daleth" (2018) Iwony Glinki i "Dariusz Przybylski Percussion Works" (2018). 

PATRONAT
Tomasz Woźniak / Bartosz Jakubczak
Inspirations - Music for Trumpet & Organ
(Chopin University Press)
Kompozycje na trąbkę i organy siedmiu współczesnych kompozytorów z Polski i Francji znajdziemy na płycie nagranej przez cenionych i niezwykle wszechstronnych artystów: Tomasza Woźniaka (trąbka) i Bartosza Jakubczaka (organy). Nagranie zrealizował Jakub Garbacz w łódzkiej bazylice archikatedralnej pw. św. Stanisława Kostki na organach firmy Wolfganga Eisenbartha. Tytuł płyty nawiązuje do rzadkiej sytuacji wspólnego muzykowania organisty i trębacza, którzy wzajemnie się inspirują. Na płycie znajdziemy dwie fonograficzne premiery w postaci utworów Aldony Nawrockiej i Aleksandra Jana Szopy.

PATRONAT
Tomasz Strahl / Robert Morawski
Gross / Chopin - Works for Cello and Piano
(Chopin University Press)
Na płycie znajdziemy cztery Rapsodie op.12 i Sonatę h-moll op.7 Johanna Benjamina Grossa (1809-1848), oraz Introdukcję i Poloneza C-dur op.3 Fryderyka Chopina (1810-1849). Utwory wykonuje duet tworzony przez wybitnych instrumentalistów: wiolonczelistę Tomasza Strahla i pianistę Roberta Morawskiego. Znakomitego wiolonczelistę Tomasza Strahla, pamiętamy m.in. z genialnego albumu "Chopin - Transcriptions For Cello & Piano" (2016) nagranego z Januszem Olejniczakiem, "Fryderyk Chopin - Chamber Works" (2014) z Konstantym Andrzejem Kulką, czy wydanego pod patronatem LongPlay "Stojowski, Różycki -Sonaty" (2018) z Agnieszką Przemyk-Bryłą. Z kolei Robert Morawski to nie tylko doskonały pianista, ale także przyjaciel mieszczącego się w małopolskiej wsi Kąśnej Dolnej Centrum Paderewskiego. Jego grę podziwiać mogliśmy m.in. na płytach: "Paderewski - Muzyka mojego domu" (2018), "Reminiscencje. 30 lat Centrum Paderewskiego" (2019) oraz "Józef Wieniawski / Witold Lutosławski - Pieśni" (2021).
_______________________________________

Quadro Nuevo
Odyssee - A Journey Into The Light
(GLM)
Istniejąca od blisko ćwierćwiecza bawarska formacja Quadro Nuevo, ma za sobą ponad 3 tysiące koncertów na całym świecie, od Nowego Orleanu przez Sydney, Meksyk, Stambuł aż do Pekinu, oraz kilkanaście gorąco przyjętych albumów spośród których najbardziej znane tytuły to: "Mocca Flor" (2004), "Tango Bitter Sweet" (2006) i "Mare" (2020). Wyjątkowość muzyki Quadro Nuevo polega na niedostrzegalnym połączeniu jazzu z tangiem, flamenco i walcem. Oryginalne instrumentarium zespołu, generuje specyficzne brzmienie, które w połączeniu z melodyką i harmonią poszczególnych utworów wywołuje niezapomniane wrażenia. Każdy album Quadro Nuevo to rodzaj fascynującej dźwiękowej podróży ilustrowanej cyklem muzycznych opowieści. Po znakomitym ubiegłorocznym albumie "Mare", zespół proponuje program będący odzwierciedleniem fascynacji muzyków grecką mitologią.
_______________________________________

ZAPOWIEDŹ
Little North
Familiar Places
(April Records)
Na polu muzyki jazzowej od lat funkcjonują stabilne składy, które w ramach swej "uporządkowanej" działalności nie wybiegając poza wyznaczoną formułę konsekwentnie realizują nowe programy i nagrywają kolejne albumy z zachowaniem najwyższego z możliwych poziomu artystycznego. Taką formacją jest norweski skład Little North tworzony przez trójkę znakomitych muzyków i kompozytorów: pianistę Benjamina Norholma Jacobsena, kontrabasistę Martina Brunbjerga Rasmussena i perkusistę Lasse Jacobsena. Nowy, czwarty już album zespołu zatytułowany "Familiar Places" ukaże się 21 stycznia i zawierać będzie 9 nowych kolektywnie napisanych kompozycji. Do nagrania trzech z nich muzycy Little North zaprosili szwedzko-bośniackiego gitarzystę Viktora Spasova, a w jednym utworze triu towarzyszy duński trębacz Kasper Tranberg.
_______________________________________

Agnieszka Frączek
Kołderkowe bzdurki dla syna i córki
(Wydawnictwo BUKA)
Płyta "Kołderkowe bzdurki dla syna i córki" to najnowsza propozycja dla Najmłodszych w katalogu znanego z wartościowych pozycji literatury dziecięcej i młodzieżowej Wydawnictwa BUKA. 26 nagrań zawartych na płycie to zbiór wierszy i piosenek wykorzystujących gry słowne i rozmaite idiomy i frazeologizmy, autorstwa Agnieszki Frączek, tworzących znakomicie skomponowane i nagrane 34-minutowe słuchowisko. W wierszach i piosenkach fantazja przeplata się z rzeczywistością tworząc świetnie pod względem dramaturgii ułożony program. Koncepcja i produkcja artystyczna "Kołderkowych bzdurek" jest dziełem Ewy Olejnik, a muzykę do tego dziecięcego audio-spektaklu i oprawę dźwiękową przygotował ceniony kompozytor i realizator dźwięku Maciej Mulawa. Wiersze recytuje jedna z najbardziej lubianych aktorek Małgorzata Kożuchowska, a piosenki śpiewa znakomita i wszechstronna wokalistka, Beata Przybytek.
_______________________________________

Maciej Strzelczyk and Friends
It's All Right
(Soliton)
Dołączona do najnowszego numeru Jazz Forum płyta "It's All Right" to pożegnanie, a zarazem hołd złożony zmarłemu we wrześniu tego roku wybitnemu skrzypkowi Maciejowi Strzelczykowi przez współpracujących z nim muzyków. Obok kontrabasisty Piotra Rodowicza i pianisty Jarosława Małysa z Maciejem Strzelczykiem grają od lat związani z Polską amerykańscy muzycy: trębacz Michael „Patches” Stewart i perkusista Frank Parker. Pierwsze siedem utworów to kompozycje Strzelczyka w wykonaniu kwintetu, który tworzą: lider - skrzypce, Michael „Patches” Stewart - trąbka, Jarosław Małys - fortepian, Piotr Rodowicz - kontrabas, Frank Parker - perkusja, a pozostałe cztery utwory to jazzowe standardy: "Nature Boy", "Here Is That Rainy Day", "But Not For Me" i "Making Whoopie" w wykonaniu tria: Strzelczyk-Małys-Rodowicz.

prasa

Jazz Forum 12/2021
Kilka dni przed Świętami trafił do nas grudniowy (12/2021) numer magazynu Jazz Forum wraz z dołączoną dla prenumeratorów płytą. 80 stron przynosi jazzowe newsy, relacje z festiwali, felietony i wywiady, pośród których szczególną uwagę warto zwrócić na ciekawą rozmowę z wokalistką Anną Gadt, której zdjęcie zdobi okładkę tego numeru ("Imperatyw wewnętrzny"), oraz materiał poświęcony polsko-japońskiej artystce Yumi Ito ("Moim domem jest muzyka"). Wśród 26 recenzji płytowych znajdziemy m.in. omówienia płyt komentowanych również na LongPlay: Yumi Ito & Szymon Mika "Ekual", Piotr Scholz "Birds From Another Planet", "Mazz Boxx" oraz przygotowany przeze mnie przegląd albumu tria Lundgren - Danielsson - Parisien "Into The Night" (str.66/67). Wyjątkowy materiał zawiera dołączona do czasopisma płyta: Maciej Strzelczyk and Friends "It's All Right".

teksty: Robert Ratajczak