* Staroniewicz North Park, 22.03.2019
W ramach cyklu koncertowego JazZamek, 22 marca gościliśmy w Poznaniu kwintet muzyka, który stosunkowo rzadko pojawia się na wielkopolskich scenach. Saksofonista, kompozytor i producent muzyczny Wojciech Staroniewicz to artysta znany miłośnikom jazzu już od ponad 25 lat z takich formacji jak Sett-Off, Loud Jazz Band, czy współpracy z takimi muzykami jak m.in. Helge Lien, Nippy Noya, Włodzimierz Nahorny, Przemek Dyakowski, Andrzej Jagodziński, Włodek Pawlik, Cezary Konrad, czy Krzysztof Herdzin. Szerokie spektrum działalności Wojciecha Staroniewicza obejmuje też współpracę z Polską Filharmonią Kameralną Sopot Wojciecha Rajskiego. Efektem tej współpracy był m.in. znakomity album "Tranquillo" (2012). Regularnie artysta prezentuje też własne projekty poparte znakomitymi albumami wydawanymi nakładem własnej wytwórni płytowej Allegro Records, jak choćby dedykowana twórczości Krzysztofa Komedy płyta: "A'FreAk-KomEdA Project" (2015). Najnowszy projekt wszechstronnego trójmiejskiego artysty to "North Park". Z tym właśnie programem muzyk przybył do Poznania, zabierając z sobą norweskiego puzonistę Erika Johanessena, czołowego polskiego wibrafonistę Dominika Bukowskiego, Pawła Urowskiego (kontrabas) i Przemysława Jarosza (perkusja), a więc cały skład biorący udział w nagraniu najnowszego albumu.
To grono doskonałych europejskich artystów, którzy mieli okazję już wielokrotnie razem współpracować w ramach rozmaitych projektów. Wojciech Staroniewicz otoczył się muzykami, z których każdy z osobna reprezentuje osobisty sposób postrzegania muzyki improwizowanej i prowadzi równolegle własne formacje.
W trakcie znakomicie zrealizowanego również pod względem technicznym koncertu, usłyszeliśmy wszystkie utwory jakie znalazły się na albumie "North Park", a na bis wybrzmiał starszy temat Staroniewicza: "Katalończyk".
Znane z wydanej w tym miesiącu płyty utwory, w wersjach koncertowych nabrały wyjątkowej siły i mocy. Jak sam lider wspomniał pomiędzy utworami, materiał ten ciągle ewoluuje, z każdym kolejnym koncertem nabierając nowych barw. W grze muzyków odczuwalna jest ogromna radość i twórczy zapał. Nic dziwnego, wszak każdy z członków kwintetu jest artystą wyjątkowo kreatywnym, a stworzony przez saksofonistę skład to band o doprawdy wyjątkowym potencjale. Trudno byłoby wyobrazić sobie jakąkolwiek zmianę personalną; to po prostu nie byłby już ten sam zespół.
Rozbudowany, "szeroki" styl gry Przemka Jarosza, specyficzny bas Pawła Urowskiego, nadający brzmieniu delikatności wibrafon Dominika Bukowskiego i wreszcie genialny saksofon Staroniewicza i puzon Erika Johanessena, to unikatowa recepta na jedyny w swoim rodzaju "dream team".
Jednym z największych atutów brzmienia obchodzącej w tym roku 30-lecie istnienia formacji Loud Jazz Band, są partie znakomitego tandemu: Staroniewicz-Johanessen. Słysząc tych dwóch muzyków w projekcie "North Park", dostrzec można jak nieoceniony jest ich wkład w brzmienie LJB, z którym skojarzenia pojawiają się w muzyce nowego kwintetu Staroniewicza.
Mam nadzieję iż Wojciech Staroniewicz częściej pojawiał się będzie na koncertach w Poznaniu, a "North Park" jest zaledwie pierwszym albumem nagranym w tym składzie.
W ramach cyklu JazZamek co miesiąc odbywa się koncert związany z premierą płytową polskiego jazzu. Już 6 kwietnia w Sali Wielkiej CK Zamek z nowym programem "Memento" zaprezentuje się trio RGG, a w maju czeka nas koncert Kwartetu Adama Bałdycha z materiałem pochodzącym z albumu "Sacrum Profanum".
JazZamek #21: Wojciech Staroniewicz "North Park", 22.03.2019 - Sala Wielka CK Zamek, Poznań
Wojciech Staroniewicz - saksofony
Erik Johannessen - puzon
Dominik Bukowski - wibrafon
Paweł Urowski - kontrabas
Przemysław Jarosz - perkusja
__________________________
* nowe płyty
Scott GRAY: Raincoats & Other Short Stories
Pochodzący z Illinois a zamieszkały w Nashville wokalista i autor piosenek Scott Gray, zadebiutował w ub. roku mini albumem "Raincoats & Other Short Stories", który wydał nakładem założonej przez siebie wytwórni 500 Hats. 22 marca ukazała się nowa wersja płyty uzupełniona o bonus, w postaci przebojowej, sentymentalnej piosenki "As If". Płyta przynosi 7 piosenek nagranych z towarzyszeniem 10 zaprzyjaźnionych z artystą muzyków. W utrzymanych w klimacie jazzującego popu utworach o ciekawym wyszukanym brzmieniu odnajdziemy echa inspiracji piosenkami Stinga i Leonarda Cohena, które w połączeniu z oryginalnym sposobem postrzegania muzyki przez Scotta, zaowocowało niepowtarzalnym, osobistym językiem muzycznej wypowiedzi.
________________________________________________
HoTS: Live in Trójka
Zespół HoTS (Harmony Of The Spheres) powstał na przełomie lat 2011 i 2012, stawiając sobie jako jeden z głównych priorytetów wypracowanie własnego, oryginalnego brzmienia opartego na tradycji europejskiego jazzu. Grupę założyło czterech studentów Akademii Muzycznej w Katowicach, zaangażowanych wcześniej w projekt pod nazwą „Laboratorium muzyki – We are from here”: gitarzysta i kompozytor repertuaru formacji Mikołaj Poncyljusz, trębacz Radek Nowak, basista Adam Prokopowicz i perkusista Kuba Kinsner. Po świetnie przyjętym w 2015 roku albumie "Harmony Of The Spheres", zespół w składzie poszerzonym do kwintetu o saksofon tenorowy (Bartosz Tkacz), rok później opublikował atmosferyczną płytę "Numbers". W lutym br. natomiast światło dzienne ujrzał koncertowy album "Live in Trójka" nagrany jeszcze w 2017 roku w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej z udziałem nowego perkusisty HoTS, Macieja Wojcieszuka. Na płycie znajdziemy koncertowe wersje utworów wybranych z obu dotychczasowych albumów studyjnych zespołu, oraz nie wydane dotąd na płytach utwory "#29" i "#30". W czterech utworach kwintetowi towarzyszy znakomita pianistka, Aga Derlak.
teksty, skany, fot.: Robert Ratajczak