│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

23 kwietnia 2019

2019/28: nowe płyty


* nowe płyty
- z USA:
Jordon Dixon: ON!

Na 7 lipca planowana jest premiera nowego albumu amerykańskiego saksofonisty tenorowego Jordona Dixona: "ON!". W nagraniu płyty uczestniczyli znakomici muzycy tworzący świetnie dobrany kwartet. Poza liderem skład tworzą: pianista Allyn Johnson, kontrabasista Herman Burney i perkusista Carroll V.Dashiell, III, a w jednym z utworów gościnnie wziął udział trębacz J.S.Williams. Jordon Dixon urodził się w Baton Rouge (Luizjana) i dorastał w muzycznej rodzinie. Już jako nastolatek grywał w okolicznych barach i klubach jazzowych. Od 2013 roku mieszka w Waszyngtonie, a w 2016 roku opublikował swój debiutancki album „A Conversation Among Friends”. W tym samym roku uznany został przez Washington City Paper tytułem: Najlepszego saksofonisty tenorowego roku. W grze tenorzysty dostrzeżemy fascynację stylem takich mistrzów jak Dexter Gordon, czy Stanley Turrentine. Jednak jego pełne naturalnego swingu i bluesa uduchowione hard bopowe kompozycje, ukazują nam artystę dysponującego własnym, rozpoznawalnym stylem. "ON!" to album pełen świeżego spojrzenia na konwencję jazzu lat 50-tych i 60-tych.
_______________________________________

Pablo Lanouguere Quintet: Eclectico


Urodzony w Buenos Aires (Argentyna) Pablo Lanouguere jest aktywnym kontrabasistą i kompozytorem osiadłym w Nowym Jorku. Ma za sobą liczne koncerty w takich miejscach jak m.in. Carnegie Hall, The National Sawdust, Zinc Bar, Rockwood Music Hall, The Bitter End czy The Django, oraz współpracę z takimi muzykami jak Raul Jaurena, Federico Diaz, czy formacja Astoria Tango Orchestra. Jako instrumentalista skierowany na muzykę latynoamerykańską, często zapraszany jest do wspólnych występów z formacjami specjalizującymi się w argentyńskim tango i salsie, a od 2016 roku współtworzy jedną z najważniejszych nowojorskich grup tego typu, Abaddon. 31 maja ukaże się płyta jego własnego kwintetu, wypełniona 12 autorskimi kompozycjami. Pablo Lanouguere Quintet wraz z grającym na kontrabasie liderem tworzą: Nick Danielson (skrzypce), Federico Diaz (gitara), Emilio Teubal (fortepian) i Franco Pinna (perkusja).
_______________________________________


Dave Stryker: Eight Track III

Dave Stryker to dziś jeden z najbardziej fascynujących amerykańskich gitarzystów jazzowych, dysponujący rozpoznawalnym soundem i charakterystycznym sposobem frazowania. W 2016 roku cieszyliśmy się płytą "Routes" nagraną w składzie The Stryker / Slagle Band prowadzonym przez muzyka wraz z jego wieloletnim współpracownikiem, saksofonistą Stevem Slagle, oraz albumem "Eight Track II" zrealizowanym w kwartecie. Kolejną, 28. już płytą Dave'a Strykera w roli lidera była "Strykin' Ahead", nagrana także w formule kwartetu. Już 3 maja ukaże się kolejny album gitarzysty "Eight Track III", zamykający koncepcyjną płytową trylogię. W nagraniach wraz z gitarzystą wzięli udział znakomici nowojorscy muzycy: Stefon Harris (wibrafon), Jared Gold (organy), McClenty Hunter (perkusja) i Mayra Casales (instr. perkusyjne), a w programie albumu znajdziemy m.in. kompozycje Curtisa Mayfielda, Donalda Fagena, Steviego Wondera, Burta Bacharacha i Marvina Gaye.
_______________________________________


Kenney Polson: For Lovers Only


Saksofonista Kenney Polson urodził się w Kansas City (Missouri) zewsząd otoczony muzyką; jego dziadek pracował z Countem Basie i Cabem Callowayem, a wujek śpiewał z grupą The Coasters. Nowy album Kenneya Polsona "For Lovers Only" jest już trzecią (po "Serendipity", 2014 i "Paradise", 2016) płytą wydaną pod własnym nazwiskiem. Zestaw utworów tworzących program albumu obejmuje 6 autorskich kompozycji, oraz 4 przeróbki, pośród których znajdziemy m.in. słynny temat Victora Younga i Neila Washingtona "Stella By Starlight" i utwór "Blessed" wybrany z repertuaru grupy Tower Of Power. Kenneyowi Polsonowi w poszczególnych nagraniach towarzyszą różne składy muzyków współpracujących wcześniej z takimi grupami jak War, The Isley Brothers, Kool & The Gang czy Tower Of Power. Album zadowoli zwolenników ambitniejszej odmiany smooth jazzu i r'n'b.
_______________________________________

Misją i celem nadrzędnym amerykańskiej wytwórni płytowej The Sirens Records jest propagowanie autentycznego chicagowskiego bluesa, gospel, oraz jazzowej muzyki fortepianowej. Jak dotąd nakładem tej wytwórni ukazały się płyty nagrane przez najlepszych pianistów na świecie, wśród których znajdziemy takie nazwiska jak: Erwin Helfer, Pinetop Perkins, Detroit Junior, Jessy Dixon czy Earma Thompson. Wśród płyt z labelem The Sirens znajdziemy też doskonałe krążki utalentowanych wokalistów chicagowskiej sceny jak Katherine Davis, Kimberly Gordon, Sydney Evans i Donald Gay czy wyśmienitych saksofonistów Skinny Williamsa, Johna Brumbacha czy znanego z festiwali ''Made In Chicago'' Ariego Browna. The Sirens Records to także hołd dla wielkich pianistów ubiegłego stulecia jak: Sunnyland Slim, Blind John Davis, Willie Mabon, Speckled Red czy Billie Pierce. Szefem wytwórni jest animator chicagowskiego środowiska muzycznego, archiwista, historyk i popularyzator gospel i bluesa, Steven B. Dolins.Marzec 2019 roku przyniósł dwa nowe tytuły z muzyką gospel: Elsa Harris "I Thank God", oraz Pastor Donald Gay "On A Glorious Day"

Elsa Harris: I Thank God

Nagrana przez pianistkę Elsę Harris wraz z organistą Richardem Gibbsem i perkusistą Curtisem Fondrenem płyta "I Thank God" przynosi 14 nagrań utworów w zdecydowanej większości wybranych z przebogatego skarbca tradycyjnych kompozycji amerykańskiej muzyki gospel. W programie obok powszechnie znanych utworów jak "Glory Glory Hallelujah", "Down By Riverside", "Joshua Fit the Battle", czy "How Great Tou Are", znajdziemy  zaadaptowane na trio wersje mniej znanych utworów, oraz kompozycje Doris Akers i Jessy Dixon. Elsa Harris to dziś jedna z najbardziej utalentowanych pianistek związanych z chicagowskim środowiskiem gospel. W swej pełnej nie tylko uduchowienia, ale też nieprzeciętnej energii grze, nawiązuje stylistycznie do bluesa, funku, soul, ale też muzyki klasycznej. Podczas "Looking for Trouble" na swej nowej płycie udowadnia też, iż jest wspaniałą, obdarzoną głębokim głosem wokalistką.

Pastor Donald Gay: On A Glorious Day


Pastor Donald Gay to dziś jeden z ostatnich żyjących legendarnych współtwórców złotej ery gospel music. W latach 50-tych i 60-tych jego albumy ukazywały się nakładem takich wytwórni jak Savoy i Chess. Artysta dysponuje głębokim, natchnionym głosem i pełną bluesa ekspresją.  Po 12 latach od czasu wydania płyty "Soulful Sounds" nagranej przez Donalda Gay ze swą siostrą Geraldine, wytwórnia The Sirens Records publikuje nowy album artysty: "On A Glorious Day" nagrany wraz z pianistą Cliffem Dubose, organistą Richardem Gibbsem i perkusistą Curtisem Fondrenem, oraz pięciorgiem zaproszonych przyjaciół uświetniających swą grą i śpiewem poszczególne utwory. Siłą tej płyty są autorskie kompozycje całej rodziny Pastora: Geraldine, Evelyn, Mildred i Gregory'ego, a 45-minutowy recital uzupełnia blisko półgodzinny wywiad z legendarnym artystą.
_______________________________________

- z Kraju:

KA1: Oddech
Rok temu cieszyliśmy się debiutancką płytą warszawskiej formacji SUOVA: "Somewhere In The Middle". Tymczasem dwóch wchodzących w skład tego zespołu muzyków: klawiszowiec Arcadius Mauritz i pochodzący z Pionek kontrabasista Artur Pruziński, już od 2015 roku równolegle wspóltworzą zespół o nazwie KA1. Muzyka zespołu oscyluje na pograniczu jazzu, rocka i ambitnej odmiany pop. Grupa ma na koncie album "EP-KA1" (2016), a 26 kwietnia ukaże się płyta formacji zatytułowana: "Oddech", promowana przebojowym videoclipem "Nowi My". Wokalistą i autorem tekstów do większości utworów jest, znany również z płyty "Somewhere In The Middle", Damian Całka. Skład KA1 uzupełniają: Monika Wierbiłowicz (wokal, klawisze), Jakub Sudoł (trąbka, gitara) i perkusista Mariusz "Szatan" Skodowski, a w nagraniu poszczególnych utworów na płytę "Oddech" wzięli też udział: Marek Elas i Edgar Makara (gitary), Andrzej Żubr (saksofon), oraz gościnnie Piotr Mazurek (gitara, chórki), Paweł Choina (gwizd) i Chór Wydziału Fizyki UW pod dyrekcją Katarzyny Płońskiej.
_______________________________________