Trudno wyobrazić sobie, iż gdyby kilkadziesiąt lat temu nie doszło do (nie)szczęśliwego wypadku samochodowego, na skutek którego kariera młodej, obiecującej tancerki Doris Mary Anne legła w gruzach, świat mógłby nie usłyszeć jednego z najwspanialszych głosów piosenki lat 50-tych -Doris Day. Pseudonim swój Doris zawdzięcza swemu pierwszemu wielkiemu przebojowi ''Day After Day'', który nagrała w wieku 15 lat.
W latach 40-tych Doris Day zdobyła niebywałą popularność występując z orkiestrami Boba Crosby'ego i Lesa Browna. Z tego okresu pochodzi wielki przebój roku 1945, ''Sentimental Journey''.
Doris Day śpiewająco zagrała w około czterdziestu filmach. ''It's Magic'' to wielki przebój jaki zaśpiewała na ekranie po raz pierwszy. Wówczas zadebiutowała jako śpiewająca aktorka w filmie z 1948 roku ''Romance on the High Sea''. Jeden z najsłynniejszych jej przebojów ''Que Sera Sera (Whatever Will Be, Will Be)'' pochodzi z kolei z filmu Alfreda Hitchcocka ''Człowiek, który wiedział za dużo'' (1956) i uhonorowana została Oscarem.
Aż osiem piosenek Doris Day zaśpiewała w filmie ''Calamity Jane''(1953). Warto wspomnieć, iż jedna z nich ''Secret Love'', również nagrodzona została Oscarem.
Inny jej słynny szlagier ''Perhaps, Perhaps, Perhaps'', był nową wersją kubańskiego przeboju ''Quizas, Quizas, Quizas'' z roku 1947, który Doris Day do repertuaru włączyła w 1965.
Doris Day nie oparła się też urokowi Świąt Bożego Narodzenia, nagrywając wraz chórem i orkiestrą Normana Luboffa jedną z najpiękniejszych bożonarodzeniowych piosenek, ponadczasową ''Silver Bells''.
Obszernym i bardzo reprezentatywnym zbiorem najsłynniejszych przebojów Doris Day, jest wydany w 2012 roku przez Sony Music, zawierający 69 nagrań 3-płytowy album "The Real... Doris Day. The Ultimate Collection".
Po wylansowane przez Nią przeboje nieustannie sięgają rozmaici artyści. Nowe wersje Jej przebojów usłyszymy m.in. na płytach takich wokalistek jak Cyrille Aimee ("It's A Good Day", 2014), czy Randi Tytingvag ("Three", 2015).
Na zdjęciu widzimy piękną, młodą, roześmianą dziewczynę - taką właśnie Ją zapamiętamy.
Piosenkarka i aktorka odeszła 13 maja, w wieku 97 lat w swoim kalifornijskim domu.
_____________________________
* nowe płyty
PATRONAT
Rafał Mokrzycki: Magical Chopin
Urodzony w 1991 roku w Warszawie pianista Rafał Mokrzycki, od kilku już lat zdobywa rozmaite nagrody i wyróżnienia podczas najbardziej prestiżowych przeglądów i festiwali fortepianowych. W repertuarze absolwenta warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina oraz wiedeńskiego Universität für Musik und Darstellende Kunst, znajdziemy utwory m.in. Bacha, Mozarta, Haydna, Beethovena, Liszta, Schumanna czy Brahmsa. Jednak swą pierwszą płytę artysta zdecydował się poświęcić utworom wybranym z dorobku Fryderyka Chopina. Na płycie "Magical Chopin" znajdziemy zgrabnie ułożony przegląd różnych form i gatunków muzycznych preferowanych przez Chopina, począwszy od form narracyjnych (Ballada g-moll op. 23), a skończywszy na tzw. miniaturach tanecznych (Mazurki op. 50 oraz walce).
Doskonale znany ze składu Atom String Quartet altowiolista Michał Zaborski debiutuje w roli lidera autorskim albumem "Feeling Earth". Na płycie znajdziemy siedem premierowych kompozycji, stanowiących zgrabne połączenie formuły współczesnego europejskiego jazzu z elementami etnicznymi. Wraz z liderem skład Michał Zaborski Quartet tworzą: Nikola Kołodziejczyk (fortepian), Maciej Szczyciński (kontrabas) i Michał Bryndal (perkusja). Zestawienie partii altówki z tradycyjną sekcją jazzową skutkuje zupełnie nowym brzmieniem i odkrywa nieznane dotąd możliwości wyrazu. W muzyce Zaborskiego dostrzeżemy ogromne doświadczenie jakie muzyk zdobywał w ciągu ostatnich lat nie tylko na polu muzyki improwizowanej, lecz także dzięki współpracy z artystami ze środowiska muzyki klasycznej. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż Michał Zaborski ma na koncie występy z takimi składami jak Orkiestra Filharmonii Lubelskiej, Orkiestra Filharmonii Łódzkiej, Radomska Orkiestra Kameralna i Sinfonia Varsovia. Doświadczenia zdobyte podczas niezliczonej ilości rozmaitych projektów w jakie nieustannie angażuje się muzyk, znalazły swe odzwierciedlenie w muzyce wypełniającej jego pierwszy w pełni autorski album, który ukazał się nakładem słowackiej wytwórni Hevhetia.
_____________________________________
Mateusz Strzelecki / Andrzej Paweł Ślązak: Dedykacja
Dwójka znakomitych kameralistów: Mateusz Strzelecki (skrzypce) i Andrzej Paweł Ślązak (fortepian), postanowiła oddać hołd wybitnym polskim kompozytorom, których utwory powstawały w cieniu wojny i niepokojów społecznych. Atmosfera towarzysząca powstałym w takich okolicznościach utworom nie sprzyjała ich dotarciu do szerokiego grona odbiorców. Przypomnienie i odświeżenie kilku wybitnych dzieł na skrzypce i fortepian, doskonale wpisało się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na płycie stosownie zatytułowanej "Dedykacja" znajdziemy kompozycje z lat 1925-1949 Karola Rathausa, Aleksandra Tansmana, Władysława Szpilmana, Józefa Kofflera i Romana Padlewskiego. Nagrania zrealizowane zostały we wrześniu i listopadzie 2018 roku w Sali Koncertowej Krzysztofa Pendereckiego w Radomiu.
_____________________________________
Etnos Ensemble: Gardens
Etnos Ensemble to istniejący od połowy 2016 roku zespół specjalizujący się w muzyce czerpiącej z folkloru całego świata, ze szczególnym naciskiem na muzykę polską, bałkańską i żydowską. Grupę tworzą czterej doskonale rozumiejący się muzycy, z których każdy jest jednocześnie wyjątkową indywidualnością i dysponuje własnymi doświadczeniami: klarnecista Bartosz Pacan, akordeonista Konrad Merta, wiolonczelista Piotr Gach i kontrabasista Łukasz Mazanek. "Gardens" to już drugi album zespołu, tym razem wydany przez sublabel prestiżowej wytwórni Requiem Records. Płytę wypełnia 9 autorskich kompozycji muzyków, oraz adaptacje tradycyjnych melodii z Macedonii ("Jovano Jovanke") i Polski ("In My Little Garden"). Ogrom emocji, znakomity warsztat instrumentalny i nieograniczona pomysłowość Etnos Ensemble w zakresie rytmicznych kreacji, sprawiają iż nowa płyta grupy to jedna z najciekawszych propozycji spod znaku muzyki etnicznej ostatnich kilku miesięcy.
_____________________________________
Michał Zaborski Quartet: Feeling Earth
_____________________________________
Fraktale: Dharma Bums
Fraktale: Dharma Bums
Istniejący od 2016 roku krakowski kwartet Fraktale specjalizuje się w muzyce łączącej w sobie inspirowany twórczością Ornette Colemana jazz, z elementami psychodelii spod znaku Velvet Underground i śmiałymi eksperymentami wybiegającymi poza jakiekolwiek ramy stylistyczne. Zespół tworzą: saksofonista Bartłomiej Szumilas, gitarzysta Filip Franczak, pianista Rafał Rataj i perkusista Michał Naróg. Grupa ma na koncie dwa albumy studyjne oznaczone jako: "I' i "II". Podobnie jak po wydaniu pierwszego z nich ukazała się płyta koncertowa ("On The Road"), tak i uzupełnieniem drugiego jest koncertowy krążek. Na "Dharma Bums” (bo tak zatytułowana jest płyta) znajdziemy większość utworów pochodzących z drugiego albumu, które obrazują ogromny potencjał koncertowy formacji i ukazują jak dopracowany w studio materiał ewoluuje podczas wystepów na żywo. Materiał zarejestrowano jesienią ub.roku w krakowskim Klubie Piękny Pies.
____________________________________
Tobiasz Siankiewicz: Time To Begin
Urodzony w Kędzierzynie-Koźlu saksofonista, flecista i kompozytor Tobiasz Siankiewicz sukcesywnie buduje swą muzyczną karierę za Oceanem, występując u boku takich muzyków jak m.in. Dr.Lonnie Smith czy Marvin Stamm. Tam właśnie muzyk w 2017 roku ukończył z wyróżnieniem Wydział Jazzu The City College of New York i tam właśnie zarejestrował i wydał swój debiutancki autorski album: "Time To Begin". Poza własnymi kompozycjami Siankiewicz sięga na nim również po utwory Enrico Pieranunziego, Freddiego Hubbarda i Stanleya Wileya. W nagraniach zarejestrowanych w brooklyńskim studio Riro Muzik, grającemu na saksofonach altowym i sopranowym oraz flecie Tobiaszowi Siankiewiczowi towarzyszą znakomici nowojorscy muzycy: trębacz Bruce Harris, pianista Alec Castro, kontrabasista Clovis Nicolas i perkusista Diego Maldonado. Płyta zyskuje coraz więcej pochlebnych recenzji w rozmaitych jazzowych periodykach jak m.in. opiniotwórczy portal All About Jazz.
____________________________________
teksty i skany: Robert Ratajczak
fot.: Sony Music