│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

22 maja 2019

2019/32: Adam Bałdych Quartet, 19.05.2019



* Rosław Szaybo 1933-2019

Rosław Szaybo w 2017 roku / fot.R.R.
W wieku 85 lat zmarł urodzony w Poznaniu Rosław Szaybo. Jeden z niewielu polskich artystów tak szeroko doceniony na całym świecie. Plakacista, fotografik, a dla miłośników muzyki i kolekcjonerów płyt, przede wszystkim projektant wielu znakomitych okładek płyt m.in. Eltona Johna, Roya Orbisona, Judas Priest, Santany, Janis Joplin, Milesa Davisa, Johna Williamsa czy Czesława Niemena i Krzysztofa Komedy.

Przez wiele lat artysta mieszkał za Oceanem oraz w Wielkiej Brytanii z powodzeniem realizując się nie tylko jako grafik i projektant, ale też przez kilkanaście lat pełniąc funkcję dyrektora artystycznego londyńskiej filii CBS.
Najsłynniejsze okładki, które wyszły z pracowni Rosława Szaybo to "British Steel" grupy Judas Priest i "The Clash" a w Polsce "Astigmatic" Krzysztofa Komedy, a w latach 80-tych "Iza" Izabeli Trojanowskiej.


Rosław Szaybo pozostawał cały czas czynny udzielając się zarówno artystycznie (jedna z ostatnich jego okładek to "Improludes" Piotra Wyleżoła, 2014), jak będąc mecenasem wielu wystaw i konkursów plastycznych. Ostatnio widziałem Pana Rosława w roku 2017 w roli Przewodniczącego Jury na uroczystym finale poznańskiego konkursu "30/30" na najlepszą okładkę płytową.
Rosław Szaybo zmarł 21 maja w swoim domu Warszawie.
____________________________________


* Ethno Port Poznań 2019



Przed nami już 12. edycja jedynego w swoim rodzaju międzykulturowego festiwalu Ethno Port Poznań. Podobnie jak w minionych latach, LongPlay objął swym patronatem również tegoroczny Ethno Port. 21 maja miała miejsce konferencja prasowa dotycząca Festiwalu, w której udział wzięli: Dyrektor CK Zamek Anna Hryniewiecka, Dyrektor Festiwalu Andrzej Maszewski oraz Koordynator Programu Bożena Szota. 


W tym roku wydarzenie odbędzie się w dniach 13-16 czerwca na terenie obiektów Centrum Kultury Zamek i jak zwykle poza koncertami obfitować będzie w rozmaite dodatkowe atrakcje: warsztaty muzyczne, taneczne, instrumentalne i rytmiczne, seanse filmowe, giełdę płyt winylowych, oraz program przygotowany specjalnie z myślą o najmłodszych odbiorców festiwalu.
Na trzech scenach zamkowych usłyszymy 13 koncertów artystów pochodzących z pięciu kontynentów (Azji, Afryki, obu Ameryk i Europy): Baul Meets Saz (Indie, Turcja), Nooran Sisters (Indie), Sofiane Saidi & Mazalda oraz Lemma - Souad Asla (Algieria), Tho Como Mamas (USA), Maya Youssef (Syria, Wlk. Brytania), The Garifuna Collective (Belize), Lankum (Irlandia), Lina Babilonia Y Son Ancestros (Kolumbia), Evritiki Zygia (Grecja), a także zespoły z Polski: znana z albumu omawianego na naszych łamach jazzowo-folkowa grupa Odpoczno (z gitarzystą Markiem Kądzielą w składzie), Laboratorium Pieśni i Kapela Brodów. 


Bożena Szota, Andrzej Maszewski i Anna Hryniewiecka / fot.R.R.
Konferencji prasowej, która odbyła się w Sali Kinowej CK Zamek, towarzyszył pokaz filmowy zmontowanego z myślą o tegorocznym festiwalu, programu muzycznego ukazującego sylwetki wykonawców, jacy w czerwcu pojawią się na ethnoportowych scenach.
Festiwalowi towarzyszy hasło: "Wsłuchaj się w świat", które w tym roku odnosi się też do "Strachu i Nadziei". Tak wyjaśnia to Andrzej Maszewski:
"Ethno Port Poznań dziś to zupełnie inne wydarzenie niż to z 2008 roku, gdy festiwal odbył się po raz pierwszy. Jego znaczenie na nowo określiła zmieniająca się wokół nas rzeczywistość, w której umiejętnie ogrywany medialnie STRACH, coraz mocniej wpływa na społeczną świadomość. W niektórych krajach dominuje obawa przed wojną, w innych na pierwszym miejscu lokują się zamachy terrorystyczne, islamski radykalizm i fale migracji, gdzie indziej z kolei najistotniejsze są konsekwencje zmian klimatycznych. Niezależnie jednak od tego, które z zagrożeń dominuje w danym społeczeństwie, lista niepokojących zjawisk jest wszędzie taka sama. Podobne są też proponowane sposoby pokonania zagrożeń. Wielu przywódców politycznych receptę widzi w odseparowaniu się od świata i dbałości o interes własny państwa. Każdy obcy, inny staje się w tym ujęciu konkurentem na drodze do ekonomicznej pomyślności i zagrożeniem dla wyidealizowanej tożsamości kulturowej. Na szczęście istnieją też przeciwstawne koncepcje poradzenia sobie z globalnymi wyzwaniami. Miejsce strachu zajmuje w nich NADZIEJA odwołująca się do najbardziej podstawowych, humanistycznych wartości naszej kultury. Ethno Port Poznań i jego publiczność opowiadają się jednoznacznie po stronie NADZIEI i z nią właśnie będziemy wsłuchiwać się w świat w tym roku".


Trio gospel The Como Mamas - jedna z gwiazd
 tegorocznego Ethno Portu
 fot.udost. przez CK Zamek



Szczegółowy program 4-dniowego muzyczno-międzykulturowego święta jakim będzie tegoroczny Ethno Port Poznań, oraz biogramy artystów znajdziecie: TUTAJ.
____________________________________

* Adam Bałdych Quartet, 19.05.2019

Po dwóch genialnych albumach zrealizowanych wraz z triem norweskiego pianisty Helge Liena, kolejną płytą czołowego polskiego wiolinisty jazzowego Adama Bałdycha, od lat związanego z wytwórnią ACT,  jest album "Sacrum Profanum". Projekt ten jest próbą wpisania muzyki sakralnej w kontekst współczesnego świata i właściwych mu wolnością interpretacji i ekspresją. To album bardzo uduchowiony, a jednocześnie zrealizowany w formie nieskrępowanej improwizacji i przy użyciu współczesnych środków artystycznych.
19 maja w Sali Wielkiej CK Zamek w Poznaniu w ramach cyklu JazZamek, odbył się koncert prezentujący najnowszy projekt naszego czołowego jazzowego skrzypka i kompozytora. Poznańskiej premierze koncertowej albumu "Sacrum Profanum" patronował LongPlay.

Na scenie Adamowi Bałdychowi towarzyszyli muzycy, z którymi muzyk pracował podczas nagrywania płyty: Krzysztof Dys (fortepian), Michał Barański (kontrabas) i Dawid Fortuna (perkusja). Kwartet już od pewnego czasu jest w trasie promującej najnowszy album, dzięki czemu słuchaliśmy muzyków doskonale zgranych i świetnie się rozumiejących. Naturalnej swobodzie z jaką artyści zaprezentowali ten szczególny program towarzyszyły znakomicie dopasowane do poszczególnych utworów wizualizacje i filmy.


Autorskie opracowania historycznych utworów, takich jak średniowieczna "Bogurodzica", XI-wieczna "O virga ac diadema" mistyczki, wizjonerki i uzdrowicielki Hildegardy z Bingen, "Miserere” XVII-wiecznego włoskiego kompozytora i śpiewaka Gregorio Allegriego, czy "Koncert na altówkę i orkiestrę" współczesnej rosyjskiej awangardzistki Sofii Gubaiduliny, przeplatane były własnymi kompozycjami Adama Bałdycha, tworząc spójny i koncepcyjny program.


Bałdych stosował rozmaite techniki, często grając pizzicato i pomysłowo poszerzając możliwości wyrazowe skrzypiec. Wykorzystując rozmaite efekty dźwiękowe, nowy kwartet czołowego polskiego skrzypka jazzowego osiągnął brzmienie, dalece wybiegające poza tradycyjną formułę jazzu.
Program "Sacrum Profanum" to nie tylko religijne uniesienia i klimat modlitewnej medytacji. Muzyka jakiej słuchalismy podczas koncertu obfitowała również w bardzo dynamiczne fragmenty i pełne żywiołowej ekspresji uniesienia.


Po dokonaniach Adama Bałdycha z Triem Helge Lienia i znakomitych koncertach tej konstelacji jakich byłem świadkiem, niesłusznymi okazały się moje obawy co do kolejnego projektu muzyka, zrealizowanego w zupełnie innym składzie i dedykowanego nieco odmiennej estetyce. Tak jak wcześniejsze projekty artysty (m.in. z pianistą Yaronem Hermanem, czy formacjami Imaginary Quartet i Baltic Gang), tak i najnowsze przedsięwzięcie tego wyjątkowego muzyka, nasycone jest świeżością i niepowtarzalnością, stanowiąc kolejny sukcesywny krok naprzód.

Poznański koncert "Sacrum Profanum" okazał się znakomitym zwieńczeniem kolejnego sezonu koncertowego cyklu JazZamek, który powróci do Poznańskiego Zamku dopiero po letniej przerwie.



JazZamek #23: Adam Bałdych Quartet "Sacrum Profanum", 19.05.2019 -CK Zamek Poznań
Adam Bałdych - skrzypce
Krzysztof Dys - fortepian
Michał Barański - kontrabas
Dawid Fortuna - perkusja
____________________________________

nowe płyty

Arek Czernysz Trio: Breath (BCD Records)

Akordeonista i kompozytor Arek Czernysz jest absolwentem Katedry Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie kształcił się pod okiem Sławka Jaskułke i Cezarego Paciorka. W roku 2016 młody artysta powołał do życia własny skład, którego brzmienie oparte jest na akordeonie i towarzyszącej mu jazzowej sekcji rytmicznej. Do współpracy zaprosił znakomitych muzyków, którzy mimo młodego wieku dysponują ogromnym doświadczeniem zdobywanym w ramach rozmaitych przedsięwzięć i projektów: kontrabasistę Filipa Arasimowicza oraz perkusistę i kompozytora Antoniego Wojnara (znanego z formacji Almost Jazz Group, oraz z niedawno wydanej, świetnej płyty autorskiej "The Nochats' Dance"). Mimo krótkiego stażu formacja może poszczycić się już wieloma sukcesami zdobywanymi w ramach rozmaitych przeglądów i festiwali europejskich, jak choćby 42.Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy "Citta di Castelfidardo" we Włoszech, czy krajowe festiwale Jazz Juniors 2018 i Blue Note Poznań Competition 2016. W kwietniu ukazał się debiutancki album formacji Arek Czernysz Trio: "Breath". Siedem utworów wypełniających bardzo starannie wydaną przez wytwórnię BCD Records płytę, wypełnia 7 autorskich kompozycji lidera oscylujących wokół jazzu, muzyki etnicznej i ilustracyjnej oraz klasyki.
________________________________________

Marcelina Gawron: Notes Of Life (SJ Records)


"Notes Of Life" jest pierwszym autorskim albumem wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów Marceliny Gawron. Już wcześniej jednak mieliśmy okazję usłyszeć pochodzącą z Jaworzny w Beskidzie Wyspowym wokalistkę na płycie "Podróż" gitarzystki i kompozytorki Kasi Zawieracz. Klasycznie wykształcona artystka udziela się też w takich projektach jak Solosters czy Soul'n'Voices. Swoją autorską płytę Marcelina Gawron nagrała z kwartetem tworzonym przez znakomitych muzyków polskiej sceny jazzowej: trębacza Roberta Majewskiego, odpowiedzialnego również za aranżacje pianistę Adama Jarzmika, kontrabasistę Michała Barańskiego i wszechstronnego perkusistę Piotra Budniaka. Tak starannie dobrany skład zapewnił zgromadzonym na płycie dziewięciu piosenkom, wyjątkowe brzmienie i oprawę. Każdy z utworów to osobna opowieść artystki dotycząca rozmaitych doświadczeń i przeżyć. Znajdziemy tu zarówno elementy typowe dla współczesnej wokalistyki, jak nawiązania do jazzowej tradycji.
________________________________________

teksty i skany: Robert Ratajczak
fot.: R.R., ACT, oraz udost. przez CK Zamek