* nowe płyty
- z Kraju
Michał Wróblewski Radiostatik: Lucid Dream
(Filharmonia Szczecin)
Pochodzący z Gorzowa Wlkp. pianista i kompozytor jazzowy, urodzony w 1983 roku Michał Wróblewski, po olśniewającym debiucie fonograficznym, jakim okazała się płyta jego tria: ''I Remember'' (2011) i orkiestrowym, zrealizowanym z wielkim rozmachem projekcie "Jazz i Orkiestra" (2013), w 2014 roku wrócił do konwencji tria fortepianowego płytą ''City Album''. Kolejna płyta artysty to ponownie projekt zrealizowany z orkiestrą. Jest to jednak przedsięwzięcie dalece odbiegające od formuły poprzednich albumów, skłaniające się ku podszytej rapem i hip-hopem muzyce soul, funk i r'n'b. Projekt Michał Wróblewski Radiostatik. jest efektem spotkania polskiego pianisty z amerykańskimi muzykami, do którego doszło dzięki współpracy Wróblewskiego z gwiazdą światowego jazzu Terencem Blanchardem. Album "Lucid Dream" nagrany został z wokalistą Andre Washingtonem i raperem Raashanem Ahmadem, polskimi muzykami Andrzejem Gondkiem (gitara), Michałem Kapczukiem (gitara basowa) i Sebastianem Kuchczyńskim (perkusja), oraz Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie pod dyrekcją Adama Banaszaka. Autorem słów i muzyki jest Michał Wróblewski, a koncepcyjna płyta jest jak mówi jej twórca: "muzyczną opowieścią o snach i świadomości, w której kolejne utwory opowiadają historię snu z perspektywy śniącego". Nagranie wypełniające album "Lucid Dream" zrealizowane zostało 26 lutego 2018 roku w Sali Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
______________________________________
Eskaubei & Tomek Nowak Quartet: Sweet Spot
(FPJ Records)
Połączenie formuły kwartetu jazzowego z hip-hopem i rapem to amalgamat mający wielu zagorzałych zwolenników. Świadczy o tym sukces albumów firmowanych przez rzeszowskiego rapera Eskaubei (Bartłomiej Skubisz) wraz z formacją Tomek Nowak Quartet:: "Będzie dobrze" i "Tego chciałem", oraz gorąco przyjmowane koncerty tej konstelacji. Dzięki takiej formie rap zdecydowanie zyskuje stając się znośnym nawet dla odbiorców na co dzień stroniących od rytmicznych melodeklamacji. Trzecią płytą jaka ukazała się w trakcie blisko 5-letniej już działalnosci mającej na koncie ok. 100 koncertów efemerydy Eskaubei & Tomek Nowak Quartet, jest album "Sweet Spot". Na nowej płycie groove spotyka się ze swingiem, tradycja z nowymi kierunkami rozwoju muzyki improwizowanej, a ciepły soulowy vibe z surowością jazzu. Album ukazał się nakładem wydawnictwa Fundacji Polski Jazz, organizatora ogólnopolskiej trasy koncertowej prezentującej poprzednią płytę konstelacji. “Bardzo intensywnie pracowaliśmy nad albumem. Po blisko 5 latach wspólnego grania i ponad setce koncertów czujemy, że muzyczny “sweet spot” tego zespołu jest coraz bliżej. Mamy nadzieję, że słuchacze poczują to samo” – mówią muzycy.
______________________________________
Raul Koczalski - String Concertos
(Acte Prealable)
Polski pianista i kompozytor Raul Koczalski (1885-1948) znany był głównie jako znakomity pianista, jednak jego własne utwory pochodzące z pierwszej połowy XX wieku reprezentujące rozmaite formy kompozytorskie (symfonie, koncerty, pieśni i dzieła kameralne), w dużej części nie zostały jeszcze odkryte i rozpowszechnione na płytach. Wydana przez wytwórnię Acte Prealable płyta "Raul Koczalski – String Concertos” zarejestrowana w Filharmonii Lubelskiej im. Henryka Wieniawskiego przynosi dwa znakomite utwory uzupełniające dotychczasową lukę w polskiej fonografii. Zaprezentowane na płycie: Koncert skrzypcowy A-dur op. 84 i Koncert wiolonczelowy h-moll op. 85, to utwory mające pod postacią tego albumu swe światowe premiery fonograficzne. Wykonawcą jest Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie pod dyrekcją Wojciecha Rodka i znakomici soliści: Agnieszka Marucha (skrzypce) i Łukasz Tudzierz (wiolonczela). Skrzypaczka, kameralistka i ceniony pedagog Agnieszka Marucha, której słuchamy w pierwszej częsci programu płyty, jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, oraz Hochschüle der Künste w Bernie. Znana m.in. z Tria Galant i Opium String Quartet artystka, ma na koncie już 9 znakomitych płyt z repertuarem obejmującym m.in. utwory Zygmunta Stojowskiego, Ryszarda Siedlickiego, Naji Hakim i Hansa Hubera.
______________________________________
- ze Świata
Doug MacDonald: CaliFournia Quartet
(dmacmusic)
The Dave Wilson Quartet: One Night at Chris'
(Dave Wilson Music)
Bennett Paster: Indivisible
(B.Paster)
Edmar Castaneda - Grégoire Maret: Harp vs. Harp
(dmacmusic)
Swój specyficzny styl gry gitarzysta Doug MacDonald oparł na tradycji sięgającej dokonań takich muzyków jak Herb Ellis, Wes Montgomery, czy Joe Pass. Muzyk dorastał w Honolulu, następnie osiadł w Los Angeles, jednak od 1990 roku jego stałą bazą jest Nowy Jork. To tam właśnie miał okazję występować u boku takich gwiazd jak Stan Getz, Sarah Vaughan, Buddy Rich, czy Hank Jones. Tam też działa do dziś nagrywając i występując z własnym trio i kwartetem, a także z 13-osobowym zespołem The Jazz Coalition. Dziś Doug MacDonald ma na koncie kilkanaście albumów firmowanych własnym nazwiskiem, zrealizowanych w rozmaitych konfiguracjach. W lutym tego roku ukazał się kolejny album gitarzysty: "Organisms", tymczasem już od 3 maja możemy cieszyć się kolejnym dokonaniem muzyka, jakim jest album: "CaliFournia Quartet". Płyta w większości wypełniona własnymi kompozycjami Douga MacDonalda, nagrana została z nowym kwartetem, w którym poza gitarą lidera słyszymy saksofon Kima Richmonda, kontrabas Harveya Newmarka i perkusję Paula Kreibicha.
______________________________________
(Dave Wilson Music)
Pochodzący z Bronxville saksofonista Dave Wilson naukę gry pobierał u takich mistrzów jak Dave Liebman i Joe Lovano. Jego głównymi instrumentami są saksofony (tenorowy, sopranowy i altowy), lecz niejednokrotnie muzyk sięga też po klarnet i flet. Od lat prowadzi własny big band oraz kwartet i trio, oraz występuje u boku takich znakomitości jak Wynton Marsalis, czy Lew Soloff. Jego autorskie albumy nagrywane w różnych konstelacjach, a ukazujące się od 2011 roku nakładem takich wytwórni jak Dreamscape, Summit Records czy Zoho, zdobywają znakomite recenzje w tak znaczących periodykach jak DownBeat, All About Jazz i Jazz Times. Nowy album Dave'a Wilsona "One Night at Chris'" nagrany został podczas koncertu w filadelfijskim klubie Chris Jazz Café, a saksofoniście towarzyszą: pianista Kirk Reese, basista Tony Marino i perkusista Dan Monaghan. Poza kompozycjami lidera w programie koncertu znalazły się też takie utwory jak "Summertime" George'a Gershwina, czy jazzowe interpretacje "Norwegian Wood" The Beatles i "Friend of the Devil" Jerry'ego Garcii.
______________________________________
(B.Paster)
Urodzony w 1970 roku w Waszyngtonie, a od 1996 roku osiadły na Brooklynie pianista, keyboardzista, kompozytor i producent Bennett Paster jest dziś jednym z najbardziej kreatywnych i wszechstronnych nowojorskich muzyków. Muzyk ma za sobą gorąco przyjmowane koncerty nie tylko w USA, ale też na Karaibach, w Ameryce Południowej, Azji Środkowej i Europie. Występował też z wieloma gwiazdami jazzu i bluesa jak Wallace Roney, Keb Mo, Kurt Elling, Billy Hart, czy Peter Erskine. Artysta angażuje się w rozliczne projekty prowadząc równolegle własne trio, sekstet, oraz realizując się w ramach własnych projektów Bennet Paster's Funktet i Grupo Yanqui. Swój nowy album "Indivisible", pianista nagrał z udziałem kontrabasisty Jeffa Hanleya, perkusisty Tony'ego Masona, oraz czterech innych muzyków pojawiających się w poszczególnych utworach. Płytę wypełnia 10 autorskich utworów Bennetta Pastera, pełnych wyczuwalnego groove'u i naturalnego feelingu. Znajdziemy tu elementy zarówno samby, funku i fusion, jak argentyńskiego tanga.
______________________________________
Aż osiem nowych tytułów dotarło do nas z wytwórni ACT. Trzy z nich swą premierę będą miały dopiero w czerwcu.
Edmar Castaneda - Grégoire Maret: Harp vs. Harp
(ACT)
Urodzonego w Genewie wirtuoza harmonijki ustnej Grégoire Mareta znamy doskonale nie tylko dzięki jego współpracy z takimi tuzami współczesnego jazzu jak Pat Metheny, Marcus Miller czy Herbie Hancock, ale też dzięki kolaboracjom z polskimi muzykami: Krzysztofem Herdzinem, Markiem Napiórkowskim i Robertem Kubiszynem. Nowym albumem, na którym usłyszeć będziemy mogli urodzonego w Genewie wirtuoza harmonijki ustnej Grégoire Mareta, jest płyta "Harp vs. Harp" nagrana we wrześniu ub.roku w Nowym Jorku z kolumbijskim harfistą Edmarem Castanedą specjalizującym się w grze na wenezuelskiej odmianie harfy: arpa llanera. Na płycie znajdziemy zarówno autorskie kompozycje obu muzyków, jak ciekawą interpretację argentyńskiego tanga "Romance de Barrio" Anibala Troilo i Homero Manzi, utwory legendarnych brazylijskich gitarzystów Jacoba do Bandolima ("Santa Morena") i Luiza Bonfy ("Manha de Carnaval"), czy wreszcie bardzo stylową wersję ballady Charliego Hadena: "Our Spanish Love Song". Płyta ukaże się 14 czerwca 2019, a jej recenzja dostępna będzie już w nr 6/2019 magazynu Jazz Forum.
______________________________________
Jazz at Berlin Philharmonic IX: Pannonica
(ACT)
"Pannonica", taki tytuł nosi dziewiąta już płyta jaka wydana zostanie przez wytwórnię ACT w tematycznym cyklu "Jazz at Berlin Philarmonic" dokumentującym wyjątkowe koncerty odbywające się w Berlińskiej Filharmonii. Tym razem jest to rejestracja programu jaki zaprezentowany został 6 stycznia. W międzynarodowym przedsięwzięciu, którego inicjatorem był fiński pianista Iiro Rantala, wzięli poza nim udział tak znakomici muzycy jak: saksofoniści Ernie Watts (USA) i urodzona w Szczecinie Angelika Niescer (Niemcy), wokalistka Charenee Wade (USA), basista Dan Berglund (Szwecja) i perkusista Anton Eger (Norwegia). Koncert dedykowany był pamięci zwanej Baronową Jazzu Kathleen Annie Pannonice de Koenigswarter, wielkiemu mecenasowi muzyki jazzowej patronującej m.in. działalności artystycznej Charliego Parkera i Theloniousa Monka. Na koncertowej płycie usłyszymy utwory wielkich jazzmanów wszech czasów jak: Monk, Sonny Rollins, Horace Silver i Bud Powell.
______________________________________
Luca Aquino: Italian Songbook
(ACT)
Na swej nowej płycie włoski trębacz Luca Aquino, znany z wspólnych albumów nagranych m.in. z Paolo Fresu i Manu Katche, oraz wieloletniej współpracy z piosenkarzem i kompozytorem Lucio Dalla, prezentuje prawdziwe skarby włoskiej muzyki filmowej i popularnej, podane z ujmującym jazzowym posmakiem. Wśród utworów znajdziemy filmowe tematy Ennio Morricone, Nino Roty, ale też utwory Adriano Celentano i wspomnianego Lucio Dalla, oraz włoski utwór Cheta Bakera: "So che ti perderó". Grającemu na trąbce, flugelhornie i puzonie Lucy Aquino towarzyszy nadająca utworom przestrzeni Orchestra Filharmonica di Benevento pod dyrekcją Giovanni Francesca. Płyta ukaże się 14 czerwca.
______________________________________
SHALOSH: Onwards and Upwards
(ACT)
Zawiązane cztery lata temu trio SHALOSH tworzą pochodzący z Izraela: pianista Gadi Stern, kontrabasista David Michaeli i perkusista Matan Assayag. Od początku działalności muzycy postawili na budowanie symbiozy jazzu z innymi gatunkami muzycznymi, przekraczając tym samym wszelkie granice stylistyczne i obalając istniejące definicje. Ich debiutancki album "The Bell Garden" z 2014 roku wywołał mnóstwo pozytywnych reakcji zarówno ze strony międzynarodowej krytyki jak nabywców płyty. Muzycy z równym zaangażowaniem podchodzą do jazzowych transkrypcji dzieł Brahmsa jak utworów Nirvany. Nowy album zespołu "Onwards and Upwards" to kolejny konsekwentny krok na obranej kilka lat temu drodze. W programie płyty obok własnych kompozycji muzyków znajdziemy ciekawą wersję standardu Richarda Rodgersa "You'll Never Walk Alone" i oryginalną przeróbkę przeboju "Take On Me" grupy a-ha.
______________________________________
Serena Fisseau & Vincent Peirani: So Quiet
(ACT)
Urodzony w Nicei Vincent Peirani to muzyk z kręgu artystów pracujących na opinię akordeonu jako pełnoprawnego instrumentu w muzyce improwizowanej. W ostatnich latach Peirani dał się poznać jako niezwykle kreatywny i wszechstronny muzyk, współpracujący z całą rzeszą najwybitniejszych osobowości współczesnego jazzu. Warto wspomnieć w tym miejscu o konstelacjach z udziałem akordeonisty, wśród których grubą czcionką zapisały się takie projekty jak: "Bonafied" (2013) Richarda Bony, duet z pianistą Michaellem Wollnym "Tandem" (2016), "Mediterraneo" (2017) z triem pianisty Stefano Bolani, czy "Out Of Land" (2017) w kwartecie z Wollnym, Emile Parisienem i Andreasem Schaererem. Nowy album muzyka "So Quiet" nagrany z wokalistką Sereną Fisseau to kolejne wielkie wyzwanie. Tym razem Peirani zapewnia żeńskiemu wokalowi całą oprawę instrumentalną grając na akordeonie, accordinie, klawiaturze Wurlitzer, fortepianie, ale też ...plastikowych zabawkach. Artyści "wzięli na warsztat" m.in. utwory The Beatles, Burta Bacharacha, Serge Gainsbourga i Antonio Carlosa Jobima.
______________________________________
Gwilym Simcock: Near and Now
(ACT)
Walijski pianista i kompozytor Gwilym Simcock, dostrzeżony został w muzycznym świecie już dobrych kilka lat temu jako instrumentalista doskonale potrafiący łączyć w swej grze elementy jazzu z muzyką klasyczną. Artysta ma na koncie kilka doskonale przyjętych albumów wydanych pod własnym nazwiskiem, oraz wspólne płyty m.in. z Timem Garlandem, Billem Brufordem i Samem Trockattem. Od roku 2008 współpracuje z rosyjskim wirtuozem kontrabasu Yurim Goloubevem współtworząc z nim formację SGS Group, oraz nagrywając z nim wspólne płyty: ''Metafore Semplici'' (2009) i doskonały koncertowy album ''Reverie at Schloss Elmau'' (2014). Najnowsze dzieło muzyka to album "Near and Now" nagrany solo we własnym berlińskim domu, a dedykowany wielkim mistrzom taki jak: Billy Childs, Brad Mehldau i Russell Ferrante.
______________________________________
Daniel Garcia Trio: Travesuras
(ACT)
Okrzyknięty przez europejskich krytyków muzycznych mianem "jednego z najbardziej ekscytujących głosów nowego pokolenia hiszpańskiego jazzu", pianista i kompozytor Daniel Garcia to artysta bezproblemowo łączący estetykę muzyki flamenco z idiomem współczesnego jazzu. Jego własne kompozycje charakteryzuje gorący temperament, ekspresja, melodyka oraz nadzwyczajna finezja. Uczeń samego Danilo Péreza jest też błyskotliwym wirtuozem jazzowej klawiatury, zapraszanym do współpracy przez takich muzyków jak choćby Arturo Sandoval i Greg Osby. Osiadły w USA artysta od kilku lat regularnie publikuje albumy firmowane własnym nazwiskiem. Swą nową płytę "Travesuras" firmowaną jako Daniel Garcia Trio, pianista nagrał z wieloletnimi muzycznymi przyjaciółmi: Reinerem Elizarde "El Negrón" (kontrabas) i, znanym z zespołu Alfredo Rodrigueza, Michaelem Oliverą (perkusja). Gościnnie w dwóch utworach muzyków wspomaga znakomity flecista Jorge Pardo.
Max Stadtfeld: Stax
(ACT)
Z dopiskiem: "young german jazz" wydany został album "Stax" firmowany przez perkusistę i kompozytora Maxa Stadtfelda, absolwenta Akademii Muzycznej i Teatralnej w Lipsku. Prowadzona przez niego od kilkunastu miesięcy grupa, w której składzie znaleźli się jedni z najbardziej obiecujących młodych muzyków osiadłych w Kolonii, to zespół świetnie zgranych instrumentalistów, których łączy wspólna pasja i znakomite porozumienie. Na albumie "Stax" jazzowa tradycja łączy się ze świeżością i młodzieńczym entuzjazmem. Instrumentarium zespołu to saksofon tenorowy (Matthew Halpin), gitara (Bertram Burkert), kontrabas (Reza Askari) i perkusja (lider Max Stadfeld). Kompozytorem ośmiu z dziesięciu utworów wypełniających krązek jest Stadtfeld, a pozostałe to utwory Cole Portera ("Begin The Beguine") i George'a Burnsa ("Kinken").
Okrzyknięty przez europejskich krytyków muzycznych mianem "jednego z najbardziej ekscytujących głosów nowego pokolenia hiszpańskiego jazzu", pianista i kompozytor Daniel Garcia to artysta bezproblemowo łączący estetykę muzyki flamenco z idiomem współczesnego jazzu. Jego własne kompozycje charakteryzuje gorący temperament, ekspresja, melodyka oraz nadzwyczajna finezja. Uczeń samego Danilo Péreza jest też błyskotliwym wirtuozem jazzowej klawiatury, zapraszanym do współpracy przez takich muzyków jak choćby Arturo Sandoval i Greg Osby. Osiadły w USA artysta od kilku lat regularnie publikuje albumy firmowane własnym nazwiskiem. Swą nową płytę "Travesuras" firmowaną jako Daniel Garcia Trio, pianista nagrał z wieloletnimi muzycznymi przyjaciółmi: Reinerem Elizarde "El Negrón" (kontrabas) i, znanym z zespołu Alfredo Rodrigueza, Michaelem Oliverą (perkusja). Gościnnie w dwóch utworach muzyków wspomaga znakomity flecista Jorge Pardo.
______________________________________
Max Stadtfeld: Stax
(ACT)
Z dopiskiem: "young german jazz" wydany został album "Stax" firmowany przez perkusistę i kompozytora Maxa Stadtfelda, absolwenta Akademii Muzycznej i Teatralnej w Lipsku. Prowadzona przez niego od kilkunastu miesięcy grupa, w której składzie znaleźli się jedni z najbardziej obiecujących młodych muzyków osiadłych w Kolonii, to zespół świetnie zgranych instrumentalistów, których łączy wspólna pasja i znakomite porozumienie. Na albumie "Stax" jazzowa tradycja łączy się ze świeżością i młodzieńczym entuzjazmem. Instrumentarium zespołu to saksofon tenorowy (Matthew Halpin), gitara (Bertram Burkert), kontrabas (Reza Askari) i perkusja (lider Max Stadfeld). Kompozytorem ośmiu z dziesięciu utworów wypełniających krązek jest Stadtfeld, a pozostałe to utwory Cole Portera ("Begin The Beguine") i George'a Burnsa ("Kinken").
teksty i skany: Robert Ratajczak