* nowe płyty
PATRONAT
Woch & Guzik Duo: One week in Rio
(DUX)
Adam Woch i Robert Guzik to dziś jedni do najciekawszych gitarzystów klasycznych w Europie. Swoją współpracę pod szyldem Woch & Guzik Duo rozpoczęli w 2011 i potrzebowali zaledwie 3 lat, aby wystąpić w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych na świecie, słynnej nowojorskiej Carnegie Hall. Po występie można było przeczytać iż koncert polskiego duetu cechowały: "piękne zestrojenie, ujednolicone brzmienie, wyśmienita technika i wypracowany odpowiedni balans". Do największych dotychczasowych sukcesów duetu zaliczyć można zajęcie II miejsca na X Europejskim Konkursie Gitarowym „Enrico Mercatali” we Włoszech i sukces odniesiony podczas Międzynarodowego Konkursu IBLA Grand Prize (2013), oraz III nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Olsztynie. W repertuarze duetu znajdziemy utwory takich twórców jak m.in.: Jean-Philippe Rameau, Claude Debussy, Manuel de Falla, czy Astor Piazzolla. Ich debiutancki album "One week in Rio" zawiera dwie światowe premiery: zupełnie nową wersję "Historii Tanga" Astora Piazzolli na skrzypce i dwie gitary, oraz 7-częściową suitę, która posłużyła za tytuł całej płyty, skomponowaną specjalnie dla polskiego duetu przez Sergio Assadę, muzyka współtworzącego wraz z bratem Odairą, jeden z najsłynniejszych dziś duetów gitarowych świata, Assad Brothers. W pierwszym z wymienionych utworów gitarzystom gościnnie towarzyszy skrzypaczka Roksana Kwaśnikowska. Wśród kompozytorów, których utwory pojawią się na płycie znajdziemy również m.in.: Marco Pereirę i Egberto Gismontiego.
___________________________________________
Piotr Przedbora: Guitar EVol.3ution + Orchestra
(DUX)
Wielokrotnie nagradzany gitarzysta Piotr Przedbora z powodzeniem wykonuje repertuar muzyczny od klasycyzmu po współczesność. Pochodzący z Tomaszowa Mazowieckiego młody muzyk jest stypendystą: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rządu Polskiego w programie „Młoda Polska”, Marszałka Województwa Łódzkiego, Prezydenta miasta Tomaszowa Mazowieckiego oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Jest również laureatem ponad 20 konkursów rangi międzynarodowej i ogólnopolskiej, w tym 19 pierwszych miejsc i 3 Grand Prix. "Guitar EVol.3ution" to już trzeci album Piotra Przedbory wydany przez wytwórnię DUX, a zarazem kolejny po wydanej pod patronatem LongPlay kameralnej płycie "Guitar EVol.2ution" (2017). Tym razem gitarzyście towarzyszy orkiestra Sinfonia Iuventus, a repertuar albumu obejmuje trzy utwory: transkrypcję słynnego Koncertu na altówkę i orkiestrę Krzysztofa Pendereckiego, Koncert na gitarę, kotły i smyczki op. 115 Krzysztofa Meyera oraz Arioso e furioso Mikołaja Góreckiego. Orkiestrą towarzyszącą gitarze Piotra Przedbory dyrygują: Krzysztof Penderecki, Maciej Tworek i Dawid Runtz.
___________________________________________
Augie Haas: Dream A Little Dream
(Playtime Music)
Pochodzący z Milwakee, a osiadły w Nowym Jorku trębacz, kompozytor i pedagog Augie Haas na przestrzeni lat współtworzył rozmaite formacje, jak np. Vanguard Jazz Orchestra, Birdland Big Band, czy zespoły Harry'ego Connicka Jr. Muzyk współpracował też z m.in. Marią Schneider, Ryanem Truesdellem i Orkiestrą Franka Derricka. Na swym nowym albumie, który ukaże się 30 sierpnia nakładem Playtime Music, Augie Haas udowadnia iż jest nie tylko znakomitym instrumentalistą, ale też dysponującym wyjątkowym głosem i sposobem interpretacji wokalistą. W nagraniach wypełniających album "Dream A Little Dream”, artyście towarzyszą nie tylko znakomici muzycy sesyjni (Carmen Staaf - fortepian i organy, Dick Sarpola - kontrabas i gitara basowa, oraz Jared Schonig - perkusja), ale też prowadzony przez Suzanne Ornstein, 14-osobowy zespół smyczkowy, nadający utworom głębi i przestrzeni. Płytę wypełnia zestaw znanych utworów z kręgu muzyki pop i rocka w ciekawych, pełnych świeżych pomysłów aranżacjach. Znajdziemy tu m.in. "Blackbird" Beatlesów, "Georgia On My Mind" Raya Charlesa, czy "Love Me Tender" Elvisa Presleya.
___________________________________________
Mark Doyle: Watching The Detectives. Guitar Noir III
(Free Will Records)
Gitarzysta, aranżer i producent Mark Doyle, pierwszy znaczący sukces w branży muzycznej osiągnął już jako nastolatek, kiedy prowadzona przez niego grupa Jukin ’Bone, podpisała kontrakt z wytwórnią RCA. W kolejnych latach współpracował jako gitarzysta i producent z takimi artystami jak m.in. Leo Sayer, Hall & Oates, Judy Collins, Meat Loaf, Bryan Adams, czy grupa New Kids On The Block i Tiffany, a obecnie prowadzi mającą na koncie już sześć albumów grupę Mark Doyle & The Maniacs. 6 sierpnia nakładem wytwórni Free Will Records ukaże się nowy album Marka Doyle. Album "Watching The Detectives" jest trzecią odsłoną płytowego cyklu "Guitar Noir" zapoczątkowanego w roku 1999. Płytę w większości wypełniają oryginalne interpretacje tematów pochodzących z filmów i seriali kryminalnych takich jak "Kojak", "Johnny Staccato", czy "Kryptonim U.N.C.L.E.", ale też utwory wybrane z dorobku Franka Zappy ("America Drinks and Goes Home”), Louisa Cole'a ("Everytime”) i Elvisa Costello ("Watching The Detectives").
___________________________________________
Pablo Embon: Reminiscent Moods
(Pablo Embon)
Osiadły w Izraelu Pablo Embon urodził się i wychował w Argentynie, gdzie już jako siedmiolatek zaczął grać zarówno na fortepianie jak gitarze. Od wielu lat współpracuje z rozmaitymi artystami nie tylko jako sprawny i intuicyjny muzyk, ale też jako kompozytor, aranżer i producent nagrań. W roku bieżącym artysta postanowił opublikować album, będący od początku do końca samodzielnym dziełem. Pablo Embon sam skomponował cały materiał, sam zagrał na wszystkich instrumentach, nagrał i wyprodukował album, w końcu opublikował go nakładem własnego wydawnictwa. "Reminiscent Moods" przynosi 12 premierowych kompozycji łączących rozmaite gatunki i style, zagranych na gitarach, fortepianie, rozmaitych klawiaturach elektrycznych, basie i perkusji. Znajdziemy tu współczesny jazz, muzykę etniczną, fusion i pop, a wszystko to podane jest z wyjątkowym rozmachem i nadzwyczajną kreatywnością. Człowiek-orkiestra Pablo Embon i nagrany w Izraelu album "Reminiscent Moods", to jeden z najciekawszych i najbardziej oryginalnych projektów muzycznych jakie ujrzały światło dzienne w 2019 roku.
___________________________________________
Blind Lemon Jazz: After Hours
(Ofeh Records)
Blind Lemon Jazz to formacja powołana do życia przez amerykańskiego wokalistę, gitarzystę, autora piosenek i producenta nagrań, Jamesa Byfielda (Blind Lemon Pledge). Wraz z nim formację tworzą: wokalistka Marisa Malvino, pianista Ben Flint, basista Peter Grenell i perkusista Joe Kelner. Album "After Hours" przynosi premierowe kompozycje Byfielda nawiązujące do tradycji Great American Songbook i stylistyki jazzowej lat 20-tych, 30-tych i 40-tych. W utworach dostrzeżemy liczne wpływy i inspiracje dokonaniami takich kompozytorów jak: Hoagy Carmichael, George i Ira Gershwin, Cole Porter, Oscar Peterson, czy Mose Allison. Utrzymane w stylowo-archaicznej konwencji utwory tworzą zgrabny program przygotowany według starej dobrej amerykańskiej receptury. Tym samym zgodnie ze sloganem reklamującym album "After Hours", płyta jest rodzajem nowego rozdziału The Great American Songbook.
___________________________________________
Jesse Palter: Paper Trail
(Mack Avenue / Artistry)
"Paper Trail" to nowy album urodzonej w Detroit, a osiadłej w Los Angeles piosenkarki i autorki tekstów Jesse Palter. Wychowana w muzycznej rodzinie Jesse rozpoczęła naukę gry na fortepianie w wieku 7 lat, a swą najwcześniejszą edukację artystyczną zdobywała w teatrze muzycznym uczęszczając do gimnazjum specjalizującego się w sztukach scenicznych. Tam też zaczęła samodzielnie pisać muzykę i zgłębiła tajniki gry na oboju i trąbce. Jej wyjątkowy talent muzyczny sprawił iż w kolejnych latach współpracowała z m.in. Andrew Goldem i duetem Bass Brothers. W 2006 ukazał się debiutancki album artystki "I'm Beginning to See the Light” uhonorowany nagrodą Detroit Music Award w kategorii: najlepszy album jazzowy. W 2009 wraz z pianistą Samem Barshem, Palter założyła popową grupę Palter Ego, pod której szyldem ukazały się dwa albumy. Na swej nowej płycie zafascynowana twórczością Carole King, Sarah McLachlan i Sary Bareilles, Jesse Palter proponuje 10 autorskich piosenek dotyczących jej własnych przeżyć i codziennych spostrzeżeń. W nowocześnie zaaranżowanych utworach odnajdziemy pop, rock i posmak nowoczesnego jazzu, a wszystko to podane jest z głębokim szacunkiem dla tradycji i dokonań wielkich songwriterów z lat 70-tych. Album ukaże się 19 lipca nakładem wytwórni Mack Avenue.
___________________________________________
Steve Cole: Gratitude
(Mack Avenue / Artistry)
Przez wiele lat poza prowadzeniem własnego zespołu, amerykański saksofonista Steve Cole współpracował z takimi muzykami jak: Buddy Guy, Freddie Cole czy Junior Wells, oraz z Marcusem Andersonem i Jeffem Kashiwą współtworzył trio The Sax Pack. Zawsze jednak jako najlepszy sposób wyrażenia samego siebie stawiał przede wszystkim autorskie albumy w większości wypełnione własnymi kompozycjami. Takim właśnie jest po albumach "Pulse" (2013) i "Turn It Up" (2016), nowa płyta smooth jazzowego saksofonisty. "Gratitude" to album wyprodukowany przez Cole'a wraz z wieloletnim współpracownikiem i przyjacielem, saksofonistą Davidem Mannem. W nowych utworach muzyk wyraża wdzięczność dla tych wszystkich którzy wspierali go w trudnych chwilach i pomagali w różnorodny sposób. Muzyka tętni optymizmem, radością, nadzieją i wiarą w ludzką dobroć. To kolejny już album Steve'a Cole'a wypełniony mieszanką r'n'b, jazzu, bluesa i muzyki pop. Płyta ukaże się 26 lipca 2019.
___________________________________________
KIAP: Drift
(Hevhetia)
KIAP to czesko-norweskie trio zawiązane jesienią 2014 roku w Oslo przez przez absolwentów tamtejszej Akademii Muzycznej. Inicjatorem przedsięwzięcia jest urodzony w 1988 roku w Kladně czeski saksofonista i kompozytor Michał Wróblewski, wcześniej znany z kwintetu Mocca Malakka oraz z współpracy z orkiestrami Gustav Brom Big Band, Praga Conservatory Big Band i Big Band Czech. Formację KIAP powołał do życia wraz z dwojgiem przyjaciół poznanych podczas studiów w Norwegii, należących do grona najbardziej kreatywnych młodych norweskich jazzmanów. Gitarzysta Magnus Jonnum Grimnes ma za sobą doświadczenia w zespole rockowym, stąd jego styl gry nasączony jest swoistą agresją, jaką zgrabnie zaszczepia w jazzową konwencję. Z kolei grający na perkusji Magnus Sefaniassen Eide zdaje się być muzykiem na wskroś uniwersalnym, co czyni go dziś jednym z najbardziej wziętych młodych sidemanów w Oslo. Po trzech latach od płytowego debiutu formacji ("KIAP", 2016), skład przypomina o sobie albumem "Drift" nagranym wraz z niemieckim saksofonistą i klarnecistą Frankiem Gratkowskim, którego znać możemy m.in. z projektu The Multiple Joy[ce] Ensemble i albumu "9 Compositions for The Multiple Joy[ce] Ensemble by Matthias Schubert" (2013).
___________________________________________
Backspace (augmented): AD_DA
(Hevhetia)
Muzycy tworzący jedną z najbardziej oryginalnych grup polskiej sceny muzyki improwizowanej Backspace (augmented), z powodzeniem łączą brzmienia akustycznego akordeonu i elektrycznych skrzypiec z możliwościami współczesnej technologii. Skład zespołu to: akordeonista Zbigniew Chojnacki, skrzypek Łukasz Czekała i kornecista Marcin Albert Steczkowski. Wszyscy poza grą na instrumentach korzystają z rozmaitych instrumentów elektronicznych. 9 lipca nakładem słowackiej wytwórni Hevhetia ukazał się album tria Backspace zatytułowany "AD_DA", na którym dialog, interakcja i improwizacja oraz elektronika, a nawet przedmioty codziennego użytku, tworzą unikalne brzmienie i niepowtarzalny język muzyczny.
___________________________________________
Skolias & Bester: Rebetiko Poloniko
(For Tune)
Miłośnicy Jorgosa Skoliasa nie mogą w ostatnim czasie narzekać na brak nowych albumów artysty. W krótkim czasie ukazało się kilka płyt artysty eksponujących jego charyzmę, wyobraźnię i przede wszystkim robiące wrażenie nieograniczonych, możliwości wokalne. Po projekcie "Sefardix" (2013) współtworzonym przez wokalistę z Braćmi Oleś, albumie "Kolos" (2016) nagranym z synem, perkusistą Antonisem Skoliasem, oraz ubiegłorocznym albumie "Free" zrealizowanym z pianistą Piotrem Rachoniem, ukazała się kolejna płyta Jorgosa Skoliasa również nagrana w formule kameralnego duetu. Tym razem muzycznym partnerem charyzmatycznego wokalisty jest znakomity akordeonista Jarosław Bester, a projekt "Rebetiko Poloniko" oscyluje wokół tradycyjnej ulicznej muzyki greckiej rebetiko, której forma ukształtowała się na początku XX wieku. To właśnie tradycyjne utwory rebetiko posłużyły za punkt wyjścia do twórczych poszukiwań i improwizacji, które zarejestrowane w listopadzie ub. roku w krakowskim Studio 2002, wypełniły album wydany przez wytwórnię For Tune 4 czerwca.