│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

17 września 2019

2019/48: nowe płyty


* nowe płyty

Marcin Wądołowski Trio: Standards -LP
(Soliton)
"Standards" to czwarty autorski album znakomitego gitarzysty Marcina Wądołowskiego, który na płycie CD ukazał się w czerwcu 2016 roku. Album dedykowany jest wielkim mentorom Marcina: Markowi Blizińskiemu i Jarkowi Śmietanie, a w jej programie znajdziemy m.in. tematy Johna Coltrane'a i Milesa Davisa, podane w specjalnie przygotowanych przez gitarzystę aranżacjach. Materiał zarejestrowany został w Nord Audio Project Studio w trio, które wraz z gitarzystą i liderem tworzą: Piotr Lemańczyk (kontrabas) i Tyler Hornby (perkusja). 30 sierpnia nakładem wytwórni Soliton ukazała się winylowa wersja albumu zawierająca analogowy mastering (Piotr Łukaszewski, Custom 34 Studio) 7 utworów pochodzących z programu "Standards"Poza znakomitym, ciepłym analogowym brzmieniem jakie towarzyszy nam podczas słuchania albumu z płyty winylowej, minimalnie zmieniony został układ utworów, a temat "Take Five" podany został jako stylowa coda zamykająca program. Także szata graficzna okładki specjalnie dostosowana została  do formy longplaya.
_____________________________________

Tomasz Dąbrowski: When I Come Across
(Audio Cave)
26 września nakładem wytwórni Audio Cave ukaże się nowy album wyróżnionego w rankingu opiniotwórczego portalu All About Jazz jako jeden z najbardziej znaczących europejskich muzyków jazzowych, trębacza Tomasza Dąbrowskiego. Muzyk dysponuje silnym, charakterystycznym dźwiękiem oraz rozpoznawalnym brzmieniem i specyficzną ekspresją, a doświadczenia zdobywał u boku takich luminarzy jak: Tomasz Stańko, Andrzej Jagodziński, Greg Osby, Avishai Cohen czy Richard Bona. "When I Come Across" to już drugi album projektu Dąbrowskiego FREE4ARTS, tworzonego z duńskimi muzykami. Poza liderem słyszymy na płycie: Svena Dama Meinilda (saksofon barytonowy), Simona Krebsa (gitara) i Kaspera Toma (perkusja). Jak mówi sam Tomasz Dąbrowski: "Pierwszy album był dowodem, że pomimo nietypowego składu nadal możemy grać pełną, interesującą muzykę. Na nowym krążku kontynuujemy tę drogę, a dzięki obecności gitary i innej niż przy fortepianie możliwości poszerzania palety dźwięków jesteśmy w stanie zaprezentować jeszcze więcej niuansów brzmieniowych".
_____________________________________

Wojciech Ciuraj: Iskry w popiele
(Emet Records)
Wojciech Ciuraj, lider jednej z czołowych młodych grup polskiej sceny rocka progresywnego Walfad, po pierwszym solowym albumie "Ballady bez Romansów" (2017), proponuje kolejną płytę firmowana własnym nazwiskiem. "Iskry w popiele" to concept album inspirowany historią I Powstania Śląskiego, którego setna rocznica przypadła 16 sierpnia tego roku. Do udziału w przedsięwzięciu, jego pomysłodawca, autor muzyki i tekstów, gitarzysta i wokalista, zaprosił grono zaprzyjaźnionych muzyków znanych już z jego poprzedniej płyty, ale też znakomitych gości jak legenda polskiego rocka Józef Skrzek, czy znany aktor Marian Dziędziel, pełniący na płycie rolę lektora i narratora. "Iskry w popiele" jest pierwszym albumem muzycznej trylogii dedykowanej Powstaniom Śląskim. Kolejne odsłony rockowego projektu Wojciecha Ciuraja ukażą się w 2020 i 2021 roku.
_____________________________________

Aż 7 nowych tytułów dotarło do nas z monachijskiej wytwórni ACT. 

Iiro Rantala: My Finnish Callendar
(ACT)
Fiński pianista Iiro Rantala w ciągu ostatnich kilku lat stał się jednym z najbardziej aktywnych artystów związanych z monachijską wytwórnią ACT. Urodzony w Helsinkach muzyk rozpoczął swą muzyczną przygodę wstępując do znanego chóru chłopięcego Cantores Minores. W późniejszym okresie podjął studia w Manhattan School of Music, kształcąc się jako pianista klasyczny wykonujący kompozycje takich mistrzów jak: Bach, Sibelius czy Mozart. Wyjątkowo szerokie horyzonty muzyczne zawiodły go do działalności w ramach Trio Töykeät, oraz współpracy z teatrem i telewizją oraz artystami związanymi ze sceną pop. Od roku 2011 Iiro Rantala regularnie publikuje nowy materiał w postaci płyt zawierających jego rozmaite autorskie projekty. Takimi były m.in. albumy: "My History Of Jazz" (2012), "Anyone With A Heart" (2014), "My Working Class Hero" (2015) i "Mozart, Bernstein, Lennon" (2018). Równolegle muzyk angażuje się w kooperacje z rozmaitymi artystami, czego owocem były takie albumy jak: "It Takes Two To Tango" z Jukką Perko (2015), "How Long Is Now?" z Larsem Danielssonem i Peterem Erskinem (2016), "Good Stuff" z Ulfem Wakeniusem (2017) i "Piano Night" z Leszkiem Możdżerem i Michaelem Wollnym (2017). Najnowszym dziełem Fina jest album "My Finnish Callendar" nagrany solo na fortepianie firmy Steinway, stanowiący rodzaj muzycznego kalendarza, w którym każda z 12 kompozycji inspirowana jest klimatem innego miesiąca.
_____________________________________

David Helbock playing John Williams
(ACT)
Austriacki pianista David Helbock (uczeń samego Petera Madsena) to artysta, który podążając samodzielnie wytyczoną ścieżką zaciera jakiekolwiek muzyczne granice zmieniając tym samym wszelkie definicje dotyczące kompozycji i improwizacji. Na swej debiutanckiej płycie dla wytwórni ACT "Into the Mystic" (2016), poddał jazzowej transkrypcji zarówno Beethovena jak Johna Williamsa. Jego kolejna płyta "Tour d'Horizon" nagrana z własnym trio David Helbock's Random Control, nosiła wszystko mówiący podtytuł: "From Brubeck To Zawinul". Nowa płyta Davida Helbocka jest albumem nagranym solo przy fortepianie, a wypełnionym ciekawymi interpretacjami słynnych tematów filmowych Johna Williamsa. Na płycie zatytułowanej po prostu: "David Helbock playing John Williams" znajdziemy utwory znane z takich obrazów kinowych jak: "Harry Potter", "E.T.", "Lista Schindlera", "Superman", "Gwiezdne wojny", "Indiana Jones", "Park Jurajski", czy "Szczęki".
_____________________________________

Kalle Kalima - Knut Reiersrud: Flying Like Eagles
(ACT)
Fińskiego gitarzystę Kalle Kalimę znamy z utrzymanego w konwencji country & western albumu "High Noon" (2016) oraz muzycznej efemerydy występującej pod nazwą KUU!, która w ub. roku pod flagą ACT opublikowała nawiązującą do new wave i punku płytę "Lampedusa Lullaby" (2018). Kolejna płyta w dyskografii helsińskiego artysty stanowi dla niego nie lada nobilitację, bowiem jego muzycznym partnerem na "Flying Like Eagles" jest znakomity gitarzysta Knut Reiersrud współpracujący z takimi artystami jak choćby: Dr John, Joe Cocker czy Steve Ray Vaughan. Na albumie obu gitarzystów nagranym wraz z Philem Donkinem (bas) i Jimem Black (perkusja) znajdziemy m.in. utwory "For What It's Worth" Stephena Stillsa i słynny "Hotel California" grupy The Eagles.
_____________________________________

Klaus Paier - Asja Valcic: Vision for Two
(ACT)
On jest cenionym austriackim akordeonistą, bandoneonistą i kompozytorem zafascynowanym twórczością takich artystów jak Keith Jarrett, Bill Evans, Charles Mingus czy Thelonious Monk. Ona to chorwacka wiolonczelistka znana z kwartetu radio.string.quartet.vienna specjalizującego się w przeróbkach utworów jazzowych w ramy klasycznej muzyki skrzypcowej. Klaus Paier i Asja Valcic poznali się przy okazji sesji nagraniowej, której owocem był album ''Radiotree''. Od tej pory ich współpraca zaowocowała mnóstwem gorąco przyjmowanych recitali w klubach na całym świecie oraz znakomitymi albumami nagranymi w duecie. W tym roku przypada jubileusz 10-lecia współpracy obojga artystów, świętowany nie tylko specjalną trasą koncertową (m.in. już 29 listopada Paier i Valcic wystąpią w poznańskim klubie Blue Note), ale też nowym albumem zatytułowanym "Vision for Two", który ukazał się 30 sierpnia. Płyta przynosi 10 premierowych kompozycji pełnych ujmującej melodyki, ale też wyrafinowanej techniki i oryginalnych patentów brzmieniowych.
_____________________________________

Carsten Dahl Trinity: Painting Music
(ACT)
Duński pianista Carsten Dahl proponuje album "Painting Music" swojego projektu Trinity tworzonego wraz z basistą Nilsem Bo Davidsenem i perkusistą Stefanem Pasborgiem. Na nagranej w prestiżowym Rainbow Studio w Oslo albumie znajdziemy tak znane standardy jak "All The Things You Are”, "Somewhere Over The Rainbow”, "Solar", "Blue In Green" czy „Autumn Leaves”, ale też własne kompozycje całego tria i jazzowe opracowanie duńskiej melodii ludowej "Jeg gik mig ud en sommerdag". 52-letni dziś Carsten Dahl odniósł duży sukces ze swoimi własnymi projektami, nie tylko grając z głównymi postaciami skandynawskiego jazzu, takimi jak Arild Andersen, Jon Christensen czy Cæcilie Norby, ale także z międzynarodowymi gwiazdami, takimi jak Didier Lockwood, Dave Liebman i Wynton Marsalis. W ciągu ponad 25 lat kariery Dahl grał na ponad 250 płytach i wyprodukował ponad 30 własnych. Na nowej płycie, która ukaże się 27 września, artysta przedstawia bardzo osobiste wersje swych ukochanych utworów ilustrując je własnymi obrazami zdobiącymi okładkę.
_____________________________________

Tonbruket: Masters of Fog
(ACT)
Wywodzący się ze składu legendarnego tria E.S.T kontrabasista Dan Berglund od ponad 10 już lat stoi na czele formacji Tonbruket w wyśmienity sposób łączącej konwencję rocka progresywnego z wrażliwością improwizacyjną przynależną jazzowi. Powstała w ten sposób doprawdy ekscytująca nowa estetyka brzmieniowa, której nie sposób się oprzeć. Po albumach ''Nubium Swimtrip'' (2013), "Forevergreens" (2016) i koncertowym krążku "Live Salvation" (2018), kolejną płytą w dyskografii Tonbruket jest album "Masters of Fog", który ukaże się 27 września. Skład grupy tworzą niezmiennie: Dan Berglund, Johan Lindstom, Martin Hederos i Andreas Werliin. W nagraniach wypełniających album wypełniony własnymi kompozycjami muzyków, zespół sukcesywnie kroczy obraną przed laty drogą, na której zahacza o rock progresywny, awangardę i free jazz. Nowy materiał tworzy właściwą zespołowi przemyślaną koncepcyjną całość.
_____________________________________

Black String: Karma
(ACT)
Instrumenty o tak egzotycznych nazwach jak geomungo, daegeum, yanggeum, tungso czy janggu, słyszymy na kolejnej po "Mask Dance" (2016) płycie firmowanej przez koreański kwartet Black String. Dziedzictwo kulturowe czwórki artystów zdecydowanie warte jest poznania, tym bardziej że w ludowej muzyce z Korei od zawsze obecna była improwizacja, i to na bardzo długo zanim gdy termin ten zaczęto utożsamiać z jazzem. Liderką formacji jest Yoon Jeong Heo uchodząca w Korei za mistrzynię geomungo, instrumentu będącego rodzajem cytry. W utworach wypełniających album "Karma", który ukaże się 27 września, z geomungo współbrzmią tradycyjne koreańskie flety bambusowe (daegeum i danso), metalowe cymbały yanggeum i bęben w kształcie klepsydry zwany janggu. Kontrapunktem jest gitara elektryczna, nadająca muzyce niemal rockowej siły. Poza grającym na niej Jeanem Oh, w dwóch utworach gościnnie pojawia się słynny wietnamski gitarzysta Nguyen Le.

teksty: Robert Ratajczak