│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

24 lutego 2020

2020/7: nowe płyty i zapowiedzi


* nowe płyty

- z Kraju

Daniel Toledo Quartet
Fletch
(Audio Cave)
Prawdziwie gwiazdorski skład złożony z wyjątkowych osobowości polskiego jazzu towarzyszy kontrabasiście i kompozytorowi z Ekwadoru Danielowi Toledo, na jego trzeciej płycie zatytułowanej "Fletch". Wraz z liderem i kompozytorem wszystkich siedmiu utworów wypełniających album, kwartet tworzą: znakomity saksofonista a zarazem jedno z największych jazzowych odkryć ostatnich lat Kuba Więcek, wszechstronny pianista Piotr Orzechowski "Pianohooligan", oraz znakomity perkusista Michał Miśkiewicz. Urodzony w 1991 roku w stolicy Ekwadoru Quito, a związany z Polską dzięki muzycznej współpracy z Piotrem Orzechowskim Daniel Toledo, jest wykładowcą na Universidad San Francisco de Quito, oraz ma na koncie dwie ciepło przyjęte płyty własnego tria. Wraz z poznanym w trakcie studiów w prestiżowej Berklee College of Music Orzechowskim, formacje Toledo tworzyli dotąd perkusiści: Joshua Wheatley (album "Elapse", 2014) i Paul Svanberg ("Atrium", 2017). Tym razem Daniel Toledo poszerzył skład do kwartetu uzupełniając instrumentarium o saksofon altowy. Album "Fletch" wydany został 24 lutego nakładem Audio Cave, jako druga pozycja w tegorocznym katalogu krakowskiej wytwórni po płycie "Przypływ" zespołu Jazzpospolita, a przed zapowiadanym na 8 marca solowym albumem pianisty Łukasza Ojdany (RGG).
____________________________________


Roland Abreu & The Cuban Latin Jazz
Roots
(V-Records)
Powstały w 2017 roku na Ukrainie międzynarodowy kwartet The Cuban Latin Jazz, to formacja bezprecedensowo łącząca w swej muzyce jazz, salsę, rytmy latynoskie i afrokubańskie. Twórcą zdecydowanej większości repertuaru grupy jest urodzony na Kubie kontrabasista Roland Abreu, który do 20 roku życia mieszkał w Hawanie. Pozostali muzycy grupy to: ukraiński saksofonista Taras Bakovskyi (uczeń samego Piotra Barona, znany z współpracy z m.in. Frankiem Parkerem, Vitoldem Rekiem i Marcusem Stricklandem), oraz muzycy o polskim rodowodzie: pianista Paweł Kukuła i perkusista Dominik Jaske. The Cuban Latin Jazz nagradzany był jak dotąd podczas takich krajowych festiwali jak Jazz nad Odrą, Tarnów Jazz Contest, czy Blue Note Poznań Competition, a ogromną popularność przyniosły grupie występy z programem opartym na repertuarze projektu Buena Vista Social Club, z udziałem specjalnych gości, cenionych od lat kubańskich artystów. Pierwszy album zespołu: "Juntos Por Siempre" ukazał się w 2018 roku i przyniósł muzykę instrumentalną zawierająca w sobie elementy rumby, mamby, danzon i bolera, ponad wszystko jednak nasączoną jazzem, pełną improwizacji i porywających partii solowych poszczególnych instrumentów. Grupa dysponuje własnym, wypracowanym stylem i niepowtarzalnym, brzmieniem w którym elementy kubańskie niezauważalnie łączą się z inspiracją nieśmiertelną jazzową klasyką i europejskim sposobem postrzegania improwizacji. 5 lutego światło dzienne ujrzała druga płyta zespołu zatytułowana "Roots", firmowana szyldem: Roland Abreu & The Cuban Latin Jazz. Podobnie jak pierwszy album zespołu, płyta wydana została nakładem wytwórni V-Records.
____________________________________


Małgorzata Markiewicz
Bring The Light
(Requiem/Opus Series)
Wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka Małgorzata Markiewicz wypracowała własny, niepowtarzalny styl łączący elementy jazzu i muzyki pop. Artystka ma za sobą współpracę z takimi artystami jak m.in.: Andrzej Jagodziński, Henryk Miśkiewicz, Cezary Konrad, Janusz Skowron, Krzesimir Dębski, Grzech Piotrowski, Robert Majewski, Jerzy Małek czy Zbigniew Górny. Pod koniec stycznia ukazała się debiutancka płyta artystki "Bring The Light", nagrana z triem pianisty, producenta i kompozytora Nikoli Kołodziejczyka (N.Kołodziejczyk - instr.klawiszowe, Maciej Szczyciński - kontrabas i Michał Bryndal - perkusja), oraz gronem zaproszonych gości (m.in. saksofonista Tomasz Wendt, gitarzysta Maciej Mąka, oraz muzycy Atom String Quartet: Dawid Lubowicz, Krzysztof Lenczowski i Michał Zaborski). Producentem płyty jest znany z współpracy z Anną Marią Jopek, Paweł Zarecki.
____________________________________


- ze Świata

Aaron Diehl
The Vagabond
(Mack Avenue)
"The Vagabond" to kolejny po "Space Time Continuum" (2015) album 35-letniego amerykańskiego pianisty, kompozytora i aranżera Aarona Diehla, na co dzień będącego dyrektorem muzycznym zespołu instrumentalnego znanej wokalistki Cecile McLorin Salvant. Wydany przez wytwórnię Mack Avenue album, wypełnia 7 autorskich kompozycji Diehla, oraz ciekawe wersje utworów Sir Rolanda Hanny, Johna Lewisa, Phillipa Glassa i ...Sergiusza Prokofiewa. Materiał zarejestrowano w Nowym Jorku w trzyosobowym składzie, w którym pianistę wspomagają: Paul Sikivie (kontrabas) i Gregory Hutchinson (perkusja). Aaron Diehl należy dziś do niewielkiej grupy pianistów jazzowych, wobec których określenie: "spadkobierca Billy'ego Strayhorna" nie jest nadużyciem. Muzyk dysponuje wyjątkową umiejętnością płynnego przechodzenia z gładkiego subtelnego dźwięku do niemal erupcji dźwiękowej. Walory te wyraźnie dostrzeżemy na nowej płycie artysty, która nagrana w formule jazzowego tria, w pełni odsłania jego niebywałe możliwości.
____________________________________

ZAPOWIEDŹ
Warren Wolf
Reincarnation
(Mack Avenue)
Amerykański wibrafonista i kompozytor Warren Wolf już w czasie studiów w renomowanej Berklee College of Music będąc uczniem Dave'a Samuelsa dał się poznać jako niezwykle aktywna postać bostońskiej sceny jazzowej grając w rozmaitych składach na wibrafonie, perkusji i fortepianie. Po ukończeniu Uniwersytetu w 2005 roku Warren Wolf mający już ugruntowaną pozycję jako młody muzyk dysponujący doskonałym warsztatem i zapałem do gry nie musiał szukać ofert pracy. Propozycje napływały kolejno od takich muzyków jak Bobby Watson, Karriem Riggins czy Christian McBride. Ponadto Wolf powołał do życia własną formację Wolfpack, a w roku 2005 opublikował pierwszą płytę pod własnym nazwiskiem. Na dotychczasowych albumach Warrena Wolfa znajdziemy takie nazwiska jak m.in. trębacz Jeremy Pelt czy pianiści Aaron Diehl i nieodżałowany Mulgrew Miller. Ważnym wydarzeniem roku 2016 było ukazanie się kolejnego (po "Wolfgang", 2013) albumu Warrena Wolfa. Płyta "Convergence" (2016)  ugruntowała bardzo silną pozycję artysty na światowej scenie jazzowej. Najnowszym dziełem muzyka jest album "Reincarnation" nagrany z wokalistami Imani-Grace Cooper i Marcellusem "Bassmanem" Shepardem, oraz doskonale znanym gitarzystą Markiem Whitfieldem, pianistą Brettem Williamsem, basistą Richie Goodsem i perkusistą Carrollem "CV" Dashiellem III. "Reincarnation" to prawdziwy produkcyjny majstersztyk, a zarazem płyta ukazująca Warrena Wolfa jako znakomitego twórcę muzyki z pogranicza nowoczesnego jazzu i r'n'b. Album ukaże się nakładem wytwórni Mack Avenue 28 lutego.
____________________________________


ZAPOWIEDŹ
Curt Sydnor
Deep End Shallow
(Out Of Your Head)
Nową pozycją w katalogu niezależnej amerykańskiej wytwórni Out Of Your Head (po albumie kontrabasisty Nicka Dunstona: "Atlantic Extraction") jest płyta klawiszowca i kompozytora Curta Sydnora. Artysta angażuje się w rozliczne projekty jak np. przygotowywanie opraw muzycznych dla rozmaitych uroczystości, widowisk multimedialnych, czy programów radiowo-telewizyjnych. Poza tego typu działaniami Curt Sydnor udziela się w różnych grupach koncertujących w Nowym Jorku, jak np. Mirah, czy formacje Yonatana Gata i Janki Nabay. Płytę "Deep End Shallow", która ukaże się 20 marca, wypełnia muzyka z pogranicza jazzu, psychodelicznego rocka i eksperymentu. Program nagrany został w towarzystwie nowojorskich przyjaciół artysty: saksofonistki Caroline Davis, gitarzysty Aarona Dugana, basisty Michaela Coltuna i perkusisty Grega Sauniera. Nick Dunston połączył fascynacje takimi artystami jak Marc Ribot, Nels Cline, czy Herbie Hancock z własnym sposobem muzycznej wypowiedzi.
____________________________________

Pozostałe płyty to nowe propozycje monachijskiej wytwórni ACT, spośród których większość to zapowiedzi albumów jakie dopiero pojawią się w sprzedaży.


Iiro Rantala
Playing Gershwin
(ACT)
Fiński pianista Iiro Rantala w ciągu ostatnich kilku lat stał się jednym z najaktywniejszych artystów związanych z monachijską wytwórnią ACT. Urodzony w Helsinkach muzyk rozpoczął swą muzyczną przygodę wstępując do znanego chóru chłopięcego Cantores Minores. W późniejszym okresie podjął studia w Manhattan School of Music, kształcąc się jako pianista klasyczny wykonujący kompozycje takich mistrzów jak: Bach, Sibelius czy Mozart. Wyjątkowo szerokie horyzonty muzyczne zawiodły go do działalności w ramach Trio Töykeät, oraz współpracy z teatrem i telewizją oraz artystami związanymi ze sceną pop. Od roku 2011 Iiro Rantala regularnie publikuje nowy materiał. W ub.roku muzyk zaprezentował swe autorskie dzieło: "My Finnish Calendar". Z kolei rok wcześniej światło dzienne ujrzała płyta: "Mozart, Bernstein, Lennon" i właśnie podobny charakter ma tegoroczny album artysty, który tym razem dedykowany jest muzyce George'a Gershwina. Na płycie nagranej przez pianistę wraz z The Deutsche Kammerphilharmonie Bremen pod dyr. Jonathana Bloxhama znajdziemy znakomitą wersję słynnej "Błękitnej Rapsodii", suitę opartą na motywach z opery "Porgy And Bess", oraz pięć własnych kompozycji Rantali wyraźnie inspirowanych gershwinowskim stylem.
____________________________________

ZAPOWIEDŹ
Wolfgang Haffner
Kind of Tango
(ACT)
Znany z współpracy z takimi muzykami jak Albert Mangelsdorff, Pat Metheny, czy Chaka Khan, niemiecki perkusista i kompozytor Wolfgang Haffner, to muzyk którego działalność już od kilku lat wymyka się typowej definicji określającej perkusistę jazzowego. Haffner doskonale czuje się zarówno w roli lidera spełniając się jako muzyk firmujący autorskie albumy, jak w roli perkusisty wspomagającego działania rozmaitych artystów, grając dotąd na ponad czterystu (!) albumach firmowanych przez największe nazwiska współczesnej muzyki improwizowanej. Kolejnym autorskim albumem znakomitego muzyka jest album dopełniający trylogię "Kind of...". Po płycie "Kind of Cool" (2015) z nowymi wersjami nieśmiertelnych standardów wybranych ze skarbnicy cool jazzu, oraz albumie "Kind of Spain" (2017) dedykowanemu utworom o hiszpańskim rodowodzie, pora na "Kind of Tango". Poza własnymi kompozycjami Haffnera znajdziemy tu tematy Astora Piazzolli, Gerardo Matosa Rodrigueza, oraz utwory przygotowane przez muzyków biorących udział w nagraniu płyty: Larsa Danielssona, Ulfa Wakeniusa, Christophera Della i Simona Oslendera. Poza nimi na płycie usłyszymy też m.in. Billa Evansa (saksofon), Sebastiana Studnitzky'ego (trąbka) i Vincenta Peirani (akordeon). Album ukaże się 28 lutego.
____________________________________


ZAPOWIEDŹ
Andreas Schaerer
The Waves Are Rising, Dear!
(ACT)
Szwajcarskiego wokalistę i kompozytora Andreasa Schaerera znamy z założonej w 2005 roku formacji o mało wdzięcznej dla polskiego słuchacza nazwie: Hildegard Lernt Fliegen. To sekstet tworzony przez młodych muzyków, jaki zadebiutował fonograficznie w 2007 roku, mający za sobą gorąco przyjęte koncerty m.in. w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Niemczech, Rosji, Czechach, Słowenii i Chinach. Andreas Schaerer lubi określać muzykę zespołu jako: ''jazz inaczej''. Chcąc sprecyzować i uściślić to pojęcie pozwolę sobie określić muzykę Hildegard Lernt Fliegen jako fuzję nowoczesnego postrzegania jazzu, poprzez pryzmat twórczości Franka Zappy, Toma Waitsa i ...Igora Strawińskiego, oraz ochoczo dawkowanego humoru, niejednokrotnie skłaniającego słuchacza do zdystansowania się wobec radosnej muzycznej twórczości młodych Szwajcarów. Po albumie formacji o intrygującym tytule ''The Fundamental Rhythm of Unpolished Brains'' (2014), oraz płytach Schaerera: "Perpetual Delirium" (2014), "The Big Wig" (2017), "Out of Land" (2017, z Vincentem Peirani, Emile Parisienem i Michaelem Wollnym) i "A Novel Of Anomaly" (2018), pora na kolejne dzieło niepokornego Szwajcara. Album "The Waves Are Rising, Dear!" ukaże się 28 lutego.
____________________________________


ZAPOWIEDŹ
Kadri Voorand
In Duo with Mihkel Mälgand
(ACT)
Charyzmatyczna 33-letnia wokalistka, kompozytorka i pianistka z Estonii Kadri Voorand w duecie z basistą i multiinstrumentalistą Mihkelem Mälgandem, proponuje album złożony z emanujących bogactwem brzmieniowym piosenek, w których jazz spotyka się z muzyką klasyczną, folkiem i r'n'b. Od dzieciństwa Kadri śpiewała w prowadzonym przez matkę zespole muzyki ludowej i uczyła się gry na fortepianie, a w późniejszych latach studiowała jazz w akademiach muzycznych w Tallinie i Sztokholmie. W rodzinnej Estonii angażuje się w rozmaite muzyczne przedsięwzięcia jak choćby współpraca z kompozytorem Tõnu Kõrvitsem i sekstetem wokalnym Estonian Voices (album "Mirror"), czy tworzenie muzyki do filmów. Na płycie poza głosem określanym przez krytyków "skrzyżowaniem Joni Mitchell i Kate Bush" słyszymy rozmaite instrumenty, na których gra oboje artystów: fortepian, kalimbę, skrzypce, kontrabas, gitarę basową, wiolonczelę i rozmaite perkusjonalia, a wszystko to doprawione jest licznymi efektami elektronicznymi, pętlami i nakładkami. Sprawia to, iż trudno uwierzyć że płyta nagrana została tylko przez dwoje artystów. Poza autorskimi piosenkami Kadri Voorand i Mihkela Mälganda, w programie płyty która trafi do dystrybucji 28 lutego, znajdziemy też przeróbkę przeboju Michaela Jacksona: "They Don't Really Care About Us".
____________________________________


ZAPOWIEDŹ
Laila Biali
Out of Dust
(ACT)
Urodzona w Vancouver kanadyjska wokalistka, pianistka i kompozytorka Laila Biali zgrabnie łączy poetykę tekstów z jazzowym feelingiem i rockowy przekaz z muzyką pop. Zebrane na światowych scenach doświadczenia (śpiewała w chórkach m.in. u Stinga i Pauli Cole), sprawiły iż dysponuje wyjątkowym warsztatem popartym nadzwyczajnym darem interpretacji. Swą szóstą płytą zatytułowaną po prostu: "Laila Biali" artystka zadebiutowała pod flagą wytwórni ACT w roku 2018. Poza 9 autorskimi piosenkami, znalazły się na niej utwory wybrane z repertuaru Coldplay, Randy'ego Newmana i Davida Bowie, a nagrania zrealizowane zostały z gościnnym udziałem całej plejady gwiazd, pośród których znaleźli się m.in. trębacz Ambrose Akinmusire'a i wokalistka Lisa Fischer. Na 27 marca zapowiadany jest kolejny album artystki: "Out of Dust", nagrany z udziałem 10-osobowej grupy instrumentalistów, kwartetem smyczkowym i pięcioma wokalistami śpiewającymi w chórkach. Poza własnymi piosenkami Laili Biali, płyta zawierać będzie też utwór Gregory Portera: "Take Me To The Alley".
____________________________________

ZAPOWIEDŹ
Jazzrausch Bigband
Beethoven`s Breakdown
(ACT)
Jazzrausch Bigband to założona przed w 2014 roku orkiestra jazzowa dająca rocznie ok. 120 koncertów na całym świecie. Jazzrausch Bigband zagrali w takich miejscach jak m.in. Lincoln Center w Nowym Jorku, JZ Festival Shanghai, Safaricom International Jazz Festival w Nairobi, Ural Music Night w Jekaterynburgu czy SXSW Music Festival w Austin, każdorazowo spotykając się z niezwykle gorącym przyjęciem publiczności. Kompozytorem większości repertuaru Orkiestry jest odpowiedzialny za oprawę elektroniczną utworów, Leonhard Kuhn, a grupę prowadzi prawdziwy muzyczny wizjoner, dyrygent i puzonista Roman Sladek. Powołując do życia wieloosobową formację, muzyk postanowił udostępnić jazz, niesłusznie postrzegany jako muzyka elitarna, odbiorcom na co dzień go nie słuchającym. Stąd koncerty Jazzrausch Bigband w rozmaitych klubach tanecznych i nowoczesnych dyskotekach, jak choćby znany monachijski klub techno Harry Klein, w którym występy zespołu odbywają się regularnie co miesiąc, każdorazowo okazując się ogromnym sukcesem i przyciągając rzesze zarówno stałych bywalców klubu jak miłośników jazzu. Nowoczesne brzmienie Big Bandu oparte jest na jazzowej tradycji połączonej z nowoczesną elektroniką, elementami techno i muzyką klubową. To zupełnie nowa muzyczna jakość, a zarazem styl bezproblemowo łączący gusta zarówno miłośników jazzu, jak entuzjastów nowoczesnej klubowej muzyki tanecznej. Swój kolejny (po "Dancing Wittgenstein", 2019) album Jazzrausch Bigband zadedykowali muzyce Ludwiga van Beethovena, pomiędzy którego kompozycje wpleciona został 4-częściowa Sonata autorstwa Leonharda Kuhna, inspirowana twórczością wielkiego kompozytora. Płyta "Beethoven's Breakdown" ukaże się 27 marca.

teksty: Robert Ratajczak