│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

02 marca 2020

2020/8: nowe płyty i zapowiedzi



* nowe płyty

PATRONAT
Art'n'Voices
Midnight Stories
(DUX)
Założony w 2010 roku oktet wokalny Art’n’Voices specjalizujący się muzyce a capella, tworzą wokaliści związani ze sceną chóralną Trójmiasta i Wejherowa oraz Akademią Muzyczną w Gdańsku: Małgorzata Priebe i Maria Krueger (soprany), Anna Rocławska-Musiałczyk i Marta Jundziłł (alty), Mateusz Warkusz i Szymon Duraj (tenory), oraz Filip Czajkowski i Tomasz Chyła (basy). Repertuar grupy to utwory muzyki współczesnej, oraz zaadaptowane dla potrzeb zespołu kompozycje pochodzące z różnych epok. Art’n’Voices z powodzeniem koncertują w całej Europie, zawsze spotykając się z gorącym przyjęciem publiczności, a zdobyte na rozmaitych festiwalach i przeglądach nagrody i wyróżnienia (m.in. Polifonico Guido di Arezzo we Włoszech, 2017 i Tolosako Abesbatza Lehiaketa w Hiszpanii, 2019), są niezbitym dowodem uznania wyjątkowej muzyki tworzonej pod szyldem Art’n’Voices przez ośmioro polskich śpiewaków. Trzeci album zespołu "Midnight Stories" przynosi cykl utworów inspirowanych nocą, jej wyjątkowym klimatem, nastrojem i wielowymiarowością. Kompozytorami i aranżerami 12 utworów jakie znajdziemy na płycie, są młodzi polscy twórcy ukazujący swe autorskie muzyczne wizje pory nadejścia zmroku i wszystkiego, co z nim związane. Jak mówią członkowie Art'n'Voices: "Nie chcieliśmy wykonywać utworów już nagranych. Zależało nam na nowatorskich wizjach nocy, które moglibyśmy samodzielnie zinterpretować. Poprosiliśmy więc polskich kompozytorów o nocne opowieści. Tak powstał album "Midnight Stories" - zbiór naszych nocnych przemyśleń, niekonwencjonalnych wizji pełnych różnych, czasem skrajnych emocji". Poza premierowymi utworami na nowej płycie zespołu znajdziemy też nowatorskie aranżacje kompozycji m.in. Krzysztofa Komedy i Pawła Łukaszewskiego. Płyta nagrana została w Ars Sonora Studio, a jej wydawcą jest prestiżowa wytwórnia DUX.
_____________________________________


PATRONAT
Ola Jas
Jasna
(Soliton)
"Jasna" to tytuł pierwszej solowej płyty młodej wokalistki, skrzypaczki, nauczycielki muzyki i songwriterki Oli Jas, absolwentki policealnego Studium Jazzu w Warszawie. Artystka ma za sobą m.in. wspólne koncerty z portugalskim wokalistą Dino D'Santiago, którego znamy m.in. dzięki znakomitej płycie "Eva" (2013), a trzy jej piosenki wydane zostały na płytach z serii "Siesta" firmowanej przez Marcina Kydryńskiego. Zawartość płyty "Jasna" to 11 pieczołowicie zaaranżowanych i znakomicie wykonanych piosenek utrzymanych w konwencji łączącej w sobie jazz, pop i world music. W większości pełne refleksji i zadumy akustyczne utwory wypełniające starannie wydany album, są wynikiem rozmaitych inspiracji i doświadczeń artystki. Znajdziemy w nich zarówno elementy muzyki luzofońskiej jak słowiańską melancholię. Album nagrany został z udziałem portugalskiego gitarzysty, wokalisty i producenta muzycznego Joao de Sousy, a pomiędzy autorskimi piosenkami Oli Jas, znajdziemy na nim również tradycyjną brazylijską sambę oraz polski temat ludowy. Nasycona latynoskim duchem i obfitująca w mnóstwo zapadających w pamięć melodii płyta wydana nakładem wytwórni Soliton, może okazać się jednym z największych przebojów fonograficznych tego roku.
_____________________________________


PATRONAT
MelluSya
Z serca
(Soliton)
"Z serca” - taki tytuł nosi pierwszy pełnowymiarowy album powstałego w 2013 roku zespołu MelluSya. Grupę preferującą muzykę będącą skrzyżowaniem jazzu, muzyki pop i klasyki z formułą poezji śpiewanej, tworzy piątka młodych artystów: Kaja Mianowana (wokal), Vlasta Traczyk (fortepian), Kinga Kłoczko (skrzypce), Adam Wardziak (kontrabas) i Karol Krasiński (perkusja). Repertuar zespołu to kompozycje pianistki grupy Vlasty Traczyk, do tekstów zarówno młodych polskich poetów: Marty Zdrady, Pawła Grec, Juliusza E. Bolka i Marii Piotrowskiej, jak klasyków Edgara Alana Poe, Anny Achmatowej czy Emily Dickinson, oraz wokalistki zespołu Kaji Mianowanej. Wydany przez wytwórnię Soliton album "Z serca", przynosi 12 kunsztownie przygotowanych i starannie dopracowanych lirycznych piosenek, pełnych delikatności i subtelności, prowokujących zadumę i wyciszenie. Osadzone w jazzujących ramach utwory zachwycają zarówno stylowym wokalem jak aranżacjami i instrumentacją. Kaja Mianowana to dysponująca 4-oktawową skalą głosu, od 13 lat aktywnie działająca wokalistka, autorka tekstów i aktorka musicalowa. Współpracując z teatrami muzycznymi w całej Polsce ma za sobą występy w takich przedstawieniach jak m.in.: "Upiór w Operze”, "Miss Saigon”, "Les Misérables”, "Cats”, "Love Story”, "Piloci”, "Notre Dame de Paris” czy "Lamaila”. Na debiutanckiej płycie MelluSya znajdziemy dwie piosenki z jej tekstami: "Nie czekaj" i "Eyes". Z kolei kompozytorka i pianistka zespołu pochodzenia rosyjskiego Vlasta Traczyk, to artystka znana też dzięki zespołowi Eight Hands Quartet, współpracy z Tatianą Trojanowską i Anną Przybył, oraz sukcesu odniesionego podczas Festiwalu Transatlantyk Instant Composition Contest 2017. Album "Z serca" ukazał się 14 lutego, a koncertowa premiera płyty odbędzie się 1 marca w warszawskim klubie Six Seasons.
_____________________________________

ZAPOWIEDŹ
Łukasz Ojdana
Kurpian Songs & Meditations
(Audio Cave)
Pianistę i kompozytora Łukasza Ojdanę znamy przede wszystkim ze składu tria RGG, z którym muzyk nagrywa i koncertuje od 2013 roku. Jednak artysta udziela się równolegle w rozmaitych projektach nie związanych z macierzystą formacją. Przez trzy lata Ojdana współtworzył ostatni kwartet Tomasza Stańko, a obecnie współtworzy kwintet Zbigniewa Namysłowskiego. Jego w pełni autorskim projektem jest program wypełniony adaptacjami tradycyjnych melodii kurpiowskich i utworami zainspirowanymi muzyką Kurpiów, który pod postacią pierwszej solowej płyty pianisty, zatytułowanej "Kurpian Songs & Meditations" trafi do nas za pośrednictwem wytwórni Audio Cave już 8 marca. Poza tradycyjnymi pieśniami kurpiowskimi, na płycie znajdzie się 10-częściowy cykl skomponowany przez artystę: "Meditations". W jednym z utworów na płycie ("Song IV") gościnnie zaśpiewała Mariia Ojdana, a całość zarejestrowana została w styczniu 2019 roku w Tokarnia Studio w Nieporęcie.
_____________________________________


ZAPOWIEDŹ
Bodek Janke
Song2
(Dreyer Gaido)
Urodzony w Polsce perkusista, kompozytor i bandleader Bodek Janke to artysta wymykający się wszelkim zaszufladkowaniom. Artysta współpracuje z takimi artystami jak Yo-Yo Ma, Lars Danielsson, Bill Evans, Bobo Stenson, Gjertrud Lunde, czy Leszek Możdżer i zespół Atom String Quartet. Jest cenionym sidemanem, którego grę usłyszymy na ponad 200 albumach rozmaitych artystów, ale też liderem własnych projektów i inicjatorem wielu autorskich projektów. Jednym z nich jest "Song", przedsięwzięcie przenoszące światowe przeboje pop na język muzyki jazzowej. Połączenie prostej formy piosenek ze złożoną formą  improwizacji jazzowej ukazuje zupełnie nowe perspektywy stylistyczne. 20 marca światową premierę będzie miała kolejna osłona projektu jaką jest album "Song2". Płyta nagrana została w kwartecie tworzonym przez lidera z Shishani Vranckx (wokal, gitara), Kristjanem Randau (fortepian) i Philem Donkinem (kontrabas) oraz zespołem Atom String Quartet i gronem zaproszonych do poszczególnych nagrań znakomitych muzyków: Bill Evans (saksofony), Gilad Hekselman (gitara) i Sebastian Studnitzky (trąbka). W programie albumu znajdziemy takie utwory jak m.in. "Take On Me" (z repertuaru grupy A-ha), "What is Love” (Haddaway), "Rhythm is a Dancer” (Snap!), czy "Dancing In The Dark" (Bruce Springsteen). 
_____________________________________


Calle Loiza Jazz Project
There Will Never Be Another You
(Calle Loiza Jazz Project)
W 1990 roku portorykańscy muzycy: pianista Mark Monts de Oca i perkusista Jimmy Rivera, w mieszczącym się przy Calle Loiza w Puerto Rico Apple Jazz Club, wraz z basistą Tony'm Batistą i gitarzystą Andre Avelino utworzyli kwartet, łączący jazz z południowymi rytmami. Występy historycznego zespołu z udziałem wielu zaproszonych gości ściągały do klubu w Puerto Rico całe rzesze miłośników jazzu. 30 lat później artyści spotkali się ponownie by wskrzesić ducha tamtych czasów, poszerzając skład i wzbogacając instrumentarium o dodatkowe instrumenty perkusyjne, trąbki i flet. Efektem reaktywacji są nie tylko znakomite koncerty, ale też nowy album: "There Will Never Be Another You", na którym utwory Milesa Davisa, Herbiego Hancocka, Dave'a Brubecka czy Theloniousa Monka brzmią tak, jakby od zawsze była to muzyka portorykańska. Muzycy tworzący The Calle Loiza Jazz Project i ich zaproszeni goście grają z taką naturalnością, iż trudno nazwać to typowymi transkrypcjami. W utworach wypełniających wydany 1 lutego album, mnóstwo jest ognistego temperamentu i zabawy muzyką.
_____________________________________


ZAPOWIEDŹ
Paul Shaw Quintet
Moment of Clarity
(Summit)
27 marca nakładem wytwórni Summit ukaże się w pełni autorski album kwintetu prowadzonego przez znakomitego perkusistę z New Jersey, Paula Show. Artystę znać możemy nie tylko z wielu znakomitych składów jazzowych, ale też współpracy z takimi gwiazdami jak m.in. Celine Dion, Amy Grant czy Lizz Wright.  Wraz z nim Paul Shaw Quintet tworzą: współpracujący z The Gil Evans Orchestra trębacz Alex Sipiagin, znany z płyt m.in. Arthura Kella i Jeffa Dinglera gitarzysta Brad Shepik, pianista Gary Versace (m.in. Matt Wilson's Arts & Crafts) i znakomity kontrabasista Drew Gress (Marc Copland, Yelena Eckemoff). Nagrany w nowojorskim Dolan Studio album "Moment of Clarity" wypełnia siedem autorskich kompozycji Paula Shaw, w tym "Mary Oliver" dedykowana zmarłej w 2019 roku amerykańskiej poetce Mary Jane Oliver.
_____________________________________


ZAPOWIEDŹ
John DiMartino
Passion Flower. The Music of Billy Strayhorn
(Gemini Music)
Nad dorobkiem jednego z najważniejszych kompozytorów XX-wieku, a zarazem muzycznego partnera Duke'a Ellingtona i twórcy niezliczonej ilości standardów jazzowych Billy'ego Strayhorna (1915–1967), pochyla się pianista John DiMartino. Pochodzący z Filadelfii a osiadły w Nowym Jorku i działający od 45 lat muzyk, znany jest z współpracy z takimi artystami jak m.in. Pat Martino, Houston Person, Bobby Sanabria, Jon Hendricks czy Freddy Cole. Album zatytułowany "Passion Flower. The Music of Billy Strayhorn" nagrany został w gwiazdorskim kwartecie z saksofonistą tenorowym Erikiem Alexandrem, basistą Borisem Kozlovem i perkusistą Lewisem Nashem. Na płycie znajdziemy 14 spośród najważniejszych utworów Strayhorna., w tym najsłynniejszy jego temat napisany dla Orkiestry Duke'a Ellingtona: "Take Th A Train". W programie albumu jest też wokalna perełka w postaci (najbardziej znanej dzięki wykonaniu Nat King Cole'a) piosenki "Lush Life", napisanej przez genialnego Strayhorna w wieku 15 lat. Słyszymy ją w wykonaniu topowego wokalisty znanego z płyt wytwórni Mack Avenue, Raula Midóna. Album ukaże się 10 kwietnia.
_____________________________________


ZAPOWIEDŹ
Schapiro 17
New Shoes: Kind of Blue at 60
(Summit)
Rozmaite okrągłe rocznice powstania wielkich muzycznych dzieł, niejednokrotnie są pretekstem dla stworzenia zupełnie nowych ich odsłon. Często są to bardziej rozbudowane i pełne twórczej inwencji projekty rozwijające zdawać by się mogło zamknięte już formy. Przykładem takich działań są choćby takie albumy jak "West Side Story Reimagined" (2018) Bobby'ego Sanabrii i Multiverse Big Band, czy "Sketches of Spain (Revisited)" Orberta Davisa i Chicago Jazz Philharmonic, a z kręgu muzyki rockowej świetny album Nguyena Le: "Celebrating The Dark Side of The Moon" (2014). Przypadająca w ub.roku 60-rocznica wydania pomnikowej płyty Milesa Davisa "Kind of Blue" skłoniła Jona Schapiro i kilkunastu amerykańskich muzyków do nagrania pod szyldem Schapiro 17, 2-płytowego albumu: "New Shoes: Kond of Blue at 60". Pięć utworów wypełniających oryginalny album Milesa Davisa oprawionych zostało nowymi kompozycjami Jona Schapiro i pianistki Roberty Piket, tworząc zupełnie nową formę. Album ukaże się 3 kwietnia nakładem wytwórni Summit.

teksty: Robert Ratajczak