│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

27 marca 2020

2020/10: nowe płyty i zapowiedzi




* nowe płyty

ZAPOWIEDŹ
Czas Komedy
(Era Jazzu)
Koncerty w ramach tegorocznej wiosennej edycji Ery Jazzu zostały przeniesione na późniejsze terminy: 1 lipca 2020 (Kandace Springs), 19 października 2020 (Espen Eriksen / Grit Ensemble) i 17 kwietnia 2021 (Andrea Motis). Każdorazowo festiwalowi towarzyszą premiery specjalnych limitowanych wydawnictw Ery Jazzu w postaci okazjonalnych płyt (CD i winylowych) lub książek. Na tegoroczną edycję Festiwalu, który pierwotnie miał się odbyć w dniach 3-5 kwietnia 2020, przygotowana została wyjątkowa płyta z zapisem koncertu "Czas Komedy" jaki odbył się w ramach Ery Jazzu 13 kwietnia 2019. Młodzi jazzmani na co dzień tworzący formację Weezdob Collective (Kuba Marciniak - saksofon, Kacper Smoliński - harmonijka, Piotr Scholz - gitara, Damian Kostka - kontrabas i Adam Zagórski - perkusja), zaprezentowali utwory inspirowane twórczością Krzysztofa Komedy, które ilustrowane były wyświetlanymi w tle fotografiami Marka Karewicza, oraz czytanymi pomiędzy utworami przez Pawła Sztompke, fragmentami książki Dionizego Piątkowskiego: "Czas Komedy". W postaci stylowo wydanego albumu, całość tworzy rodzaj wciągającego muzycznego słuchowiska. Płyty zdobyć będą mogli uczestnicy nadchodzących koncertów.
__________________________________________


Szymon Łukowski Quartet
Short Sketches
(Hevhetia)
W roku 2014 ukazała się pierwsza płyta kwintetu trójmiejskiego saksofonisty Szymona Łukowskiego ("Szymon Łukowski Quintet", 2013), znanego też z Kwintetu Marcina Gawdzisa i znakomitego albumu "Shadows of Autumn" (2013) nagranego w ramach tego składu. W tym samym roku grę muzyka mogliśmy podziwiać na płycie "Baltic Dance" (2014) nagranej w składzie Piotr Lemańczyk Quartet North, oraz albumie "Tomasz Łosowski Acoustic Trio" (2014). Ponad dwa lata czekaliśmy na kolejną autorską płytę kwintetu młodego saksofonisty: "Hourglass" (2017), na której Szymon Łukowski wykorzystał szeroki arsenał instrumentalny sięgając po saksofony: tenorowy, altowy, sopranowy oraz klarnet basowy. Rok 2020 przynosi nagrany w Tokarnia Music Production, a zrealizowany przez Jana Smoczyńskiego album "Short Sketches", podobnie jak poprzednia płyta muzyka wydany przez słowacką wytwórnię Hevhetia. Tym razem materiał nagrany został w czteroosobowym składzie. Szymon Łukowski Quartet tworzą: lider (skasofony, klarnet basowy), Adam Lemańczyk (fortepian, instr.klawiszowe), Wojtek Pulcyn (kontrabas) i Sebastian Frankiewicz (perkusja). Program płyty tworzy pięć nowych kompozycji Łukowskiego, oraz utwory "First of April" Wojtka Pulcyna i "Smarty" Sebastiana Frankiewicza. Od czasu debiutanckiej płyty w roli lidera, Szymon Łukowski przebył długą drogę, znajdując się dziś w zupełnie innym miejscu zarówno jako improwizujący muzyk, band leader ale też bardzo dojrzały i emanujący ogromem wyobraźni kompozytor, co niezbicie dowodzi płyta jego nowego kwartetu.
__________________________________________

Anna Gadt / Marcin Olak
Gombrowicz
(Hevhetia)
Wokalistka Anna Gadt, to artystka której twórczość nie zamyka się w określonych w ramach. Od zawsze odkrywa dla nas nowe pokłady artystycznego wyrazu, poszerzając tym samym muzyczną świadomość odbiorcy. Po klimatycznym krążku "Breathing" (2013) nagranym wraz z triem RGG, stylistycznie kontrastującej z nim płycie powstałej w ramach formacji Nash ("Trik", 2016), albumie "Reinassance" (2017) opartym na klasycznych pieśniach liturgicznych, psalmach i utworach świeckich (nagranym z akordeonistą Zbigniewem Chojnackim i Krzysztofem Gradziukiem za perkusją) oraz płytą "Mysterium Lunae" (2018) nagraną ponownie z muzykami RGG oraz  wiolonczelistką Annemie Osborne, 29 stycznia światło dzienne ujrzał kolejny album zjawiskowej wokalistki. Tym razem jako punkt wyjścia i inspirację artystka wybrała “Dziennik” Witolda Gombrowicza, a jej muzycznym partnerem w tym przedsięwzięciu jest eksperymentujący gitarzysta i kompozytor Marcin Olak. Pod postacią 12 utworów składających się na program albumu zatytułowanego po prostu "Gombrowicz", znajdziemy impresje dotyczące wybranych fragmentów kultowego “Dziennika”. Dwoje kreatywnych artystów przekłada gombrowiczowską filozofię i podejście do świata na język jazzowej improwizacji. Podobnie jak dwie poprzednie płyty Anny Gadt, album "Gombrowicz" ukazał się nakładem słowackiej wytwórni Hevhetia.
__________________________________________


Jana Kurucová
Mozart
(Hevhetia)
12 słynnych arii operowych Wolfganga Amadeusa Mozarta składa się na program nowego albumu wybitnej słowackiej mezzosopranistki Jany Kurucovej. Urodzona w 1982 roku śpiewaczka jest absolwentką Konserwatorium w Bańskiej Bystrzycy oraz Austriackiego Uniwersytetu Muzyki i Dramatu w Grazu. Jak dotąd współpracowała z takimi instytucjami muzycznymi jak m.in. Theatre Heidelberg, Deutsche Oper Berlin, Teatro Maestranza w Sewilli, Badisches Staatstheater Karlsruhe, New National Theatre w Tokio czy Teatr Narodowy w Pradze. Do jej niezapomnianych kreacji zaliczyć można role w takich operach jak "Zaczarowany flet", "Cyrulik sewilski", "Nabucco", "Carmen" czy "Madame Butterfly", wystawianych na scenach całej Europy. Na płycie nagranej z towarzyszeniem orkiestry Slovak Sinfonietta pod dyr. Martina Leginusa zatytułowanej po prostu "Mozart", znajdziemy w jej wykonaniu zarówno żeńskie jak męskie arie wybrane z sześciu mozartowskich dzieł: "Wesele Figara", "Rzekoma ogrodniczka", "Łaskawość Tytusa", "Idomeneusz, król Krety", "Don Giovanni" i "Cosi fan tutte". Album ukazał się 31 stycznia.
__________________________________________

Caecilie Norby
Portraying
(ACT)
Obdarzona specyficzną barwą głosu duńska wokalistka Caecilie Norby wypracowała sobie bardzo silną markę na światowej scenie jazzowej, nie tylko koncertując ale też regularnie publikując kolejne albumy zawierające zarówno stricte jazzowe utwory jak muzykę nawiązującą stylistycznie do konwencji fusion i estetyki rockowej ballady. Po kameralnej płycie "Just The Two Uf Us" (2015) nagranej w duecie z Larsem Danielssonem (prywatnie mężem wokalistki), oraz albumie "Sisters In Jazz" (2019) będącym hołdem dla komponujących kobiet, wytwórnia ACT przygotowała kompilację nagrań artystki. Zrealizowane w różnych składach utwory to nie tylko nagrania wybrane z dotychczasowych albumów Caecilie Norby, ale też sześć niespodzianek w postaci niepublikowanych dotąd piosenek. Muzycy pojawiający się na płycie w poszczególnych nagraniach, to część prawdziwego jazzowego gwiazdozbioru: Randy Brecker, Nguyen Le, Ulf Wakenius, Lars Danielsson, Marius Neset, czy wreszcie Leszek Możdżer. Album ukazał się 28 lutego, a jego recenzja ukaże się w nr 4/2020 magazynu Jazz Forum.
__________________________________________


ZAPOWIEDŹ
Grégoire Maret
Americana
(ACT)
Nowy album znanego z współpracy m.in. z Herbie Hancockiem, Duke'm Ellingtonem, Marcusem Millerem czy Patem Metheny, wirtuoza harmonijki ustnej Grégoire Mareta, nagrany został w iście gwiazdorskim składzie. Artyście towarzyszą: określany mianem "wizjonera jazzowej klawiatury" francuski pianista i kompozytor Romain Collin, legendarny amerykański gitarzysta i kompozytor Bill Frisell, oraz znakomity perkusista Clarence Penn, którego w Polsce znać możemy m.in. z płyt Marka Napiórkowskiego ("Up!", 2013) i Macieja Grzywacza ("Black Wine", 2011). Na płycie "Americana", która ukaże się 24 kwietnia poza kompozycjami Mareta i Collina znajdziemy dwa utwory autorstwa Billa Frisella, oraz ciekawe interpretacje: wielkiego przeboju grupy Dire Straits "Brothers in Arms", znanego z wykonań m.in. Jamesa Taylora i grupy R.E.M. "Wichita Lineman" Jimmy'ego Webba, oraz kompozycję indie folkowego artysty Justina Vernona "Re: Stacks".
__________________________________________


ZAPOWIEDŹ
Matthieu Saglio
El camino de los vientos
(ACT)
Również na 24 kwietnia wytwórnia ACT zapowiada debiutancki album znanego z tria NES (album "Ahlam", 2018) wiolonczelisty, wokalisty i kompozytora Matthieu Saglio. Artysta, którego pasją jest muzyka Afryki Północnej i arabsko-andaluzyjskie brzmienia, poza działalnością w ramach NES ma za sobą liczne koncerty w rozmaitych konstelacjach związanych z muzyką flamenco i jazzem w kilkudziesięciu krajach. Na płycie "El camino de los vientos" w zdecydowanej większości wypełnionej własnymi kompozycjami francuskiego artysty, liderowi projektu towarzyszy kilkunastu pochodzących z różnych stron świata muzyków, jak m.in. słynny wietnamski gitarzysta Nguyen Le, wszechstronny akordeonista Vincent Peirani, czy znany z formacji Forabandit perkusjonalista Bijan Chemirani.


teksty i skany: Robert Ratajczak