│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

17 marca 2020

2020/9: nowe płyty, prasa



* Jazz Forum 3/2020


Na okładce marcowego (3/2020) numeru Jazz Forum: Michel Petrucciani. To właśnie postaci zmarłego przed 20-laty słynnego francuskiego pianisty dedykowany jest obszerny artykuł Karola Dobrowolskiego: "Mały Książę".
Poza tym w numerze oprócz wielu relacji z ostatnich jazzowych wydarzeń, znajdziemy teksty dedykowane zmarłym w tym roku artystom: Lyle Mays i Jonowi Christensenowi, oraz wywiady z Dominikiem Bukowskim, Tomaszem Kudykiem (New Bone), Danielem Toledo, Jarkiem Bothurem, Agnieszką Wilczyńską, Dorotą Piotrowską i Radkiem Bondem Bednarzem.
W dziale recenzji płytowych zamieszczono omówienia 22 albumów, w tym opisanych również na LongPlay płyt: Leszek Kułakowski - Maciej Sikała "Red Ice", Soundcheck V "Martin Luther - Suite For Jazz Quartet", Natalia Kordiak Quintet "Bajka", The Beat Freaks "Stay Calm", Sabina Meck Sextet "Słowo na T" i Szymon Sutor Jazz Septet "Sutor Music". Mnie na łamach Jazz Forum przypadł zaszczyt podzielenia się z czytelnikami swoimi wrażeniami dotyczącymi albumów: Christian McBride "The Movement Revisited" (str.77/78), Tonbruket "Masters Of Fog" (str.78) oraz Jazzpospolita "Przypływ" (str.84).
Do numeru czasopisma w wersji dla prenumeratorów dołączona została płyta: Jacek Bothur Trio "Night Walks", której wydanie anonsowane jest w dalszej części niniejszego wpisu. 
_________________________

* Hi-Fi i Muzyka 3/2020

W części muzycznej najnowszego numeru miesięcznika Hi-Fi i Muzyka znajdziemy dwa obszerne artykuły Hanny Milewskiej: "Pięknie śpiewa, mądrze pisze", czyli rzecz o dwóch wybitnych autorach tekstów Stefanie Witwickim i Janie Czeczocie, do których tekstów powstały utwory takich kompozytorów jak m.in. Fryderyk Chopin i Stanisław Moniuszko, oraz tekst "Wileńska, wiedeńska, warszawska", dotyczący różnych wersji moniuszkowskiej "Halki". Muzykę rozrywkową reprezentuje tekst Grzegorza Walendy o wschodzącej gwieździe muzyki pop, Bille Eilish. 
Nie zabrakło też recenzji płytowych. Pośród omówień 11 albumów znajdziemy m.in. płyty omawiane również na tym portalu: Głowicka & The Airport Society "Unknown, I Live With You", Dan Forest "Requiem for the Living" oraz Maciej Zakrzewski "Naji Hakim - Organ Works".
Całe dwie strony zajmują informacje o nowościach wytwórni DUX, w tym jedna poświęcona wydanej pod patronatem LongPlay płyty zespołu Art'n'Voices "Midnight Stories".
________________________

* nowe płyty

ZAPOWIEDŹ
Tower Of Power
Step Up
(Mack Avenue - Artistry)
Istniejąca od ponad pół wieku amerykańska formacja Tower of Power od końca lat 60-tych stanowi niedościgniony wzorzec dla kolejnych pokoleń artystów związanych z soulem, funkiem i r'n'b, a jej muzyka stanowi kwintesencję gatunku. Skład grupy ulegał wielu transformacjom, a przez jego szeregi przewinęła się cała rzesza wyjątkowych artystów, jak m.in. Dave Mathews i Chester Thompson. Do dziś jednak trzon 10-osobowego składu zespołu stanowią jego założyciele: saksofonista i wokalista Emilio Castillo, Stephen "Doc" Kupka (saksofon), basista Francis Rocco Prestia i perkusista David Garibaldi. Od początku istnienia Tower Of Power słynęli z genialnej sekcji dętej. Nic dziwnego że z usług zespołu korzystali rozmaici muzycy, pośród których wymienić warto m.in. Carlosa Santanę, Eltona Johna czy grupy Toto i Aerosmith. Także sekcja rytmiczna stanowiąca drugi znak rozpoznawczy zespołu należy do wyjątkowych i nie mających sobie równych. Warto wspomnieć, iż to właśnie basista Tower Of Power Francis Rocco Prestia był wzorcem dla samego Jaco Pastoriousa, który wielokrotnie powoływał się na jego patenty, a perkusista zespołu David Garibaldi uchodzi za genialnego innowatora funky. W roku 2018 po 9 latach absencji fonograficznej światło dzienne ujrzał znakomity album "Soul Side of Town", zarówno przez krytyków jak odbiorców na całym świecie, okrzyknięty najlepszym funkowym albumem ostatnich lat. W roku 2020 trafia do nas kolejny album niezniszczalnych Kalifornijczyków, a zarazem druga płyta nagrana dla prestiżowej wytwórni Mack Avenue. Album "Step Up" przynosi 14 zupełnie nowych utworów udowadniających niezachwianą pozycję zespołu jako nie tylko najstarszej, ale wciąż najwybitniejszej formacji w swojej formule. Premiera 20 marca.
__________________________________________

Raul Midón
The Mirror
(Mack Avenue - Artistry)
Multiinstrumentalista, wokalista i kompozytor Raul Midón to pochodzący z Nowego Meksyku artysta mający za sobą współpracę z tak z takimi tuzami jak: Stevie Wonder, Herbie Hancock czy Bill Withers, oraz wieloletnią pracę jako sideman takich gwiazd pop jak m.in.: Shakira i Enrique Iglesias. Od końca lat 90-tych, ten od wczesnego dzieciństwa niewidomy muzyk, działa też jako samodzielny solista publikując firmowane własnym nazwiskiem albumy. W nagraniu jego bestsellerowej płyty "Don't Hesitate" (2014), brała udział prawdziwa plejada jazzowych gwiazd z Lizz Wright, Dianne Reeves, Richardem Boną i Marcusem Millerem na czele, a na płycie "Bad Ass And Blind" (2017) Midónowi towarzyszyli m.in. znakomity trębacz, laureat Grammy Nicholas Payton i znany z płyt Diany Krall i Ambrose Akinmusire'a, pianista Gerald Clayton. Kolejny album: "If You Really Want" (2018) Raul Midón nagrał wraz z wieloosobowym, obejmującym ponad 50 muzyków, składem Metropole Orkest prowadzonym przez legendarnego Vince'a Mendozę. Rok 2020 przynosi kolejną płytę zdobywającego na świecie coraz większą popularność artysty. Nagrany z udziałem grona znakomitych amerykańskich instrumentalistów album "The Mirror" to 10 starannie zaaranżowanych premierowych piosenek zjawiskowego artysty. Album ukazał się 13 marca.

__________________________________________

New Bone
Longing
(CM Records)
Od blisko ćwierćwiecza (!) prowadzona przez trębacza i kompozytora Tomasza Kudyka formacja New Bone w grudniu ub.roku zarejestrowała materiał na kolejny, szósty album zespołu, który pod postacią płyty zatytułowanej "Longing" światło dzienne ujrzał na początku marca. Od kilku lat stabilny skład kwintetu tworzą: Tomasz Kudyk (kompozycje, trąbka, flugelhorn), Bartłomiej Prucnal (saksofon altowy), Dominik Wania (fortepian), Maciej Adamczak (kontrabas) i Dawid Fortuna (perkusja). Lider New Bone zadedykował ten album swemu ojcu Janowi Kudykowi, wieloletniemu liderowi legendarnego zespołu Jazz Band Ball Orchestra, który na początku jego drogi muzycznej był dla niego największą inspiracją i autorytetem. Na płycie znajduje się osiem autorskich kompozycji Tomasza Kudyka oraz pochodzący z 1976 roku utwór "Head Dizziness" Jana Kudyka w specjalnie przygotowanej aranżacji Wojtka Groborza. Zespół konsekwentnie kroczy wybraną drogą, stawiając na świeże spojrzenie na jazz z jednoczesnym odwołaniem się do tradycji jazzu lat 60-tych. "Longing" to po wypełnionej utworami Henryka Warsa i Bronisława Kapera "Follow Me" (2014) i muzyką teatralną Jerzego Chruścińskiego "od-JAZZ-dowo" (2015), pierwsza płyta zespołu z premierowymi kompozycjami od czasu albumu "Destined" (2012).
__________________________________________


Jarek Bothur Trio
Night Walks
(Jazz Forum)
Związany z Akademia Muzyczną w Katowicach saksofonista i kompozytor Jarek Bothur fonograficznie zadebiutował przed 10 laty wydanym przez Jazz Forum albumem własnego kwartetu: "Lilla Chezquiz". W roku 2020 trafia do nas kolejna płyta muzyka dołączona do miesięcznika Jazz Forum: nagrany w styczniu br. w Katowicach album "Night Walks". Poza własnymi projektami artysta nieustannie angażuje się w rozmaite projekty (m.in. Orkiestra Marii Schneider, Jazz Band Młynarski Masecki) oraz współpracuje z wieloma muzykami, nie tylko jazzowymi (m.in. Janusz Muniak, Piotr Wojtasik, Wojciech Niedziela, Łukasz Żyta), ale też związanymi z muzyką pop (Kayah, Jimek). Na nowej płycie tenorzysty mamy do czynienia z trzyosobowym składem, który z liderem współtworzą: Michał Jaros (kontrabas) i Krzysztof Dziedzic (perkusja). 29-minutowa płyta "Night Walks" przynosi 6 nowych autorskich kompozycji Jacka Bothura.


teksty: Robert Ratajczak