│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

11 kwietnia 2020

2020/11: nowe płyty i zapowiedzi



* nowe płyty

Viktor Skokic Sextett
Basement Music
(Jazzland Recordings)
20 marca nakładem wytwórni Jazzland Recordings ukazał się album sekstetu znakomitego kontrabasisty i kompozytora Viktora Skokica. Artysta jest jednym z najważniejszych filarów szwedzkiej sceny jazzowej, od lat współpracującym z rozmaitymi muzykami w ramach przeróżnych konstelacji. Współtworzył m.in. kwartet  Riedel / Svensson / Skokic / Backman oraz międzynarodową grupę The Ordinary Square, której album "When in Paris" wypełniony kompozycjami Skokica, na drugim brzegu Bałtyku okazał się jedną z najciekawszych płyt roku 2015. Album "Basement Music" jest pierwszą płytą firmowaną nazwiskiem szwedzkiego kontrabasisty, a wypełnia go 7 autorskich utworów lidera. Skład Viktor Skokic Sextett  tworzą: Emil Stranberg, Thomas Backman, Alberto Pinton (instr.dęte), Rasmus Borg (fortepian), Viktor Skokic (kontrabas) i Cristopher Cantillo (perkusja). Viktor Skokic, zdaje się dysponować wyjątkowymi predyspozycjami w zakresie tworzenia kompozycji nowatorskich, a jednocześnie z wielkim szacunkiem bazujących na klasyce jazzu.
___________________________________________


Kuljit Bhamra & Davide Giovannini
Spiders Tango
(Keda Records)
Urodzony w 1959 roku w Kenii Kuljit Bhamra to kompozytor, producent muzyczny, a przede wszystkim jeden z najbardziej cenionych na świecie wirtuozów tabli. Artysta z powodzeniem łączy brzmienie tego instrumentu z muzyką klasyczną, popularną i jazzem, oraz tradycyjne indyjskie rytmy z nowoczesną techniką nagraniową. Bhamra brał udział w nagrywaniu płyt takich artystów jak m.in. Ringo Starr, Sarah Brightman, Enrique Iglesias, czy Shakira, a milośnicy jazzu znać go mogą dzięki wieloletniej współpracy i trzech albumów nagranych z saksofonistą Andym Sheppardem. Z kolei włoski perkusista i wokalista Davide Giovannini to muzyk mający za sobą współpracę z Paulem McCartneyem, Stevem Winwoodem, Bjork, Lisą Stansfield, Pet Shop Boys, Vanessą Mae, ale też z Royem Hargrovem i Johnem Scofieldem. Obaj muzycy na stałe mieszkający w Londynie wraz z tamtejszym kwartetem smyczkowym Villers Quartet, na płycie zatytułowanej "Spiders Tango" proponują muzykę pełną urzekających  pejzaży dźwiękowych, zabierającą słuchacza w mistyczną podróż przez pustynie do tejemniczych świątyń i ukrytych jaskiń. Album ukazał się 20 marca nakładem prowadzonej przez Kuljita Bhamrę wytwórni Keda Records.
___________________________________________

Carl Ludwig Hübsch
Artblau - Other Kinds of Blue
(Intakt)
Rozmaite okrągłe rocznice powstania wielkich muzycznych dzieł, niejednokrotnie są pretekstem dla stworzenia zupełnie nowych ich odsłon. Często są to bardziej rozbudowane i pełne twórczej inwencji projekty rozwijające zdawać by się mogło zamknięte już formy. Przykładem takich działań są choćby takie albumy jak "West Side Story Reimagined" (2018) Bobby'ego Sanabrii i Multiverse Big Band, czy "Sketches of Spain (Revisited)" Orberta Davisa i Chicago Jazz Philharmonic, a z kręgu muzyki rockowej świetny album Nguyena Le: "Celebrating The Dark Side of The Moon" (2014). ''Kind Of Blue'' Przypadająca w 2019 roku 60-rocznica wydania pomnikowej płyty Milesa Davisa "Kind of Blue" to dla wielu kreatywnych artystów idealny pretekst do sięgnięcia po to dzieło i ukazanie go w nowej odsłonie, bądź stworzenie muzyki nim zainspirowanej. Swoją wizję dzieła przedstawił m.in. Jon Schapiro na podwójnym albumie "New Shoes: Kind of Blue at 60". Z kolei niemiecki tubista Carl Ludwig Hübsch stworzył rodzaj odpowiedzi na "Kind of Blue", angażując w przedsięwzięcie dziewięcioro doświadczonych improwizatorów z Kolonii. "Artblau - Other Kinds of Blue" to rodzaj przeniesienia davisowego ducha na poziom awangardy i free jazzu. Płytę wypełnia 11 zupełnie nowych kompozycji, oraz odkrywcza transkrypcja utworu Milesa Davisa "Blue In Green".
___________________________________________

The Longrun Development Of The Universe
For Mischa
(Jazzwerkstadt)
Jednym z projektów tubisty Carla Ludwiga Hübscha jest The Longrun Development of the Universe. Pod koniec marca nakładem wytwórni Jazzwerkstatt, ukazała się już piąta płyta formacji. To album dedykowany zmarłemu w 2017 roku holenderskiemu pianiście i kompozytorowi Mishy Mengelbergowi. Mengelberg nagrał dziesiątki płyt zarówno solo, jak w duetach i z własnymi formacjami triem, kwartetem, sekstetem. Współpracował z takimi luminarzami jak m.in. Eric Dolphy, Anthony Braxton, Steve Lacy, Evan Parker, Vijay Iyer, czy wywodzący się z młodszego pokolenia muzycy: Joey Baron, Ken Vandermark czy Dave Douglas. Album zatytułowany "For Misha" to piękny hołd oddany artyście przez: Carla Ludwiga Hübscha (tuba, głos), Matthiasa Schuberta (saksofon tenorowy) i Woltera Wierbosa (puzon). Poza nowymi kompozycjami Hübscha, na płycie znajdziemy też trzy oryginalne kompozycje Mengelberga nagrane przez The Longrun Development of the Universe w zupełnie nowych wersjach.
___________________________________________

Na 16 kwietnia niemiecka wytwórnia JazzHaus Musik zapowiada cztery nowe albumy.


ZAPOWIEDŹ
C.O.B.
Vanishing Points 
(JazzHaus Musik)
The Composers' Orchestra Berlin (C.O.B.) to zespół założony w 2011 roku przez angielską kompozytorkę, dyrygentkę i pedagoga - Hazel Leach. Ideą jazzowej orkiestry C.O.B. jest wykonywanie muzyki nie tylko przez improwizujących instrumentalistów, lecz także przez samych jej kompozytorów. Opracowany w niezwykle innowacyjny sposób repertuar C.O.B. zawiera w sobie utwory nawiązujące do niemal każdej stylistyki muzycznej, z przewagą jazzu i world music. Szerokie instrumentarium jakim dysponuje skład orkiestry pozwala na wielowarstwowe kreacje muzyczne i osiąganie rozmaitych brzmień częstokroć zawartych w granicach jednego utworu. Po albumach ''Free Range Music'' (2014) i "Postcard Collection" (2018), na kolejnej płycie wydanej przez JazzHaus Musik Hazel Leach i jej jazzowa orkiestra proponują monograficzny program złożony z utworów Dirka Strakhofa. Ten niemiecki kompozytor i basista jazzowy od kilku dziesięcioleci stanowi silny filar niemieckiej sceny jazzowej. Muzyk współtworzy takie formacje jak Out of Print i Batoru, oraz duet wibrafonistą Franzem Bauerem. Płytę "Vanishing Points" wypełnia 9 kompozycji Strakhofa opracowanych na jazzową orkiestrę.


ZAPOWIEDŹ
Ramsch
Carabattola
(JazzHaus Musik)
Ramsch to improwizujące trio z Bazylei, tworzone przez: grającego na fortepianie i rzadko spotykanym szpinecie (odmiana klawesynu) Pio Schürmanna, kontrabasistę Martina Wyssa oraz znanego z formacji Krassport, składów Sebastiana Buschera, Michela Pilza i Georga Ruby, oraz z własnej grupy Webers Hebel (m.in. album "Hebelwirkung", 2017) perkusistę Daniela Webera. Program wypełniający album zarejestrowany został w Szwajcarii na żywo, a materiał jaki otrzymujemy na płycie zatytułowanej "Carabattola" nie został poddany jakimkolwiek cięciom i dogrywkom. Siedem improwizowanych form zainspirowanych zostało klimatem i specyfiką leżącej w pobliżu granicy z Włochami doliny Poschiavo, gdzie muzycy spędzili trzy tygodnie, wraz z gościnnie biorącym udział w sesji, obsługującym elektronikę Robinem Michelem. "Carabattola" to muzyka tętniąca życiem, a jednocześnie niezwykle klimatyczna i osobliwa, powstała w wyjątkowym miejscu z udziałem doskonale rozumiejących się artystów.

ZAPOWIEDŹ
Yaroslav Likhachev Quartet
Crumbling
(JazzHaus Musik)
Znany w Polsce dzięki zdobyciu Nagrody Indywidualnej podczas Krokus Jazz Festiwal 2019, urodzony w 1991 roku w dalekiej Syberiii, a na stałe osiadły w niemieckiej Kolonii saksofonista Yaroslav Likhachev, debiutuje pod flagą JazzHaus Musik albumem własnego kwartetu. Założony w 2016 roku zespół wraz z liderem tworzą: pianista Yannis Anft, kontrabasista Conrad Noll i perkusista Moritz Baranczyk. Album zatytułowany "Crumbling" przynosi 8 autorskich utworów młodego tenorzysty (absolwenta Hochschule für Musik und Tanz Köln) silnie zakorzenionych w jazzowej tradycji spod znaku największego idola Yaroslava Benny'ego Golsona, a jednocześnie śmiało czerpiących z nowoczesnych rozwiązań brzmieniowych.


ZAPOWIEDŹ
playground4
Hit The Ground Running
(JazzHaus Musik)
playground4  to kolejny projekt, w jaki zaangażowana jest znakomita flecistka i kompozytorka Stephanie Wagner (absolwentka Musikhochschule Mainz i Berklee College of Music). Swą grą artystka odkrywa pełne spektrum dźwięków korzystając z nowoczesnych technik gry i efektów elektronicznych, z wdziękiem poruszając się w formule, której prekursorem przed laty był Herbie Mann. Znana z prowadzenia takich formacji jak Jeeep (album "The First Cut Is The Jeeepest", 2012) czy Quinsch ("Fade In", 2008), tym razem współtworzy żeński kwartet, którego repertuar składa się z kompozycji każdej z tworzących go instrumentalistek. Zespół tworzą: grająca na fletach i odpowiedzialna za efekty dźwiękowe Stephanie Wagner, Esther Bächlin (instrumenty klawiszowe, głos), Gina Schwarz (kontrabas) i Ingrid Oberkanins (perkusja, perkusjonalia). Decyzja powołania do życia playground4 zapadła po tym jak artystki przypadkowo połączyła praca w Hessische Frauenmusikwoche, gdzie w tym samym czasie były wykładowcami. Album "Hit The Ground Running" przynosi świetnie brzmiący nowoczesny jazz.


teksty: Robert Ratajczak