│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

27 lipca 2020

2020/20: nowości i zapowiedzi z Phasma-Music


* nowe płyty

Założona w 2016 roku przez greckiego kompozytora Mihaila Travlosa Travlosa Fundacja Phasma-Music, od roku 2018 regularnie publikuje płyty koncentrujące się na twórczości współczesnych kompozytorów. Dotychczasowy katalog wytwórni to już ponad 20 starannie nagranych i wydanych albumów płytowych zawierających nietuzinkową muzykę w najlepszym wykonaniu.
Działalność Phasma-Music to nie tylko atrakcyjne płyty, ale też koncerty, festiwale i konkursy muzyczne. W roku 2019 już po raz trzeci w Kwidzynie odbył się pięciodniowy Festiwal Kwidzyńska Wiosna Muzyczna.
Niemal od początku działalności fonograficznej Phasma-Music, patronat nad wydawanymi płytami sprawuje LongPlay.

PATRONAT
Michail Travlos
Colours - Metamorphoses
(Phasma-Music)
"Colours - Metamorphoses" to już trzeci po gorąco przyjętych i obsypanych nagrodami albumach "Progressions" (2017) i "Night Visions" (2019), album w całości wypełniony muzyką Michaila Travlosa. Tym razem urodzony w 1950 roku grecki kompozytor proponuje program złożony z dwóch części, stanowiących rodzaj tematycznych suit. "Colours" to cykl siedmiu kompozycji na elektronikę, flet, waltornię, skrzypce i wiolonczelę, w którym każdy z siedmiu kolorów przedstawiony jest jako muzyczna miniatura o określonych właściwościach oraz długością fali i częstotliwością. Z kolei suita "Metamorphoses" to utwór pierwotnie stworzony z myślą o wizualizacji ukazującej transformację realistycznych obrazów w wyimaginowane wizje. Wykonanie utworów kompozytor powierzył grupie znakomitych instrumentalistów: Iwona Glinka (flet), Spyros Kontos (waltornia), Spyros Travlos (skrzypce) i Dimitris Travlos (wiolonczela). Podobnie jak poprzednie albumy z muzyką Michaila Travlosa "Colours - Metamorphoses" jest pod każdym względem autorską płytą. Artysta samodzielnie przygotował także grafikę ilustrującą okładkę.


PATRONAT
Christos Samaras
Peace Is When... 
(Phasma-Music) 
"Peace Is When..." to album inaugurujący cykl monograficznych płyt poświęconych twórczości jednego z czołowych współczesnych greckich kompozytorów, urodzonego w 1956 roku Christosa Samarasa. Artysta kształcił swój warsztat pod okiem m.in. Karlheinza Stockhausena i Witolda Lutosławskiego, a szerokie spektrum jego twórczości kompozytorskiej obejmuje m.in.: symfonie, operę, koncerty na fortepian, flet, skrzypce, wiolonczelę oraz muzykę chóralną oraz pieśni na głos i fortepian. Christos Samaras jest też profesorem kompozycji na Wydziale Nauk Muzycznych i Sztuk Pięknych Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach, a działalność edukacyjną prowadzi również w ramach rozmaitych kursów mistrzowskich, na które wielokrotnie jest zapraszany (m.in. Georgia States University w Atlancie - USA). Album który ukazał się 3 kwietnia, zawiera 17 pieśni w wykonaniu żeńskiego zespołu wokalnego Thamyriades z Polygyros (Półwysep Halkidiki) pod dyrekcją Marii Papegeorgiou. Spięte w formy cykli pieśni Christosa Samarasa powstałe do poezji Odyseasa Elytisa, Nikiforosa Vrettakosa, George'a Seferisa, Kostisa Palamasa, Georgiosa Drossinisa i Tellosa Agrasa, zespół Thamyriades wykonuje przy akompaniamencie fortepianu (Anita Tanyi-Manousis).

ZAPOWIEDŹ
PATRONAT
Spectrum Vol.1
(Phasma-Music)
2-płytowy album "Spectrum Vol.1" - to pierwsza część cyklu poświęconego międzykulturowej elektronicznej muzyce medytacyjnej i eksperymentalnej. Zestaw obejmuje 14 utworów przygotowanych przez współczesnych kompozytorów z różnych stron świata (USA, Meksyk, Argentyna, Tajwan, Hong Kong, Iran, Francja, Grecja, Wielka Brytania). 2-godzinny program pobudza wyobraźnię, kreując obrazy i kolaże dźwiękowe nawiązujące do rozmaitych kultur i obyczajów. Pośród dźwięków generowanych przy użyciu komputera, pojawiają się też partie żywych instrumentów: oboju (Greg A Steinke) i perkusjonaliów (Jean Geoffroy). Multikulturowy projekt "Spectrum" swą estetyką nawiązuje do współczesnej muzyki elektronicznej i awangardy, ale też nurtu określanego mianem: minimal music. Premiera pierwszego 2-płytowego albumu tej serii: 7 sierpnia. 


Pośród dotychczasowych tegorocznych propozycji fonograficznych Phasma-Music, aż trzy płyty wypełnia muzyka znakomitego greckiego kompozytora Alkisa Baltasa.

Alkis Baltas to jeden z najwybitniejszych kompozytorów współczesnych. Urodzony w 1948 roku w Salonikach artysta, już w 1970 roku doczekał się pierwszego wykonania swego dzieła na orkiestrę (Thessaloniki State Orchestra pod dyrekcją Solona Michaelidisa). W kolejnych latach współpracował ze stacją radiową Macedonia (1979–1983), był dyrektorem artystycznym Thessaloniki State Symphony Orchestra (1983-1992) oraz zespołów muzycznych greckiego państwowego radia i telewizji - ERT (1997-1999), a także profesorem w State Conservatory of Thessaloniki (1980-1984). Jest dyrektorem artystycznym festiwalu na wyspie Patmos, dyrektorem Konserwatorium Muzycznego w Salonikach i Greckiego Konserwatorium Muzycznego i Sztuki w Atenach. W trakcie swej wieloletniej działalności dyrygenckiej prowadził orkiestry zarówno w Europie jak w USA, Australii czy Argentynie i Turcji.
W ubiegłym roku dotarły do nas dwie płyty wypełnione muzyką skomponowaną przez Alkisa Baltasa: "Sacred Choral Works" z utworami sakralnymi na chór skomponowanymi przez artystę w latach 1978-2010, a nagrane przez Narodowy Chór Kameralny Armenii pod dyrekcją Roberta Mlkeyana, oraz "Intimate Dialogues" - zbiór pięciu kompozycji rozpisanych na trzy różne składy instrumentalne (zespół kameralny, dwoje skrzypiec, skrzypce i taśma oraz fortepian solo).

PATRONAT 
Alkis Baltas
Ballet Music
(Phasma-Music)
Pierwszy wydany w 2020 roku przez Phasma-Music monograficzny album Alkisa Baltasa wypełnia muzyka baletowa. Na albumie "Ballet Music" nagranym przez Janacek Philharmonic Orchestra pod dyrekcją kompozytora w czeskiej Ostravie, znajdziemy 45-minutową suitę "Panoria" oraz 15-minutowy "Monolog" wykonany z gościnnym udziałem światowej sławy klasycznego saksofonisty Theodore Kerkezosa, mającego za sobą współpracę m.in. z London Philharmonic Orchestra oraz Michaelem Nymanem.  Album ukazał się 3 kwietnia.

ZAPOWIEDŹ 
PATRONAT
Alkis Baltas
Film Music
(Phasma-Music)
Na 7 sierpnia planowane są premiery dwóch kolejnych płyt przybliżających dorobek Alkisa Bltasa. Pierwszy album zawiera muzykę do wstrząsającego filmu w reżyserii Yorgosa Keramidiotisa "From Terros to Resistance - Nazi Camp Pavlos Melas Thessaloniki 1941-1944" z roku 2018. Film opowiada o wydarzeniach, które miały miejsce w nazistowskim obozie Pavlos Melas w greckich Salonikach, oraz w nazistowskich Niemczech w latach 1941-44, widzianych oczyma młodych ludzi z Niemiec i Grecji. Podobnie jak w filmie gdzie pojawiają się rozmaite wątki dotyczące wielu dramatycznych wydarzeń, tak i muzyczne ilustracje których słuchamy na płycie, mimo swego ponurego wydźwięku, opowiadają rozmaite historie z tego okresu, dotyczące nie tylko bezpośrednio wojny i wszelkich okrucieństw z nią związanych, ale także opowieści o codziennym życiu w tych trudnych czasach. W nagraniach wzięli udział: Spyros Mourikis (klarnet), Asteros Pouftis (wiolonczela) i znana z kilku wcześniej wydanych przez Phasma-Music płyt, znakomita pianistka Vicky Stylianou.

ZAPOWIEDŹ 
PATRONAT
Alkis Baltas
Musical Mosaics
(Phasma-Music)
Ateńska Orkiestra Akademicka (Athens Academica Orchestra) pod dyrekcją Nikosa Tsouchlosa wraz z gronem zaproszonych gości w Sali Koncertowej "Aris Garoufalis" Konserwatorium w Atenach, zarejestrowała cykl 9 kompozycji Alkisa Baltasa ułożonych w przekrojowy cykl zatytułowany "Musical Mosaics". To utwory (zarówno instrumentalne jak wokalno-instrumentalne), które grecki kompozytor tworzył na przestrzeni lat, ulegając rozmaitym inspiracjom. W poszczególnych kompozycjach odnajdziemy wpływy zarówno muzyki ludowej z Grecji, Cypru i Azji, jak literatury i religii. Ta wciągająca bogactwem dźwiękowych barw "Muzyczna Mozaika", jest dowodem nadzwyczajnej wszechstronności 72-letniego kompozytora i jego genialnej muzycznej wyobraźni.


teksty: Robert Ratajczak