│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

01 października 2020

2020/26: nowe płyty, prasa


 

* Jazz Forum 9/2020 

Długo oczekiwany, wrześniowy (9/2020) numer Jazz Forum, to mnóstwo informacji o wydarzeniach koncertowych w całym Kraju w czasach pandemii, relacje z festiwali i koncertów, oraz wywiady z takimi artystami jak Marcin Świetlicki, Irek Dudek, Maciej Gołyźniak , Witold Krotochwil i Bobby Watson. Ostatniego z wymienionych artystów, amerykańskiego saksofonistę Bobby'ego Watsona usłyszeć możemy na płycie "Jammin' with KC" dołączonej do czasopisma w wersji dla prenumeratorów.
Wrześniowe Jazz Forum to także pożegnania muzyków jacy odeszli w ostatnich tygodniach jak m.in. Ewa Demarczyk, Peter Green i Gary Peacock. W numerze znajdziemy też smutną informację o śmierci poznańskiego dziennikarza i mojego serdecznego kolegi Marka Zaradniaka, z którym spotykałem się na przestrzeni wielu lat przy okazji niezliczonej ilości koncertów.
Pośród recenzji płytowych zamieszczono m.in. przeglądy albumów omawianych również w tym miejscu: Jacek Niedziela-Meira "Partyturism", Marcin Wądołowski "Chamber Avenue", Kasia Osterczy Trio "Travel Elegy", oraz wydanej pod patronatem LongPlay płyty: Piotr Matusik Trio "Independence", a także recenzję nowej edycji wydanego w serii Polish Jazz albumu "Young Power".
Ja przygotowałem dla Jazz Forum recenzje dwóch albumów wydanych przez wytwórnię ACT, które znajdziecie na stronach 70 i 71: Ulf Wakenius "Taste of Honey" i "Jazz at Berlin Philharmonic X: East-West".

___________________

* nowe płyty

Yves Rousseau Septet
Fragments
(Yolk)

Urodzony w 1961 roku kontrabasista i kompozytor Yves Rousseauood  wielu lat tworzy i wykonuje muzykę z pogranicza jazzu i world music w rozmaitych konstelacjach personalnych. Od 2000 roku z powodzeniem prowadzi własny kwartet z saksofonistą Jean-Marcem Marché, skrzypkiem Régisem Rubym i perkusistą Christophe Marguetem. Poza licznymi koncertami, zespół poszczycić się może serią znakomitych albumów. W 2015 roku Yves Rousseau wraz z perkusistą Christophem Marguetem tworzy kwintet Spirit Dance, w skład którego wchodzą także Bruno Ruder (fortepian), Fabrice Martinez (trąbka) oraz David Chevallier (gitara). Muzyk chętnie eksperymentuje z formami kameralnymi tworząc duety łączące partie kontrabasu z perkusja lub recytacjami poezji francuskiej. Yvesa Rousseau fascynuje literatura oraz rozmaita muzyka od Bacha i Schuberta poprzez Armstronga i Reinhardta, a na rocku zakończywszy. Ostatnie z wymienionych fascynacji dostrzeżemy w najnowszym projekcie, jakim jest skład Yves Rousseau Septet. Na płycie zatytułowanej "Fragments" znajdziemy utwory nawiązujące do młodzieńczych zauroczeń muzyką rockową lat 70-tych, spod znaku King Crimson, Pink Floyd, Soft Machine czy Genesis. Cały materiał skomponowany został przez lidera, a w dwóch przypadkach 7-osobowy skład Yvesa Rousseau cytuje fragmenty utworów "Orleans" Davida Crosby i "In the Court of the Crimson King" grupy King Crimson. W składzie septetu znajdziemy m.in. znanego z formacji Qüntet i tria Clover puzonistę Jean-Louisa Pommiera oraz węgierskiego gitarzystę Csabę Palotai, którego albumu "The Deserter" słuchaliśmy w 2016 roku. Pozostali muzycy to: Géraldine Laurent (saksofon), Thomas Savy (klarnet), Etienne Manchon (instr.klawiszowe) i Vincent Tortiller (perkusja).

__________________________________________

Wojciech Ciuraj
Dwa Żywioły
(Emet)

Wojciech Ciuraj, lider jednej z czołowych młodych grup polskiej sceny rocka progresywnego Walfad, znany też z solowej płyty  "Ballady bez Romansów" (2017), podjął się realizacji fonograficznego przedsięwzięcia dedykowanego trzem Powstaniom Śląskim. Projekt obejmuje trzy albumy, spośród których każdy poświęcony jest kolejnemu powstaniu. 16 sierpnia 2019 roku minęła 100-rocznica I Powstania Śląskiego i tego właśnie dnia ukazała się pierwsza część konceptualnego cyklu: "Iskry w Popiele". Gorąco przyjęta płyta to nie tylko opowiedziana w formie dźwiękowej rock-opery, burzliwa historia I Powstania Śląskiego oraz muzyczny hołd dla jego bohaterów, ale po prostu bardzo dojrzały i pod każdym względem perfekcyjnie dopracowany rockowy album z ważnym przesłaniem i świetną koncepcją. Zgodnie z planem, w 100-rocznicę wybuchu II Powstania Śląskiego światło dzienne ujrzała druga płyta trylogii: "Dwa Żywioły". Wojciech Ciuraj tym razem zaprosił do współpracy trębacza jazzowego Piotra Schmidta i artystę sceny hip-hopowej Abradaba (Kaliber 44). Tym razem też muzyk pokusił się o przygotowanie rozbudowanej, blisko 25-minutowej kompozycji "Suita Czterech Rzek" zajmującej drugą część albumu.

 __________________________________________

Damian Hyra Quartet
Z oddali

(V-Records)

20 września nakładem wytwórni V Records ukazała się debiutancka płyta Kwartetu Damiana Hyry, utalentowanego gitarzysty wokalisty i kompozytora, studenta Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie Artura Lesickiego. Artysta doskonale sprawdza się w roli bandleadera i producenta muzycznego. Muzyka zawarta na płycie zatytułowanej "Z oddali" to nowoczesny rozimprowizowany jazz, ozdobiony pełnymi głębi, poetyckimi tekstami. Damian Hyra Quartet wraz z grającym na gitarze i śpiewającym liderem tworzą muzycy jazzowi młodego pokolenia: Dominik Gawroński (trąbka flugelhorn), Ambroży Ranz (gitara basowa, kontrabas) i Dawid Opaliński (perkusja). Zespół dostrzeżony został na takim festiwalach i przeglądach jak m.in. Jazz nad Odrą, Blue Note Poznań Competition, Jazz Krokus Festival czy Bass & Beat Festival. Dziewięć utworów wypełniających album zarejestrowanych zostało w studio Monochrom, dzięki wsparciu Instytutu Muzyki i Tańca w ramach programu "Jazzowy debiut fonograficzny".

 __________________________________________

Sylwester Ostrowski & Jazz Forum Talents
Jammin' with KC
(Agora Muzyka)

Wraz z najnowszym numerem magazynu Jazz Forum, prenumeratorzy czasopisma otrzymali płytę, nagraną w lutym br. w Kansas City przez grono młodych polskich muzyków wraz z gwiazdami amerykańskiego jazzu. Album firmowany nazwą Sylwester Ostrowski & Jazz Forum Talents jest hołdem dla Charliego Parkera w ramach obchodów 100-urodzin jednej z największych ikon muzyki jazzowej wszech czasów. Lider projektu, saksofonista Sylwester Ostrowski oraz pięcioro polskich muzyków przez tydzień uczestniczyli w jam sessions w amerykańskich klubach, oraz zagrali koncert w kultowym klubie The Ship. Z kolei w Make Belive Studios w Omaha w stanie Nebraska konstelacja Sylwester Ostrowski & Jazz Forum Talents nagrała album z udziałem saksofonistów Bobby'ego Watsona i Logana Richardsona, oraz basisty Dominique'a Sandersa, który wzbogacony został partiami trąbki Keyona Harrolda. Ten właśnie, wyjątkowy materiał wypełnia niecodzienną płytę "Jammin’ with KC”.

teksty: Robert Ratajczak