│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

06 października 2020

2020/27: zapowiedzi wytwórni JazzHaus Musik

 

 * nowe płyty

Na 14 października niemiecka wytwórnia JazzHaus Musik zapowiada 4 nowe albumy:

ZAPOWIEDŹ
Victor Gelling 4
Alpakafarm

(JazzHaus Musik)
Urodzony w Berlinie a zamieszkały w Kolonii kontrabasista i kompozytor Victor Gelling ma zaledwie 22 lata, lecz jego muzyczna biografia obejmuje ogrom rozmaitych projektów i przedsięwzięć, w które młody artysta nieustannie się angażuje. Jest członkiem Studio Musikfabrik Köln pod dyrekcją Petera Veale, zespołu bohei, oraz stałym gościem Filharmonii Kameralnej w Kolonii. W przeszłości współpracował też z Brandenburg State Youth Jazz Orchestra, oraz zasilał składy Berlińskiej i Saksońskiej Młodzieżowej Orkiestry Jazzowej. Od 2017 roku studiuje na Uniwersytecie Muzyki i Tańca w Kolonii, a oprócz pracy jako muzyk jazzowy coraz częściej skłania się też w stronę współczesnej muzyki klasycznej. Koncertował m.in. w Polsce, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, Czechach, Holandii i na Kubie. 20 sierpnia światło dzienne ujrzał album "Everything I Glue Together Falls Apart” zrealizowany w dużym składzie pod nazwą Trash & Post-Chaotic Music, a już 14 października ukaże się album autorskiego kwartetu kontrabasisty: Victor Gelling 4. Wraz z liderem skład tworzą: saksofonista i klarnecista Victor Fox, trębacz Gabriel Rosenbach i perkusista Leif Berger. Album zatytułowany "Alpakafarm" przynosi muzykę inspirowaną dokonaniami takich artystów jak Ornette Coleman, Charles Mingus, Art Ensemble of Chicago, czy Duke Ellington, jednak postrzeganą przez pryzmat współczesności i nasączoną duchem europejskiego jazzu XXI wieku. Poza autorskimi kompozycjami Victora Gellinga, na płycie znajdziemy też pełne świeżości interpretacje klasycznych tematów: "Do You Know What It Means to Miss New Orleans?" Eddiego DeLange i Louisa Altera, oraz "Come Sunday" Duke'a Ellingtona.
 
ZAPOWIEDŹ
Rudi Neuwirth / Andreas Willers
Jazztage

(JazzHaus Musik)
Gitarzysta Andreas Willers to od początku lat 80-tych jedna z najważniejszych postaci niemieckiej sceny jazzowej. Muzyk znany jest z takich formacji jak m.in. Out To Lunch, Blue Collar, oraz współpracy z takimi artystami jak m.in. Paul Bley, Theo Jörgensmann, Klaus Kugel, Hans Lüdemann, Enrico Rava, Dave Liebman, Lou Grassi, Johannes Bauer, Dieter Ilg, Olaf Rupp, Dirk Raulf czy Samuel Blaser. Andreas Willers jest też cenionym kompozytorem, którego utwory wykonują m.in. takie zespoły jak Jazz Baltica Ensemble i legendarny NDR Bigband. Dyskografia muzyka to ponad 40 płyt zrealizowanych w rozmaitych konfiguracjach jak i solo. Pośród nich warto wymienić takie tytuły jak: "The Scrambling Ex" (z Peterem Van Huffelem i Oliverem Steidle, 2014), czy płyty nagrane solo: "Drowning Migrant" i "Orange Years" (2009). Kiedy w roku 2015 podczas jednego z festiwali Willers spotkał znakomitego wokalistę Rudiego Neuwirtha, zapadła decyzja o współpracy. Po wielu koncertach obaj muzycy zdecydowali się nagrać płytę wypełnioną utworami, które najczęściej wykonywane były przez nich podczas licznych występów. Artystów łączy fascynacja klasyką jazzu i pasja do eksperymentowania z adaptacją standardów. Stąd repertuar albumu zatytułowanego "Jazztage" obejmujący utwory m.in. Irvinga Berlina, Wayne Shortera, Johna Coltrane'a, Billyego Strayhorna czy Herbiego Hancocka, ale też autorskie kompozycje obu artystów.
 
 ZAPOWIEDŹ
Daniel Weber
Dramatis Personae

(JazzHaus Musik)
Szwajcarski perkusista Daniel Weber kojarzony jest z śmiałymi i odważnymi przedsięwzięciami muzycznymi. Wraz z formacją Krassport poruszył europejskie środowisko jazzowe projektem "The Planets - Discovering Gustav Holst" (2012) "biorąc na warsztat" suitę ''Planety'' Gustava Holsta. Rok później słyszeliśmy go na płycie "Come Daylight" (2013) saksofonisty Sebastiana Buschera, a w roku 2015 w ramach konstelacji: Pilz / Ruby / Weber / Brochier, na albumie wypełnionym muzycznymi impresjami opartymi na wierszach Arthura Rimbaud ("Rimbaud #4"). Kolejnym autorskim albumem niepokornego perkusisty był wydany pod nazwą Webers Hebel album "Hebelwirkung" (2017). Tworzony wraz z saksofonistą Linusem Amstadem, gitarzystą Tomasem Hohlerem i kontrabasistką Lisą Hoppe kwartet, połączył improwizację z polimetrycznymi eksperymentami i muzyczną dyscypliną. W kwietniu br. Daniel Weber wraz z pianistą Pio Schürmannem i kontrabasistą Martinem Wyssem jako trio Ramsch na płycie zatytułowanej "Carabattola", zaprezentowali w pełni improwizowany program inspirowany klimatem i specyfiką leżącej w pobliżu granicy z Włochami doliny Poschiavo. Na 14 października Daniel Weber zapowiada pierwszy w pełni perkusyjny album nagrany bez udziału innych instrumentów. "Dramatis Personae" to płyta odsłaniająca niczym nie poskromioną fantazję artysty przenoszącego zasady gry zespołowej w formę solową. Muzyk przy pomocy rozmaitych instrumentów perkusyjnych kreuje zarówno motywy melodyczne jak podstawy rytmiczne. Materiał zarejestrowany został na żywo, bez miksów i nakładek studio Kwandt Audio w Saarbrucken (Niemcy).
 
ZAPOWIEDŹ
Esche
Unter und
über Wasser
(JazzHaus Musik)
Trio Esche istnieje od 2013 roku z powodzeniem koncertując w całej Europie i "zarażając" swą muzyką coraz szerszy krąg odbiorców. Oparta na świadomej improwizacji muzyka formacji oparta jest na dźwiękach skrzypiec (Laura Schuler), fortepianu (Luzius Schuler) i kontrabasu (Lisa Hoppe), a możliwości wyrazowe każdego z instrumentów są przez trójkę niemieckich artystów nieustannie poszerzane. Esche dbają jednocześnie o czytelność przekazu czyniąc swą autorską muzykę otwartą i przyjazną dla każdego odbiorcy. Bardzo ważną postacią odpowiedzialną za brzmienie Esche jest kontrabasistka, kompozytorka i pedagog Lisa Hoppe. To artystka wszechstronna, której działania obejmują różnorodne gatunki muzyczne: od współczesnej muzyki kameralnej, do jazzowej improwizacji i awangardy. Jako muzyk intensywnie działa zarówno w Hamburgu, jak Nowym Jorku, w obu przypadkach angażując się w rozmaite projekty. W 2017 roku kontrabasistka zaangażowana była w działalność formacji Webers Hebel prowadzonej przez szwajcarskiego perkusistę Daniela Webera, co zaowocowało znakomitym albumem "Hebelwirkung". Rok później Lisa Hoppe stworzyła własny projekt, którym jest międzynarodowe trio Third Reality, tworzone wraz z amerykańskim saksofonistą Davidem Leonem i izraelskim gitarzystą Talem Yahalomem. Efektem pracy tria była nagrana w nowojorskim Brooklynie, płyta "The Mighty Unlikely" (2019). Album "Unter und
über Wasser" nagrany wraz z Laurą i Luziusem Schulerami pod szyldem Esche, to kolejny przykład nieograniczonej kreatywności tej wyjątkowej niemieckiej artystki.
 
teksty: Robert Ratajczak