│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

16 października 2020

2020/28: nowe płyty, prasa

 

* Hi-Fi i Muzyka 10/2020

Pierwszy tegoroczny jesienny numer miesięcznika Hi-Fi i Muzyka (10/2020) w części muzycznej proponuje m.in. obszerny materiał dotyczący historii największej i najstarszej dziś czynnej legendy rocka - grupy The Rolling Stones, która w tym roku obchodzi ...58-rocznicę istnienia. Artykuł Grzegorza Walendy "Stonesi nie próżnują" ilustrowany jest autorskimi koncertowymi zdjęciami zespołu. Pretekstem do publikacji materiału jest najnowsza edycja jednego z najważniejszych albumów Stonesów: "Goats Head Soup" oraz zapowiedzi pierwszej od 15 lat płyty z nowymi kompozycjami Micka Jaggera i Keitha Richardsa.
Poza tym w numerze znajdziemy materiał na temat mało znanej opery Stanisława Moniuszki "Hrabina" (Hanna i Andrzej Milewscy: "Hrabina na balu maseczkowym"), trzecią część cyklu "Skarby naszego nieba" autorstwa Michała Dziadosza, omówienie książki Danuty Gwizdalanki "Symfonia na 444 głosy" (Hanna Milewska: "Każdy mówi o muzyce"), oraz garść recenzji płytowych (jazz, pop/rock).
Z przyjemnością odnotowuję iż w nowym numerze Hi-Fi i Muzyka dwukrotnie zamieszczone zostało logo LongPlay. Okazją ku temu są zapowiedzi dwóch albumów wytwórni DUX wydanych pod patronatem naszego portalu: "Tangostoria" grupy Bandonegro. (str.75) oraz "Enescu, Prokofiev, Szymanowski" duetu Wasiucionek / Michalik (str.88).
_______________________
* nowe płyty

Janczarski & Siddik 4tet
Contemplation

(For Tune)

24 stycznia w warszawskim klubie 12on14 miał miejsce wyjątkowy koncert amerykańskiego trębacza Rasula Siddika z udziałem trójki polskich muzyków jazzowych: saksofonisty Borysa Janczarskiego, kontrabasisty Michała Jarosa i żywej legendy polskiej perkusji, Kazimierza Jonkisza. Wywodzący się z różnych pokoleń muzycy przedstawili znakomity program w większości złożony z utworów takich wielkich mistrzów jak: McCoy Tyner, Woody Shaw, Charles Mingus, Don Cherry i Joe Henderson. Znany z współpracy z Lesterem Bowie, Bobbym Few, Archie Sheppem, Henry Threadgillem czy Davidem Murrayem Rasul Siddik, przedstawił też własną kilkunastominutową kompozycję "Dedication" oraz sięgnął po słynną kompozycję "Witchi Tai To" indiańskiego artysty Jima Pepppera, w której poznajemy artystę także w roli wokalisty. Koncert jednorazowego składu okazjonalnie nazwanego Janczarski & Siddik 4tet, został zarejestrowany i dzięki operatywności wytwórni For Tune, materiał ten właśnie trafił do nas w formie albumu zatytułowanego od otwierającej go kompozycji McCoy Tynera: "Contemplation". Płyta ukazała się 23 września.
_________________________________________ 
 
 Adam Simmons / Jean Poole
Zatoczka

(Fat Rain)
50-rocznica śmierci Krzysztofa Komedy, która przypadła w 2019 roku zaowocowała wieloma ciekawymi projektami dedykowanym jego twórczości nie tylko w Kraju, ale na całym świecie. 29 listopada ub.roku australijski saksofonista Adam Simmons i jego formacja Creative Music Ensemble podczas koncertu w Melobourne w ramach Polish Music Day, przedstawili program oparty na najsłynniejszych tematach polskiego kompozytora. Za wizualizację projektu i filmy wyświetlane podczas koncertu odpowiedzialny był multimedialny artysta Jean Poole. Program został zarejestrowany i pod koniec sierpnia opublikowany nakładem wytwórni Fat Rain pod postacią wyjątkowej płyty zatytułowanej "Zatoczka: Tribute To Komeda". Autor i pomysłodawca albumu Adam Simmons już od 30 lat znany jest jako kreatywny wirtuoz rozmaitych instrumentów dętych (saksofony, klarnety, flety, fujarki). Poza prowadzeniem formacji Creative Music Ensemble, artystę znać możemy z takich składów jak La Societe des Antipodes, Origami i Toy Band, oraz współpracy z m.in. Nigelem Kennedym, Peterem Brotzmannem, Johnem Hollenbeckiem i Jackiem Kochanem. Na stylowo wydanej płycie usłyszymy takie komedowskie tematy jak: "Sleep Safe and Warm", "Astigmatic", "Kattorna" czy "Po katastrofie", pomiędzy które wplecione zostały
Interludia przygotowane przez Adama Simmonsa. Album ukazał się 28 sierpnia.
 _________________________________________

Joanna Knitter Blues Folk Connection
Aretha

(Allegro Records)
Znana z formacji Przemka Dyakowskiego Take It Easy (m.in. wydany pod patronatem LongPlay album "Ach to był szał...", 2020), ale też formacji The Monngang, projektu Poezja Kulturystyczna oraz współpracy z Leszkiem Kułakowskim Joanna Knitter, dysponuje wyjątkowym głosem i jazzowym feelingiem. Związana z trójmiejskim środowiskiem jazzowym wokalistka doskonale czuje się zarówno w soczystych rockowych utworach jak balladach, swingu i jazzowo-bluesowej stylistyce. Artystka z powodzeniem prowadzi własny zespół Joanna Knitter Blues Folk Connection, który we wrześniu nakładem wytwórni Allegro Records opublikował swój trzeci album: "Aretha".  Jak łatwo się domyślić płyta dedykowana jest zmarłej w 2018 roku Arethcie Franklin. Druga rocznica śmierci Królowej Soulu, która przypadła 16 sierpnia to znakomita okazja do zmierzenia się z repertuarem Arethy i przypomnienia jej największych przebojów. Na płycie znajdziemy 13 utworów, pośród których nie zabrakło tak nieśmiertelnych hitów jak: "Son of a Preacher Man", "Respect", czy "(You Make Me Feel Like) A Natural Woman". Joanna Knitter Blues & Folk Connection wraz z wokalistka tworzą: blues-rockowy gitarzysta Krzysztof Paul, pianista Artur Jurek, jazzowy kontrabasista Adam Żuchowski i perkusista Piotr Góra. Album ukazał się 25 września.
 _________________________________________
 
Inga Lewandowska
Przebudzenie...

(SJ Records)
Inga Lewandowska to wokalistka, kompozytorka, poetka, malarka i pedagog. Wszechstronnie uzdolniona artystka ma na koncie kilka różnorodnych tematycznie płyt (piosenki Agnieszki Osieckiej, pieśni Fryderyka Chopina, piosenki dla dzieci), oraz współpracę z takimi muzykami jak m.in. Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Zbigniew Jaremko, Piotr Wojtasik, Robert Majewski, Andrzej Jagodziński czy Kazimierz Jonkisz. Nowy album artystki zatytułowany "Przebudzenie..." wydany jest w formie książeczki-tomiku i zawiera zbiór dwudziestu jeden wierszy, z których jedenaście zostało wykorzystanych w kompozycjach zawartych na płycie CD. Całość zilustrowana jest reprodukcjami czternastu namalowanych techniką olejną obrazów. W nagraniach wokalistce towarzyszą: Piotr Schmidt (trąbka), Przemysław Raminiak (fortepian), Grzegorz Piasecki (kontrabas), Sławomir Berny (perkusja) oraz nadająca utworom wyjątkowej przestrzeni Baron Chamber Orchestra pod dyrekcją zmarłego w lipcu br. dyrygenta i Dziekana PWSZ w Nysie, Piotra Barona. Album ukazał się 18 września nakładem wytwórni SJ Records.
 _________________________________________
 
15 września nakładem Fundacji Słuchaj! ukazały się dwa albumy nagrane z udziałem znanych ze składu formacji RGG: kontrabasisty Macieja Garbowskiego i perkusisty Krzysztofa Gradziuka.

The Owl feat. Pablo Held
Improcode

(Fundacja Słuchaj!)
Trio The Owl tworzą: skrzypek Marcin Hałat, oraz kontrabasista Maciej Garbowski i perkusista Krzysztof Gradziuk. Lider zespołu, urodzony w Beskidzie Śląskim w 1981 roku Marcin Hałat, to artysta poruszający się w obrębie zarówno muzyki klasycznej jak jazzu. W pierwszej z kategorii skrzypek miał okazję pracować z takimi mistrzami jak m.in.: Lorin Maazel, Krzysztof Penderecki i Jerzy Maksymiuk. W drugiej z formacją Atom String Quartet, Adzikiem Sandeckim, Adamem Makowiczem, Dominikiem Wania, Grażyną Auguścik i wieloma innymi artystami. W roku 2017 ukazała się pierwsza płyta The Owl: "On The Way", a we wrześniu tego roku dotarł do nas kolejny album, tym razem nagrany w składzie poszerzonym o pianistę. Na płycie zatytułowanej "Improcode" polskim muzykom towarzyszy znakomity niemiecki pianista Pablo Held, którego doskonale znamy z serii znakomitych albumów wydanych przez prestiżową wytwórnię Pirouet: "Elders" (2013), "The Trio Meets John Scofield" (2014) i"Lineage" (2016). Pablo Held należy dziś do grona najbardziej cenionych młodych europejskich pianistów jazzowych. Poza prowadzeniem własnego tria (z Robertem Landfermannem - kontrabas i Jonasem Burgwinkelem - perkusja), muzyk ma na koncie płyty z takimi muzykami jak John Scofield, Jason Seizer, Ronny Graupe i Domenic Landolf. Udział Pablo Helda w nagraniu płyty, znacznie poszerzył brzmienie The Owl, dając artystom jeszcze większą swobodę w kreowaniu swobodnych improwizacji. Na nagranej w niemieckim studio Loft w Kolonii płycie, znajdziemy zaledwie trzy kompozycje Marcina Hałata, gdyż większość albumu wypełniają kreatywne improwizacje czteroosobowego składu.
 
Lyytinen / Garbowski / Gradziuk
Swords

(Fundacja Słuchaj!)
Dwupłytowy album "Swords" przynosi muzykę w pełni improwizowaną. Do wyjątkowej sesji Macieja Garbowskiego i Krzysztofa Gradziuka z fińskim saksofonistą tenorowym Pauli Lyytinenem doszło 23 sierpnia 2019 roku w katowickim centrum artystycznym Institute of Music Performance, a materiał został zmiksowany w studio Tokarnia przez Jana Smoczyńskiego. Urodzony w 1983 roku w Helsinkach Pauli Lyytinen, na co dzień związany z wytwórnią Eclipse, najbardziej znany jest z własnego kwartetu Pauli Lyytinen Magnetia Orkesteri z udziałem doskonale znanego miłośnikom jazzu trębacza Verneri Pohjoli, basisty Eero Tikkanena i perkusisty Miki Kallio. Ponadto, młody muzyk ma już na koncie ponad 30 albumów nagranych z takimi artystami jak m.in. Ville Vokkolainen, Raoul Bjorkenheim czy Mikko Innanen. Lyytinen bardzo chętnie angażuje się w rozmaite eksperymentalne składy i okazjonalne konstelacje. Niniejszy album jest dowodem olbrzymiej kreatywności Fina i niecodziennego porozumienia z dwójką znakomitych polskich muzyków. Jak czytamy w materiałach prasowych muzyka tria Lyytinen / Garbowski / Gradziuk jest: "ostra jak miecz, wyjątkowa, czysta, prosta i intensywna".

teksty: Robert Ratajczak