│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

20 października 2020

2020/29: nowości i zapowiedzi wytwórni ACT

 

* nowe płyty

Z niemieckiej wytwórni ACT dotarło do nas sześć nowych tytułów. Cztery z nich już są dostępne w sprzedaży, pozostałe dwie płyty ukażą się 30 października.

Siggi Loch - A Life in the Spirit of Jazz
(ACT)

Najstarszą niemiecką niezależną wytwórnię płytową ACT utworzył Siggi Loch, który ponad 20 lat temu zakończył 30-letnią karierę jako menedżer w międzynarodowym biznesie muzycznym rozpoczętą w 1960 roku w EMI Electrola, później WEA (Warner). Powołując 21 lat temu do życia ACT, Loch spełnił swoje marzenie z dzieciństwa o posiadaniu własnego niezależnego wydawnictwa. Dziś ACT jest potentatem fonograficznym, mającym w swym katalogu blisko 400 tytułów. To dzięki płytom wydanym przez ACT świat poznał takich artystów jak Esbjorn Svensson, Lars Danielsson czy Nils Landgren. Nakładem ACT-u ukazały się też w ostatnich latach płyty jakie przyniosły światowy rozgłos polskim muzykom: Vladyslavovi Sendeckiemu, Leszkowi Możdżerowi czy Adamowi Bałdychowi. 6 sierpnia br. Siggi Loch obchodził okrągłe 80-urodziny, które postanowił uczcić w najlepszy z możliwych sposób. Nakładem wytwórni ACT tego właśnie dnia ukazał się jubileuszowy album z wyborem 27 nagrań, których producentem na przestrzeni 58 lat (1962-2020) był Siggi Loch. Całość otwiera jednak "Summertime" George'a Gershwina w wykonaniu zespołu Sidneya Becheta, wybrane z katalogu wytwórni Blue Note, a pochodzące z roku, w którym bohater tego albumu przyszedł na świat. Pośród utworów zgromadzonych na tym niecodziennym albumie znajdziemy nagrania wielu legendarnych artystów jak m.in. Klaus Doldinger, Johnny Griffin, Larry Coryell, Philip Catherine, Dave Brubeck, Gerry Mulligan, Jasper van't Hof, Joachim Kuhn, Albert Mangelsdorff, Renaud Garcia-Fons, Michael Brecker, Heinz Sauer, Ulf Wakenius, ale też: John Lee Hooker, Spencer Davis Group i Steve Winwood. Album zatytułowany "Siggi Loch - A Life in the Spirit of Jazz", to także przegląd dokonań artystów, którzy w ogromnym stopniu swój sukces zawdzięczają wytwórni ACT jak: Nils Landgren, Esbjorn Svensson, Michael Wollny, Bugge Wesseltoft, Lars Danielsson, Wolfgang Haffner, Magnus Ostrom, Iiro Rantala, czy duet Vincent Peirani & Emile Parisien. Niezwykły to album i niezwykła wizytówka niezwykłej postaci jaką jest Siggi Loch. Nic dodać, nic ująć: "A Life in the Spirit of Jazz".

Marius Neset
Tributes
(ACT)

Grę Mariusa Neseta krytycy jazzowi opisują jako połączenie mocy Breckera i tonalnej delikatności Jana Garbarka. W muzyce młodego Norwega dostrzegamy epicki rozmach i obraz fascynacji muzyką zarówno Igora Strawińskiego jak ...Franka Zappy, którego twórczość zdaje się być również bardzo bliska saksofoniście. W 2013 roku oprawiona w orkiestrowe ramy muzyka saksofonisty na płycie ''Lion'' (2014) emanowała świeżością i wyjątkową siłą. Kolejnym albumem Neseta była płyta "Pinball" (2015) przygotowana w mniejszym składzie, a album "sun blowing" (2016) Norweg zrealizował w trio z sekcją jakiej skład zdawać się może spełnieniem marzeń każdego muzyka: Lars Danielsson (kontrabas) i Morten Lund (perkusja). Kolejnym dziełem Mariusa Neseta, był album "Snowmelt" (2016) nagrany w londyńskich AIR Studios wraz z orkiestrą London Sinfonietta, a wydana rok później płyta "Circle of Chimes" (2017), nagrana w ośmioosobowym składzie okazała się albumem.wyjątkowo pełnym i dojrzałym, w większym niż dotychczas stopniu, kładącym nacisk na jasne i przejrzyste melodie. Na nowej płycie zatytułowanej "Tributes" która ukazała się 25 września, Mariusa Neseta słyszymy ponownie w towarzystwie orkiestry. Tym razem jest to Danish Radio Big Band pod dyrekcją Miho Hazamy. Pięć długich, rozbudowanych autorskich utworów norweskiego artysty wypełniających nagrany w marcu 2019 roku w Kopenhadze album, odsłania olbrzymie możliwości i potencjał Mariusa Neseta nie tylko w roli wybornego wirtuoza, ale też jako znakomitego kompozytora i aranżera. Recenzja płyty pojawi się w grudniowym (12/2020) numerze Jazz Forum.
 
Michael Wollny
Mondenkind
(ACT)
 
Michael Wollny to obecnie jeden z najbardziej pożądanych przez rozmaite festiwale europejskie pianista jazzowy w Europie. Poza prowadzeniem własnego tria (z Christianem Weberem i Erickiem Schaeferem), młody instrumentalista i kompozytor zyskał też olbrzymie uznanie dzięki współpracy z Heinzem Sauerem. Po kilkunastu albumach nagranych na przestrzeni 15 lat w rozmaitych konfiguracjach personalnych, swą kolejną płytę pianista postanowił po raz pierwszy nagrać solo. "Mondenkind" ("Dziecko Księżyca") to album stworzony pod wpływem inspiracji zjawiskiem samotności człowieka w nieodkrytej przestrzeni kosmicznej. Okazją ku temu była 50-rocznica historycznej podróży na Księżyc trójki amerykańskich astronautów: Neila Armstronga, Edwina „Buzz” Aldrina i Michaela Collinsa, z których ostatni przez ponad 3 kwadranse okrążał Księżyc całkowicie straciwszy kontakt zarówno z Ziemią, jak pozostałymi uczestnikami wyprawy. Czas pandemii i przymusowej izolacji, w którym powstała ta płyta (kwiecień 2020) okazał się idealną porą do realizacji samodzielnych nagrań w berlińskim Teldex Studio. Poza nowymi autorskimi kompozycjami artysty w programie albumu znajdziemy także oryginalne interpretacje utworów z dorobku m.in. Tori Amos, Rudolpha Hindemitha i Albana Berga. "Mondenkind" to piękny nastrojowy album o ujmującej klimatem koncepcji, odsłaniający tym samym olbrzymie możliwości muzyka w konwencji solo piano. Album ukazał się 25 września,
a jego recenzja znajdzie się w grudniowym (12/2020) numerze Jazz Forum.
 
Bałdych - Courtois - Telderman
Clouds

(ACT)
Polski skrzypek, holenderski pianista i francuski wiolonczelista. Różne kraje, odmienne kultury i dziedzictwo, a całość brzmi niczym jeden muzyczny organizm. Europejskie trio jazzowe: Adam Bałdych, Rogier Telderman i Vincent Courtois, to skład w którym każdemu z instrumentowi powierzona została równie ważna rola. Trio zawiązało się w lutym 2018 roku podczas festiwalu Sound of Europe w holenderskiej Bredzie. Po pierwszym koncercie składu okazało się iż współpraca trójki artystów najzwyczajniej w świecie musi być kontynuowana, a nagranie wspólnego albumu jest tylko kwestią czasu. W grudniu 2019 roku po serii znakomitych koncertów, muzycy spotkali się we francuskim La Buissonne Studio przynosząc przygotowane  kompozycje, które wypełniają wydaną 25 września płytę. Album "Clouds" to wypadkowa trzech artystycznych osobowości i temperamentów, gdzie każdy głos wnosi do muzyki coś nowego i niepowtarzalnego.
 
ZAPOWIEDŹ
Shalosh
Broken Balance

(ACT)
W ubiegłym roku trafił do nas album powstałego w 2014 roku tria Shalosh: "onwards and upwards". Płyta zawierała program będący symbiozą jazzu z innymi gatunkami muzycznymi, przekraczający wszelkie granice stylistyczne i obalający istniejące definicje. Trio tworzą pochodzący z Izraela wieloletni przyjaciele: pianista Gadi Stern, kontrabasista David Michaeli i perkusista Matan Assayag.  Muzycy z równym zaangażowaniem podchodzą do jazzowych transkrypcji dzieł Brahmsa jak utworów Nirvany. Pozostając w jazzowej konwencji, izraelscy artyści wplatają w swe utwory zarówno elementy muzyki żydowskiej jak brzmienia afrykańskie oraz bliskowschodnie. Dużo w ich twórczości swobodnej improwizacji i zabawy formą. Słychać tu zarówno echa pustynnego bluesa, progresywnego rocka, jak i nawiązania do popkultury. Kolejnym albumem zespołu jest "Broken Balance" stanowiący konsekwentny krok na obranej 6 lat temu drodze. Obok kolektywnie przygotowanych 9 nowych kompozycji Shalosh, w programie płyty znajdziemy też utwór wybrany z dorobku grupy Nirvana: "Breed".
 
ZAPOWIEDŹ
Nesrine
(ACT)
Wokalistka i wiolonczelistka pochodzenia francusko-algierskiego Nesrine (Nesrine Belmokh), miała sposobność pracować z takimi znakomitościami muzyki klasycznej jak Lorin Maazel i Daniel Barenboim, a jej talent po międzynarodowej trasie koncertowej w ramach projektu Cirque du Soleil, docenił sam Placido Domingo. Artystka stoi na czele międzynarodowego (Hiszpania / Francja / Algieria) tria NES, którego album "Ahlam" wydany w roku 2018 zawierał udaną mieszankę muzyki arabskiej, flamenco i jazzu, tworząc wciągający orientalno-śródziemnomorski klimat. Tym razem artystka proponuje swój solowy album zatytułowany po prostu "Nesrine", a złożony w większości z jej własnych kompozycji i tekstów. Nesrine nagrała płytę wraz z znanym ze składu NES perkusjonalistą Davidem Gadea, oraz gitarzystą Vincentem Huma i basistą Swaéli Mbappe, a inzynierem dźwięku podczas sesji nagraniowej był Fab Dupont, mający za sobą współpracę z takimi artystami jak m.in. David Crosby i Wynton Marsalis. Album "Nesrine" to kolejna bardzo interesująca pozycja w katalogu wytwórni ACT, skierowana do miłośników muzyki etnicznej i world music.
 
teksty i skany: Robert Ratajczak