│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

30 października 2020

2020/30: nowości, premiery i zapowiedzi

 
 

* nowe płyty

ZAPOWIEDŹ
Paul Winter
Light of the Sun

(Living Music)

Obchodzący w tym roku 81-urodziny, siedmiokrotny laureat nagrody Grammy, amerykański saksofonista i kompozytor Paul Winter powszechnie uważany jest za pioniera world music i artystę, który jako jeden z pierwszych muzyków na świecie w swej twórczości łączył elementy muzyki jazzowej i klasycznej z naturalnymi odgłosami przyrody. W ciągu 40 lat z ogromnym powodzeniem wraz z Paulem McCandlessem prowadził formację Paul Winter Consort. Zespół był wyjątkowym zjawiskiem muzycznym przełomu XX i XXI wieku, jednak jego działalność ciągle pozostawała w cieniu równolegle współtworzonej przez McCandlessa formacji Oregon. W rozmaitych składach Paul Winter Consort obok Wintera i McCandlessa grali tacy muzycy jak m.in. gitarzysta Ralph Towner, pianista Dave Grusin czy perkusiści Colin Walcott i Steve Gadd. W roku 2017 ukazała się przekrojowa płyta będąca swego rodzaju antologią zespołu: "A Retrospective: Morning Sun". Rok 2020 przynosi kameralny solowy album Paula Wintera: "Light of the Sun", będący bardzo osobistą płytą w ponad 60-letnim dorobku fonograficznym artysty. Jak mówi sam artysta: "Tytułowe "Światło Słońca" ma wiele znaczeń, które przypisujemy światłu: światło jako duch, miłość, świadomość, ludzka dobroć, spokój, serce, uniesienie, ogień, światło które jest integralną częścią piękna i uśmiech, który odbija słońce w naszym sercu". Nagrania powstały w tak niezwykłych miejscach jak: Muzeum Miho, Katedra św. Jana Bożego w Nowym Jorku, oraz ...Wielki Kanion w Kolorado. W poszczególnych utworach Winterowi towarzyszą: Paul Halley (fortepian i organy piszczałkowe), pianiści Jeff Holmes, Denny Zeitlin i Don Grusin,  brazylijski gitarzysta Oscar Castro-Neves i wiolonczelista Eugene Friesen. Planowana premiera albumu (16 października) przesunięta została na 13 listopada, a płyta ukaże się nakładem wytwórni Living Music.

____________________________________________ 

ZAPOWIEDŹ
Insomnia Brass Band
Late Night Kitchen

(Tiger Moon Records)

Powstałe w 2017 roku berlińskie trio Insomnia Brass Band to rodzaj miniaturowej orkiestry dętej. Oryginalny repertuar zespołu oparty jest na autorskich kompozycjach puzonistki Anke Lucks i znanej m.in. z formacji Shoot The Moon, oraz duetu Subsystem (tworzonego z basistą Svenem Hinse) saksofonistki barytonowej Almut Schlichting. Skład zespołu uzupełnia wywodzący się ze składu Hannes Zerbe Jazz Orchestra oraz współtworzący trio BROM i kwartet Tru Cargo Service, perkusista Christian Marien. Od 2018 roku Insomnia Brass Band niemal nieustannie jest w trasie koncertując w rozmaitych klubach jazzowych i na festiwalach. Wypracowany przez trio styl okazał się przysłowiowym "strzałem w dziesiątkę". Szorstkie, żywiołowe brzmienie właściwe większym składom, kontrastuje z kameralną konwencją jazzowego tria. 27 listopada nakładem wytwórni Tiger Moon Records ukaże się album "Late Night Kitchen", będący zbiorem dziewięciu kompozycji, odsłaniających olbrzymi potencjał zespołu. Pełne animuszu i niebywałej pomysłowości kompozycje Anke Lucks i Almut Schlichting udowadniają, iż formuła odkryta przez Insomnia Brass Band, to znakomita nie mająca sobie równych konwencja, z powodzeniem łącząca tradycyjny styl nowoorleańskich brass bandów z free jazzem, funkiem i żywiołowością muzyki rockowej.

____________________________________________

PREMIERA
Greg Burk Expanding Trio
Message In The Clouds

(Tonos Records)

Znany z współpracy z takimi artystami jak Rodney Whitaker, Gerald Cleaver, Bob Moses, Benny Golson, Kenny Wheeler, David Murray, David Leibman, Steve Swallow czy Jerry Bergonzi, amerykański pianista i kompozytor Greg Burk, pod koniec października nakładem własnej wytwórni Tonos Records opublikuje swój 18 album "Message In The Clouds". Greg Burk urodził się w Michigan (USA) w rodzinie o wielkich tradycjach muzycznych. Jego ojciec Dennis Burk, był cenionym na świecie dyrygentem, a matka Giovanna Colonelli, znakomitą sopranistką. Greg zaczął grać na fortepianie w wieku 6 lat, a w wieku 16 lat z powodzeniem prowadził własne zespoły. Już jako nastolatek, dostrzeżony został przez magazyn Down Beat. Jest uczniem takich znakomitości jak Yusef Lateef i Archie Shepp, a w New England Conservatory of Music studiował pod okiem m.in. Danilo Pereza, Cecila McBee i Jerry'ego Bergonzi. Od 2002 roku jego albumy wydawane były przez takie wytwórnie jak m.in. Soul Note i Jazzwerkstatt. Płytę "Message In The Clouds" firmowaną jako Greg Burk Expanding Trio, artysta nagrał wraz z basistą Stefano Senni i perkusistą Enzo Carpentieri, a wypełnia ją 9 nowych kompozycji lidera. Włoscy muzycy współtworzący skład to artyści z którymi Burk na co dzień koncertuje, gdyż aktualnie mieszka w Rzymie. Tam też pod czujnym uchem Clive'a Simpsona w Extra Beat Studios zrealizowano nagrania wypełniające płytę. Album ukazał się 29 października.

 ____________________________________________

PREMIERA
Quadro Nuevo
Mare

(Fine Music)

W sierpniu ukazała się znakomita płyta saksofonisty, klarnecisty i kompozytora Mulo Francela: "Crossing Life Lines" dedykowana 75-rocznicy zakończenia II wojny światowej i nastania pokoju pomiędzy Niemcami a resztą Europy. Był to kolejny po "Mocca Swing" (2017) solowy album niemieckiego artysty znanego przede wszystkim jako założyciel i lider, specjalizującej się w world music grupy Quadro Nuevo. W ramach działalności istniejącej od blisko ćwierćwiecza bawarskiej formacji, wraz z Andreasem Hinterseherem, Chrisem Gallem i Didi Lowką oraz gronem zaproszonych gości, Mulo Francel przygotował kolejny album, który ukazał się 30 października. Na płycie zatytułowanej "Mare" znajdziemy cykl kompozycji tworzących barwną śródziemnomorską muzyczną opowieść, w której muzycy scalają bałkańskie rytmy z estetyką tanga, walca i motywami orientalnymi.

____________________________________________
 
ZAPOWIEDŹ
Oleś Brothers & Piotr Orzechowski
Waterfall

(Audio Cave)
Duet tworzony przez braci Oleś (Marcin – kontrabas i Bartłomiej – perkusja) to niecodzienne zjawisko na polskiej scenie jazzowej. Od ponad 10 lat tandem ten stanowi idealną sekcję rytmiczną dla niezliczonej ilości projektów, jednocześnie funkcjonując jako niezależny duet. Po płycie "Sefardix" (2013, z wokalistą Jorgosem Skoliasem), oraz albumach "Spirit of Nadir" (2017) wypełnionym muzyką zainspirowaną brzmieniami hinduskimi i arabskimi oraz dedykowanym muzyce Henryka Mikołaja Góreckiego "Górecki Ahead" (2018, z wibrafonistą Christopherem Dellem), trafił do nas 2-płytowy album "Alone Together" wydany z okazji 20-lecia pracy artystycznej braci. Do nagrania kolejnej płyty Bracia Oleś zaprosili znakomitego pianistę Piotra Orzechowskiego, a album "Waterfall" firmowany szyldem Oleś Brothers & Piotr Orzechowski wypełnia program oparty na kompozycjach lidera legendarnej formacji Weather Report, Joe Zawinula. Artyści zdecydowali się przedstawić własne interpretacje mniej oczywistych utworów z dorobku austriackiego muzyka, stawiając na utwory nasycone typowo europejskim duchem i estetyką. Oryginalne kameralne transkrypcje takich utworów jak m.in. "Unknown Soldier", "Waterfall" czy "In a Silent Way", odsłaniają zupełnie nowe, pozbawione elektrycznego brzmienia i stylistyki fusion oblicze tych kompozycji. Podobnie jak poprzednie albumy Braci Oleś, płyta ukaże się nakładem wytwórni Audio Cave, a jej premierę zaplanowano na 20 listopada.
 ____________________________________________

NOWOŚĆ
Krzysztof Pacan
Story of 82

(Audio Cave)

Kontrabasista, gitarzysta basowy, producent muzyczny i kompozytor Krzysztof Pacan po 9 latach jakie upłynęły od czasu ukazania się pierwszego autorskiego albumu, nominowanej do Fryderyka płyty "Facing The Challenge", przypomina o sobie albumem "Story of 82" nagranym wraz z saksofonistą Radkiem Nowickim, Piotrem Wyleżołem (fortepian) i Krzysztofem Dziedzicem (perkusja). W międzyczasie artysta angażował się w niezliczoną ilość rozmaitych projektów. Krzysztof Pacan ma za sobą współpracę z takimi znakomitościami jak: Tomasz Stańko, Janusz Muniak, Michał Urbaniak, Zbigniew Namysłowski, Urszula Dudziak, Sławek Jaskułke, Jerzy Małek, Arek Skolik czy Jacek Kochan, a w 2008 roku wraz Janem Smoczyńskim i Robertem Cichym założył zespół JUNE, którego płyta "That's What I Like" otrzymała nominację do Fryderyka 2009 w kategorii Nowa Twarz Fonografii. Na swej drugiej płycie Krzysztof Pacan odwołuje się zarówno do klasyki jazzu, jak muzyki dawnej. W jednym z utworów na fideli i renesansowej violi da gamba zagrała wszechstronna multiinstrumentalistka Marta Zalewska. Złożona z 7 autorskich kompozycji Krzysztofa Pacana płyta "Story of 82" (1982 to rok narodzin muzyka) jest też rodzajem muzycznej autobiografii, na której artysta dzieli się z nami swoimi muzycznymi fascynacjami i towarzyszącymi mu od lat inspiracjami. Album ukazał się 14 października.

teksty: Robert Ratajczak