* nowe płyty
Jim Waller Big Band
Bucket List
(Jim Waller)
Bucket List
(Jim Waller)
Obecny na muzycznej scenie od ponad 50 lat, amerykański kompozytor, aranżer, pedagog, producent i multiinstrumentalista Jim Waller, płytą "Bucket List" debiutuje jako szef i lider własnego big bandu. Urodzony w Santa Barbara w Kalifornii muzyk od początku lat 60-tych ceniony jest jako znakomity saksofonista, puzonista, pianista i gitarzysta udzielając się w rozmaitych projektach i formacjach (m.in. Deltas, Los Blues, Road Apple). Na przestrzeni lat Waller współpracował z takimi znakomitościami jak Marvin Gaye, Etta James czy Willie Nelson. Od 1985 roku w San Antonio prowadzi własne studio nagraniowe Digital Image będąc producentem wielu płyt i twórcą niezliczonej ilości komercyjnych jingli nagrywanych dla potrzeb radia i kampanii reklamowych. Własny big band jest dla Jima Wallera spełnieniem marzeń i ambicji artystycznych, a wydana w październiku płyta nagrana z gronem znakomitych amerykańskich instrumentalistów tworzących jazzową orkiestrę, to efekt wielu miesięcy pracy. Na płycie znalazło się 7 własnych kompozycji Wallera i 7 standardów w jego autorskich aranżacjach. W tej drugiej grupie znajdziemy takie utwory jak m.in. "Georgia On My Mind", "God Bless The Child", czy odkrywczą wersję słynnej "Błękitnej Rapsodii" George'a Gershwina. W składzie Jim Waller Big Band znalazł się m.in. znany z współpracy z grupą Yellowjackets Will Kennedy, a także Lee Sparky Thomason, Curtis Calderon i Bill King, a w pięciu utworach z big bandem Jima Wallera zaśpiewała Jacqueline Sotelo. Nagrania zarejestrowane zostały według audiofilskich standardów z wykorzystaniem systemu przetwarzania sygnału analogowego w zamkniętej pętli. Album ukazał się 20 października.
___________________________________________
Amber Weekes
The Gathering
(Amber Inn Productions)
The Gathering
(Amber Inn Productions)
Amerykańska wokalistka jazzowa Amber Weekes od lat stanowi wyjątkową atrakcję koncertowej sceny Los Angeles. Z powodzeniem uświęca swym udziałem wiele prestiżowych festiwali za Oceanem, jak choćby nowojorski New Rochelle Jazz Festival. Gorąco oklaskiwana jest też m.in. w Caesar's Palace w Las Vegas. Artystka śpiewa od dziecka, a swój styl i manierę wokalną zawdzięcza wpływom takich div jazzu jak: Ella Fitzgerald, Sarah Vaughan i Lena Horne. Ze względu na swój charakterystyczny głos i sposób interpretacji często porównywana do Shirley Horn piosenkarka, na początku tego roku opublikowała swój kolejny album "Pure Imagination", nagrany z gronem cenionych instrumentalistów sesyjnych, indywidualnie dobranych do każdego utworu. Tymczasem już w październiku w sprzedaży pojawiła się nowa płyta wokalistki. Tym razem jest to album świąteczny, zawierający 10 jazzowych interpretacji tak znanych utworów jak m.in. "I'll Be Home for Christmas", "Winter Wonderland", "Silent Night" czy "Let It Snow". W gronie muzyków biorących udział w nagraniu albumu zatytułowanego "The Gathering" znaleźli się m.in. tak znakomici muzycy jak m.in. gitarzysta Doug MacDonald czy kontrabasista John B. Williams.
___________________________________________
Jose Rizo's Mongorama
Mariposas Cantan
(Saungu Records)
Mariposas Cantan
(Saungu Records)
José Rizo to od lat ceniony popularyzator i animator latynoskiego jazzu za Oceanem. Prowadzi wiele audycji radiowych prezentując rozmaite nagrania jazzowe, oraz jest organizatorem festiwali. W roku 2000 założył 16-osobową grupę Jazz on the Latin Side All-Stars, która doczekała się czterech gorąco przyjętych przez odbiorców albumów, a w roku 2011 powołał do życia projekt José Rizo's Mongorama tworzony przez grupę znakomitych muzyków, oraz zespół tancerzy salsa. Grupa prowadzona przez flecistę Danilo Lozano preferuje muzykę zainspirowaną istniejącym w latach 60-tych zespołem Mongo Santamaria. We wrześniu br. ukazała się trzecia (po "Mongorama" i "Baila Que Baila") płyta zespołu zatytułowana "Mariposas Cantan". Płyta zawiera ostatnie nagrania zmarłego w maju 2019 roku, jednego z najwybitniejszych wirtuozów bębnów timbales Ramona Bandy, który poza działalnością w ramach José Rizo's Mongorama, znany był z wspólnych nagrań z takimi artystami jak m.in. Poncho Sanchez, Joey DeFrancesco czy Cal Tjader. Jemu też zadedykowany jest cały album, na którym poza kompozycjami Jose Rizo i Francisco Torresa, znajdziemy ciekawe wersje m.in. "Watermelon Man" Herbiego Hancocka i "Mambo Mindoro" Cala Tjadera.
___________________________________________
Hazar
Reincarnated. Special Guest Al Di Meola
(IAN Productions)
Reincarnated. Special Guest Al Di Meola
(IAN Productions)
Ulas Hazar to znakomity gitarzysta, ale też mistrz trzystrunowej perskiej lutni saz. Jego album "Virtuoso" (2009) okazał się sensacją w środowisku zarówno jazzu jak muzyki klasycznej. Zawierająca utwory Chicka Corei, Bacha, Mozarta i Paganiniego płyta nagrana z basistą Carlesem Benaventem dostrzeżona została przez najbardziej wpływowe media muzyczne na świecie. Hazar udowodnił tym samym iż saz może być postrzegany nie tylko jako instrument towarzyszący większej grupie, lecz pełnić rolę solową. Artysta jest też twórcą muzyki do wyprodukowanego przez Paramount Pictures filmu "Grass" (2007) w reżyserii Meriana C. Coopera i Ernesta B. Schoedsackina. Na swym nowym albumie "Reinarnated" Hazar sięga jednak po równie mu bliską gitarę akustyczną i utwory z dorobku m.in. Chicka Corei, George'a Gershwina i Charliego Parkera. Album nagrany został z udziałem klarnecisty Piotra Torunskiego, pianisty Mike'a Roelofsa i perkusjonalisty Mehmeta Akataya, a kompozycja Chicka Corei "Spain" nagrana została w gitarowym duecie z Alem Di Meolą. Materiał nagrany został w monachijskim MSM Studio, a mastering nagrań powierzono Andy'emu Walterowi z legendarnego londyńskiego Abbey Road Studio. Album wydany został w kilku formatach, w tym w 2-płytowej audiofilskiej wersji zawierającej tradycyjną płytę CD oraz dysk Pure Audio Blu-ray
___________________________________________
Kenny Kotwitz & The LA Jazz Quintet
When Lights Are Low
(PM Records)
When Lights Are Low
(PM Records)
Art Van Damme (1920-2010) był jednym z najwybitniejszych amerykańskich akordeonistów, a zarazem jednym z pionierów szerokiego zastosowania akordeonu w muzyce jazzowej. W roku 1947 powołał do życia własną grupę zainspirowaną estetyką muzyczną Kwintetu George'a Shearinga, w której jednak fortepian zastąpił akordeonem. Na przestrzeni 35 lat Art Van Damme Quintet dał setki koncertów oraz zrealizował wiele nagrań, które dziś postrzegane są jako kamienie milowe na drodze osiągnięcia przez akordeon miana pełnoprawnego instrumentu w jazzowych składach. Jednym z uczniów Arta Van Damme jest aranżer, kompozytor, pianista i oczywiście znakomity akordeonista Kenny Kotwitz. Intensywnie działający na muzycznej scenie Los Angeles od połowy lat 60-tych muzyk, ma za sobą współpracę z takimi osobistościami jak m.in. Michel Legrand, Dave Grusin, Johnny Mandel, Ray Brown czy właśnie Art Van Damme, z którym w 1983 roku nagrał album "Art Van Damme and Friends". Przypadającą w tym roku 100-rocznicę urodzin Arta Van Damme Kenny Kotwitz postanowił uhonorować płytą utrzymaną w klimacie dokonań swego przyjaciela i mentora. Album "When Lights Are Low" przynosi zbiór kilkunastu tematów z "żelaznej klasyki" repertuaru Art Van Damme Quintet, w nowych świeżych opracowaniach Kenny'ego Kotwitza. Znajdziemy tu takie kompozycje jak m.in: "Skylark", "Cry Me A River", "Mood Indigo" czy "Stairway To The Stars". Wraz z liderem grającym na akordeonie i celeście, zespół tworzą John Chiodini (gitary), Nick Mancini (wibrafon), Chuck Berghofer (kontrabas) i Kendall Kay (instr.perkusyjne).
___________________________________________
John Finbury
American Nocturnes
(Green Flash Music)
American Nocturnes
(Green Flash Music)
John Finbury już od blisko 40 lat uchodzi za jednego z najciekawszych współczesnych kompozytorów tworzących w kręgu bossa novy. W roku 2016 jego piosenkę "A Chama Verde” nagraną przez Marcellę Camargo na płycie "Imáginario”, nominowano do nagrody Latin Grammy, co przyczyniło się do kolejnej fali zainteresowania jego twórczością na całym świecie. W ub.roku duże poruszenie wywołała płyta "Sorte!", zawierająca cykl piosenek utrzymanych w klimacie brazylijskiej samby i bossa novy, a w czerwcu br. światło dzienne ujrzał album "Quatro", nagrany przez pianistę Chano Domíngueza, Johna Patitucci (kontrabas), Antonio Sáncheza (perkusja) i wokalistkę Magos Herrera. Jednak jeszcze miesiąc wcześniej wydana została szczególna płyta, zupełnie odbiegająca stylistycznie od wymienionych dokonań Johna Finbury. Album "American Nocturnes - Final Days of July" powstał w wyniku inspiracji nokturnami Fryderyka Chopina, a wypełniają go utwory w którym dominującym instrumentem jest fortepian. Rolę głównego solisty Finbury powierzył pianiście Timowi Ray, samemu ograniczając się do wykonania solo kończącego program walca. Wśród muzyków biorących udział w przedsięwzięciu znalazł się też, znany z płyt Paula Wintera i Paula McCandlessa znakomity wiolonczelista Egene Friesen.
teksty: Robert Ratajczak