│  B  │ C │ D │ E │ F │ G │ H │  J  K │ L│ M│ N │ O P │ Q │ R │  T  │  U  │   │ W  Y Z

24 listopada 2020

2020/34: nowe płyty, prasa

 
* Hi-Fi i Muzyka 11/2020

W listopadowym (11/2020) numerze Hi-Fi i Muzyka sporo miejsca poświęcono 110-jubileuszowi japońskiej firmy Denon. Bardzo ciekawy materiał autorstwa Mariusza Zwolińskiego "Drugie okrążenie - 110 lat Denona", opowiada o historii jednej z wiodących wytwórni sprzętu hi-fi na świecie. Dzieje firmy ukazane są na tle ważnych przemian społeczno-politycznych jakie zaszły w Japonii na przestrzeni kilkunastu ostatnich dekad. Kilkanaście stron jakie zajmuje ten wyjątkowy materiał to nie tylko tekst, ale też mnóstwo zdjęć pochodzących z różnych etapów działalności Denona.
W części muzycznej tego numeru Hi-Fi i Muzyka, prym wiedzie tekst Bogdana Chmury "Keith Jarrett - Noc w operze", pełen zaskakujących ciekawostek towarzyszących nagraniu jednej z najwybitniejszych płyt fortepianowych jazzu wszech czasów, jaką jest "The Koln Concert" Keitha Jarretta z 1975 roku. 
W dziale recenzji płytowych tym razem tylko sześć tytułów, w tym trzy omawiane również w tym miejscu, a dwa wydane pod patronatem LongPlay: Andrzej Karałow "De invitatione mortis" i Gabryś & Quinn Piano Duo "Moniuszko for 4 Hands" (obie płyty wydane z logo LongPlay), oraz Małgorzata Markiewicz "Bring The Light".
_______________________

* nowe płyty
 
Leszek Kułakowski Project
Komeda Variations

(For Tune)
Zwany "wizjonerem jazzu" kompozytor i pianista Leszek Kułakowski współpracował z najważniejszymi postaciami polskiego jazzu, jak: Tomasz Stańko, Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Zbigniew Namysłowski czy Janusz Muniak, a także z muzykami ze światowej czołówki jak Eddie Henderson i Ed Schuller. W roku 2017 trafiły do nas dwa albumy firmowane nazwiskiem Leszka Kułakowskiego: "Love Songs" (z wokalistką Joanną Knitter), oraz koncertowa płyta międzynarodowego kwintetu pianisty: "Copy & Insert". Kolejną, dwudziestą już płytą artysty był kameralny album "Red Ice" (2019), do którego nagrania Kułakowski zaprosił jednego z najznakomitszych saksofonistów polskiego jazzu, Macieja Sikałę. W październiku tego roku natomiast ukazała się wyjątkowa płyta firmowana szyldem Leszek Kułakowski Project. Album dedykowany pamięci Tomasza Stańko wypełnia program przygotowany z myślą o XXV Komeda Jazz Festival w Słupsku, oparty na projekcie sprzed 20 lat, który zrealizowany był właśnie z udziałem Stańki. W nagraniach dokonanych 25 października 2019 roku w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica wraz z grającym na fortepianie inicjatorem projektu Leszkiem Kułakowskim, wzięli udział znakomici trębacze Piotr Wojtasik, Tomasz Dąbrowski i Christoph Titz, Adam Kowalewski (kontrabas) oraz Tomasz Sowiński (perkusja), a jazzmanom towarzyszy Orkiestra Sinfonia Baltica pod dyrekcją Radosława Dronia. W programie płyty "Komeda Variations" znajdziemy oryginalne i unikatowe aranżacje takich komedowskich perełek jak: "Sleep Safe and Warm", "Kattorna" czy ballada z filmu "Nóż w wodzie".
__________________________________________
 
 Connie Lansberg
Tsera's Gift

(C.Lansberg)
Connie Lansberg to wokalistka, autorka tekstów, scenarzystka oraz powieściopisarka, choć i to zapewne nie wszystkie jej wyjątkowe uzdolnienia. Wszechstronna australijska artystka współpracuje z telewizją oraz klubami jazzowymi w Melbourne, w których z powodzeniem występuje z własnym kwartetem śpiewając zarówno swoje autorskie piosenki jak standardy. "Tsera's Gift" to tytuł płyty, a zarazem cyklu trzech książek fantasy, który otwiera powieść "The Perfect Tear". Nawiązujące do treści książki piosenki, Connie Lansberg wykonuje wraz z triem jazzowym prowadzonym przez cenionego australijskiego pianistę Marka Fitzgibbona. Poza prowadzeniem własnego tria i kwintetu artystę znać możemy z współpracy z takimi muzykami jak Scott Hamilton czy Lee Konitz. Wraz z Markiem Fitzgibbonem na płycie grają kontrabasista Ben Robertson i perkusista Danny Fischer. Każda z 10 piosenek wypełniających album "Tsera's Gift" to pełna fantazji wciągająca opowieść. Album ukazał się 12 listopada.
 __________________________________________
 
B/Y Organism
The New Beginning

(Alessa Records)
Nakładem działającej od lat austriackiej wytwórni Alessa Records ukazała się debiutancka płyta młodej czeskiej formacji B/Y Organism. Oryginalne instrumentarium powstałego w Pradze zespołu to: organy, fortepian, Fender Rhodes, gitara, bałałajka, duduk i perkusja, a wszystko to przyprawione jest dyskretną oprawą syntezatorów. Na płycie zatytułowanej "The New Beginning" znajdziemy ułożony w formę koncepcyjnej całości zestaw utworów przygotowanych przez liderów projektu: zaledwie 20-letniego pianistę Daniela Bulatkina i gitarzystę Kirilla Yakovleva. Pierwszy z muzyków poszczycić się już może współpracą ze znakomitym gitarzystą Ulfem Wakeniusem, drugi jest cenionym sidemanem i liderem znanego u naszych południowych sąsiadów zespołu Cririlic. Skład zespołu uzupełniają dwaj perkusiści pojawiający się przemiennie w nagraniach zgromadzonych na debiutanckiej płycie B/Y Organism: Petr Nohavica oraz pochodzący z Włoch Utsi Zimring. W jazzową formułę muzycy z powodzeniem wplatają elementy ambientu i world music, a w jednym z nagrań pojawiają się wokalizy zaproszonych przez zespół gości Allison Wheeler i Jonathana Ramireza.
__________________________________________
 
 ZAPOWIEDŹ
Gabriel Latchin Trio
I'll Be Home for Christmas

(Alys Jazz)
Koniec każdego roku od zawsze przynosi rozmaite płyty nawiązujące swym klimatem do Świąt Bożego Narodzenia. Pośród nich znajdziemy zarówno albumy zawierające mniej lub bardziej ciekawe interpretacje świątecznych standardów jak utwory premierowe utrzymane w stylistyce christmas. Są też płyty świąteczne, których dzięki ich uniwersalności doskonale słucha się przez cały rok. Do tej właśnie grupy należy album jazzowego tria prowadzonego przez brytyjskiego pianistę Gabriela Latchina. Artysta zadebiutował w 2018 roku znakomicie przyjętą przez krytyków i miłośników jazzu płytą "Introducing Gabriel Latchin Trio", a rok później wydana została druga płyta tria: "The Moon and I". Oba albumy zawierały zarówno odkrywcze interpretacje standardów jak własne kompozycje młodego artysty. 4 grudnia nakładem wytwórni Alys Jazz (podobnie jak poprzednie albumy pianisty), ukaże się trzeci album Gabriel Latchin Trio, tym razem wypełniony repertuarem świątecznym. Na płycie "I'll Be Home for Christmas" znajdziemy takie tytuły jak m.in. "Winter Wonderland", "Jingle Bells", "White Christmas" czy "Silent Night". Ich interpretacje i opracowania dalekie są jednak od powszechnie znanych wersji. Gabriel Latchin postanowił każdy z utworów wykonać w manierze innego ze swoich idoli, pośród których wymienia m.in. Billa Evansa, Ahmada Jamala i Cedara Waltona. Artyście towarzyszą kontrabasista Dario Di Lecce i obecny w składzie tria od początku jego istnienia perkusista Josh Morrison.
 
teksty: Robert Ratajczak